Російські богатирі, наділені силою бога ...

Слов'янська історія багата подіями, знання про які передаються з покоління в покоління не тільки в усному, а й в письмовому вигляді

Слов'янська історія багата подіями, знання про які передаються з покоління в покоління не тільки в усному, а й в письмовому вигляді. У цих переказах збереглися оповіді і нариси про життя якихось абсолютно фантастичних людей, проте в дійсності в більшості випадків за кожним з таких героїв ховалися реальні люди, які багато століть назад населяли слов'янські землі і були в такому великій пошані в народу, що про них стали складати легенди ...

Основа давньоруських сказань - це, як правило, богатирі. Якщо говорити про етимологію самого слова «богатир», то воно трактується, як людина-напівбог, або ж людина, наділена силою бога. Про походження цього слова довгий час велися гострі дискусії. Висувалися версії про запозичення його з тюркських мов, і навіть з санскриту. Загальновизнаним в даний час є думка про те, що слово «богатир» була запозичена з татарської мови.

Загальновизнаним в даний час є думка про те, що слово «богатир» була запозичена з татарської мови

Російські вчені виділяють дві основні категорії богатирів - старші і молодші. До старшим богатирям прийнято зараховувати Святогора, Микулу Селяниновича, Вольга Святославича, Сухана. Ця група, на думку вчених, є уособленням різних природних явищ, в більшості випадків - явищ грізних, ворожих простій людині.

До групи молодших богатирів відносять відому «васнецовские» трійцю Іллю Муромця, Добриню Микитовича та Альошу Поповича. Вони також є уособленням природних явищ, але тільки сприятливих для людини.

Традиційні народні письменництва ставали причиною того, що герої епосу були вже не просто героями, і відважними воїнами, котрі виступали проти загарбників, але справжніми борцями з нечистю. І дійсно, дуже часто можна зустріти твори, в яких богатирям доводиться боротися проти драконів, відьом та інших потойбічних істот.

Крім цього, богатирям відводилася і велика роль в житті народу, тому як вони були таким собі психологічним підтекстом непереможності Русі, свідченням того, що серед простого народу є люди, які завжди готові виступити на захист рідної землі від будь-якої напасті ... Розглянемо найбільш яскравих серед них.

Святогор

Одним з найбільш загадкових персонажів слов'янського епосу є Святогор. Це справжній велетень, якого навіть земля тримати не може. Він наділений величезною силою, що навіть самі знатні богатирі не наважуються вступити з ним в бій.

Примітно, що ні в яких битвах він не бере участі, ніяких подвигів не здійснює. Основне його призначення обмежується тим, щоб здолати ворогів своєю мудрістю і фантастичною силою. В образі цього героя прихований філософський сенс давньослов'янського населення про шанування святого богатиря просто за його існування.

Микула Селянинович, незважаючи на те, що не згадується серед Київських богатирів, все ж таким був. Він був справжньою гордістю слов'янського народу, тому як орач-богатир був справжнім втіленням російського духу, який своїм існуванням стверджує, що простий хлібороб може битися зі справжніми богатирями.

Він був справжньою гордістю слов'янського народу, тому як орач-богатир був справжнім втіленням російського духу, який своїм існуванням стверджує, що простий хлібороб може битися зі справжніми богатирями

Ще одним не менш яскравим чином є Волх Всеславьевич. Це фантастичний персонаж епосу. Згідно з переказами, він був народжений від змія, тому дуже швидко зростав. З моменту народження не минуло й півтори години, як на нього наділи булатні лати. Він дуже швидко опановував чарами і всілякими науками. Його вважали язичницьким жерцем, чаклуном і воїном.

На відміну від Волха інший відомий билинний герой Дунай Іванович є історично достовірним персонажем. Його історія починається з того самого моменту, коли він вступає в поєдинок з Добринею Микитовичем. Рознімає їх, згідно з переказами, Ілля Муромець, після чого відбувається братання. Пізніше Дунай шукав наречену для князя Володимира і, убивши Литовського князя, відвозить його дочка Апраксія.

Дуже цікавою і цікавою є ще одна історія, пов'язана з Дунаєм. Він закоханий в Богатирка Настасію, яка згодна стати дружиною лише того, хто зуміє її перемогти. Звичайно, Дунай бере над нею перемогу. Коли ж відбувається весілля, він після шаленого спору вбиває свою суджену, вистріливши з лука в кільце, яке стояло на голові Настасії. Не витримавши горя, Дунай вбиває і себе.

Незважаючи на те, що згадок про ці богатирів в літературі досить, перше ім'я, яке приходить на розум більшості людей, - це Ілля Муромець .

Ілля Муромець

Цей богатир мав ті риси, які в основному приписувалися міфічним і фантастичним героям - чудодійний отримання великої сили. Він був сином простих батьків-селян, з дитинства був прикутий до ліжка. Так відбувається до тих пір, поки не з'являються мандрівники-каліки. Вони наказують хлопчикові принести їм води, і Ілля зцілюється.

Більш того, у нього з'являється незвичайна сила. З того самого моменту і почалася богатирська життя Іллі Муромця, а його подвиги стали основою для багатьох билин і сказань. Однак найбільш відомою епопеєю є його битва з Солов'єм-розбійником. До слова сказати, до теперішнього часу вчені так і не зуміли прийти до єдиної думки з приводу того, ким же насправді був Соловей - то чи вигаданим героєм, чи то одним з воїнів монголо-татарського війська, то чи простим розбійником, що живуть в Муромі і розоряли купців, які змушені проїжджати через Муромське лісу.

Битва з Солов'єм-розбійником

У певний період часу Ілля приходить на службу до Києва, щоб рятувати Русь від численних напастей і здійснювати неймовірні і навіть чудові подвиги.

В один час з Іллею Муромцем жив ще один богатир, якого звали Добринею Микитовичем. Він народився в Рязані, але подібно Муромця, перебував на службі в Києві. Богатирська історія Добрині починається з того моменту, коли він здобув перемогу над Змієм Гориничем. Князь доручає йому вступити в жорстокий бій зі Змієм, по дорозі богатиря долають маленькі змієнята, однак Добрині вдається виконати княжий наказ і вивільнити з драконівських печер дівчат і князів.

Іноді складається враження, що Добриня - міфологічний герой. Трохи фантастичною виглядає і історія про чаклунку Маринці, приворожити богатиря. Однак Добрині за допомогою матері, такий же відьми, вдається перемогти чари Маринки і розправитися з нею. Але в його історії представлено не тільки велика кількість фантастичних оповідей.

Але в його історії представлено не тільки велика кількість фантастичних оповідей

Добриня Микитич

У Київській Русі він виконував більше кількість важливих доручень, постаючи перед читачами як хороброго, мудрого воїна, який, до всього іншого, ще й є першим помічником Іллі Муромця.

Ще один відомий богатир - Альоша Попович, якщо вірити переказам, був родом з міста Ростова. У Києві він опинився зовсім випадково. У чистому полі богатир знайшов камінь, на якому були вказані три дороги: одна вела до Чернігова, інша - в Муром, і третя - в Київ. Він також приступає до служби при дворі князя Володимира.

Мабуть, найбільш відомою історією, пов'язаної з Поповичем, є сказання про його поєдинку з Тугарінов (це, якщо вірити епосу, - персонаж вигаданий, тому зрідка він носить прізвисько Змеевич і представляється у вигляді чудовиська). Тугарин є чужоземним загарбником, який може проковтнути за раз цілого лебедя, а слуги носять його на золотий підставці. А Альоша Попович - це завжди молодий, хоробрий і навіть іноді безрозсудний воїн.

Альоша Попович

Між Іллею Муромцем, Альошею Поповичем і Добринею Микитовичем завжди існує зв'язок. Між ними також присутня велика схожість не тільки характерів, а й пригод і деяких подій життя.

Між ними також присутня велика схожість не тільки характерів, а й пригод і деяких подій життя

І на завершення необхідно кілька слів сказати і про таких богатирів, як Василь Буслаев і Микита Кожум'яка. Всі вони були реальними людьми. Василь Буслаєв був родом з Новгорода. За вдачею своєю ця людина завжди був бунтарем і навіть п'яницею. Свою богатирську силу він успадкував від батька. Однак вживає юнак її не так, як це роблять інші богатирі. Навпаки, він всіляко порушує закони міста, набирає собі дружину з таких же, як він (основні критерії відбору - здатність випити відро вина або витримати удар по голові дубиною).

Разом з дружиною Василь не вступає в боротьбу з ворогами і загарбниками, а тільки напивається в кабаках, б'ється. Згідно переказами, помер він так само нерозважливо, як і жив - на зворотній дорозі з Єрусалиму він вдарився головою об камінь, впавши з коня (а адже на камені було написано, що через нього скакати не можна ...).

На відміну від Василя, Микита Кожум'яка - був справжнім воїном, який служив київському князю Володимиру. Разом з ним Кожум'яка виступив на битву проти печенігів, один на один б'ється з силачем і перемігши його. Ця перемога стала початком перемоги російського війська над загарбниками. У різні періоди Микита Кожум'яка представлений то як простий ремісник, то як справжній богатир, який знаходиться на службі в Києві.

Вірити в те, що слов'янські богатирі існували в дійсності, або ж дотримуватися думки про те, що це були виключно вигадані персонажі - особиста справа кожного. Втім, це й не головне. А головне полягає в тому, що в будь-якому випадку саме вони відіграли велику роль в історії слов'ян, ставши символами колишніх часів.

link

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация