Російські війська на кордоні Білорусі дали привід для спекуляцій

У перших числах червня стало відомо про перекидання частини 28-ї окремої мотострілкової бригади з місця постійної дислокації в Єкатеринбурзі в місто Калинець Брянської області, що знаходиться на кордоні з Білоруссю. За словами першого заступника голови міської адміністрації Олега Клітна, військові прибули на місце нової дислокації ще 30 травня.

Відбулася передислокація стала причиною справжньої бурі в медійному просторі. Причому по обидва боки російсько-білоруського кордону. Поява російських військових у білоруського кордону журналісти 2 червня попросили прокоментувати прес-секретаря президента РФ Володимира Путіна Дмитра Пєскова:

Потім з коментарями виступив російський посол в Білорусі Олександр Суриков, який, що переміщення російських військ пов'язане з активізацією радикалів на Україні, що може становити загрозу для безпеки російського кордону.

Після чого на черговій прес-конференції Пєсков питання, поставлене йому журналістами щодо коментарів російського посла в МЗС Росії, заявивши, що слова посла більш компетентні коментувати в російському МЗС, ніж він сам.

Передислокацію російських військових також почали з захватом коментувати як російські ліберальні ЗМІ, так і білоруські, і українські. Останні заявили про те, що Росія нібито планує реалізувати в сусідній країні "кримський сценарій", а це означає, що Мінську слід тримати вухо гостро і не допустити провокацій з боку свого східного сусіда. Російські ж ліберальні ЗМІ заявили про спробу силового тиску Москви на Мінськ, з яким поки не виходить домовитися з деяких важливих питань, в тому числі про ціну на газ. У Білорусії ж деякі видання, які симпатизують ліберальним і націоналістичним рухам усередині країни, заявили про необхідність готуватися до швидкої "російської агресії", обговорюючи навіть скільки дивізій необхідно буде виставити проти російської армії.

Так, глава аналітичного центру Belarus Security Blog Андрій Поротников, що концентрація російських військових частин, призначених для ведення наступальних дій, є прямою загрозою Білорусії. На його думку, це обумовлено тим, що, нібито, в Росії при владі перебуває "партія війни", яка під приводом посилення своїх позицій в контексті протистояння з НАТО має наміру втручатися у внутрішні справи республік пострадянського простору.

Однак давайте відвернемося від всієї цієї хвилі істерії, метою якої, серед іншого, є підігрівання в Білорусії чергової хвилі русофобії, і подивимося на ситуацію з позиції розуму. Брянська область, куди передислокувалася російська частина, межує з Білорусією з півночі. Тоді як південна її частина має кордон з Чернігівської та Сумської областями України, нестабільна ситуація в якій, за словами російського посла в Білорусі, і є причиною перекидання в цей регіон додаткових сил російської армії. Що стосується міста Клинці, то він знаходиться прямо посередині західного виступу Брянської області - між російсько-білоруської та російсько-української межами.

До того ж сили, які Росія перекидає в Калинець, гранично малі - за деякими повідомленнями, в складі прибув до Брянської області підрозділи перебувають трохи більше 200 чоловік особового складу 28-ї бригади. Зате якщо послухати деякі заангажовані ЗМІ, то може скластися враження, що Росія передислокує мало не всю свою армію уздовж всієї російсько-білоруського кордону, готуючись в разі проблем в російсько-білоруських відносинах перейти кордон і реалізувати той самий горезвісний "кримський сценарій".

Насправді активність Росії пояснюється, по-перше, вже згаданої українською проблемою. А по-друге, і це, в принципі, йде в ув'язці з першим пунктом, значним посиленням активності НАТО в Східній Європі. При цьому порівняно недавно генеральний секретар Північноатлантичного альянсу Йенс Столтенберг заявив, що вже в цьому році в Польщі будуть додатково розгорнуто чотири батальйону НАТО. Більш того, американські, британські, німецькі, польські та військові інших країн періодично проводять навчання в Польщі і Прибалтиці. За останні кілька років вони стали частими гостями і на Україні, керівники якої оголосили Росію головною загрозою національній безпеці, називаючи в своїх офіційних документах нашу країну "країною-агресором". Природно, що на тлі цієї вкрай недружньої політики наших "західних партнерів" і співпрацює з ними Києва посилення російських військ на західних російських кордонах - розумний і виправданий крок.

Про те, що такі заходи будуть проводитися, заявляв ще на початку року командувач Сухопутними військами Росії генерал-полковник Олег Салюков. За його словами, "формування нових дивізій - це один із заходів у відповідь на збільшення інтенсивності навчань країн НАТО, що спостерігається останнім часом". З такими ж заявами неодноразово виступав глава російського оборонного відомства Сергій Шойгу. Так, 4 травня міністр заявив:

У контексті подальшої протидії загрози з боку НАТО і його союзників, на західному напрямку, зазначив Шойгу, будуть три нові дивізії, які отримають найсучасніше озброєння. До речі кажучи, сухопутна дивізія в російській армії - це близько 10 тисяч чоловік особового складу. Неважко підрахувати, що три нові дивізії - це 30 тисяч осіб, які Росія і розгорне для протидії загрози НАТО на своїх західних кордонах. Тому не дуже зрозуміла істерика деяких ЗМІ, політологів та інших "експертів", які кликали про "російську загрозу", коли в одну з наших західних областей прибули 200 російських військовослужбовців. Про подібні заходи було оголошено заздалегідь, і цілі їх теж були озвучені. І мети налякати або яким-небудь чином шантажувати нашого головного союзника на Заході - Білорусію серед них немає.

Добре, що в Мінську це прекрасно розуміють. Так, днями президент республіки Олександр Лукашенко, що в разі війни з НАТО армії Росії і Білорусії разом виступлять проти альянсу:

Крім того, він підкреслив, що першими в бій проти ворога вступлять саме білоруські частини, які будуть стримувати сили НАТО до прибуття із західних регіонів Росії перших підкріплень російської армії. "У нас спільна угруповання збройних сил на заході, яка забезпечує безпеку нашої Батьківщини - Білорусі та Росії. І в основі цього угруповання - частини білоруської армії", - сказав він.

Посил Лукашенко гранично ясний: Білорусія - це передній край оборони нашого Единого Отечества, а Росія - тил Білорусії, який в разі чого негайно прийде на допомогу. А для негайної допомоги у Росії якраз-таки і повинні бути зосереджені війська на своєму західному кордоні. І чим більше, тим краще. Тому не варто слухати всілякі істерики, спрямовані на розпалювання ненависті між двома братніми і союзними країнами, між двома частинами одного народу. Росія і Білорусія завжди будуть разом протистояти загальним для нас ворогові. Хто з мечем до нас прийде, той від меча і загине. Звичайно, війни нікому не хочеться, але точити свій меч потрібно завжди. Цим ми разом з білорусами та займаємося.

Переглядів: 1632


Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация