Розділ II. Адміністративне правопорушення і адміністративна відповідальність

  1. Стаття 10. Поняття адміністративного правопорушення
  2. Стаття 11. Вчинення адміністративного правопорушення умисно
  3. Стаття 12. Вчинення адміністративного правопорушення з необережності
  4. Стаття 13. Вік, після досягнення якого настає адміністративна відповідальність
  5. Стаття 14. Відповідальність неповнолітніх
  6. Стаття 15. Відповідальність посадових осіб
  7. Стаття 16. Відповідальність військовослужбовців та інших осіб, на яких поширюється дія дисциплінарних...
  8. Стаття 17. Відповідальність іноземних громадян і осіб без громадянства
  9. Стаття 18. Крайня необхідність
  10. Стаття 19. Необхідна оборона
  11. Стаття 20. Неосудність
  12. Стаття 21. Передача матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд товариського суду, громадської...
  13. Стаття 22. Можливість звільнення від адміністративної відповідальності при малозначності правопорушення

«<Попередня. | ЗМІСТ | Слід. »»

Стаття 10. Поняття адміністративного правопорушення

Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається посягає на державний або громадський порядок, соціалістичну власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління протиправне, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, за яке законодавством передбачена адміністративна відповідальність.

Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до чинного законодавства кримінальної відповідальності.

Стаття 11. Вчинення адміністративного правопорушення умисно

Адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, якщо особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії або бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускав настання цих наслідків.

Стаття 12. Вчинення адміністративного правопорушення з необережності

Адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, якщо особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії або бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоча повинна була і могла їх передбачити.

Стаття 13. Вік, після досягнення якого настає адміністративна відповідальність

Адміністративної відповідальності підлягають особи, які досягли на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку.

Стаття 14. Відповідальність неповнолітніх

До осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, які вчинили адміністративні правопорушення, застосовуються заходи, передбачені Положенням про комісіях у справах неповнолітніх, затвердженим Президією Верховної Ради Української РСР.

У разі вчинення особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років адміністративних правопорушень, передбачених статтями 49, 114 - 122, 148, 158, 159, 165, 165.8, 172 - 175, 183, 183.1, 183.2, 183.3 цього Кодексу, вони підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах. З урахуванням характеру вчиненого правопорушення та особи порушника справи стосовно вказаних осіб (за винятком осіб, які вчинили правопорушення, передбачене статтею 165 цього Кодексу) можуть бути передані, а передбачені статтею 49 цього Кодексу, як правило, підлягають передачі на розгляд районних (міських), районних у містах комісій у справах неповнолітніх.

Неповнолітні у віці від шістнадцяти до вісімнадцяти років можуть підлягати адміністративної відповідальності на загальних підставах і в інших випадках, прямо передбачених законодавчими актами СРСР.

Стаття 15. Відповідальність посадових осіб

Посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з недотриманням встановлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.

Стаття 16. Відповідальність військовослужбовців та інших осіб, на яких поширюється дія дисциплінарних статутів, за вчинення адміністративних правопорушень

Військовослужбовці і призвані на збори військовозобов'язані, а також особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ несуть відповідальність за адміністративні правопорушення за дисциплінарними статутами. За порушення правил режиму Державного кордону Російської Федерації, прикордонного режиму, режиму в пунктах пропуску через державний кордон Російської Федерації, правил дорожнього руху, правил полювання, рибальства і охорони рибних запасів, митних правил і за контрабанду ці особи несуть адміністративну відповідальність на загальних підставах. До зазначених осіб не може бути застосовано виправні роботи і адміністративний арешт, а до військовослужбовців, крім того, штраф і позбавлення права керування транспортними засобами.

Інші, крім зазначених у частині першій цієї статті, особи, на яких поширюється дія дисциплінарних статутів або спеціальних положень про дисципліну, у випадках, прямо передбачених ними, несуть за вчинення адміністративних правопорушень дисциплінарну відповідальність, а в інших випадках - адміністративну відповідальність на загальних підставах.

У випадках, зазначених у частині першій цієї статті, органи (посадові особи), яким надано право накладати адміністративні стягнення, можуть замість накладення стягнень передавати матеріали про правопорушення відповідним органам для вирішення питання про притягнення винних до дисциплінарної відповідальності.

Працівники залізничного, морського, річкового транспорту і цивільної авіації, на яких поширюється дія статутів про дисципліну, несуть відповідно до цих статутами дисциплінарну відповідальність за вчинення ними при виконанні службових обов'язків такі адміністративні правопорушень:

працівники залізничного транспорту - порушень, передбачених частинами другою, третьою, четвертою і п'ятою статті 103, статтями 104, 104.1 і частиною першою статті 126 цього Кодексу;
працівники морського транспорту - порушень, передбачених статтями 104.1, 109, 109.1, 110 і частиною другою статті 126 цього Кодексу;
працівники річкового транспорту - порушень, передбачених статтями 104.1, 110 - 111.3 та частиною другою статті 126 цього Кодексу;
працівники цивільної авіації - порушень, передбачених статтями 105 - 108 цього Кодексу.

Стаття 17. Відповідальність іноземних громадян і осіб без громадянства

Знаходяться на території УРСР іноземні громадяни та особи без громадянства підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах з громадянами СРСР. Питання про відповідальність за адміністративні правопорушення, вчинені на території Української РСР іноземними громадянами, які згідно з чинними законами та міжнародними договорами СРСР користуються імунітетом від адміністративної юрисдикції Союзу РСР і Української РСР, вирішується дипломатичним шляхом.

Фізичні особи іноземних держав та особи без громадянства, які вчинили адміністративні правопорушення на континентальному шельфі або у виключній економічній зоні Російської Федерації, підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах з фізичними особами Російської Федерації.

Стаття 18. Крайня необхідність

Не підлягає адміністративній відповідальності особа, хоча і вчинила діяння, передбачене цим Кодексом або іншими нормативними актами, що встановлюють адміністративну відповідальність за адміністративні правопорушення, але діяв в стані крайньої необхідності, тобто для усунення небезпеки, яка загрожує державному або громадському порядку, соціалістичної власності, прав і свободам громадян, установленому порядку управління, якщо ця небезпека за даних обставин не могла бути пристрої анена іншими засобами і якщо заподіяна шкода є менш значною, ніж відвернена шкода.

Стаття 19. Необхідна оборона

Не підлягає адміністративній відповідальності особа, хоча і вчинила діяння, передбачене цим Кодексом або іншими нормативними актами, що встановлюють адміністративну відповідальність за адміністративні правопорушення, але діяв в стані необхідної оборони, тобто при захисті державного або громадського порядку, соціалістичної власності, прав і свобод громадян, встановленого порядку управління від протиправного посягання шляхом заподіяння тому, хто посягає шкоди, якщо при цьому не було допущено ено перевищення меж необхідної оборони.

Стаття 20. Неосудність

Не підлягає адміністративній відповідальності особа, яка під час вчинення протиправної дії чи бездіяльності перебувала в стані неосудності, тобто не могла усвідомлювати свої дії або керувати ними внаслідок хронічної душевної хвороби, тимчасового розладу душевної діяльності, слабоумства чи іншого хворобливого стану.

Стаття 21. Передача матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд товариського суду, громадської організації або трудового колективу

Особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, звільняється від адміністративної відповідальності з передачею матеріалів на розгляд товариського суду, громадської організації або трудового колективу, якщо з урахуванням характеру вчиненого правопорушення та особи правопорушника до нього доцільно застосувати захід громадського впливу.

Щодо осіб, звільнених з зазначеним у частині першій цієї статті підстав від адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, передбачених статтями 117, 120, 124, 147, 151, 160 - 163 цього Кодексу, матеріали можуть бути також передані на розгляд комісії по боротьбі з пияцтвом , утвореної на підприємстві, в установі, організації та їх структурних підрозділах;
Про заходи громадського впливу, застосовані до осіб, які вчинили правопорушення, передбачені статтями 49, 117, 120, 124, 147, 151, 153, 158, 160 - 163 цього Кодексу, адміністрація, комісія по боротьбі з пияцтвом, утворена на підприємстві, в установі , організації та їх структурних підрозділах, товариський суд або громадська організація зобов'язані в десятиденний строк повідомити орган (посадовій особі), який надіслав матеріал.

Стаття 22. Можливість звільнення від адміністративної відповідальності при малозначності правопорушення

При малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

«<Попередня. | ЗМІСТ | Слід. »»


Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация