Російська тютюнова монополія в Україні

Ігор Кесаєв. фото forbes.com

Ось уже другий рік в Україні існує тютюновий монополіст. Всього за кілька місяців російська компанія "Мегаполіс" скупила всіх оптовиків, які працювали на українському ринку довгі роки.

В від вже другий рік в Україні існує тютюновий монополіст, який володіє дивовижною владою.

Всього за кілька місяців російська компанія "Мегаполіс" скупила всіх оптовиків, які працювали на українському ринку довгі роки.

Сьогодні, за інформацією ЕП, ліцензії на оптову торгівлю сигаретами залишилися тільки у трьох структур: "Мегаполіс", мережі магазинів "Метро" (тільки для продажу в магазинах мережі) і ще в однієї дрібної структури, назву якої так і не вдалося отримати.

Зараз "Мегаполіс" перейшов до другого етапу зростання. Він скуповує роздрібні торгові мережі, оскільки хоче отримати доступ до продажу за готівкові. За словами джерел видання, ряд торгових мереж вже отримали привабливі пропозиції.

Багато киян вже давно знайомі з компанією, самі не підозрюючи того. Вона володіє відомим в столиці "Сигарним домом" Фортуна ", а також мережею точок" Тютюн та подарунки ".

Однак найдивніше в компанії "Мегаполіс" - навіть не секрет її швидкого розширення, який ми спробували розгадати. Виявилося, що структура покрита пеленою таємниці.

Ми "полювали" на "Мегаполіс" близько чотирьох місяців. Про неї ніхто не хоче говорить. Ні тютюнові компанії, ні роздрібні торговці, ні колишні власники оптових фірм, ні навіть аналітики інвесткомпаній.

У монополіста немає українського сайту, а є тільки сайт материнської компанії з РФ , На якому немає ні слова про Україну. Хіба що щось подібне.

Відповідати на питання про "Мегаполіс" відмовилися в Антимонопольному комітеті та Податкової.

Чим більше відмов ми отримували, тим цікавіше ставало, з ким же ми маємо справу. Зрештою, з абсолютно випадкових джерел нам вдалося склеїти більш-менш цілісне уявлення про російсько-українському монополістові.

Україна - золоте дно

Як стало відомо , Україна входить в трійку лідерів по вживанню сигарет на душу населення серед усіх країн світу.

Це почасти пояснює той факт, що наша країна також і в світових лідерах за кількістю смертей від хвороб, що не передаються від людини людині. В Україні це, в першу чергу, "профільні" для курива серцево-судинні захворювання і рак.

Каже статистика і про інше: сигаретний бізнес в Україні може принести серйозні гроші.

Звичайно, акцизи на тютюнову продукцію у нас порівняно високі. За деякими оцінками, 70% ціни вітчизняних сигарет - податкова складова. Однак наші ціни з, наприклад, європейськими краще не порівнювати - в Україні сигарети в рази дешевше.

Більш того, в нашій країні розрив між найдешевшими і самими дорогими цигарками в рази більше, ніж в Європі. І ціна на дешеві сигарети, в тому числі без фільтра, - одна з найнижчих.

Саме цим обумовлюється така кількість "сігаретчіков" - жителів прикордонних з ЄС регіонів України, які тягають через кордон рідну "Приму".

Вітчизняний ринок виробництва сигарет давно поділений між великими гравцями - ВАТ "Прилуки", Imperial Tobacco Group, Japan Tobacco International і Philip Morris Ukraine.

Частина інших виробників - несуттєва. Якщо, звичайно, не вдаватися в подробиці, хто і під чиїм прикриттям виробляє "палені" сигарети відомих марок в одному з міст Східної України.

Однак виробництво - це лише частина загальної картини. Є ще й заробіток на збуті. По-перше, це заробіток оптовиків, які скуповують продукцію у виробника і продають її роздрібним реалізаторам. По-друге, власне роздрібні мережі - кіоски з написом "Тютюнові вироби" можна зустріти мало не на кожній автобусній зупинці.

І ось в сегменті оптової торгівлі трапилася цікава.

В кінці 2010 року в Україні зайшла російська компанія "Мегаполіс". Всього за півтора року вона взяла під контроль всю оптову торгівлю сигаретами в Україні. Інших торговців фактично не залишилося.

Причому зроблено це практично непомітно. Всього кілька повідомлень про поглинання великих оптових торговців промайнуло в ЗМІ. Хоча насправді купувалися компанії з мільярдними річними оборотами, і "тримали" їх далеко не останні люди в країні.

"Економічна правда" спробувала розібратися, в чому секрет такого успіху.

Російський "Мегаполіс"

Цього разу ми говоримо не про монстра на кшталт компаній Юри Єнакіївського або "Сім'ї".

Спочатку пошуки по слову "Мегаполіс" вивели на відомого виробника горілки Євгена Черняка. Саме в його бізнес-імперії довгий час існувала компанія з такою ж назвою. Вона займалася торгівлею алкоголем.

Однак в групі Черняка ЕП запевнили: вони - не той "Мегаполіс", який ми шукали. Більш того, свій "Мегаполіс" вони "згорнули" приблизно півтора роки тому.

Потім ми дізналися, що маємо справу з росіянами.

Група компаній "Мегаполіс" - це найбільший дистриб'ютор сигарет в РФ. На сайті групи відзначається, що портфель "Мегаполіс" включає в себе контракти на дистрибуцію на території Росії з JTI, PM і ITG.

Неофіційно відомо, що на російському ринку "Мегаполіс" є монополістом. На величезній території від Калінінграда до Владивостока вона контролює 70% оптової торгівлі сигаретами.

Ця цифра стала відома в вересні 2011 року, коли компанія зібралася на IPO. Тоді її оцінили 6-8 млрд дол. В ході IPO на Лондонській біржі компанія хотіла продати до 30% акцій, за які збиралася залучити до 1,5 млрд дол.

Цікаво, що в той період "Мегаполіс" контролював уже 50% оптової торгівлі сигаретами в Україні. У 2010 році він вийшов на ринок, купивши місцеві ТОВ "Вест-тобакко-груп" (ВТГ) і "Поділля-тютюн".

Однак в Україні про нього знали лише виробники тютюнових виробів і роздрібні мережі. Ну і, звичайно, АМК, який тихенько видавав дозвіл за дозволом на скупку конкурентів. Благословляючи, до слова, створення монополії.

Крім сигарет, в Росії група займається дистрибуцією продукції пивоварної компанії "Балтика", чаю, кави, енергетичних напоїв, просуванням запальничок, батарейок і презервативів ряду виробників.

У компанії більше 240 філій в Росії і більше 35 - в Україні. У Росії працюють більше 13,5 тис співробітників "Мегаполіс", і більше 2 тис - в Україні. "Доставку здійснюють понад 3 300 власних автомобілів в Росії і понад 530 - в Україні", - йдеться на сайті російської материнської компанії.

Щоб зрозуміти масштаби, наведемо ще один набір цифр. У Росії 150 тис торгових точок, з якими компанія працює безпосередньо. В Україні таких - понад 50 тис.

Кому належить такий грандіозний бізнес? "Мегаполіс" входить до групи компаній "Меркурій" російського бізнесмена, вихідця з Північної Осетії Ігоря Кесаєва .

Forbes оцінює особистий статок цієї людини 1,8 млрд дол. Це робить його 53-м серед самих "дорогих" бізнесменів Росії.

Крім тютюнового, у Кесаєва є інтереси в девелоперському бізнесі - його компанія зводить хмарочос в "Москва сіті".

Також Кесаєв основний акціонер російської мережі магазинів "Діксі".

Колись бізнесмен був мажоритарним акціонером великої нафтової компанії Sibir Energy, але в 2009 році Кесаєв продав свої акції "Газпром нафти".

Почасти це може говорити про близькість бізнесмена до влади в РФ.

Цікаво прочитати також міркування про близькість Кесаєва до збройного бізнесу і ФСБ . Це було за часів будівництва імперії в "тютюнцю" .

Причому ця близькість виявилася при вході компанії на вітчизняний ринок.

Що цікаво, в Росії "Мегаполіс" теж не любить про себе розповідати. На сайті інформації про компанії вкрай мало. А добути будь-які інші відомості практично неможливо. Хіба що незалежні юристи продають всім бажаючим закриті дані з держреєстрів.

Ми допускаємо, що подібна скритність компанії - це не більше ніж модель поведінки її власника. Ось витяг з одного з російських форумів, в якій описується характер Кесаєва.

скупка

У 2010 році тютюновий гігант звернув свій погляд на Україну.

З тих пір на сайті Антимонопольного комітету почали з'являтися повідомлення про дозволи, виданих кіпрською компанії Megapolis Holdings (Overseas) Lіmіted.

Кіпріоти, за якими, з усією очевидністю, стоять росіяни, почали скуповувати українські компанії, що займаються оптовою торгівлею тютюном. Також "Мегаполіс" став скуповувати права на реалізацію тютюнової продукції в різних регіонах України.

Так кіпрська компанія з'явилася в складі засновників ТОВ "Вест-тобакко-груп", ТОВ "Ангро", ТОВ "Дистрибуційна компанія" Дніпро-тютюн ".

В цілому, поглинені "Мегаполісом" компанії вважати можна довго.

Це "Поділля-тютюн", "Юкрейн Табакко груп" , "Дистриб'юторська компанія" Дніпро-тютюн "," Донбаська логістична група "," Вест-лайн "," Колумб Плюс "," Східно-логістична група "," Фірма "Лія", ТД "Агаєв", "Фірма" Кортес " .

Знову ж, зрозуміти справжні масштаби роботи компанії заважає атмосфера таємничості.

Цей список складений з кількох джерел, і далеко не по всіх є юридична інформація. І це без урахування покупок прав на реалізацію, ім'я яким - легіон.

Складалося враження, що "Мегаполіс" вирішив поглинути всіх і повністю забрати ринок оптової торгівлі. У підсумку, так воно і вийшло.

Цікаво, що замість збереження кількох юросіб росіяни зливали всі придбані компанії в єдине ціле.

Майже з самого початку була куплена компанія "Поділля-тютюн", яку перейменували в ТОВ "Торгова компанія" Мегаполіс-Україна ". Ця фірма і стала материнської для всього українського сегмента.

У компанії неслабкий статутний фонд - 14,6 млн грн. Основним учасником "Мегаполіс-Україна" є все той же Megapolis Holdings (Overseas) Lіmіted. Номінальним кіпріотам належить 8 млн грн.

Однак у компанії є ще п'ять учасників-фізосіб, яким сумарно належить 6,6 млн в статутному фонді. Це Олег Кремньов, Павло Двулит, Володимир Шутка, Сергій Лавренюк та Андрій Ярема.

Цікаво, що всі ці люди - колишні власники куплених "Мегаполісом" українських дистриб'юторів. За інформацією ЕП, виручка цієї української компанії за перший квартал 2012 року склала майже 7 млрд грн.

Є ще один показовий момент. В кінці березня 2012 року "Мегаполіс" купив права на продаж тютюнових виробів у донецьких компаній "Східно-логістична група", "Фірма" Лія "," Фірма "Кортес".

ЗМІ оцінювали оборот двох останніх фірм 2,5 млрд грн. Пікантність в тому, що серед засновників цих компаній фігурували більш ніж шановні люди: екс-губернатор Донецької області Володимир Щербань і його син, депутат від Партії регіонів Артем Щербань.

Якщо навіть сімейство Щербанів, яке пов'язують з першої "сім'єю" країни, здало більш ніж вигідний бізнес "Мегаполіс", то можна припустити, що справа була серйозним.

Ми намагалися поспілкуватися з Артемом і Володимиром Щербанем. Однак відповіді на питання, чому вони продали свої права на реалізацію тютюнових виробів російським, так і не вдалося почути. Від коментарів представники шановного сімейства відмовилися. Втім, судячи з їх тону, з ними вчинили чесно і навіть щедро.

Методи переконання. Примушував чи "Мегаполіс" до продажу?

Як же росіянам вдалося за такий короткий час "розірвати" ринок? По ринку гуляють кілька суперечать один одному чуток.

"Вони викуповували по-чесному. Пропонували дуже щедро", - розповів про секрет швидкого успіху "Мегаполіс" керівник кредитного департаменту одного з найбільших банків.

Скільки він заплатив, можна тільки здогадуватися. Ймовірно, це сотні мільйонів доларів.

На одному з російських сайтів ми випадково знайшли передрук статті "Деловая столица", в якій говориться: Кесаєв намір побудувати компанію з річним оборотом в 1 млрд дол. Оригінал цієї статті нам відшукати не вдалося: вона зникла з сайту "ДС".

Ці гроші напевно швидко відбиваються. Ось яку переписку ми виявили на одному з українських форумів :

"14.07.2012

Додам. Зараз середня маржа 7%, що для продуктів харчування (до яких відносяться сигарети) дуже мало. Але в будь-який момент вона може змінитися в будь-яку сторону (нагадаю, що від тебе це не залежить).

23.07.2012

У Києві було 9%, на минулому тижні стало 8%, "Мегаполіс" підняв ціни. Все йде до 5% ".

Щоб було зрозуміло, учасники форуму обговорюють маржу роздрібного торговця сигаретами. Вони прямо кажуть, що "Мегаполіс" "віджимає" роздрібників (виділення в тексті наше).

"Якщо раніше ти міг взяти товар на фабриці (великий опт від пари фур) або купити у будь-якого оптовика типу" Вест-лайн "(просто опт від 10 коробів), то зараз є всього одна оптова компанія-постачальник сигарет ТОВ" Мегаполіс "( яка належить "сам знаєш кому").

Тобто вона бере сигарети на фабриці і продає тобі за якою захоче ціною, а ти виставляєш ціну МРЦ (макс. Розн. Ціну), яка є на пачці, то сам подумай, що ти можеш впливати в цьому бізнесі. Плюс недешева роздрібна ліцензія. Якщо у тебе не 50 кіосків з цигарками, і на ринок ти не впливаєш, то шансів мало ".

Безумовно, це не злочин, а просто бізнес-модель, але вона барвисто демонструє, що таке монополізм на окремо взятому ринку.

Є й інша версія того, як "Мегаполіс" увійшов на український ринок. Відповідно до неї, не обійшлося без покровителя на найвищому рівні.

Джерело ЕП розповів, що в один прекрасний день відразу багато оптові торговці не змогли продовжити ліцензію на оптову торгівлю тютюновими виробами. Такий дозвіл видає профільний підрозділ Державної податкової служби. Ми звернулися до податкової, щоб перевірити цю інформацію, але нам не відповіли.

Попутно до власників оптових компаній прийшли представники "Мегаполіс" і запропонували продати бізнес. Правда, за нормальні гроші. І оптовики, які роками тримали свій ринок, вважали за краще погодитися.

Ось витяг все з того ж форуму.

- Насилу уявляю ситуацію, коли людина, котра витратила 20 років життя на створення власної компанії, яка приносить гарний прибуток, раптом добровільно продав її казна-звідки взявся "іноземному інвестору".

Я ось так і не зрозумів - "зробила пропозицію, від якого ті не змогли відмовитися" - це батогом їх так чи пряником?

- Паяльником.

- З якого дива людям продавати успішний прибутковий бізнес, крім як під тиском обставин?

Втім, при такому розвитку подій в схемі повинен бути покровитель серед шанованих людей держави, який зміг би переконати здатися навіть Щербанів.

Джерела такого не називали, припустили лише, що це може бути хтось рівня Юрія Іванющенка (прізвисько "Юра Єнакіївський") або "Сім'ї" президента. Правда, останні пару років і тих, і інших звинувачують в будь-якому масштабному переділі ринку. У нас немає підтверджень, що це були саме вони.

Яка ж з версій правдива? Швидше за все, на практиці було щось середнє.

Один з експертів тютюнової галузі, який побажав залишитися неназваним, стверджує, що монополізація сталася по-чесному: "Мегаполіс" увійшов, одних скупив, а інших переконав не займатися цією діяльністю ".

На питання, якими методами російські переконували кинути тютюнові справи, експерт відповів: "Матеріальними. Вони за відступні переконали".

"Мегаполіс" - єдині оптовики, які викупили продукцію у всіх великих виробників. У них була мета - стати одним дистриб'ютором, як в Росії. Альтернативи не було ", - зазначив він.

За словами співрозмовника, в Україні не було загальнонаціонального дистриб'ютора тютюнової продукції, а тільки регіональні. І виробникам було цікаво мати справу з одним національним дистриб'ютором.

Експерт критично поставився до інформації про невидачу ліцензій. За його словами, такий факт не залишився б непоміченим.

"Якби" розлучення "відбувся не по взаємною згодою, то колишні власники прийшли б до постачальників. А цього не було", - сказав він, додавши, що колишні власники виявилися в складі засновників "Мегаполіс-Україна".

Схоже, що "Мегаполіс" увійшов в Україні "чисто". Він просто "залив ринок грошима", щоб сформувати свою монополію.

І все ж такі масштабні поглинання в країні напевно не могли пройти без використання адмінресурсу. Буквально в останній момент джерело в Адміністрації президента розповів "Економічній правді", що "Мегаполіс" в Україні привів екс-глава Адміністрації президента Віктор Медведчук.

"Він прийшов до президента з одного єдиного питання - до доручення від Володимира Путіна. І президент дав зелене світло на всіх рівнях", - відзначило джерело.

Звучить правдоподібно, адже Медведчук є довіреною особою Путіна, а російський президент - хрещеним батьком дочки українського політика. Путін же напевно знайомий з власником російського монополіста - неможливо без благословення влади тримати 70% російського ринку.

Втім, сам Віктор Володимирович з ходу спростував свою причетність до тютюнового монополісту. "Ніколи не чув про таку компанію. Та й до тютюну у мене ставлення негативне. Медведчук", - таку відповідь ми отримали.

Підведемо підсумки

Факт перший. Ми маємо факт монополізації оптової торгівлі сигаретами в Україні. Зробила це російська компанія, яка до цього була монополістом в своїй країні.

Великі виробники сигарет у виграші. Замість маси різних фірм вони спілкуються за все з одним, ексклюзімним покупцем їхньої продукції. І, судячи з усього, закупівельні ціни всіх влаштовують.

Факт другий. Відомо, что "Мегаполіс" за дуже короткий срок скупивши оптових торговців Тютюнова виробами. Ми навіть не починаємо розмову, чи були сплачені податки з цих операцій, і як заводилися гроші. Просто є факт бліцкригу.

Факт третій. Крім великих грошей, напевно, не обійшлося без адмінресурсу або "даху". Однак хто це був, поки з'ясувати не вдалося. Імовірно, дозвіл на захоплення ринку видав Віктор Янукович.

Напевно, це і пояснює той факт, що під носом у глави АМКУ Василя Цушка за лічені місяці зросла монополія.

Нагадаємо, "Економічна правда" зверталася за коментарем і в Державну податкову службу, яка видає ліцензії, і в Антимонопольний комітет, і в сам російський "Мегаполіс". Відповіді ми не отримали ні від одного з наших адресатів.

Факт четвертий. Прямо зараз спостерігаються спроби монополізації роздрібного ринку тютюнових виробів, і це підтверджують наші джерела. Методи впливу на власників мереж - суто економічні. Їм урізують маржу, схиляючи до продажу бізнесу.

Однак як пояснити загальне мовчання? Чого бояться табачники навіть в неофіційних бесідах?

© 2005-2014, Економічна правда. Використання матеріалів сайту можливе лишь за умови ПОСИЛАННЯ (для інтернет-видань - гіперпосілання) на "Економічну правду".

Кому належить такий грандіозний бізнес?
Примушував чи "Мегаполіс" до продажу?
Як же росіянам вдалося за такий короткий час "розірвати" ринок?
Я ось так і не зрозумів - "зробила пропозицію, від якого ті не змогли відмовитися" - це батогом їх так чи пряником?
З якого дива людям продавати успішний прибутковий бізнес, крім як під тиском обставин?
Яка ж з версій правдива?
Однак як пояснити загальне мовчання?
Чого бояться табачники навіть в неофіційних бесідах?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация