Розмови про віру: чому віруючі не бояться псування і не вірять в гороскопи?

  1. Віра в Бога і магія несумісні
  2. У чому відмінність між вірою і забобонами?
  3. Іжевчане збирають гроші на будівництво храму

21 століття давно настав, але ми до сих пір плюємо через ліве плече, зустрівши чорну кішку, і віримо в гороскопи. Сьогодні наш співрозмовник, священик Георгій Харін, настоятель Свято-Миколаївського храму в Іжевську розповість про те, як Церква ставиться до чаклунства і магії, і чому не потрібно їздити до чаклунів, боятися пристріту і жінок з порожніми відрами.

Магія - це віра в те, що за допомогою певних ритуалів, обрядів можна домогтися потрібної мети: наприклад, вилікуватися або нашкодити комусь. Часто магію вважають якоїсь первісної формою релігії, однак це все-таки різні речі.

Віра в Бога і магія несумісні

- Важливо розуміти, що займатися магією і вірити в Бога - це різні речі, - підкреслює отець Георгій. - Важко змусити себе підкоритися комусь, коли магія обіцяє миттєвий результат. Тим більше що для нього не потрібно нічого робити: ось ти привіз дитину бабці-знахарки, вона пошептала над ним якісь слова і все - нібито зняла порчу. І люди в це вірять, бо так набагато простіше, ніж прийти до церкви. Адже батюшка тобі не буде обіцяти миттєвих чудес. Тобі потрібно молитися, постити, каятися, регулярно ходити на службу, причащатися. Церква не дає людині простих рецептів, вона змушує працювати над собою. А тут прийшов, раз - і готово. Психологічно так простіше, тому багато і йдуть до знахарок, а не до церкви.

Психологічно так простіше, тому багато і йдуть до знахарок, а не до церкви

Фото: Pixabay

При цьому християнство, безумовно, магію і чаклунство не сприймає.

- З точки зору Церкви магія в принципі не працює, - пояснює священик. - Якщо ти прийдеш в храм і поставиш 40 свічок за упокій живу людину, щоб нашкодити йому, нічого не відбудеться. В першу чергу тому, що це дурість. На ділі ж нічого не працює: ні змови, ні привороти, ні прокльони, хоча в це багато людей вірять досі.

«Прикмети, пов'язані з церковними свічками, наприклад, думка, що їх не можна передавати лівою рукою, - дурість»

Крім того, часто ми чекаємо якихось «магічних» дій безпосередньо від служителів Церкви.

- До священиків часто звертаються за «побутової магією», - розповідає отець Георгій. - Наприклад, приходять до церкви і кажуть: «Хрест нашого дитини, щоб не хворів». При цьому самі в Бога не вірять, обрядів і церковних традицій не знають і не дотримуються, але впевнені, що хрещення подарує їх малюкові захист. Але це так не працює! Попросити у Бога здоров'я для малюка можна. Але одна справа вірити в Бога, а інша - вірити в магію обряду. Якщо ми окунем тебе в таз з водою, ти не станеш від цього краще. Але ми віримо, що Бог може зробити тебе краще, якщо ти Його про це щиро просиш, і якщо ти сам готовий щось для цього робити. Так само потрібно ставитися до соборування, освячення квартири і іншим церковних таїнств і обрядів. Вся справа у внутрішньому переживанні людини, а не в зовнішніх діях священика. Якщо ти душею не береш участі в обряді, не віриш в Бога, це вже не релігія, а магія.

У чому відмінність між вірою і забобонами?

- Апостол Павло дав універсальне визначення вірі: «Віра є прийняття невидимого як видимого і очікуваного як дійсного», - цитує отець Георгій. - Що це означає? Бог невидимий, але віруючий сприймає Його як видимого, Він для нього реальний. Очікуване Царство небесне або пекельні муки ще попереду, але віруючі думають про це вже зараз і сприймають як щось дійсне. А ось марновірство, тобто «суєтна віра», - це віра тільки в видиме. Ось людина бачить чорну кішку і вірить, що вона принесе нещастя. Бачить жінку з порожнім відром і вірить, що день піде шкереберть. Вірити в подібні прикмети означає надавати реальним речам потойбічне значення.

Астрологія - це теж марновірство. Люди вірять в те, що малюнок зірок і планет на небі якось впливає на долю, може визначати характер людини і передбачити його майбутнє.

Фото: Pixabay

- Віра в гороскопи і в прикмети має чисто психологічні причини, - каже отець Георгій. - Головна причина всіх забобонів - бажання позбутися від відповідальності. Якщо християнство змушує замислюватися над своїми вчинками, нести за них відповідальність, чинити по совісті, то забобони, навпаки, знімають будь-яку відповідальність. Адже так просто сказати: «Це не я поганий і шкідливий, це я просто по знаку зодіаку - Скорпіон».

- Те ж саме з гороскопами: на день, на тиждень, на рік. Людина з ранку прокинувся в поганому настрої, накричав на дружину, посварився з дітьми, посварився з колегою, а потім заглянув в гороскоп і втішився: «Мені зірки говорять, що сьогодні мені не знайти спільної мови з оточуючими». Але ж ти сам відповідаєш за свої вчинки! Це ти посварився з дружиною, а не зірки. Вірити в подібну нісенітницю простіше, ніж шукати причину проблем в собі. Але просто - не завжди означає добре, - підводить підсумок священик.

Люди вірять в гороскопи, тому що це знімає з них відповідальність за свої вчинки

Однак важливо пам'ятати, що християнство, заперечуючи магію, визнає існування злих сил - тих, що протилежні Богу. І ось з ними потрібно бути якомога більш акуратними.

- Виходячи зі свого пастирського досвіду, можу сказати, що деякі люди звертаються до допомоги злих сил, - каже отець Георгій. - І зло діє дуже активно, охоче йде назустріч. Тому якщо людина свідомо звертається до сил зла: читає змови, кого-то проклинає, проводить магічні обряди на кладовищі, зло може і відгукнутися. Але в першу чергу воно буде направлено проти того, хто ним користується, тому що неможливо залізти в бруд і не забруднити рук. Скільки я знаю таких історій, коли люди думали себе чаклунами! У одного діти загинули, інший розбився в аварії, третій помер від раку. За звернення до злу треба платити: своєю душею, своїм щастям, тим, що тобі дорого. Злі сили обов'язково візьмуть своє.

- І дуже шкода мені тих, хто за допомогою одного зла - наприклад, обряду у «відьми» - намагається перемогти інше зло - скажімо, зняти порчу, - продовжує отець Георгій. - Тим більше що більшість цих відьом і чаклунів - звичайні шарлатани, а навколо тяги людей до надприродного збудований цілий бізнес, включаючи, наприклад, різні шоу, містичні канали та інші дурниці.

Отець Георгій підкреслює: коли людина приходить до Бога, він просто перестає звертати увагу на подібні речі. Перестає читати гороскопи, боятися пристріту і псування, не поспішає перебігти дорогу перед чорною кішкою, не йде з будь-якими проблемами до знахарки або ворожки, бо знає: все це повна нісенітниця.

Іжевчане збирають гроші на будівництво храму

Біля біатлону комплексу імені генерала Демидова в Іжевську будується храм Святого Георгія Побідоносця. Зведені стіни, закінчена зовнішня обробка, в храмі проходять служби, однак потрібно завершити внутрішнє оздоблення, прикрасити храм іконами і розписом. Всіх небайдужих просимо відгукнутися і внести свій, нехай навіть невеликий, внесок в будівництво храму Георгія Побідоносця. Пожертви приймаються на карту Ощадбанку з номером 4276 8680 1311 5281

Пожертви приймаються на карту Ощадбанку з номером 4276 8680 1311 5281

Матеріал підготовлений у співпраці з Автономною некомерційною організацією з підтримки, організації та реалізації соціально-значущих проектів «Джерело» .

У чому відмінність між вірою і забобонами?
Що це означає?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация