Розшифровані арабські написи 2000-річної давності

Лінгвістам з Йенского університету вперше вдалося розшифровувати арабські написи 2000-річної давності. Письмена написані на пальмових паличках, розміром і формою нагадують сигару. До сих пір вчені не мали можливості ознайомитися з доисламским періодом арабської історії, викладеним в письмових джерелах. Тепер же вона з'явилася. Лінгвістам з Йенского університету вперше вдалося розшифровувати арабські написи 2000-річної давності

Фото: AP

Петер Штайн (Peter Stein) з Університету в Єні і його колеги протягом шести років розшифровували тексти доисламского періоду. Дерев'яні палички з письменами були знайдені в 1980-і роки посеред античних руїн на півночі Ємену. Ці письмові джерела, записані на 400 пальмових паличках, нині зберігаються в колекції Баварської державної бібліотеки в Мюнхені.

Тепер історики можуть читати листи, договори, товарні ярлики та інші письмові документи, які писали підприємці і торговці Аравії до появи в цьому регіоні ісламу. Палички списані письменами на мертвих семітських мовах. Як повідомляє Frankfurter Rundschau, орієнталіст доктор Петер Штайн - один з небагатьох фахівців, який може читати на цих мовах.

"Більшість написів виконано на Сабейське мовою, крім того, зустрічаються шматки, написані на Мінейська", - сказав Штайн в інтерв'ю Spiegel- online.

Читайте також: Наші предки починали історію з коміксів

Сабейського була мовою античного королівства на території сьогоднішнього Ємену. Цією мовою говорили до X століття на південному заході Аравійського півострова. Мінейський мова була поширена в одному з тодішніх сусідніх держав. Розшифровку текстів пальмових паличок стародавньої Аравії можна порівняти з розшифровкою давньоєгипетських ієрогліфів і клинопису глиняних табличок Месопотамії.

Історики тепер багато дізнаються про те, як жили люди в ту епоху. Деяким жителям Аравії доводилося стикатися з грошовими труднощами. Зокрема, один з торговців пише, що він повинен був зайняти гроші, щоб оплатити свої борги.

На знайдених в пісках аравійської пустелі дерев'яних паличках міститься не тільки ділове листування, але тут можна ознайомитися з висловами оракула і текстами, які писалися, очевидно, учнями в якості письмових вправ. На превеликий жаль істориків, збереглася лише частина кореспонденції: тільки окремі листи, але без відповідей на них.

Фото: AP

Аналіз написів на пальмових паличках дозволив зробити ще одне сенсаційне відкриття. Вивчаючи зразки древньої арабської культури, німецький сходознавець Штайн прийшов до висновку, що писемність в Південній Аравії з'явилася в кінці II тисячоліття до нашої ери - це на два століття раніше, ніж вважали досі. Однак остаточні висновки робити ще рано, попереджають Штайн і його колеги, так як ще не всі написи розшифровані. Нас, швидше за все, ще чекають відкриття і сенсації. Почекаємо.

Одна з причин, чому це може бути цікаво, полягає в тому, що про сабе, або сабейци, і цариці Шеви згадується в Біблії. Ця гостя царя Соломона - втілений міф, про який сперечаються історики, але ніхто так і не поставив остаточну крапку в цій науковій дискусії.

У ассірійських хроніках сабеї згадуються вже в 730 році до Різдва Христового. Жителі Еллади в першу чергу цінували сабе як торговців ладаном і миром. Римляни вважали сабе найбагатшим народом в Аравії, який розбагатів на торгівлі ладаном. Саба - держава, яке розташовувалося на сході Ємену, на території, яка називається зараз Мареб. Це держава досягла найвищого ступеня розвитку і розквіту культури в X столітті до нашої ери.

Суперниками сабе в Південній Аравії були маінци, або мінеї, які вели з сабе постійну боротьбу і згодом були ними витіснені. Головним містом сабе був Маріб (Маріаба), згадуваний також у давньогрецького географа Страбона.

У Корані, в сурі званої "Саба", згадується історичний факт зведення в 572 році нашої ери величезної греблі в Ємені "Мареб". Вона дала можливість освоїти 300 квадратних миль землі завдяки великій кількості води, яку вона вміщала. Історики не знають точно, хто побудував цю греблю і причину її руйнування.

Спочатку мешканці Саби поклонялися Місяця, Сонця і планети Венери. Південна Аравія в 575 році потрапила під перське вплив, останній з перських намісників прийняв в 628 році іслам. Коран зараховує сабейци, поряд з християнами та іудеями, до так званим "людям Книги" (аль-китаб), тобто до тих народів, у яких існує Святе Письмо (Тора, Біблія, Коран).

Читайте також: У манускрипту Войнича однієї таємної менше

"Клянуся, у мешканців Саби на їх батьківщині - в Ємені - було знамення, яке вказує на Наше могутність: два саду з правого і з лівого боку. Їм було наказано Нами:" Смакуйте з долі, дарованого вам вашим Господом, і будьте вдячні за Його милість, і витрачайте її на добрі діяння. Воістину, ваша країна благая, в ній тінь і плоди, і ваш Господь прощає тих, хто Йому вдячний "(Коран. 34:15).

Читайте найцікавіше в рубриці "Наука і техніка"

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация