Російські МіГ-35 програли в конкурентній боротьбі європейцям

Росія вибула з індійського тендеру на постачання 126 винищувачів для ВПС Індії. Про це повідомив офіційний представник "Рособоронекспорту" В'ячеслав Давиденко. За його словами, "Рособоронекспорт" і Об'єднана авіабудівна корпорація вважають, що прийняте рішення є виключним правом вибору індійської сторони того чи іншого постачальника авіаційної техніки ". Росія вибула з індійського тендеру на постачання 126 винищувачів для ВПС Індії

Фото: AP

Нагадаємо, що на оголошений в 2007 році тендер претендували шість учасників: російська корпорація "МіГ" з МіГ-35 (по суті, є модернізацією свого попередника МіГ-29), європейський Eurofighter з EF-2000 Typhoon, американські Lockheed Martin з F-16 Fighting Falcon і Boeing з F / A-18 Super Hornet, французький Dassault Aviation з Rafale і шведський SAAB з JAS-39 Gripen.

За умовами тендеру, переможець повинен інвестувати половину вартості контракту у виробництво на території Індії. Перші 18 літаків повинні прибути в Індію в зібраному вигляді з-за кордону, інші повинна виготовити індійська літакобудівна компанія Hindustan Aeronautics Ltd. (HAL).

Вартість контракту - 10,5 мільярда доларів. І це без урахування можливих закупівель додатково 64 машин, а також надання сервісних послуг.

Ця поразка для Росії стало дуже чутливим. Подібне рішення має величезне значення для всього світового ринку озброєнь, а для Росії ця поразка особливо критично. І справа не тільки в тому, що Індія більше ніж на дві третини була оснащена зброєю радянського і російського виробництва і завжди вважалася в Москві "нашим збройним ринком".

Більш того, після помітного зниження рівня ВТС з Китаєм, який в останнє десятиліття був головним покупцем нашої збройової продукції, Індія вийшла на перше місце. І це зайвий раз змушує нас замислитися над тим, наскільки міцні наші позиції в цій країні, лакмусовим папірцем чому і послужив провалений тендер.

Програш також ставить під питання планувалося просування літака на латиноамериканському і близькосхідному ринках. Втім, справа не тільки в втрачених мільярдів доларів. Тепер, після такого "холодного душу", експерти не виключають того, що планувалися до закупівлі 72 МіГ-35 для Міноборони РФ можуть стати занадто дорогі, оскільки в разі виграшу тендера виробництво більшої партії літаків удешевляло виготовлення окремо взятого літака.

Чому ж ми програли? Вустами експерта в області зовнішньої політики Індії Канвал Сібал, колишнього першого заступника міністра закордонних справ, який працював свого часу послом в Росії, індійська сторона визнала, що вийшли у фінал "європейські літаки дуже дорогі і що найдешевша пропозиція було російське".

Фото: AP

І дійсно, вартість програв європейським конкурентам МіГ-35 чи не в два рази менше Rafale і EF-2000 Typhoon. Що стосується якості, то тут питань набагато більше.

Як раніше повідомляв "Рособоронекспорт", багатофункціональні винищувачі МіГ-35, створені на базі корабельних літаків МіГ-29К / КУБ, в рамках тендеру MMRCA успішно пройшли демонстраційні випробування в Росії і Індії, підтвердивши всі заявлені характеристики. Мабуть, тому багато в нашій країні були впевнені в перемозі.

Однак у закордонних фахівців інші міркування. Правда, в пресі вже повідомлялося про те, що за кілька місяців до оголошення переможця, на відміну від інших конкурентів, МіГ-35 нібито навіть не прибув на головний індійський авіасалон Aero India-2011 в Бангалорі. І нібито індійська сторона намагалася не тільки з'ясувати причини неявки, а й переконати Росію брати участь в "оглядинах", але реального відповіді не послідувало.

І вищезгаданий індійський експерт Канвал Сібал вважає, що "в основу рішення лягли виключно технічні показники". За його словами, "Росія перестала бути серйозним претендентом на перемогу в тендері після проведення в минулому році льотних випробувань." Рафаль "і" Єврофайтер "виступили в ході льотних випробувань краще своїх конкурентів".

Правда, ЗМІ повідомляли, що спочатку всі учасники були впевнені в тому, що політика буде одним з найважливіших факторів при прийнятті рішення. І приводили більш раннє висловлювання того ж Сібал, згідно з яким переможець тендеру буде визначено не лише на підставі технічних показників, але "і політичних міркувань".

Втім, як вважає Сібал, рішення приймає Міноборони, але його ще треба буде відстояти в Мінфіні. А там не так-то просто буде довести, ніж в точності керувалися ті, хто приймав рішення на користь більш дорогих європейських машин. Причому в тому ж індійському Мінфіні чимало прихильників вкладання коштів в розвиток власної авіаційної галузі, зокрема, літака "Теджас". Як би там не було, нам вже не доводиться сподіватися на те, що Делі змінить свою позицію з даного питання.

Тепер Росія офіційно отримала відмову. Їй відправлено лист від Міноборони Індії, в якому міститься 14 зауважень. І нібито, в тому числі, одне стосується двигунів. Експерти відзначали, що двигун не дотягує до бажаних індійською стороною показників: його міжремонтний ресурс повинен бути дві тисячі годин польоту, загальний же ресурс - чотири тисячі годин.

Фото: AP

До цього треба додати, що у Делі накопичилося дуже багато питань по факту численних аварій куплених індійською стороною у Москви літаків. Втім, поки хрест на військово-технічне співробітництво Індії та Росії ставити не варто. В даний час сторони реалізують понад десять великомасштабних програм тільки з авіаційної тематики, включаючи поставки винищувачів МіГ-29К / КУБ, МіГ-29М / М2, ліцензійне виробництво винищувачів Су-30МКІ і підготовку до їх модернізації та оснащення перспективними російсько-індійськими ракетами BrahMos, створення винищувача п'ятого покоління, роботу над проектом багатоцільового транспортного літака (МТА).

Також на черзі роботи з модернізації наявних у Індії всіх старих модифікацій МіГ-29. Загалом, до 2016 року Росія авіаційними контрактами з Індією забезпечена.

На черзі участь в тендерах Міністерства оборони Індії на постачання літаків-заправників, ударних вертольотів, легких вертольотів розвідки і спостереження, важких військово-транспортних вертольотів. Втім, після нинішнього програшу у нас вже немає колишньої впевненості в тому, що ми їх виграємо.

Що ж послужило причиною такого гучного провалу і що слід зробити для того, щоб в майбутньому уникнути подібних поразок? Своїми думками в інтерв'ю "Правде.Ру" поділилися експерти Тетяна Шаумян і Олександр Мордовин.

На думку керівника Центру індійських досліджень Інституту сходознавства РАН Тетяни Шаумян, "те, що сталося пояснюється, по-перше, тим, що індійська сторона вже давно попереджала про те, що вона має намір диверсифікувати закуповується зброя. З чим це пов'язано? Справа в тому, що, прив'язуючи себе до одного партнера, Делі поставив себе в не дуже зручне становище. Адже це питання дуже важливе для Індії в силу того, що у неї, м'яко кажучи, непрості відносини з Китаєм і Пакистаном. А ми вже двічі заявляли про себе не з найкращого боку.

По-перше, ще 20 років тому, коли розвалився СРСР, ми вперше показали індійцям, що в умовах розвалу не завжди здатні в повній мірі забезпечувати реалізацію контрактів і, зокрема, в термін поставляти потрібний обсяг запчастин.

І нарешті, ми знову показали себе перед індійцями не з кращого боку. Справа в тому, що історія з тривалою на роки модернізацією авіаносця "Горшков" не одинична. Згадаймо ситуацію з атомним підводним човном і т.д. Звичайно, можна було хоч якось пояснити ситуацію з затягуванням термінів після розвалу СРСР, але те, що відбувається зараз, стало останньою краплею в чаші терпіння індійської сторони.

Читайте також: Ринок озброєнь. Індія, яку ми втратили

Європейські ж виробники з точки зору індійців представляються більш акуратними, сумлінними, обов'язковими і передбачуваними партнерами, які не підведуть їх з виконанням контракту. Так, індійська сторона вибрала на цей раз більш дорогі варіанти. Але, тим не менше, для неї вони виглядають більш прийнятно, ніж російський. Індія платить гроші, і вона вибирає, який товар купити.

Звичайно, ніякої катастрофи поки для нас в зв'язку з невдачею по тендеру немає. Ми зберігаємо з Індією теплі відносини. Але якщо ми не исправимся, то і далі будемо терпіти невдачі. Від нас вимагається не так вже й багато - випуск продукції з заявленим якістю і надання її в термін ".

Олександр Мордовин, генерал-майор, експерт з бойової авіації: "Я виключаю, що тут є політичне підґрунтя. Просто у Індії до нас накопичилося багато питань, на які ми поки не можемо дати чіткої відповіді. В тому числі, і за якістю. Індійці , звичайно, як і раніше відчувають нас своїми братами. Але вони хочуть отримувати братське ставлення і до себе. принаймні, коли купують озброєння, від якого може залежати їхнє подальше існування. Тим більше, що літаки, та ще на таку суму, закуповуються не на рік і не на два, а мінімум років на дес ять, а то і на двадцять. І Делі хоче бути впевнений в тому, що отримає якісну техніку.

Однією з можливих причин досить частих аварій вироблених у нас винищувачів, які перебувають на озброєнні індійських ВПС, є те, що в особливих погодних умовах терміни експлуатації можуть зрушуватися в бік зменшення.

В умовах того, що літаки експлуатуються то в теплому і сухому, то в теплому і вологому кліматі, термін служби різних деталей помітно скорочується. Це стосується навіть таких дрібниць, як гумові прокладки. Та й різних тварин, паразитів, які мають вплив на деталі, тут на порядок більше, ніж в наших умовах.

Однак це лише одна і не найголовніша причина, котра визначила такий результат тендеру. Індійська сторона ще не забула, як три роки тому Алжир нам повернув неякісні МіГ-29. Так що давайте не шукати чиїхось ворожих підступів, а усунемо власні недоліки. Тоді ми знову почнемо вигравати контракти ".

Читайте найцікавіше в рубриці "Світ"

Чому ж ми програли?
Що ж послужило причиною такого гучного провалу і що слід зробити для того, щоб в майбутньому уникнути подібних поразок?
З чим це пов'язано?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация