Розвиток волі у людини

Міська науково-практична конференція

Школярів і студентів

Тема: «Розвиток волі у людини»

2007р.


мета

Розкрити основні принципи виховання волі у підлітка.

завдання

- проаналізувати використовувану літературу;

- дати характеристику віковим особливостям підлітка;

- познайомити з видами емоцій у підлітка;

- опитати однокласників і зробити аналіз емоційної сфери даного віку;

- підготувати поради, рекомендації та практичні вправи для зняття негативних емоцій.

методи

Емпіричний: вивчення літератури з теми;

Теоретичні: аналіз, систематизація, порівняння, узагальнення;

Практичні: спостереження за учнями в даній діяльності, тестування учнів, статистична обробка, виготовлення діаграм і презентації;

Соціологічні: робота з учнями.

актуальність

Я вибрала цю тему, тому що мене хвилюють елементи виховання волі у підлітка, так як є непусте інтерес познайомитися з поняттям воля, і окремими моментами виховання і розвитку волі в собі. Працюючи з даної теми, знайдені практичні приклади, які можна зустріти в житті для виховання волі в людині.

гіпотеза

Як стати вольовою людиною?

Предмет дослідження: один з параметрів психології особистості.

Об'єкт дослідження: людина (підліток).


план:

ü Введення: поняття про волю

ü Воля як фактор самовиховання

ü Вольова регуляція поведінки

ü Розвиток волі у людини

ü Життєвий цикл розвитку особистості

ü Програма самовдосконалення в нашій школі

ü Список використаної літератури

ü Практичні завдання і тест

ü Додаток: презентація, тези


ВСТУП: ПОНЯТТЯ Про ВОЛІ

У зв'язку з загальним відродженням інтересу до гуманітарних, специфічних людських проблем психології в останні роки спостерігається підвищена увага до волі. Колись, ще в XVII - XIX ст., Ця проблема була однією з центральних у психологічних дослідженнях. На початку ХХ ст. в зв'язку з загальним кризовим становищем в цій науці дослідження волі відійшли на другий план. Ця проблема виявилася найважчою з тих, які необхідно було ставити і вирішувати на новій методологічній основі. Але ігнорувати її і повністю не помічати було неможливо, так як воля відноситься до числа тих психічних явищ (поряд з уявою), життєво важливу роль, яких немає необхідності доводити.

Один з істотних ознак вольового акту полягає в тому, що він завжди пов'язаний з додатком зусиль, прийняттям рішень та їх реалізацією. Воля припускає боротьбу мотивів. З цього суттєвого ознакою вольове дію завжди можна відокремити від інших. Вольове рішення зазвичай приймалося в умовах конкуруючих, різнонаправлених потягів, жодне з яких не в змозі остаточно перемогти без прийняття вольового рішення.

Воля припускає самообмеження, стримування деяких досить сильних потягів, свідоме підпорядкування їх іншим, більш значущим і важливим цілям, уміння придушувати безпосередньо виникаючі в даній ситуації бажання і імпульси. На вищих рівнях свого появи воля припускає опору на духовні цілі і моральні цінності, на переконання й ідеали.

Ще одна ознака вольового характеру дії або діяльності, регульованою волею, - це наявність продуманого плану їх здійснення. Дія, що не має план або не виконується за заздалегідь наміченим планом, не можна вважати вольовим. «Вольова дія - це свідома, цілеспрямована дія, за допомогою якого людина здійснює що стоїть перед ним ціль, підкоряючи свої імпульси свідомому контролю і змінюючи навколишню дійсність у відповідності зі своїм задумом» (Рубінштейн С.Л.).

Суттєвими ознаками вольової дії є посилена увага до такої дії і відсутність безпосереднього задоволення, одержуваного в процесі і в результаті його виконання. Мається на увазі, що вольова дія зазвичай супроводжується відсутністю емоційного, а не морального задоволення. Навпаки, з успішним здійсненням вольового акта звичайно пов'язано як раз моральне задоволення від того, що йому вдалося виконати


ВОЛЯ ЯК ФАКТОР самовиховання

ВОЛЯ - свідома цілеспрямована активність людини, що припускає подолання зовнішніх і внутрішніх перешкод на шляху до досягнення поставленої мети. Виникнувши історичний в процесі праці і суспільної діяльності, воля, за словами І. М. Сеченова, виступає діяльної стороною розуму і моральних почуттів. Вона тісно пов'язана з характером людини і грає важливу роль в процесі пізнання і перетворення їм природи, суспільства і самого себе.

Вольові дії причинно зумовлені умовами життя і пов'язані з ними потребами людини. Наприклад, якщо людина замерзає в степу, і поблизу немає місця, де можна зігрітися, він ставить перед собою мету - знайти тепле укриття і, долаючи зовнішні та внутрішні перешкоди (пургу, темряву, відстань, недолік сил, біль в обморожених ділянках тіла), вперто йде до наміченої мети. Отже, воля людини не вільна від середовища, умов його життя, об'єктивних обставин. В процесі вольового акту перешкоди, що виникають на шляху до мети, долаються за допомогою вольового зусилля - нервово-психічної напруги людини, мобілізуючого його фізичні і духовні сили на подолання цих перешкод. «Велика воля, - писав А.С. Макаренко, - це не тільки вміння чогось побажати і домогтися, а й уміння змусити себе відмовитися від чогось, коли це потрібно ». Якщо сильна воля допомагає людині вижити в складній, екстремальній обстановці, то безвольність, відчай в подібній ситуації може привести його до загибелі.

Фізіологічною основою вольового акту є умовні нервові зв'язки людини із середовищем, які детерміновані зовнішніми впливами і здійснюються через мова, мислення і свідомість. Джерелом будь-якого вольового акту є незадоволена біологічна або соціальна потреба людини. У своєму розвитку вольовий акт проходить ряд етапів, що складають його структуру. На 1-му етапі (потяг) людина, усвідомлюючи незадоволеність своєї потреби, ще не бачить цілей, досягнення яких могло б привести до її задоволенню ( «Знаю, що жити так більше не можна, а як жити - не знаю»). На 2-му етапі (бажання) мета вже зрозуміла, а засоби її досягнення немає ( «Я знаю, чого хочу, але не знаю, як домогтися»). 3-ий етап вольової дії (бажання) полягає у визначенні та усвідомленні шляхів, засобів і способів досягнення наміченої мети. Етапи «бажання» і «хотіння» в вольовому акті складають період вибору мети і засобів, при визначенні яких часто спостерігається боротьба мотивів. Людина зважує всі «за» і «проти» тієї чи іншої мети і шляху, що веде до її досягнення, і в кінці кінців зупиняється на певній меті і конкретний спосіб її досягнення (приймає рішення). Цей остаточний вибір є результатом перемоги одних мотивів над іншими. Якщо досягнення бажаної мети - складний і віддалений у часі процес, то людина, прийнявши рішення, намічає план дій по його реалізації. Подальший розвиток вольового акту призводить до головного його етапу - виконання прийнятого рішення і завершується оцінкою вольової дії. Реалізація рішення вимагає від людини прояви різних якостей сильної волі: рішучості, цілеспрямованості, самовладання, наполегливості, дисциплінованості, сміливості, мужності і благородства.

Рішучість - здатність приймати без тривалої боротьби мотивів обгрунтовані і тверді рішення і швидко переходити до їх здійснення. Вона потрібна всім людям і особливо представником тих професій, чия робота часто вимагає прояви цього вольового якості: льотчикам, воєначальникам, машиністам, монтажникам, рятувальникам і багатьом іншим. Нерішучому людині важко прийняти рішення в разі бажання або бажання, але не переходить у виконання.

Цілеспрямованість - це спрямованість руху до мети. Вольове зусилля, що реалізує рух до мети, є наполегливість, завзятість - здатність особистості, у що б то не стало, незважаючи ні на які перешкоди, досягати поставленої мети.

Таке вольове якість, як самовладання (або витримка, витривалість, терпіння), що виражаються в здатності долати в своєму прагненні до мети внутрішні перешкоди, допомагає людині долати почуття страху, хвороба, шкідливі звички, втома, непотрібні в даний момент бажання.

Ознакою сильної волі людини є сміливість - здатність долати перешкоди з ризиком для життя, фізичного благополуччя або морального спокою. Сміливість проявляється і в тому, що людина, переконаний в правоті, відкрито висловлює і відстоює свою точку зору в суперечці, навіть якщо вона і не збігається з думкою більшості.

Наявність всіх якостей сильної волі і є - мужність - вища характеристика волі. Мужня людина завжди цілеспрямований і рішучий, наполегливий, сміливий, дисциплінований і наділений самовладанням. Соціальна значущість сильної волі залежить від морального змісту тих цілей, до яких прагне людина, реально досяжні, то вольове зусилля, спрямоване на їх досягнення, виявляється стійким; якщо ж мети не мають належного логічного та наукового обґрунтування, тобто, неспроможні, нереальні, то і сила волі виявляється нестійкою. Ось чому, виховуючи сильну волю у підростаючого покоління, ми повинні одночасно формувати усвідомлене світогляд і високу моральність. Таке виховання зробить волю людини суспільно корисної і непохитною в досягненні високоморальної мети: жити для людей і себе.

Для виховання волі, як не парадоксально, потрібно одне - систематичне прояв самої волі. Чи не вправляючи себе у виборі корисних цілей, в систематичному прояві вольового зусилля, спрямованого на подолання перешкод, виховувати волю практично неможливо.

Воля виникає як результат життєвої практики, виховання і самовиховання особистості. Виховувати її у дитини потрібно з раннього віку. У віці до 3 років, коли дитина вже досить добре оволодіває рухами своїх рук, ніг, тулуба, навчається виконувати багато вимог дорослих на основі розуміння їх мови, формуються передумови вольових (довільних) дій, які відрізняються від мимовільних (імпульсивних) усвідомленістю і цілеспрямованістю. Виділяють 3 основних напрямків у розвитку волі у дошкільника: розвиток цілеспрямованих дій, формування моральних цілей і мотивів дій, підвищення регулюючої ролі мови у виконанні дій. Слід похвалити дитину за проявлену вольове зусилля, допомогти при скруті, а при невдачі - висловити впевненість в кінченому успіху, допомогти добитися його. Розвитку волі сприяю різні види діяльності дошкільника і, перш за все - гра.

Для подолання себе, зміни свого способу життя, людині потрібна сильна воля - вольове зусилля.

Зустрічаються і порушення вольової діяльності. До найбільш поширених слід віднести абулию (млявість, безініціативність, ослаблення волі) і різні форми апраксии (порушення довільних, цілеспрямованих рухових актів, складних вольових дій, пов'язане з розладом мови і понятійного мислення).

ВОЛЬОВА РЕГУЛЮВАННЯ ПОВЕДІНКИ

Функцією вольової регуляції є підвищення ефективності відповідної діяльності, а вольова дія постає як свідома, цілеспрямована дія людини щодо подолання зовнішніх і внутрішніх перешкод за допомогою вольових зусиль.

На особистісному рівні воля проявляється в таких властивостях, як сила волі, енергійність, витримка та ін. Їх можна розглядати, як первинні, або базові, вольові якості особистості. Такі якості визначають поведінку, яке характеризується всіма або більшістю описаних вище властивостей.

Вольової людини відрізняють рішучість, сміливість, самовладання, впевненість в собі. Такі якості розвиваються звичайно дещо пізніше, ніж названа вище група властивостей. У житті вони проявляються в єдності з характером, тому їх можна розглядати не тільки як вольові, але і як характерологічні. Назвемо ці якості вторинними.

Нарешті, є ще третя група якостей, які, відбиваючи волю людини, пов'язані разом з тим з його морально-ціннісними орієнтаціями. Це - відповідальність, дисциплінованість, принциповість, обов'язковість. До цієї ж групи, що позначається, як третинні якості, можна віднести ті в яких одночасно виступають воля людини та її ставлення до праці: діловитість, ініціативність.

Вольова дія, необхідність в людині виникає тоді, коли при прояві здійснення мотивованої діяльності з'явилося перешкоду. Вольовий акт пов'язаний з його подоланням. Необхідно усвідомити, осмислити суть виниклої проблеми.

Вольова регуляція необхідна для того, щоб протягом тривалого часу утримувати в полі свідомості об'єкт, над яким розмірковує чоловік, підтримувати сконцентроване на ньому увагу. Воля бере участь в регуляції практично всіх основних психічних функцій: відчуттів, сприйняття, пам'яті, мислення, мовлення. Розвиток зазначених процесів від нижчих до вищих означає визнання людиною вольового контролю над ними.

Вольова дія завжди пов'язане зі свідомістю мети діяльності, її значущості, з підпорядкуванням цієї мети виконуваних функцій. Іноді виникає необхідність надати якийсь особливий сенс, і в цьому випадку участь волі в регуляції діяльності зводиться до того, щоб відшукати відповідний сенс, підвищену цінність даної діяльності. У разі необхідно буває знайти додаткові ситуації виконання, доведення до кінця вже розпочатої діяльності, і тоді вольова змістотворних функція зв'язується процесом виконання діяльності. У третьому випадку може з'явитися научіння чого-небудь, і вольовий характер набуває дії, пов'язані з вченням.

Вольова регуляція може включитися в діяльність способом з етапів її здійснення: ініціації діяльності збору коштів і способів її виконання, дотримання наміченим планом або відхилення від нього, контролю виконання. Нарешті, вольова регуляція контролю виконання дії полягає в тому, що людина свідомо змушує себе ретельно перевіряти правильність виконаних дій тоді, коли сил на це вже не залишилося.

РОЗВИТОК ВОЛІ У ЛЮДИНИ

Розвиток вольової регуляції поведінки у людини здійснюється в декількох напрямках. З одного боку - це перетворення мимовільних психічних процесів у довільні, з іншого - набуття людиною контролю над своєю поведінкою, з третього - вироблення вольових якостей особистості. Всі ці процеси починаються з того моменту життя, коли дитина опановує мову і вчиться користуватися нею, як ефективним засобом психічної і поведінкової саморегуляції. Всередині з кожного цих напрямків розвитку волі в міру зміцнення відбуваються свої, специфічні перетворення, поступово піднімають процес і механізми вольової туляціі на більш високий рівень. Наприклад, всередині пізнавальних процесів воля спочатку виступає у формі зовнішньо-мовної регуляції і тільки потім - в плані внутрішньомовного процесу. В області формування вольових якостей особистості, розвиток волі можна уявити, як рух не від первинних до вторинних і далі - до третинним вольовим якостям.

Ще один напрямок у розвитку волі виявляється в тому, що людина свідомо ставить перед собою все більш складні завдання і переслідує все більш віддалені цілі, що вимагають додатки значних вольових зусиль протягом досить тривалого часу. Наприклад, школяр в підлітковому віці може поставити перед собою завдання розвинути у себе такі здібності, до формування яких у нього немає виражених природних задатків. Одночасно він може поставити перед собою мету зайнятися в майбутньому складним і престижним видом діяльності, для успішного виконання якого необхідні такого роду здатності.

Розвиток Волі у дітей тісно співвідносіться зі збагачення їх мотіваційної и моральної сфери. Включення в регуляцію ДІЯЛЬНОСТІ більш високих мотівів и цінностей, Підвищення їх статусу в Загальній ієрархії стімулів, керуючих діяльністю, здатність віділяті й оцінюваті моральний бік своих вчінків - все це Важливі моменти у віхованні Волі у дітей. Мотивація вчінку, у якові включається вольова регуляція, становится свідомої, а сам вчинок довільнім. Така дія завжди відбувається на базі довільно побудованої ієрархії мотивів, де верхню ступінь займає високоморальне спонукання, що дає моральне задоволення людині у випадку успіху діяльності.

Удосконалення вольової регуляції поведінки у дітей пов'язано з їх загальним інтелектуальним розвитком, з появою мотиваційної й особистісної рефлексії. Тому виховувати волю в дитини у відриві від його загального психологічного розвитку практично неможливо. В іншому випадку волі і наполегливості, як, безсумнівно, позитивних і коштовних особистісних якостей, можуть виникнути і закріпитися їхні антиподи: упертість і ригідність.

Особливу роль у розвитку волі у дітей по всіх перерахованих напрямках виконують гри, причому кожен вид ігрової діяльності вносить свій, специфічний внесок у вдосконалення вольового процесу. Конструктивні предметні гри, з'являються першими у віковому розвитку дитини, сприяють прискореному формуванню довільної регуляції дій. Сюжетно-рольові ігри ведуть до закріплення в дитини необхідних вольових якостей особистості. Колективні гри з правилами, крім цього завдання, вирішують ще одну: зміцнення саморегуляції вчинків. Вчення, що з'являється в останні роки дошкільного дитинства і які перетворюються в провідну діяльність в школі, найбільший внесок вносить у розвиток довільної саморегуляції пізнавальних процесів.

Життєвий цикл розвитку особистості

У теорії Е. Еріксона розвиток особистості розглядається як безперервна послідовність якісно відрізняються один від одного стадій. На кожній стадії людина повинна зробити життєво важливий «вибір» між двома полярними відносинами до світу і собі (між довірою і недовірою до світу, між ініціативою і пасивністю і т.п.). Сформоване ставлення до суспільства, інших людей, до праці і собі виражається в новій якості особистості - позитивному чи негативному. Моменти переходу від однієї стадії до іншої є критичними, тобто стають поворотними пунктами, вирішальними моментами вибору між прогресом і регресом. На кожній стадії відбувається зіткнення дитини з середовищем, причому оточення передає дитині свої специфічні уявлення і поняття, направляє розвиток його шляху, оптимальному для його психологічного благополуччя в умовах даної культури, визначаючи цілісний життєвий шлях особистості.

Схема розвитку особистості за Е. Еріксоном

Стадії розвитку Область соц. відносин Новоутворення Результати прогресивного розвитку 1. дитячий вік Мати Довіра - недовіра Енергія і життєва радість 2. ранній вік Батьки Автономність - залежність, страх, сумніви Контроль 3. дошкільний вік Батьки, брати і сестри Ініціатива - почуття провини Цілеспрямованість 4. предубертатний вік (6 -12 років) Школа, сусіди Працьовитість - почуття неповноцінності Компетентність 5. юність (13-18 років) Групи однолітків Ідентичність - невизнання Прихильність і вірність 6. рання зрілість (третє десятиліття) Д рузья, коханці; змагання, співробітництво Близькість - самотність Афіліація і любов 7. середній вік Професія, рідний дім Продуктивність - застій Творчість і турботи 8. пізня зрілість Людство, ближні Внутрішня стійкість - безнадія Відчуженість, мудрість

ПРОГРАМА самовдосконалення В НАШІЙ ШКОЛІ

Програма самовдосконалення орієнтована на учнів 9-11х класів.

Програма будується за принципом самозаказа гімназиста. Кожен гімназіст- старшокласник визначає для себе рубежі виконання програм.

Напрямки діяльності 1 півріччя 2 півріччя Поліпшити показники з предметів Самостійно вивчити науково популярну літературу з наукової проблеми, підготувати і захистити реферат Виконати програму зі спецкурсів, наукового товариства гімназистів у напрямку Виконувати фізкультурно-спортивні нормативи Придбати початкові професійні навички Взяти участь в олімпіадах, оглядах, конкурсах, змаганнях у позанавчальний час (прочитати, відвідувати) Виконувати завдання по соціальній практиці

У зв'язку з цією програмою було запроваджено особливий «Похвальний лист» для запису і обліку всіх досягнень учнів. За допомогою цього листа учні заносили дані про свої досягнення і цілі, щоб в майбутньому покращувати ці показники. Лист розрахований на 2 півріччя і підписується особисто директором гімназії і обома батьками учня. Також друзі, вчителі та батьки повинні вписати або побажання, або відмінні риси характеру, які придбав учень. Таким чином, загальний вид програми демократичного виховання являє собою наступну схему:

1-11 класи - цикл навчальних курсів соціальної компетентності «Жізневеденіе».

1-5 класи - програма «Знай, умій, навчися»

5-8 класи - програма самовиховання

9-11 класи - програма самовдосконалення


Список використаної літератури:

1. Алексєєв А.В. Себе подолати! - Москва, 1984

2. Батуев А.С., Кузьміна І.Д., Ноздрачев А.Д., Орлов Р.С., Сергєєв Б.Ф.

3. Біологія. Людина. 9 клас. (Характер, темперамент, особистість: 212-213)

4. Висоцький О.І. Вольова активність школярів і підлітків для вивчення: навчальний посібник. - Челябінськ, 1979 (Загальна характеристика вольової активності школярів: 4 - 26. Методи вивчення вольової активності школярів: 26 - 67);

5. Котирло В.К. Розвиток вольового поведінки у дошкільнят. - Київ, 1971 (Проблема волі в психології: 11 - 31. Основні поняття психологічної теорії волі: 32 - 51);

6. долоні І.Д. Управління стресом. - Москва, 1989 (Теорії волі: 43 - 69. Саморегуляція, володіння собою: 83 - 119); Хрестоматія по увазі. - Москва, 1976 (Теорія волі і уваги - М.М. Ланге: 107 - 144);

7. Експериментальні дослідження вольової активності. - Казань, 1986 (Основні підходи до психологічного дослідження вольової активності особистості: 3 - 23).

8. Левітів Н.Д. Психологія характеру. - Москва, 1969 (Основний компонент характеру: 42 - 54); Загальна психологія. - Москва, 1986 (Воля: 385 - 400);

9. Маленкова Л.И. Людинознавство. (З пакета «шкільних методик»: 151-152)

10. Орлов Ю.М. Самопізнання і самовиховання характеру. - Москва, 1987

11. Рейнуотер Дж. Це у ваших силах - Москва, 1993

12. Рубінштейн С.Л. Основи загальної психології: У 2т. - Т.П. - (Воля: 182 - 211);

13. Снайдер Ді. Практична психологія для підлітків, або як знайти своє місце в житті. - Москва, 1997

14. Страхов І.В. Психологія характеру. - Саратов, 1970 (Вольові і емоційні риси характеру: 15 - 36);

15. Теппервайн К. Як протистояти примхам долі. - С.-Петербург, 1996.


ПРАКТИЧНІ ЗАВДАННЯ І ТЕСТ

Розслаблення за допомогою вольового самонаказ.

Інструкція: закрийте очі і подумки скажіть словесні формули:

«Я хочу зараз заспокоїтися»

«Я заспокоююся»

"Я спокійний"

«Я абсолютно спокійний»

«Я абсолютно спокійний»

ТЕСТ «Вольова ТИ ЛЮДИНА?»

Наскільки сильна воля, настільки плідна ваша робота і навчання.

Постарайтеся відповісти на 15 питань з максимальною відвертістю. Якщо відповідаєте «так» - поставте собі 2 очки, якщо «не знаю», «важко», «іноді трапляється» - 1 очко, якщо ж «ні» - 0 очок. Сума отриманих даних дасть уявлення про вашій волі.

1. Чи в змозі ви завершити роботу, яка вам нецікава?

2. Долаєте ви без особливих зусиль внутрішній опір, коли потрібно зробити щось неприємне?

3. Коли потрапляєте в конфліктну ситуацію в побуті або на роботі - чи в змозі ви взяти себе в руки настільки, щоб поглянути на ситуацію об'єктивно?

4. Якщо вам прописана дієта, чи можете долати кулінарні спокуси?

5. Чи знайдете сили вранці встати раніше звичайного, як було заплановано напередодні, якщо робити це необов'язково?

6. ....

Якщо ви набрали від 0 до 12 очок, то з силою волі у вас неблагополучно. Ви просто робите те, що легше і цікавіше, до обов'язків ставитеся абияк, і це є причиною самих різних неприємностей.

13-21 очко. Сила волі у вас середня. Якщо зіткнетеся з перешкодою, то почнете діяти, щоб подолати його. Але якщо побачите обхідний шлях, тут же скористаєтеся ним. Не перестарайтеся, а й дане вами слово стримаєте. З доброї волі зайві обов'язки на себе не візьмете.

Набрана сума коливається від 22 до 30 очок. З силою волі у вас все в порядку. На вас можна покластися. Ви не підведете. Але іноді ваша тверда і непримиренна позиція по неважливим питань докучає навколишнім.

Цей тест я провела серед учнів 9-х та 8-ого класів, щоб дізнатися, наскільки розвинена воля у підлітків у віці 14-15 років.

9-ті класи

9-ті класи

Загальна кількість опитаних учнів - 48 осіб.

Покажемо процентне співвідношення відповідей в класах і розвиненість волі:

Відповідей від 0 до 12 очок - 4 людини = 8,33%

Від 13 до 21 - 34 людини = 70,83%

Від 22 до 30 - 9 осіб = 18,75%

Від 22 до 30 - 9 осіб = 18,75%

8-ОЙ КЛАС

Загальна кількість опитаних учнів - 22 людини.

Також покажемо процентне співвідношення:

Відповідей від 0 до 12 - 0 людина = 0%

Від 13 до 21 очок - 14 осіб = 63,63%

Від 21 до 33 - 9 осіб = 36,36%


ВИСНОВОК:

Виходячи, з опитувань та отриманих діаграм можна сказати, що більшості опитаних підлітків властива середня воля, трохи менше хлопців з сильною волею і твердістю, найменше або взагалі немає хлопців, у яких воля дуже слабка і вони не рішучі люди.

Воля благотворно відбивається на навчанні, тому що хлопці можуть самостійно робити домашню роботу, творчі завдання, робити висновки і приймати рішення, що сприяє підвищенню їх інтелектуального рівня і розвитку особистості, позитивно впливає на їхнє майбутнє.


розділ: психологія
Кількість знаків з пробілами: 25728
Кількість таблиць: 2
Кількість зображень: 2

... займатися нею), ми виявляємо, що воля - цілком реальне явище, що володіє своїми специфічними, легко виявляються і описуються науковою мовою ознаками. Які ж вони? Ще Аристотель увів поняття волі в систему категорій науки про душу для того, щоб пояснити, яким чином поведінка людини реалізується у відповідності зі знанням, яке саме по собі позбавлене спонукальною сили. ...

... рухів окремих частин тіла, а згодом - планування і управління складними комплексами рухів, включаючи гальмування одних і активізацію інших комплексів м'язів. В області формування вольових якостей особистості розвиток волі можна уявити як рух від первинних до вторинних і далі - до третинним вольовим якостям. Ще один напрямок у розвитку волі виявляється в тому, що людина ...

... рухів окремих частин тіла, а згодом - планування і управління складними комплексами рухів, включаючи гальмування одних і активізацію інших комплексів м'язів. В області формування вольових якостей особистості розвиток волі можна уявити як рух від первинних до вторинних і далі - до третинним вольовим якостям. Ще один напрямок у розвитку волі виявляється в тому, що людина ...

... і в деякій мірі психічному розвитку особливо впадає в очі відсутність вольових якостей. Безумовно, розвиток волі в міру дорослішання дитини не йде назад. І рівень розвитку волі у підлітка сам по собі не стає нижче. Просто підлітки живуть і діють в більш складній соціальній ситуації, що вимагає від них більш високих форм саморегуляції, в тому числі і більш складних проявів ...

1. Чи в змозі ви завершити роботу, яка вам нецікава?
2. Долаєте ви без особливих зусиль внутрішній опір, коли потрібно зробити щось неприємне?
3. Коли потрапляєте в конфліктну ситуацію в побуті або на роботі - чи в змозі ви взяти себе в руки настільки, щоб поглянути на ситуацію об'єктивно?
4. Якщо вам прописана дієта, чи можете долати кулінарні спокуси?
5. Чи знайдете сили вранці встати раніше звичайного, як було заплановано напередодні, якщо робити це необов'язково?
Які ж вони?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация