Розбираємося в особливостях водонагрівачів

  1. обсяг бака
  2. Вертикальний або горизонтальний?
  3. форма
  4. бак
  5. електрична частина
  6. Комплектація, установка і обслуговування
  7. підсумки

Навіть у відносно розпещеної комунальними послугами столиці гаряче водопостачання - річ небезумовний. Щорічні планові перевірки тепломереж, регулярні аварії, ремонти у сусідів з відключенням всього під'їзду - кому це не знайомо? А в інших містах ситуація найчастіше ще більш безрадісна - майже у всіх населених пунктах нашої країни централізована подача гарячої води або відсутній повністю, або здійснюється по кілька годин на добу. В таких умовах установка автономної системи нагріву води є вже практично необхідністю.

Варіантів тут (якщо не враховувати традиційні тазики і чайники), власне, всього три: газовий котел і електричні водонагрівачі - проточні та накопичувальні. Для установки першого з них потрібен дозвіл, отримати яке вкрай важко, а в деяких випадках просто неможливо. Проточний нагрівач вимагає наявності електропроводки високої потужності (5-20кВт), що робить цей варіант недоступним для 80% жителів країни. Тому в більшості випадків найкращим виходом буде установка електричного накопичувального водонагрівача (В народі - бойлера).

Бойлер представляє собою теплоізольований бак об'ємом 5-300 літрів з одним або двома трубчастими електронагрівачами (ТЕНами) і термостатом, що відключає Тени при нагріванні води в баку до заданої температури і включає їх при охолодженні води. Час нагріву води до максимальної робочої температури (зазвичай в районі 70-80 ° С) може варіюватися від пари десятків хвилин до декількох годин в залежності від обсягу і потужності бойлера.

обсяг бака

Мабуть, перше питання, яким слід задатися при виборі накопичувального нагрівача - який обсяг бака потрібно? Відповідь «чим більше - тим краще» навряд чи можна вважати правильним - крім очевидного економічного чинника, великий бойлер займе чимало простору в квартирі, та й гріти воду він буде в середньому довше, ніж маленький. Тому при виборі доцільно орієнтуватися на той обсяг гарячої води, який можуть за короткий час спожити всі проживаючі в будинку або квартирі.

Якщо гаряча вода в трубах у вас хоч іноді присутній, і при цьому встановлено її лічильник, ви можете самостійно прикинути потребується обсяг. Отримане значення слід збільшити на 20-30%: одночасно з відбором гарячої води з бака він доливається холодною водою, і через змішування реальний вихід гарячої води з нагрівача становить близько 75-80% від його номінального обсягу.

Якщо ж такий спосіб визначення обсягу неможливий, рекомендуємо для вибору скористатися наведеною нижче таблицею.

Слід зазначити, що значення в останньому стовпчику таблиці наведені з тих міркувань, що ванну зможе прийняти одна людина, і ще залишиться невелика кількість води (скажімо, для миття посуду). Враховуйте також, що таблиця розрахована для міських умов - на дачній ділянці споживання гарячої води часто трохи вища, так що має сенс вибрати більший на 20-50% обсяг.

Зрозуміло, на вибір обсягу бойлера впливають також і можливості його установки в конкретній квартирі. Крім наявного в наявності вільного місця, зверніть увагу на стіну, на яку ви плануєте вішати нагрівач. Практика показує, що найчастіше бойлер встановлюють в санвузлі, стіни якого далеко не завжди мають міцність, достатню для навішування предмета вагою в кілька десятків (а то й сотень) кілограмів. Якщо ви сумніваєтеся в міцності стіни, краще встановити нагрівач на спеціально виготовленому напольном підставі.

В окремих випадках доцільніше придбати два бойлера. Скажімо, при постійному користуванні мийкою та епізодичному - душем немає необхідності постійно підтримувати високу температуру у великого обсягу води. В цьому випадку можна встановити один нагрівач великого обсягу для душа та ванної, і ще один маленький (10 або 15 літрів) тільки для мийки.

Вертикальний або горизонтальний?

Хоча в даний час випускаються нагрівачі, призначені для горизонтальної установки, а також моделі, що допускають і вертикальний, і горизонтальний монтаж, по можливості краще вибрати вертикальний нагрівач. Пов'язано це з тим, що поділ гарячої та холодної води в баку відбувається природним шляхом - питомо легша гаряча вода піднімається нагору, а холодна залишається внизу. І чим менше буде площа їх контакту, тим повільніше буде остигати нагріта вода, і тим більший вихід гарячої води зможе забезпечити бойлер при заданому обсязі бака.

вертикальний бойлер Ariston SG 50

Тому нагрівач з горизонтальним розміщенням варто купувати тільки при відсутності місця для установки вертикальної моделі.

форма

Зараз на ринку присутні нагрівачі в трьох форм-факторах:

звичайні (Циліндричні, «бочка») з співвідношенням діаметра до висоти близько 1: 2;

тонкі ( «Слім»), у яких це співвідношення становить близько 1: 2,5..3,5;

прямокутні .

Останній варіант, як правило, розмірами можна порівняти з круглими моделями, але дозволяє в деяких випадках більш вдало вписати бойлер в нішу на стіні. «Слім», крім економії займаної площі квартири (за рахунок збільшення висоти), забезпечують ще й трохи більший вихід гарячої води.

Нагрівачі невеликого обсягу (5-15 літрів), призначені в першу чергу для установки в тумбочку під мийку, найчастіше випускаються в прямокутних корпусах.

Нагрівачі невеликого обсягу (5-15 літрів), призначені в першу чергу для установки в тумбочку під мийку, найчастіше випускаються в прямокутних корпусах

компактний бойлер Gorenje GT 15 U , Встановлений під мийкою

бак

Вибір матеріалу бака - також не зовсім просте завдання. У переважній більшості сучасних бойлерів бак виконаний або зі звичайної сталі з покриттям (емаль або остекловка), або з нержавіючої сталі. Обидва види баків мають свої переваги і недоліки.

Баки з покриттям помітно дешевше своїх нержавіючих побратимів. При виборі з двох нагрівачів з близької ціною пам'ятайте, що у бака з нержавіючої сталі майже напевно стінки будуть помітно тонше і, відповідно, будуть володіти меншою міцністю. Якщо у вашій водопровідної мережі часто трапляються гідроудари (різкі перепади тиску), то у менш міцного бака шанси отримати пошкодження будуть вище.

З іншого боку, нержавіюча сталь має більш високу корозійну стійкість. Покриття на баку зі звичайної стали згодом може потріскатися, після чого бак швидко прийде в непридатність. Швидкість зносу покриття залежить в основному від складу водопровідної води - від її жорсткості (великий вміст солей у воді призводить до швидкого утворення накипу) і наявності в ній абразивних часток (дрібного піску).

водонагрівач Electrolux EWH 100 Centurio з баком з нержавіючої сталі

електрична частина

У баку бойлера розташовані ТЕНи, які, власне, і нагрівають воду. Частина моделей випускається з двома незалежними Тенамі, і це досить зручно - при підвищеному навантаженні на електропроводку з боку інших приладів в будинку один з ТЕНів можна відключити і цим запобігти спрацьовування автоматів захисту. А коли інші потужні прилади вимкнені, можна включити обидва Тена і підвищити швидкість нагріву води в баку.

Тени сучасних нагрівачів діляться на два типи - мокрі і сухі. Як нескладно зрозуміти з назви, мокрі ТЕНи своєю металевою поверхнею безпосередньо контактують з водою. Сухі Тени відокремлені від води герметичній трубкою - скляній, керамічній або мінеральної; вони довговічніше, забезпечують більш високий рівень електробезпеки і менше схильні до утворення накипу, але трохи дорожче.

Для додаткового захисту від корозії бака все бойлери оснащені системою електрохімічного захисту з протекторним анодом (магнієвим, рідше - цинковим). Анод є витратним елементом - при експлуатації він поступово окислюється і розчиняється, забезпечуючи цілісність металу бака.

Atlantic Steatite VM 050 з термометром і зовнішнім регулятором

Термостат, як уже говорилося, управляє включенням і відключенням ТЕНів, підтримуючи задану температуру води в баку з точністю близько 5 ° С. У всіх бойлерах температуру спрацьовування термостата можна регулювати, але в деяких моделях регулятор захований під захисною кришкою. Це здається не дуже зручним, однак практика показує, що бажання крутити ручку регулятора зазвичай зберігається у користувача не довше кількох днів - після настройки водонагрівача з урахуванням індивідуальних потреб регулятор залишається в спокої.

Частина бойлерів оснащена також термометром зі стрілочним або цифровим індикатором реальної температури води в баку. При інтенсивної експлуатації ця функція може виявитися дуже корисною.

Комплектація, установка і обслуговування

При виборі звертайте увагу і на наявність в комплекті супутніх деталей - вони все одно будуть потрібні для установки, і їх окреме придбання виллється в додаткові витрати. Як мінімум разом з бойлером добре б отримати кабель електроживлення достатньої довжини і підривної клапан (встановлюється на вході холодної води в нагрівач і захищає бак від надлишкового тиску).

Підривний клапан з можливістю ручного скидання тиску

У будь-якому випадку вам доведеться додатково придбати (або доручити зробити це установника) кріпильні елементи, водопровідні труби для підключення бойлера, сполучну фурнітуру до них, вентилі і дренажну трубку (надівається на підривний клапан і виводиться в найближчу раковину або безпосередньо в каналізацію). Бажано також встановити фільтр грубої очистки води (якщо у вас його ще немає) і окремий автоматичний вимикач для лінії електроживлення водонагрівача.

Бажано також встановити фільтр грубої очистки води (якщо у вас його ще немає) і окремий автоматичний вимикач для лінії електроживлення водонагрівача

Типова схема підключення бойлера до водопровідної мережі

Як правило, виробники не заперечують проти самостійної установки бойлера користувачем - але врахуйте, що для збереження можливості гарантійного ремонту необхідно виконати зазначені в інструкції по установці вимоги. Вони трохи варіюються, але в цілому зводяться до наступного набору:

• Наявність грамотного реалізованого захисного заземлення (поширені варіанти «на корпус квартирного щитка» і «на батарею» таким не є);

• Відповідність тиску холодної води у водопроводі робочому тиску нагрівача - при надмірному значенні потрібно установка редуктора тиску;

Регульований редуктор тиску води

• Підключення бойлера до водопроводу пластиковими або металопластиковими трубами (використання гнучких гумових шлангів не допускається);

• Забезпечення вільного простору навколо бойлера для доступу до нього (конкретні розміри вказані в інструкції до кожної моделі).

Пам'ятайте також, що електричний водонагрівач - пристрій, що потребує регулярному (раз на рік, деякі моделі - раз на два роки) обслуговуванні. Воно проводиться уповноваженими сервісними центрами з занесенням відмітки про роботи в гарантійний талон і полягає в чищенні бака і підривного клапана від сміття і накипу, а також в заміні відпрацьованого анода на новий. Робота ця платна, проте її все ж варто проводити - при виході бойлера з ладу через несвоєчасне або некваліфікованого обслуговування вам можуть відмовити в гарантійному ремонті.

підсумки

Вибір нагрівача, що відповідає всім вашим вимогам - завдання хоч і не зовсім тривіальна, але не така складна, як може здатися. Визначтеся з об'ємом і місцем установки бойлера, потрібними вам функціями, відберіть декілька відповідних моделей, ознайомтеся з їх характеристиками - і вибір стане зовсім простою справою, і гаряча вода у вашому будинку буде радувати вас цілий рік.

Щасти вам покупки!

Текст: Олексій Адрианов

спеціально для www.rozetkа.com.ua

Щорічні планові перевірки тепломереж, регулярні аварії, ремонти у сусідів з відключенням всього під'їзду - кому це не знайомо?
Вертикальний або горизонтальний?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация