Розквіт римського храмового мистецтва. Час Траяна і Адріана / Історія архітектури / www.Arhitekto.ru

антична архітектура / Римська імперія

Будівництво храмів під час правління імператорів Траяна (98-117 н.е.) і Адріана (117-138 гг.н.е.)

Під час правління римських імператорів Адріана і Траяна настав другий період розквіту римського храмового мистецтва, який називають золотим століттям Римської імперії Під час правління римських імператорів Адріана і Траяна настав другий період розквіту римського храмового мистецтва, який називають золотим століттям Римської імперії. Цей період в свою чергу ділять на два етапи. Хоча твори часу Адріана і Траяна об'єднує загальна ідея - вираз величі Імперії, формами своїми вони несхожі. Споруди епохи Траяна було виконано духу чи холодного практицизму, чи офіційної урочистості. Будівлі часу Адріана тепліше у своїй архітектурної виразності. Іноді вони воістину величні, а іноді навіть інтимні. Його будівлі повторювали в мініатюрі шедеври Греції та Єгипту. Орієнтація Адріана на грецьке мистецтво і культуру визначила зовнішнє відмінність пам'яток його часу від траяновских.

Прагнення висловити в архітектурних формах велич Імперії, посилився у першій половині II ст., Проявило себе в пантеоні , Перетвореному пізніше до церкви і зберігся майже без переробок.

Спорудження храму пов'язане з останнім етапом розквіту імперії. Римські будівлі, створені після Пантеону, часом будуть перевершувати його розмірами, але в них пролунають не стверджуючи і величні, а тривожні теми.

Адріан пред'являв високі вимоги зодчим. Однак в пам'ятниках, які належать його власному задуму, немає органічного єдності художньої виразності і технічного втілення, так який уражує в Пантеоні.

Еклектичне і кілька наївне зіставлення еллінських та римських принципів можна бачити в величезному, що зберігся в руїнах храмі Венери й Роми, автором якого був сам імператор. Архітектори його часу велике значення надавали розмірам. Якщо невеликі будівлі у приватному віллі в Тіволі призначені були возвеличити персону гуляв у парку Адріана, то висота вдвічі переважає Парфенон Пантеону чи найбільше культову споруду Імперії - храм Венери й Роми мали прославити могутність Рима.

Ті ж тенденції виявлялися і в архітектурі провінційної. В Афінах Адріан закінчив спорудження величезного диптера - храму Зевса Олімпійського, збережені колони якого і він викликають подив розмірами. Храм спроектований і побудований в 135 році. Згодом в 307 році він був реставрований за наказом Максенція. Храм складався з двох апсид, одна з яких, присвячена богині Ромі, була під Форум; інша, присвячена Венері, звернена до Колізею.

В останні роки правління Адріана завершується період вищого розквіту мистецтва Імперії. Не випадково при Траяна і Адріана, коли Рим ще заявляв про свою силу, були створені такі величні пам'ятники архітектури як, Пантеон, храм Венери і Роми, храм Зевса Олімпійського, які втілювали міць зберігала ще форми принципату Імперії.

У цей період архітектором Аполлодором Дамаським був побудований найбільший архітектурний ансамбль Стародавнього Риму - Форум римського імператора Траяна. Крім основної площі і храму паралельно поперечної осі форуму витягнулася пятинефная базиліка Ульпия площею 55х159 м.

Зліва від Колізею - руїни екседр і залишки колонад подвійного храму Венери і Роми - найбільшого римського храму. Він був побудований за проектом імператора Адріана (135 р). ( 9, т. 2. стор. 511-519; 10, стор. 257-259; 13, стор. 88-93 ).

Список використаної літератури

На головну

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация