Розповідь про Брахмі, про творіння світу з Золотого Яйця, про великих Махадева

У більшості напрямків індуїзму богом-творцем світу покладається Брахма. До його появи не було ні власне світу, ні богів, а був тільки безкрайній морок і океан, грізний і непоборну, приховував у собі зерна тих сил, які одного разу мали прорости і стати життям. І виникло в просторі цього похмурого океану Золоте Яйце, і в серцевині його таївся Зародок. Багато століть пройшло, поки зросли сили зародка, і ось нарешті розбив він шкаралупу яйця, і розділив половини, і вийшов - Брахма, первобога. У більшості напрямків індуїзму богом-творцем світу покладається Брахма

Читайте раніше: Боги і богині з берегів Інду

Створили Брахма земну твердь і небесну, а також все, що між ними. З себе він силою свого духу породив інших богів, що дали в свою чергу життя новим богам, демонам, духам і іншим істотам, включаючи людей. Тут, втім, перекази розходяться, і відповідно до інших текстів, багато боги з'явилися в цьому світі самі, коли побажали і світ був готовий до того, щоб прийняти їх і їх силу.

Серед дітей Брахми особливо хочеться відзначити породжених їм одночасно бога світла і богиню ночі. Поєднує вони непорушним шлюбом, і з тих пір вони єдині і нероздільні, і не буває світла без темряви, а темряви - без світла.

Створили Брахма і всі види заходи, і саме час. І час він встановив різний для людей і для богів. Роки людей складаються в Великі юги - Махаюгі - довжиною в дванадцять тисяч років. Протягом Махаюгі проходять люди встановлений ним шлях розвитку. Але до кінця кожної Махаюгі зношується світ, і втомлюються люди під нагромадженням гнітом своїх недосконалостей і гріхів, і потребує світ в оновленні, яке приносить Шива. Рік же богів - це триста шістдесят людських років, і їхні роки теж складаються в свої Махаюгі. Двісті же тисяч таких Махаюг богів - це один день, один лише день Брахми.

Вішну, всемилостивий владика сонячного диска, охоронець правди і подавач законів, охоронець цілому світові, що підтримує існування світу, замикає трійцю Великих богів індуїзму, Махадева. Бо хоча всі боги рівні у своїй висоті і велич, все ж більше за інших шануються ці троє: Вішну, Брахма і Шива.

Коли був створений Вішну Брахмой, знайшов він великий дар: силу перевтілюватися своєю волею в різних живих істот, і в різних нових видах-аватарах народжувався він у світі з тих пір. Цікаво відзначити, що перші його аватари, згідно з переказами індуїзму, відповідають стадіях еволюції хребетних тварин: був він рибою, і був він черепахою, і потім вепром.

Читайте також: Чудотворці: Шанкара - значить благої

В останньому вигляді підняв він на своїх іклах землю з дна океану, куди вона опустилася під власною вагою і вагою міріад народилися на ній життів. Четвертою аватарой Вішну був напівлюдина-Полулях Нарасінхі; в нього, запеклого, бог охоронець порядку втілився, щоб показати людям, що чекає їх кара і загибель за порушення встановлених богами законів. Пізніше приходив Вішну на землю ще не раз, частіше народжуючись в особах земних царів і вчителів, щоб перемогти в новій своїй аватарі асуров та інших ворогів богів або щоб наставити людей на шлях істинний. І Рама - це був він, і Крішна - теж він, і Будда.

Завершуючи розмову про Махадева, згадаємо, що кожному з Великих богів індуїзму обов'язково супроводжує його дружина, яка втілює в собі грань Великої богині, Махадева. Парваті, "Гірська", звуть супутницю Махадева-Шиви, і це вона, підкоряючись зову своєї любові і підштовхує зухвалим богом любові Камою, зважилася колись порушити відокремлену медитацію Шиви на вершині гори Кайласа. Шива тоді в гніві спопелив Каму (втім, незабаром він йому допоміг відродитися), але пошкодував дочка владики гір, і з часом вона домоглася його любові.

Через неї, першу і вічну дружину свою, Шива зрозумів, що сила його стала багаторазово наростати, стала воістину нескінченною. І саме вона, її сила, заклик, шакті, спонукають його направляти свою безкрайню енергію на породження все нової і нової життя. Парваті блага, проте не слід забувати, що вона є дружиною Шиви - і так само, як він, буває гнівно й люта, і лють її страшніше. У гнівною її іпостасі люди звуть її Калі, а також і іншими іменами.

Дружину первобога Брахми наступні дхарми знають під ім'ям Сарасваті. Була вона колись річкою, дарівшей ясність почуттів людей і їх думок; її берега були улюбленим місцем для роздумів і медитацій мудреців. Час минув, і піднеслася вона на небо, де стала вічно юної богинею і одружилася з Брахмою. Деякі з її імен на нашу мову можна перевести як "дає існування", "володарка мови і життя", "вище знання". Сарасваті - богиня мудрості і знання в індуському пантеоні. Вона шанується як втілення всіх знань, наук, мистецтв і ремесел.

Лакшмі, яка втілила в собі всі якості ідеальної жінки, ідеальної дружини за поданнями мешканців Індії, стала дружиною Махадева-Вішну. Вона вийшла з вод молочного океану в той час, коли боги добували з нього під керівництвом володаря сонячного диска амриту і одружилася з Всемилостивим охоронцем правди, що пронизує все суще. Кожен раз, коли Вішну народжувався на землі в одній зі своїх царствених аватар, втілювалася в земну жінку і Лакшмі, не бажаючи розлучатися з коханим чоловіком, ставала вона його земної супутницею.

Так, більше інших богів шанують люди країни Бхарат трьох Махадева, але не поступаються інші їм боги в силі і величі.

Читайте найцікавіше в рубриці "Релігія"

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация