Розкопки в Примор'ї виявили останки найдавнішої цивілізації

Це археологічне відкриття внесе поправки в історію відразу чотирьох держав - Росії, Республіки Корея, КНДР і Китаю. Розкоп на одному з плато Сіхоте-Аліна, у городища Кокшаровка-1, поруч з однойменною селом в Чугуївському районі Примор'я, допоміг виявити руїни п'ятої столиці Бохая - першого державного утворення давнину на Далекому Сході Росії. Це археологічне відкриття внесе поправки в історію відразу чотирьох держав - Росії, Республіки Корея, КНДР і Китаю

Ця місцевість поряд з річкою Уссурі вже чотири роки підносить археологам привабливі сюрпризи. У 2008 році російські і південнокорейські фахівці виявили в тайзі останки величезного споруди, повідомляє "Російська газета". Геофізична зйомка підтвердила наявність кам'яної кладки, а шурфову розвідка принесла безліч артефактів бохайской епохи.

Величезна споруда розділене на кімнати, і його планування (платформа, зовнішня стіна, галереї та внутрішній дворик) свідчила, що це побудований бохайцев палац. За стіною, переконані археологи, безперечно повинні знаходитися хатини селян. Історики давно висловлювали припущення, що на території Примор'я розташовувалися дві бохайскіх провінції.

Читайте також: Кидани погубили культуру бохайцев

"Подібні палаци добре відомі нам по розкопках столичних міст Бохая на території сучасного Китаю. Хроніки донесли до нас, що в бохайской імперії тисячу з гаком років тому було одночасно п'ять рівноправних столиць, місце розташування чотирьох з них відомо точно", - сказав в інтерв'ю "Російській газеті "завідувач відділом первісної археології Інституту історії, археології та етнографії народів Далекого Сходу ДВО РАН (ІІАЕ ДВО РАН) Микола Клюєв. Цілком можливо, що під Кокшаровкой знаходиться п'ята столиця Бохая.

Предметів поки знайдено мало - кілька ножів, наконечники для стріл, керамічна і чавунна ритуальний посуд. На думку медієвіст, це вказує, що палац був церемоніальним. Зате збереглася унікальна система опалення. На відміну від російської печі, наявний там димохід проходив по підлозі.

У принципах терморегуляції палацу розбирався молодший науковий співробітник ІІАЕ ДВО РАН Ігор Слєпцов: "Там є пристрої, що підвищують тиск в трубах і зігріваючі лежанки-кани і підлогу, заслінки, щоб жар не виходив, пристосування для приготування їжі. Це традиційна, що збереглася до сих пір корейська система опалення будівель "ондоль". До речі, по-корейськи Бохай звучить як Пархе.

"Характеристики руїн і знайдених реліквій схожі з характеристиками аналогічних знахідок часів королівства Когурьо (37 до н. Е. - 668 рік). Це допоможе знайти зв'язок між Пархе і подальшим Когурьо і встановити точні географічні координати тієї території, яку займало Пархе", - говорить старший науковий співробітник Інституту природної і культурної спадщини Республіки Корея Кім Дон Хун.

"Також підтвердженням активного міжнародного обміну в ті часи послужило виявлення порцеляни кольору морської хвилі, аналогічного тому, що був свого часу знайдений на корейському острові Ванда. Серед знахідок також потрібно відзначити горщик, прикрашений зображеннями, що нагадують Kang Kang Sool Lae, традиційний танець, який корейські жінки виконували під повним місяцем ", - розповідає Дон Хун.

Якщо вченим вдасться ідентифікувати палацову споруду з конкретними історичними особистостями, то значення знахідки для історії Далекого Сходу буде рівноцінно виявлення Трої.

"На відміну від розкопок попередніх років зараз ми більшою мірою зосереджені на пошуку дрібних, але важливих знахідок. Йдеться про будь-яких предметах, які могли б дати письмову інформацію: печатках, монетах або написах на кераміці", - пояснив у розмові з кореспондентом " РГ "Микола Клюєв.

Природно, до бохайцев ці території заселяли інші племена. У Чернігівському районі за безіменним струмком - лівою притокою річки Ведмедиця - археологи виявили поселення епохи неоліту і бронзового століття. Воно отримало назву Гірський Хутір-11, в честь розташованого неподалік села Гірське Хутір.

"Це так звана двошаровий стоянка - стародавні люди довго жили тут двічі, з проміжком в кілька тисяч років, - пояснив" Російській Газеті "співробітник ІІАЕ ДВО РАН Олександр Гладченко. - Поки вона законсервована, але розкопки тут обіцяють бути дуже результативними - в першому ж шурф практично на поверхні я виявив обсидіановий ніж ".

Масштабні знахідки, пов'язані з бохайской імперії, раніше були зроблені в Приморському краї неподалік від села Краскін. Історики ототожнюють Краскінское городище з бохайскім округом Янь - першим великим адміністративним центром на шляху прибували в район Посьета японських посольств в Бохай і останнім на шляху відпливає до Японії бохайскіх посольств (довгий час вся зв'язок з материковими державами здійснювалася Японією саме через це держава). Краскінское городище існувало в VIII - першій половині X століття. Воно було закинуто внаслідок політики завоювали Бохай кидання, які, починаючи з 929 року стали переселяти бохайцев в долину Ляохе і в столичні провінції киданьской імперії.

Держава Бохай проіснувало з 698 по 926 рік на теренах сучасної Маньчжурії, Приморського краю і півночі Корейського півострова. Питання про походження і генезис бохайского етносу є одним з найбільш спірних в далекосхідної медієвістики і потребує додаткового археологічному матеріалі. В даний час китайські, корейські та російські дослідники єдині в тому, що держава Бохай було створено племенами сумо Мохе. По інших позиціях - походженням, генезису і історичній долі спостерігаються розбіжності. За археологічної версії, в Бохай, крім сумо Мохе, входили когуресцев, палеоазіатів, айни і китайці. Соціальний статус цих етносів був різний.

Основним джерелом з історії Бохая служить складена на початку XI століття "Нова історія династії Тан". Згідно з китайськими джерелами, Бохай називали "країною освіти і вчених". За традицією повнолітнім юнакам знатного походження не дозволяли одружуватися до тих пір, поки вони не оволоділи грамотою та стрільбою з лука. Для складання офіційних документів бохайци користувалися китайської писемністю. У вживанні у них також була древнетюркская рунічна, тобто літерна, писемність. Бохай був розгромлений в 926 році кидання - монголоязичнимі племенами, північно-західними сусідами Мохе, які вели кочовий спосіб життя в маньчжурських і монгольських степах.

Читайте також: Стародавні жителі Примор'я поклонялися Будді

У 1968 році вийшла монографія Е.В. Шавкунова "Держава Бохай і пам'ятники його культури в Примор'ї", в якій, крім свідчень письмових джерел, автор, аналізуючи матеріали своїх розкопок, дає характеристику бохайской культури в Примор'ї. І ось тепер, схоже, археологам є що додати до цього фундаментального і дуже цікавого наукової праці ...

Читайте найцікавіше в рубриці "Наука і техніка"

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация