Російсько-вірменські духовні зв'язки. Виставка в Російській національній бібліотеці

«Російсько-вірменські духовні зв'язки» - виставка, організована до візиту Його Святості Верховного Патріарха і Католикоса всіх вірмен Гарегіна II в Санкт-Петербург.

Виставка «Російсько-вірменські духовні зв'язки» - результат давнього співробітництва між вірменською громадою Санкт-Петербурга і Російською національною бібліотекою. Збори старовинних вірменських видань і рукописів на двох мовах в фондах РНБ дає уявлення про духовне життя вірмен починаючи з ХII століття.

У жодного з східних народів процес створення писемності і прийняття християнства перепліталися так тісно, ​​як у вірмен. Як сказав Духовний пастир вірмен Санкт-Петербурга і Північно-Заходу Ієромонах Ншан: «Церква і книга, - в усі часи являли основу нашого національного буття».

На виставці представлено паритетне кількість експонатів російською та вірменською мовами, які відображають історію двох країн, поширення вірменської книжкової культури в Росії і перспективи розвитку гармонійних взаємин наших держав.

Історія, за словами Раффі, - це духовна академія, тому перший розділ експозиції присвячений історії Вірменії та її доленосним взаємозв'язкам з Росією. Вірмени завжди прагнули ознайомити російську громадськість з історією свого народу. На цю тему на виставці представлені карти, рукописні матеріали, книги вірменською і російською мовами. Наприклад, «Історія Вірменії» М. Хоренаци, СПб. 1786 р «Лексикон Російської історичної, географічної, політичної та громадянської» СПб., 1793 г. Крім того, можна побачити державні акти Російської Імперії періоду царювання Петра I, Катерини II , Миколи I і окремо видане в 1833 р «Збори актів, що відносяться до огляду історії вірменського народу».

На виставці демонструються сучасні перевидання таких авторів як В. Брюсов «Літопис історичних доль вірменського народу» 1989 року, «Життя Артемія Араратської» 1980 г., «Іконостас» П. Флоренського, СПб., 2010 р та ін. Недарма вірменська громада вважає, що видавнича діяльність сприяє збереженню і розвитку духовної та культурної спадщини.

Окремо представлена ​​історія Вірменської апостольської церкви і матеріали про найбільш яскравих її представників, які були як в Росії, так і в Вірменії. Серед них Йосип Аргутінскій, Патріархи всіх вірмен Нерсес III і Нерсес V, Католикос всіх вірмен Маттевос II і ін. В зв'язку з цим, ми не могли не згадати про Ечміадзині, так само як і про Троїце-Сергієвої і Олександро-Невської лаври. Слід звернути увагу на гравюру І. Іванова «Вид Олександро-Невської лаври», 1815 р

Іванова «Вид Олександро-Невської лаври», 1815 р

Вірменська апостольська церква протягом століть була єдиною національною організацією вірменського народу, що забезпечує його етнокультурну консолідацію незалежно від розселення. В цьому її унікальна історична роль. Вона завжди опікувалася бідних прихожан, організовувала притулки, про що свідчать документи, представлені на виставці. Це, перш за все, звіти вірмено-григоріанських церков міст Кишинева, Одеси, Новоросії та Бессарабії.

З огляду на географічне розташування одним з небагатьох християнських сусідів Вірменії завжди була і залишається Росія. Взаємопроникнення культур відображено в наступному розділі виставки такими виданнями як «Книга, що містить в собі ключ пізнання, буквар, словник, і деякі правила з моралі» К. Сарафово, 1788 р «Теоретико-практичний курс російської мови для вірменського юнацтва», 1871 м, «Древнеармянская хрестоматія з вірмено-російським словником для початківців» Н. Марра, 1893 р

Вірмени, для яких Росія стала другою батьківщиною, примножували її культурну, наукову і військову славу, брали участь у суспільному та економічному житті. Їм було дано право будувати церкви, відкривати школи і друкарні, тобто жити повнокровним життям. І сьогодні вірмени несуть факел освіти. Саме в цьому, вважає Духовний пастир вірмен Петербурга і Північно-Заходу Ієромонах Ншан, і криється секрет духовного довгожительства вірменського народу.

Звичайно, на виставці представлено далеко не все, що зберігається в фондах РНБ з даної теми, а найбільш цікаві матеріали, частина з яких виставляється вперше. Організатори сподіваються, що експозиція викличе бажання звернутися власне до книг, рукописів та інших матеріалів, але вже в читальних залах Російської національної бібліотеки.

Співробітник Центру культурних програм РНБ,
куратор виставки Е.В.Пугіна

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация