«Російське відкриття»: Знайдений невидимий «замок» войовничих самоїдів

'МК - перший незалежний прес-секретар російської науки'

«Це самий унікальний археологічний пам'ятник на півночі Росії за кількістю матеріалів, які свідчать про життя як аборигенного, так і російського населення, який освоює« вільний »Північ Євразії, заявляє російський вчений. - У результаті розкопок не було знайдено жодного характерного предмета, що зустрічається на археологічних пам'ятках в Сибіру. Чи не зустрічається тут і предметів, пов'язаних з християнським культом, а виявлений речовий комплекс надзвичайно багатий речами - такого ще в історії археології не зустрічалося », стверджує дослідник з Нафтоюганська (Ханти-Мансійський автономний округ).

Чи не зустрічається тут і предметів, пов'язаних з християнським культом, а виявлений речовий комплекс надзвичайно багатий речами - такого ще в історії археології не зустрічалося », стверджує дослідник з Нафтоюганська (Ханти-Мансійський автономний округ)

Розкопки "Надимського містечка". Зображення надав "МК" Олег В. Кардаш (з його монографії "Обдорськ містечка", Кн.1, 2013).

«Замок» літописної «самоядь» нагадує скандинавські будинку вікінгів, говорить дослідник старожитностей з Інституту археології Півночі . «Для Півночі Сибіру це був значний торговий, адміністративний, військово-політичний центр аборигенів старовини», говорить Олег Кардаш. Конструкція будинку обумовлена ​​холодним місцевим кліматом. Побудовані впритул один до одного, невеликі будівлі зверху були покриті землею і дерном. Подібні житлові конструкції існували по всій півночі Євразії аж до Камчатки. Такі будівлі було легко обороняти, та й вміщати такий комплекс міг багато людей. Обороняти цю "фортецю" було легко, тому як влітку її не помічали, оскільки вони мали вигляд зарослої травою заплавній сопки, а взимку стіни замерзали, скуті кригою, яку складно пробити або підпалити, пояснює археолог Кардаш.

На жаль, в Росії реконструкцією таких об'єктів ніхто не займається, тому про них мало чого відомо, нарікає науковець. Відомі близькі по архітектурі норманские поселення в Європі та ін. «Взагалі« організація »цього містечка кардинально відрізняється від традиційних для самоїдів жител-чумовий, оскільки відноситься до більш давньої традиції північного житлового будівництва, що існувала до появи кочівників самоїдів на даній території», говорить Олег Кардаш .

«Взагалі« організація »цього містечка кардинально відрізняється від традиційних для самоїдів жител-чумовий, оскільки відноситься до більш давньої традиції північного житлового будівництва, що існувала до появи кочівників самоїдів на даній території», говорить Олег Кардаш

Реконструкція "Надимського містечка". Зображення надав "МК" Олег В. Кардаш (з його монографії "Обдорськ містечка", Кн.1, 2013).

За словами вченого, найдавніші шари «Надимського містечка» відносяться до 12-13 століть. Найдавніші споруди тут ставляться до славянофінскім народам. У ті століття поселення «Надимксій містечко» було новгородської факторією в Західному Сибіру. З цієї торгово-промислової факторії і формувався розквіт знаменитої Новгородської республіки (12-14 століття). Свого роду - хутрова «свердловина» Північної республіки. Тоді як і сьогодні хутро добували чоловіки. «Приїжджали сюди вони надовго внаслідок чого складалися шлюбні відносини з місцевими, пояснює Кардаш. Тут жили і фінно-угри і аборигенне населення. Вступали в торгові відносини між собою. Після того, як вибили всю хутро і інтереси царства Московського перемістилися на схід у нині зниклий городо Мангазею (400 км від «Надимського містечка»), "Надимскій містечко" спорожнів. Він був відданий забуттю російськими, але після цього в 16-17 столітті пережив другий і, - ймовірно, - головний свій розквіт завдяки вже аборигенному населенню ».

І ось починається головна сторінка історії цих дивовижних за своїми пейзажам місць. У 17 столітті верх тут бере народ під назвою Самоїди (їх нащадками є сучасні тундрові ненці). Ці люди прийшли з європейських тундр (Полярний Урал). Місцеві ж карачаївська самоїди вважали себе кам'яними самоєдом (Полярний Урал). «Надимскій містечко» розташовувався на території маленької "країни" під назвою Велика карачеев (військово-політичного об'єднання вільних родових і територіальних громад остяків і самоїдів).

У період запустіння колишня новгородська факторія стала резиденцією князів Великий Карачі, захопили ці землі і стали їх повновладними господарями. Самоїди-загарбники багато конфліктували з аборигенних населенням і все це закінчилося морганатичним шлюбом і умовним об'єднанням племен, оповідає епос. Є свідчення того - на території містечка археологами була виявлена ​​ритуальна площадка із залишками жертвоприношень: «оброблені» роги оленів, кострища і ін. «Тут відбувалися ритуальні танці з шаблями».

Реконструкція "Надимського містечка". Зображення надав "МК" Олег В. Кардаш (з його монографії "Обдорськ містечка", Кн.1, 2013).

1, 2013)

Реконструкція "Надимського містечка". Зображення надав "МК" Олег В. Кардаш (з його монографії "Обдорськ містечка", Кн.1, 2013).

«Надимскій містечко» цікавий тим, що дійшов до нас в «живому» вигляді. Справа в тому, що його останні жителі були вбиті або ж схоплені в полон, а речі їх майже недоторкані. Ну а оскільки

Довідка МК ФАКТИ

"Конфлікти з аборигенних населенням лише в 30-ті роки XVII ст., Прийняли характер відкритих військових зіткнень, причому здійснювали їх не європейські самоїди, а сибірські, що складали Велику Карачі з центром в Надимі", говорить історик Олег Кардаш.

місця "дикі" - все збереглося в первозданному вигляді. Найяскравіші знахідки містечка: речі вождя і його найближчого оточення, а палиця шаманів, різні ритуальні фігурки, маса бойової зброї, заготовки зброї, а «понад півсотні клинків відносять цей пам'ятник до безпрецедентних». Місце розкопок передає драматичну історію: в момент останньої сутички самоїдів з російськими, перші «все що можна цінного покидали в сніг, точно в пісок, щоб ніхто нічого не міг нічого знайти». Це означає, що вони мріяли сюди повернутися. «Після на цьому місці більше ніхто не жив. Слідом за цими драматичними подіями самоїди перетворилися в активних кочівників Сибіру - «так їх було складніше спіймати і позбавити незалежності». місця дикі - все збереглося в первозданному вигляді

Артефакти "Надимського містечка". Зображення надав "МК" Олег В. Кардаш (з його монографії "Обдорськ містечка", Кн.1, 2013).

На думку вченого з Нафтоюганська, самоїдський товариство було засноване на кровній спорідненості. "Усе

Довідка МК ФАКТИ

"Це була грабіжницька війна як частина присвоює економіки суспільства аборигенів, що служила для задоволення їх різноманітних потреб, яка була припинена після смерті родової знаті і ліквідації економічного підґрунтя, як для озброєння, так і для отримання надприбутковій торгівлі, всіх сторін", констатує вчений Олег Кардаш .

хто близькі по крові - все родичі, всі інші - видобуток. Якщо противник сильний - він міг стати союзником або вижити ». Основа їх економіки - розведення та викрадення оленів, видобуток песця і різних хутрових звірів. «Займалися і грабунком, тобто вели «привласнює» спосіб життя. Виготовляти метал, шити одяг вони не вміли. Постачали їжею і хутром молоді російські міста Сибіру », говорить Олег Кардаш.

Живуть на колишній території самоїдів, сучасні ненці ( «справжні люди») відносять себе до нащадків «вимерлих» самоїдів і нерідко пов'язують себе з ними. «Особливо це люблять робити інтелігенти-маргінали з Ненецького соціуму. Вони всіма силами намагаються удревліть власну культуру, мабуть відчуваючи сумніви у власному праві на ці землі », вважає історик Олег Кардаш.

Вони всіма силами намагаються удревліть власну культуру, мабуть відчуваючи сумніви у власному праві на ці землі », вважає історик Олег Кардаш

Місцезнаходження "Надимського містечка" на карті (червона точка). Зображення надав "МК" Олег В. Кардаш (з його монографії "Обдорськ містечка", Кн.1, 2013).

За інформацією радянської книги «Народи Сибіру», 1956 року народження, самоїди (в російських джерелах також самоядь, самоедіни) - це стара назва народів, які розмовляють самодийских мовах, - ненців (самоїди, самоїди-ЮРАК), енцев (енисейские самоїди), нганасан (самоїди-тавгійци), селькупов (Остяк-самоїдом). Про походження назви «самоїди» єдиної думки немає. Найбільш поширена версія зводить його до словосполучення саме-едне, т. Е. «Земля саамів». Передбачається, що в ході освоєння Європейського Півночі російські перенесли цю назву, спочатку вживалося стосовно саамів (Лопарев), на ненців і інші споріднені з ними народи.

* * *

Дякую французького кінорежисера Бенуа Сегюра (Benoit Segur) за підказану ідею ( «Стародавні воїни Сибіру» / Les Rois Guerriers de Siberie, телеканал History), а також російського вченого Олега Кардаша за надану громаду наукових матеріалів та історичних реконструкцій.

* * *

Інші випуски нової рубрики MKru "Російське відкриття":

- "Російське відкриття": наднові живуть не одне життя (# 1)

- "Російське відкриття": Генетики зможуть перетворити маніяка в нормальної людини (# 2)

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация