Російсько-естонські відносини

Президент Росії Володимир Путін під час одного з виступів зазначив, що Москва сподівається на розвиток дружніх відносин з Естонією. Коментуючи заяву Володимира Путіна, президент Естонії Тоомас Хендрік Ільвес в свою чергу заявив, що Естонія готова до розвитку міцних дружніх і партнерських відносин з РФ. Але які будуть реальні кроки? Президент Росії Володимир Путін під час одного з виступів зазначив, що Москва сподівається на розвиток дружніх відносин з Естонією

Ще в 1991 році Естонія набула статусу незалежної держави, вийшовши зі складу Радянського Союзу, однак навіть зараз російсько-естонські відносини не можна назвати добросусідськими. Втім, на початку цього року президент РФ Володимир Путін на одному зі своїх виступів зазначив, що уряд Росії готове до того, щоб "вибудовувати конструктивні відносини з Естонією". Як зазначив Путін, основою розвитку відносин стануть спільні інтереси двох держав.

За його словами, Російська Федерація готова вибудовувати міцні відносини двох держав, з огляду на все інтереси подібного союзу. Президент Естонії на одному зі своїх виступів прокоментував заяву Володимира Путіна, зазначивши, що зі свого боку влади Естонії хочуть мати добросусідські відносини з Росією. За його словами, Естонія готова вести конструктивний діалог з Росією з питань співпраці Євросоюзу з Москвою або з питань взаємодії НАТО і Росії. Крім того, Ільвес наголосив, що Естонія завжди хотіла мати дружні шанобливі стосунки з таким серйозним сусідом.

Чому російсько-естонські відносини не можна назвати дружніми?

Так чи інакше, але, як відзначають аналітики, підняти питання про встановлення дружніх відносин між Росією і Естонією стало можливим тільки зараз. Як відомо, в 40-х роках 20-го століття Перша Естонська Республіка, визнана ще в 1920 році урядом РРФСР, перестала існувати після того, як влада СРСР виконали приєднання Прибалтики до Радянського Союзу - таким чином, в 1940 році в ході приєднання Естонія стала Естонської РСР. Втім, багато представників як Естонії, так і інших країн, порахували подібний акт незаконного військовою окупацією естонської держави.

Незалежність Естонія набула лише в 1991 році, після того як уряд Росії знову визнало Естонську республіку. У жовтні того ж року був підписаний двосторонній договір, який регулює міжнародні і дипломатичні відносини двох країн, проте, як відзначають аналітики, говорити про дружні стосунки не мало сенсу - роки окупації країни наклали помітний відбиток на менталітет естонців.

Читайте також: Війна знову посварила Росію і Литву

Через три роки, в 1994 році, Москва підписала наказ про виведення російських військ з території країни, однак навіть після цього договір про державні кордони двох країн так і не був підписаний. Як відзначають представники Міністерства закордонних справ Росії, саме цей договір і є одним з найбільш проблемних моментів, який перешкоджає встановленню міцних дружніх відносин двох країн.

Естонсько-російський прикордонний договір так і не підписаний?

Після виходу Естонії зі складу Радянського Союзу і по теперішній час влади двох країн так і не змогли прийти до єдиної думки з приводу російсько-естонського прикордонного договору. В даний час президент Росії, а також Міністерство закордонних справ РФ готові до того, щоб знову сісти за стіл переговорів з питання кордону Росії і Естонії.

У 2005 році влада двох країн вже сідали за стіл переговорів, але договір так і не був підписаний. 18 травня 2005 року документ було підписано міністром закордонних справ Естонії Урмасом Паетом, а також міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим. Однак через місяць естонський парламент включив до договору деякі пункти, яких з самого початку не було в документі, що і послужило причиною відмови Москви від підтвердження даного договору.

Депутати парламенту Естонії відзначили в договорі пункти, які стверджують про "незаконну військової окупації країни Радянським Союзом", "примусове приєднання держави до СРСР". Крім цього влада Естонії послалися і на Тартуський мирний договір 1920 року, з якого випливало, що деякі землі, що знаходяться зараз в складі Росії, історично належать Естонії. Після такої зміни документа президент країни Володимир Путін був змушений відкликати підписи російської сторони під договором.

Переговори про підписання прикордонного договору відновилися лише в жовтні 2012 року. Втім, в одному зі своїх заяв Міністр оборони Естонії Урмас Рейнсалу зазначив, що навіть при відновленні переговорів естонська сторона не стане відмовлятися від згадки Тартуського договору. Також він зазначив, що влада Естонії не стануть дотримуватися політики поступок, тому відмовлятися від принципів Тартуського мирного договору вони не будуть.

Повторне обговорення почалося лише 31 жовтня 2012 року, коли представники двох країн знову сіли за стіл переговорів. До речі, як зазначила Тетяна Москалькова, координатор міжпарламентських відносин Естонії і Росії в Держдумі РФ, договір не буде регулювати перенесення існуючих кордонів ні для Естонії, ні для Росії. За її словами, російсько-естонська кордон залишиться на своєму місці. Крім того, Москалькова прокоментувала і події 2005 року, зазначивши, що естонська сторона не мала на увазі перенесення існуючих кордонів. На її думку, включення в текст договору посилання на Тартуський мирний договір - це лише данина історії, а не вимоги повернути історичні території держави.

Її слова підтвердив і міністр закордонних справ Естонії Урмас Пает. За його заявою, однією з головних цілей засідань буде вироблення тих формулювань, які задовольнять обидві сторони і дозволять просуватися далі. Крім того, Пает зазначив, що, швидше за все, двом державам потрібно не одна, а кілька зустрічей, на яких обидві сторони зможуть обговорити всі нюанси цієї справи. Якщо ж, підкреслив політик, сторони зможуть досягти згоди, договір буде відправлений на ратифікацію парламентам обох держав.

Читайте також: Балтійські "яструби" провели конференцію

Відносини Росії і Естонії не налагодяться?

Незважаючи на певні зрушення в області налагодження дружніх відносин, багато світові держави не вірять, що такі відносини можуть мати місце бути незабаром. В одному зі своїх звітів уряду посол США в Естонії Майкл Полт зазначив, що оборонна політика Естонії, в основному, спрямована на внутрішні оборонні потужності, які повинні захистити Естонію від можливого вторгнення Росії. За його словами, влада держави, незважаючи на спроби встановити дружні відносини з Москвою, остерігаються нападу з боку Росії.

Крім того, за словами Майкла Полта, влада Естонії не вірять у встановлення хороших відносин з Москвою. У своєму звіті посол зазначив заяву радника прем'єр-міністра Естонії із зовнішніх зв'язків Кюлліке Силласте-Елінг, яка обмовилася, що ні Росія, ні Естонія навіть зараз не готові хоч як-небудь змінити сформовані відносини. Її думку підтримав і Март Волмер, директор російського департаменту естонського МЗС, який у своєму зверненні до Сполучених Штатів зазначив, що хороші відносини з Російською Федерацією - нереальна на даний момент мета.

Втім, коментуючи дані заяви, міністр закордонних справ Естонії зазначив, що другий етап переговорів Росії і Естонії був досить продуктивним - сторони погодилися з тим, що не мають один до одного жодних територіальних претензій. Нарада, що проходило в Талліні в грудні 2012 року, стало другим з питання російсько-естонської кордону. Швидше за все, вважає міністр внутрішніх справ Естонії, ряд обговорень в кінцевому підсумку допоможе обом країнам зміцнити дружні відносини.

Читайте найцікавіше в рубриці " світ "

Але які будуть реальні кроки?
Чому російсько-естонські відносини не можна назвати дружніми?
Естонсько-російський прикордонний договір так і не підписаний?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация