Розведення овець в домашніх умовах

  1. Купівля овець
  2. Умови для розведення овець
  3. зміст овець
  4. Запліднення і вирощування ягнят в домашніх умовах
  5. годування овець
  6. забій овець

Вівця за підрахунками істориків була одомашнена приблизно 8000 років тому. Передбачається, що в цій якості спочатку виступили муфлони і аргалі.

Муфлон - дикий баран, сьогодні мешкає на островах Середземного моря в скелястих малодоступних місцях. Гірські муфлони вельми прудкі і рухливі, при цьому можуть досягати ваги в 70 кілограм. Шерсть муфлона груба, що складається з тонкого і короткого пуху і довгого і жорсткого надшерстка. Муфлон - родоначальник північних короткохвостих овець.

У степах і напівпустелях Казахстану і Середньої Азії мешкає степової муфлон, так званий Аркар, тварина більша, з рудуватою шерстю. Від Аркара походять тонкорунні, жірнохвостих і дліннотощехвостие породи овець.

На Камчатці, Алясці і Південному Алтаї в давнину мешкали аргалі - високоногая дика різновид муфлона, з короткою, грубою, темно-сірого кольору шерстю.

У процесі тривалого селекційного схрещування тваринники отримали безліч нових домашніх порід овець. Для розведення тварин в домашніх умовах вибираються породи м'ясо-молочної спрямованості, такі як:

  1. Асканійська;
  2. Алтайська;
  3. прекос;
  4. казахська;
  5. Грузинська жірнохвостих;
  6. Вятская;
  7. Таджицька;
  8. Гиссарськая курдючний.

В принципі м'ясну продукцію можна отримати з овець будь-якої породи, але найбільш високі показники саме у спеціалізованих порід овець. Якщо ж початківець вівчар планує отримати деяку кількість вовни, то йому необхідно буде прикупити кілька ягнят романівської породи.

Романовська порода овець Романовська порода овець

Купівля овець

Вирішивши придбати кілька овечок, слід пам'ятати, що те, наскільки вигідно буде згодом їх вирощування і реалізація залежить, перш за все, від вибору молодих ягнят. Здійснювати покупку краще у продавців з досвідом розведення овець, здатних надати корисну консультацію новачкові в цій справі.

Купувати ягнят слід, керуючись такими принципами:

  1. Продавців на пташиному ринку достатня кількість, всі вони навперебій розхвалюють свою продукцію, тому поспішати не варто, краще всього підійти до всіх, хто зацікавив своєю пропозицією в більшій мірі і поспостерігати за ягнятами.
  2. Ягнята повинні бути веселими та живими, жвавість тваринного явна ознака того, що воно здорово;
  3. Перш ніж сплачувати гроші потрібно перевірити сухість хвостиків і носа ягнят. Мокрий хвіст може бути ознакою почалася дизентерії, таку тварину незабаром загине. Ніс ягняти, як і будь-якого іншого тварини повинен бути мокрим, сухість означає розвиток хвороби.
  4. Обов'язково потрібно поцікавитися у продавця чи давно він відлучив ягняти від вівці, ніж годує, які види кормів закуповує. Вівці їдять багато видів трав, люблять сіно, але все ж є і свої особливості в годуванні про які незайвим буде дізнатися заздалегідь.
  5. Перевірте шерсть тварин на наявність кліщів і бліх, ніколи не купуйте ягнят, у яких виявилися явні ознаки паразитів, оскільки такі ягнята встигнуть заразити всіх тварин у хліві, перш, ніж власник встигне прийняти профілактичні заходи. До того ж заражені паразитами тварини погано їдять, перестають набирати у вазі і втрачають властиві їм якості, особливо страждає шерсть тварин.

Після того, як ягнята будуть куплені і привезені додому, їх необхідно помістити в карантин на кілька днів, відокремити від інших тварин і не допускати з ними ніяких контактів. Бажано запросити ветеринара для огляду і введення необхідних щеплень. Всі ці запобіжні заходи допоможуть уникнути можливого зараження вже наявних будинку овець, які, незважаючи на свою витривалість, є вкрай болючими тваринами, сприйнятливими до простудних захворювань, а також зараження глистами і шкірними паразитами.

Умови для розведення овець

Вівці відносяться до вельми невибагливим тваринам, які здатні харчуватися будь-яким пашею незалежно від погодних та природних умов. Знайти підходящу для себе їжу, достатню для насичення вівця може навіть на випалених степових просторах, оскільки може вдовольнитися тією сухою травою, чого не роблять інші тварини. Для того, щоб розводити овець не потрібні будь-які умови, в літню пору тварин можна утримувати в великих загонах, тоді як взимку потрібен сарай. У недостатньо холодні зими вівці можуть перебувати практично весь світлий час доби на повітрі, товста шерсть не дає тваринам промерзнути.

Вночі, незалежно від пори року овець слід заганяти під спеціальний навіс, це врятує невелике стадо від лисиць і вовків, а також, що найбільш важливо від дощу. Єдине, що не переносять ці тварини - дощ, шерсть намокає, стає важкою і брудною, сплутується. Після того, як вівці потрапили під дощ, ні про яку стрижці з метою продажу вовни мови йти не може. Слід негайно обстригти всю звалятися шерсть і спробувати її просушити, але через брак в домашніх умовах спеціального обладнання нічого не вийде.

Отже, вівцям необхідний просторий загін, наявність випасу і сарай з навісом - ось і все. Слід пам'ятати, що самостійно знайти дорогу додому вівця не може, тому для нагляду за невеликим стадом необхідно залучити на допомогу споконвічного друга всіх вівчарів - собаку. Розумний пес обов'язково знайде загублених тварин і прижене додому, а також збереже вівцю від хижаків. Як поводиря може виступати і баран, наявність якого в стаді обов'язково.

зміст овець

Існує кілька способів змісту:

  1. На пасовищах і вигонах, цілий рік, в будь-яку погоду. Даний спосіб підходить для областей з теплим кліматом;
  2. У кошарах;
  3. Кошару-базовий спосіб. Взимку в кошарі, або хліві, в решту часу ж року на пасовище

Містять овець в отарі, спільно самок і баранів, або ж окремо, для організації стада немає необхідності купувати відразу декілька десятків, досить опанувати елементарної технікою відтворення стада, щоб в домашніх умовах отримати від 2 овець необхідний приплід.

Техніка відтворення включає в себе осіменіння овець, період суягности, ягнение, вирощування молодняка. Для того, щоб провести злучку в стаді овець повинен бути присутнім хоча б один баран. Можливе застосування вільної та ручної злучки, а також штучного осіменіння.

Вільна злучка можлива тільки тоді, коли в домашньому господарстві міститися спільно самки і статевозрілі самці. Фахівці з розведення овець не радять застосовувати подібний вид злучки, оскільки власник овець втрачає можливість обчислити кількість суягних самок і відповідно не зможе надати їм своєчасний догляд і допомогу при пологах.

Ручна злучка передбачає роздільне утримання овець з подальшим спостереженням за настанням періоду бажання у самок і допуском до них баранів. Для того, щоб в господарстві, що містить близько 150 овець провести якісну ручну злучку необхідно щонайменше 10-15 баранів, максимальне навантаження на одну тварину не повинна перевищувати 50 овець в рік.

Багато тваринники вирішують проблеми, пов'язані з необхідністю проводити регулярні злучки шляхом штучного запліднення, який, крім усього іншого робить благотворний вплив на якісне вдосконалення стада. Пов'язано це з тим, що перед вівчарем відкриваються широкі можливості для використання кращих баранів, при цьому навантаження на одного барана підвищується до 1000 овець. Штучне запліднення практично виключає можливість зараження овець заразними захворюваннями, а також расспространімую серед цих тварин яловість.

При виборі способу запліднення слід враховувати, що статева зрілість овець настає у різних порід в різний час, деякі породи овець стають статевозрілими в 4 місяці, інші ж в 8 місяців. Щоб уникнути передчасного запліднення, яке практично завжди закінчується загибеллю приплоду і самої вівці, тварин необхідно розділити на деякий час, робити це варто починати вже з 4 місяці життя овець.

Запліднення і вирощування ягнят в домашніх умовах

Щоб злучка пройшла якомога успішніше необхідно дочекатися настання полювання у маток, яка настає приблизно через 1,5 місяців після того, як від маток відібрали ягнят і припинили доїти. Злучка вимагає тривалої підготовки, маток необхідно почати підгодовувати концентратами, також як і баранів. Самок запліднюють два рази, один раз на початку полювання, інший через 10-14 годин. Головною відмінністю яке спостерігається в заплідненні овець є те, що другий раз матку запліднюють спермою того ж барана.

Період вагітності тривати приблизно 145 днів. За 20-30 днів до початку ягнения у маток зістригають шерсть на вимені і біля хвоста. Робиться це з двох причин:

1.Во-перше, новонароджені ягнята не зможуть через вовни дістатися до вимені:

2.Во-друге, після ягнения у самок зазвичай проводитися стрижка, мета якої отримати чисту шерсть хорошої якості.

Ягнение маток буває зимовий, ранневесеннее і поздневесенніе. Особливу проблему представляє собою зимовий ягнение, що вимагає підготовки теплих приміщень і забезпечення маток достатньою кількістю якісних кормів. За процесом ягненія потрібно самим ретельним чином стежити, щоб вчасно встигнути надати посильну допомогу в затяжних і важких пологах.

Жива маса ягнят при народженні залежить від породи вівці, в середньому за добу один ягня, який живиться молоком матки, додає у вазі до 200 грам. Починаючи з другого тижня життя, ягнята відчувають великий недолік у вітамінах, тому вже з 7-денного віку тварин необхідно поступово переводити на концентровані корми.

При зимовому ягнении ягнят зазвичай містять частково в кошарі, а частково на базу - випасі, що передбачає відділення ягнят від самок вже в тижневому віці і відвідування їх на денний час на випас. До маток ягнят допускають тільки вночі, годують регулярно кожні 2-3 години.

Для того, щоб поліпшити виробничі якості баранини відбирання ягнят від маток необхідно проводити в 3-денному віці, шляхом переведення на штучне випоювання. При невеликій кількості овець-3-6 штук такі дії досить рентабельними, оскільки дозволяють незабаром злучити матку заново.

ягня ягня

годування овець

Годування овець проводитися з використанням спеціально складених відгодівельних раціонів, які обов'язково повинні включати в себе зелені корми і сіно. Вівці швидко набирають вагу, якщо годувати їх бобовими травами - конюшиною і люцерною, а також злаковими. Для підвищення рівня продуктивності овець слід згодовувати щодня концентровані корми, з розрахунку 200-300 грам на одну вівцю.

Зазвичай вівчарі виробляють годування овець групами по 7-12 овець, але в домашніх умовах групове годування не рентабельно.

Добре поїдають вівці силос, коренеплоди, кукурудзу, висівки і макухи, наявність комбікорми в раціоні вітається. Не варто забувати про постійні мінеральних і вітамінних добавках, без яких вівці не зможуть добре оягніться і дати здорове потомство. Для прискорення приросту вовняного покриву доцільно давати вівцям метіонін - препарат, у складі якого спостерігається велика кількість серосодержащей амінокислоти.

Суягних, підносні маток, а також баранів виробників необхідно годувати в посиленому режимі, намагаючись, щоб весь корм ними споживаний був не тільки високої якості, але першого ступеня свіжості, що дуже важливо особливо щодо маток, які через отруєння можуть скинути ягняти.

забій овець

Забій овець здійснюється приблизно в 3-9-місячному віці, після того, як вівця досягає 1 року, її м'ясо вважається гурманами непридатним для вживання в їжу. Забій здійснюється тими ж способами, що і забій інших тварин, в основному сучасні домохазяїни воліють робити це самостійно - простим перерезиванія артерії, або ж відвозять вівцю на спеціалізовану бойню, де процес забою поставлений на потік.

Отже, вирощування овець в домашніх умовах не представляє абсолютно нічого складного, досить всього лише володіти пасовищем і хлівом необхідних розмірів, правильно вибрати ягнят, провести злучку і відгодівлю овець. Корми сьогодні недорогі, а якщо враховувати той факт, що вівці більшу частину часу проводять на пасовищах, харчуючись пашею, то їх вирощування можна визнати найбільш вигідним з точки зору будь-якого тваринника, втомленого прибирати гній і стежити за поповненням годівниць.

Відео: домашнє утримання і розведення овець

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация