Розрахунок хлібних одиниць: як рахувати при цукровому діабеті 2 типу, калькулятор

  1. Для чого потрібен контроль
  2. Що таке хлібна одиниця
  3. Підрахунок хлібних одиниць
  4. Не варто плутати калорії і хлібні одиниці
  5. калькулятори
  6. Деякі показники вмісту ХЕ в групах продуктів
  7. борошняне
  8. крупи
  9. бобові
  10. Молочна продукція
  11. Кондитерські вироби
  12. Риба і м'ясо
  13. Овочі і коренеплоди
  14. Фрукти і ягоди
  15. напої

Цукровий діабет - серйозне ендокринне захворювання, яке необхідно тримати постійно під невпинним контролем, в іншому випадку розвивається хронічна гіперглікемія, яка призводить до формування різноманітних патологічних процесів у багатьох органах і системах

Цукровий діабет - серйозне ендокринне захворювання, яке необхідно тримати постійно під невпинним контролем, в іншому випадку розвивається хронічна гіперглікемія, яка призводить до формування різноманітних патологічних процесів у багатьох органах і системах. Одним з найважливіших факторів контролю за компенсацією цукрового діабету є розрахунок хлібних одиниць.

Для чого потрібен контроль

Здебільшого це стосується хворих інсулінозалежній формою цукрового діабету, однак застосування розрахунку хлібних одиниць, або ХЕ, при діабеті 2 типу теж дозволяє ефективніше контролювати власний стан. Застосування розрахунків при вживанні вуглеводної їжі покликане ефективніше впливати на процеси вуглеводного обміну в організмі хворого і дозволяє максимально точно і фізіологічні підібрати дозування інсуліну після прийому їжі.

Кожен хворий самостійно розраховує, скільки йому потрібно і можна вжити одиниць в день. Правильне знання розрахунку таких одиниць дозволить вам убезпечити себе від небажаних ефектів інсулінотерапії у вигляді гіпоглікемії і інших ще більш небезпечних для здоров'я станів.

Що таке хлібна одиниця

Хлібна одиниця - всесвітньо визнане поняття, що означає певну кількість вуглеводів, рівне 12 грамам. Хлібна одиниця - необхідна поняття при діабеті, так як дозволяє підрахувати дозування цукрознижувальних ліків і інсуліну. Одна хлібна одиниця дорівнює 12 г цукру або 25 г будь-якого хліба. У деяких країнах хлібна одиниця дорівнює не 12 г, а 15 г, що в цілому незначно впливає на загальні показники при розрахунку з'їденої їжі. Деякі фахівці-ендокринологи та дієтологи називають такі одиниці крохмальними, але сенс від цього не змінюється. Свою назву термін отримав через банального змісту в одному шматку хліба приблизно 12-15 грамів вуглеводів.

Підрахунок хлібних одиниць

Пацієнти з цукровим діабетом знаходяться на постійній низьковуглеводній дієті, яка дозволяє проводити меншу терапію ендокринних порушень, пов'язаних із захворюванням. Хлібні одиниці при цукровому діабеті допомагають хворому комфортно і швидко розрахувати дозування ліків і прийняти рішення про прийом тих чи інших продуктів харчування. При плануванні свого раціону необхідно враховувати, скільки буде з'їдено вуглеводів і хлібних одиниць. Ще більш актуально це для пацієнтів, які використовують інсулін короткої та ультракороткої дії. Розроблено безліч спеціалізованих таблиць для розрахунку таких одиниць у всіх основних продуктах харчування.

Дані таблиці дуже сильно допомагають діабетикам, які захворіли зовсім недавно, а згодом основні параметри запам'ятовуються, і у хворого формується звичка. Він уже знає приблизну кількість одиниць в тому чи іншому продукті або блюді, яке має намір з'їсти. Тільки правильний підрахунок здатний визначити, наскільки довго діабетик буде стримувати своє захворювання без наслідків для здоров'я.

Не варто плутати калорії і хлібні одиниці

Багато новачків плутають хлібні одиниці з калорійністю, однак калорійність багато в чому залежить від жирності того чи іншого продукту і складу вуглеводів. Вуглеводи бувають простими і складними. Різниця вся в тому, що прості вуглеводи розщеплюються швидко і надходять в кровотік практично відразу після їжі. У крові створюється різкий сплеск глюкози. Така гіперглікемія не встигає компенсуватися інсуліном і надає найбільш шкідливий вплив на організм хворого, а ось при вживанні складних вуглеводів відбувається їх повільне розщеплення в шлунково-кишковому тракті, що сприяє плавному наростання рівня глюкози в крові хворого на цукровий діабет.

калькулятори

Існують спеціальні програми, такі як калькулятор хлібних одиниць. Такі діабетичні калькулятори значно спрощують життя хворим на цукровий діабет, так як в своєму алгоритмі містять величезну кількість продуктів з вивіреними хлібними або крохмальними одиницями. Останнім часом набули широкого поширення онлайн-калькулятори хлібних одиниць, які допомагають точно розрахувати не тільки кількість ХЕ, а й дозування інсуліну, що вводиться. Порахувати в калькуляторі можна як дозу по окремих продуктах, так і цілих готових страв.

Деякі показники вмісту ХЕ в групах продуктів

Для загального ознайомлення зі змістом вуглеводів в тих чи інших продуктах, а також щоб краще зрозуміти, як вважати хлібні одиниці, варто розібрати найбільш популярні групи продуктів харчування, що використовуються в повсякденному раціоні кожної людини.

борошняне

В незалежності від сорту, помелу, форми і види, в шматку хліба міститься 1ХЕ або від 12 до 15 грамів вуглеводів. Багато хто думає, що при висушуванні хліба і при заготівлі сухарів щось змінюється, однак той же самий сухар буде містити 1 ХЕ, так як сухий залишок складається з тих же самих вуглеводів, а обсяг і маса губляться за рахунок вологи, що випаровується. Аналогічні справи і з паніруванням і будь-якими іншими борошняними виробами.

крупи

Дієтологи підрахували, що в 2 столових ложках будь звареної крупи міститься 1 хлібна одиниця. До слова, столова ложка вміщає в себе як раз 15 грамів будь-якого речовини. Для хворих на цукровий діабет не має ніякого практичного значення вид крупи, а ось зміст в ній хлібних одиниць дозволяє правильно розрахувати дозування препаратів.

бобові

Бобові, наприклад, такі як квасоля, сочевиця і горох, мають низький вміст вуглеводів і, отже, 1 хлібна одиниця в таких продуктах відповідає більш ніж 7 столових ложок бобового продукту. Дана цифра є досить великий, тому бобові при вживанні можна практично не враховувати.

Молочна продукція

До складу молока і молочних продуктів входить цілий комплекс нутрієнтів, який складають білки, жири, в тому числі вуглеводи. Незалежно від ступеня жирності кількість хлібних або крохмальних одиниць в таких продуктах буде однаковим, тобто в жирних вершках буде стільки ж ХЕ, як і в знежиреному молоці. Дієтологами прийнято, що 1 стакан молока на 250 мл. відповідає 1 хлібній одиниці. Молочну продукцію обов'язково необхідно брати до уваги при приготуванні різних страв, так як вміст у ньому вуглеводів досить велика. Щоб не викликати різких стрибків глюкози в крові, завжди враховуйте його.

Кондитерські вироби

Різноманітні солодощі, цукор, пудра, випічка є високоуглеводістимі продуктами харчування. Крім цього, кондитерські вироби мають високим відсотком легкозасвоюваних простих вуглеводів, що робить досить шкідливий вплив на організм хворого на цукровий діабет будь-якого типу. 1 столова ложка цукру відповідає 1 хлібній одиниці, і це необхідно враховувати при будь-якій кулінарній діяльності.

Незважаючи на те що морозиво також є кондитерським виробом, вміст у ньому вуглеводів незначно, так як калорійність створюється за рахунок великої концентрації вершків. В одній порції морозива міститься до 2-х хлібних одиниць. Зверніть увагу на той факт, що вершкове морозиво містить значно менше ХЕ, ніж фруктовий лід або шоколадне морозиво. Для хворих на цукровий діабет першого і другого типу незалежно від стану здоров'я все без винятку фахівці рекомендують відмовитися від вживання швидкозасвоюваних вуглеводів.

Риба і м'ясо

М'ясні і рибні продукти практично не містять вуглеводів, так що враховувати їх по даній системі зовсім не варто. В яйці аналогічно немає хлібних одиниць. Однак варто обмовитися, це стосується тільки цільного м'яса, в разі приготування котлет з фаршу, відбивних та деяких інших страв кулінарна обробка вимагає додавання панірування, борошна чи інших вуглеводних продуктів, це потрібно враховувати. А ось при звичайному варінні м'яса і риби про хлібних одиницях можна не думати.

Овочі і коренеплоди

В овочах вуглеводів практично немає, так що при цукровому діабеті можна не обмежувати себе у вживанні огірків і помідор. Інша справа стосується коренеплодів, в яких є вуглеводи. Середня картоплина містить 1 ХЕ, велика морква також. Враховуйте, що при різній кулінарній обробці коренеплоди можуть викликати як швидкий підйом цукру крові, так і поступовий. Наприклад, гіперглікемія може розвинутися при вживанні пюре, а ось при вживанні смаженої картоплі ризик такого стану мінімальний.

Фрукти і ягоди

Фрукти вважаються високовуглецевими продуктами. Незалежно від характеру вуглеводів вони здатні викликати гіперглікемічний стан. Одна хлібна одиниця міститься в половинці від одного з наступних фруктів: банан, кукурудза, грейпфрут. У таких фруктах, як яблука, апельсини, персики 1ХЕ міститься в 1 фрукті. Зливи, абрикоси і ягоди містять 1ХЕ на 3-4 плоди. Самою високовуглецевого ягодою вважається виноград. В 4 великих виноградники міститься 1 хлібна одиниця.

напої

Якщо купувати фабричний сік, то Дивно не буде наявність в ньому великої кількості цукру. В 1 склянці покупного соку або нектару міститься 2,5 хлібних одиниць. Якщо мова йде про сік власного приготування, то в 1 склянці буде 1,5 ХО, в 1 склянці квасу - 1 ХЕ, а в мінеральній воді їх взагалі не буде.

Ще можете почитати:


Морозиво при цукровому діабеті 2 типу

Аделіна Павлова

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация