Російські ВПС: модернізація МіГ-31

Західні ЗМІ пишуть про польоти "пронафталіненого ведмедів" і говорять, що в Росії бувають показушні навчання "на публіку", коли збирають авіатехніку зі всієї країни. Але зміни на краще у нас відбуваються і нової надходить на озброєння російських ВПС. Західні ЗМІ пишуть про польоти пронафталіненого ведмедів і говорять, що в Росії бувають показушні навчання на публіку, коли збирають авіатехніку зі всієї країни

Не секрет, що раніше військові літаки в Росії майже весь час проводили на землі. Кілька років тому начальник Генштабу навіть повідомив, що близько 200 з 300 винищувачів МіГ-29 не можуть піднятися в повітря. Швидше за все, він мав на увазі, що їм потрібен капітальний ремонт на авіазаводах, а деякі доведеться розібрати на запчастини і утилізувати.

Приблизно три чверті російських літаків вимагали хоча б дрібного ремонту і більш пильної уваги при обслуговуванні. А за нинішньої скупченості техніки на деяких авіабазах і нестачі "оригінальних" і сертифікованих запасних частин а також висококласних технічних фахівців зробити якісний ремонт часом досить складно.

На жаль, ситуація з перехоплювачами МіГ-31, ймовірно, ще гірше. Нагадаю, що авіапромисловість побудувала 533 літака МіГ-31. Навесні 2013 року Володимир Комоєдов, голова комітету з оборони Держдуми РФ, повідомив, що в стані боєготовності знаходиться приблизно 120 літаків.

Див. Також фоторепортаж: Винищувач-перехоплювач МіГ-31

За іншими даними, в Росії вже в 2012 році було близько 100 "льотних" МіГ-31. А сьогодні кажуть, що модернізації підлягають тільки 60 літаків МіГ-31. А решта, ймовірно, можуть зробити хіба що пробіжку по невеликій рульової смузі і не годяться для модернізації їх в МіГ-31БМ.

Виходить, що за наказом командування тільки кожен п'ятий з вироблених перехоплювачів МиГ-31 може злетіти. Але чи зможе він після виконання навчального польоту або бойового завдання приземлитися - часом ніхто не знає. Проте, в першій половині 2013 року деякі впливові особи запропонували припинити утилізацію літаків МіГ-31 ...

Зараз перехоплювачі МіГ-31 в основному літають тільки тоді, коли їх готують до бойового чергування або вони на нього вже заступили. Тобто це настільки цінний літак, що командування авіаційних з'єднань береже його як зіницю ока. Кажуть, що до нього навіть не завжди підпускають льотчиків (особливо молодих): їм пропонують удосконалювати своє льотне майстерність на тренажерах.

Здається, що для забезпечення протиповітряної і протиракетної безпеки військових об'єктів Росії, потрібно терміново почати виконання капітального ремонту перехоплювачів МиГ-31 з їх одночасної поглибленої модернізацією. Щоб перехоплювач став відповідати вимогам бою в умовах ведення сучасної війни треба зайнятися заміною різного устаткування, блоків і вузлів, а також скління кабіни пілота.

Щоб вдихнути друге життя в МіГ-31, перший з яких піднявся в повітря майже 40 років тому, потрібні великі кошти. Тільки на проведення дослідно-конструкторських робіт по МіГ-31 може знадобитися до 30 млрд. Рублів.

Швидше за все, нижегородське авіапідприємство "Сокіл", де збираються проводити модернізацію МіГ-31, буде стримуватися можливістю постачальників забезпечити найдосконаліше обладнання. Щорічно будуть капітально ремонтувати, ймовірно, не більше 8-12 літаків. І є підозра, що модернізацію можуть провести за спрощеним варіантом.

Читайте також: " Безпілотники нам потрібні як повітря "

Російські ЗМІ постійно твердять нам, що МІГ-31 - найбільший висотний і найшвидший перехоплювач. Дійсно, так було задумано більше 40-45 років тому. Але є деякі перешкоди, які сьогодні наша країна обійти не може. Наприклад, через невідповідність скління кабіни пілота висунутим вимогам перехоплювач МіГ-31 часто літає зі швидкістю всього 1,5 Мах.

Виникаючі складності змушують командування шукати "варіанти". Тобто замість модернізованого висотного і швидкісного перехоплювача нам, ймовірно, можуть підсунути якийсь трансформер, який будуть використовувати для бомбометання в прифронтовій смузі. І підстави так думати є.

Зрозуміло, робити з застарілого перехоплювача застарілий бомбардувальник, на зразок Су-24, просто безглуздо. А робити з МіГ-31 бомбардувальник начебто Су-34 буде занадто накладно і недоцільно. Краще вже збільшити випуск Су-34.

До речі, спочатку мене здивували слова заслуженого льотчика-випробувача полковника Ігоря Малікова, що після модернізації МіГ-31 зможе вражати наземні об'єкти. Але потім все стало зрозуміло. Виходячи з реальних можливостей ОПК Росії конструктори і льотчики-випробувачі, немов ювеліри, справили переогранки старого діаманта в новий, відкрили невідомі раніше його здатності, змусили по новому заграти всім "гранях" цього літака.

Звичайно, зовсім не для цього конструювався і призначався висотний і швидкісний перехоплювач, щоб підвішувати на нього бомби. Але, як то кажуть, "нові часи - нові пісні". Наприклад, на модернізований літак МіГ-31БМ може бути підвішено до шести коректованих авіабомб КАБ-1500 або до восьми КАБ-500 з телевізійним або лазерним наведенням. А щоб ніхто не сумнівався, що МіГ-31 буде як і раніше залишатися перехоплювачем, повідомлю, що його навігаційний комплекс буде уніфікований з тим, що встановлений на МіГ-29СМТ, а кабіна льотчика буде нагадувати його кабіну.

Читайте також: " Ми - нація, яка йде з небес "

На модернізованому перехоплювачі за допомогою бортової РЛС максимальна дальність виявлення повітряних цілей буде збільшена до 320 км. По суті, перехоплювач буде виконувати роль компактного літака АВАКС. Більш того, група з чотирьох перехоплювачів, віддалених один від одного на відстань 200 км, зможе контролювати широкий фронт можливого ТВД.

Але і це не все. З огляду на, що цей швидкісний перехоплювач зазвичай виконує бойове патрулювання на швидкості 950 км / год (М = 0,9), його дозвукова практична дальність може становити 2200-2400 км. Більш того, дозвукова практична дальність перехоплювача з одного дозаправкою в повітрі може скласти 5400 км. Тобто перехоплювач МіГ-31 може, по суті, виконувати функції повітряного штабу ВПС і ППО на можливе ТВД.

У зв'язку з цим хотілося б звернути увагу на один момент. Здається, що низколетящие крилаті ракети можна буде зі значною ефективністю вражати за допомогою сучасних безпілотних літальних апаратів (БЛА), які, можливо, стануть надходити на озброєння ВПС Росії. Сподіваюся, ви вже здогадалися, що автоматичне супровід цілей і наведення БЛА на крилаті ракети (для запуску по ним ракет, підвішених під БЛА) буде здійснювати України модернізований літак МіГ-31.

Слід зазначити, що крім значних витрат на НДДКР, будуть потрібні не менших кошти на саму модернізацію. З огляду на зростання цін на все і вся, а також апетити всіляких посередників капітальний ремонт з одночасною поглибленої модернізацією перехоплювачів МиГ-31 обійдеться бюджету, ймовірно, більше 30 млрд. Рублів. А загальні витрати на цю програму в підсумку можуть скласти понад 60 млрд. Рублів. Дійсно, це дуже дорого, але іншого шляху у нас, напевно, немає.

У цього варіанту є противники. Багато в чому вони мають рацію, оскільки на реанімування старої машини піде дуже багато коштів і сил. Можливо, за такі гроші можна сконструювати абсолютно новий перехоплювач. Але часу у нас немає, оскільки повітряний простір країни треба захищати вже сьогодні, а не через 10 років.

Читайте також: ВВС Росії: "Досить витирати сльози!"

Модернізація МіГ-31 опрацьовувалася ще на початку 1990-х років. Але так і не була реалізована. Через двадцять з гаком років раптом схаменулися, що у Росії відкрите небо і запропонували почати будувати "нові" МіГ-31. Але це неможливо зробити навіть фізично, оскільки літак складається не тільки з корпусу і двох двигунів ...

За словами головнокомандувача Військово-повітряними силами РФ генерала Віктора Бондарева, до 2020 року планується довести частку сучасної авіаційної техніки у військах до 70 відсотків. Ймовірно, він мав на увазі ті літаки, які вийдуть із заводських цехів. Однак між початком проектування і часом, коли літак буде поставлений на крило, проходить часом більше десятка років. Більш того, бортове обладнання, РЛС, системи управління озброєнням і багато іншого, що сьогодні вважають сучасними, до 2020 року можуть стати морально застарілими і треба буде їх замінювати.

Знаючі люди кажуть, що в Росії збиралися робити перехоплювач МіГ-41. Однак такий літак, на жаль, не з'явився. Були якісь намітки, міркування, але в авіапромі туманно уявляли, як він буде остаточно виглядати. А потім почалися "лихі" 90-і роки ...

До речі, за словами генерала Віктора Бондарева, ВВС пропонують створити новий перехоплювач до 2020 року. Але ж це всього лише побажання, щоб він був створений. За оптимістичним заявою командувача, якщо такий перехоплювач з'явиться, до 2028 року він зможе замінити весь парк залишилися літаків МіГ-31. Ще б пак ! Адже ті перехоплювачі, які будуть модернізовані сьогодні на той час просто вичерпають свій льотний ресурс і будуть відправлені на утилізацію.

Взагалі кажучи очікується, що на зміну перехоплювачі МіГ-31 до 2025 року створять перспективний комплекс далекого перехоплення. Було б з чого створювати ... Нам вже неодноразово обіцяли надходження різної сучасної техніки у війська, проте кожного разу ці терміни відсувалися.

Залишається сподіватися, що російські авіаконструктори зможуть не тільки створити нові БЛА, а й так модернізувати ту авіатехніку, яка сьогодні є на озброєнні ВПС Росії, що вона зможе виконувати нові функції і буде пристосована не тільки для ведення повітряного бою, але і перехоплення низколетящих супутників і навіть триступеневий американських "антиракет".

На закінчення зазначу, що модернізація літаків, вдосконалення авіатехніки - це не технічне завдання, а спосіб життя авіаконструкторів і багатьох авіабудівників.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация