Роззброїти "Правий сектор" і покінчити з олігархічною системою. Головне з резолюції Європарламенту і засідання Ради асоціації Україна - ЄС

17 грудня в Брюсселі обговорили виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС Фото: kmu.gov.ua

17 грудня відбулося чергове засідання Ради асоціації Україна - ЄС. Це орган, який щорічно підводить підсумки виконання Угоди про асоціацію. Сторони домовилися про інтеграцію України в енергоринок ЄС, а також підписали низку міжнародних договорів. 12 грудня, за кілька днів до засідання, Європарламент схвалив резолюцію про виконання Угоди про асоціацію. У документі наголошується, що Україна проводить реформи, але їй належить справитися ще з низкою викликів. Підкреслюється, що в країні триває процес перерозподілу багатства в руках олігархічних структур, генпрокурор втручається в роботу НАБУ, а випадки нападів на активістів і журналістів розслідуються неефективно. "ГОРДОН" розповідає, як пройшло засідання Ради асоціації і про що йдеться в резолюції Європарламенту.

П'яте засідання Ради асоціації Україна - ЄС пройшло в Брюсселі. Українську делегацію очолив прем'єр-міністр Володимир Гройсман. У прес-службі Кабміну зазначили, що ключовою темою стала ситуація в Азовському морі. На засіданні підписали вісім угод про фінансування ряду програм і проектів на загальну суму € 400 млн.

У спільній заяві для преси за підсумками засідання зазначено, що Угода про асоціацію виконується, незважаючи на виклики, з якими стикається Україна. Підкреслюється, що Євросоюз "визнав прагнення України забезпечити повну інтеграцію енергетичного ринку після завершення реформ". У зв'язку з цим сторони розраховують відновити додаток до Угоди про асоціацію, де вказано перелік загальноєвропейських правил функціонування ринку енергетики, які Україні треба запровадити. Рада асоціації також привітав прагнення України "наближати своє законодавство до законодавства ЄС в сфері цифрової економіки". За інформацією "Європейської правди", Євросоюз схвалив "Стратегію інтеграції України в єдиний цифровий ринок ЄС", а також план дій до неї. Це внутрішньоукраїнські документи, які повинен затвердити Кабмін.

резолюція Європарламенту

Резолюцію про виконання Угоди про асоціацію Європарламент схвалив 12 грудня. ЗМІ переважно цитували прес-реліз на сайті Європарламенту, так як фінальний текст документа з'явився не відразу. В результаті деякі важливі положення резолюції залишилися без уваги.

Деолігархізація. В Європарламенті підкреслили, що значний прогрес у виконанні Угоди про асоціацію і в реформах "буде можливий тільки в тому випадку, якщо процес деолігархізації продовжиться і раз і назавжди буде покінчено з укоріненою системою, в якій економічна, політична і медійна влада сконцентрована в руках кількох людей ". Відзначається, що це все більше перешкоджає прогресу реформ. В ЄС критично ставляться до використання деолігархізації як інструмент для "відновлення балансу між різними олігархічними групами, який був в корені порушений в 2014 році".

Європарламент стурбований "триваючим процесом перерозподілу багатства в руках олігархічних структур або сімей і зростаючої зубожінням значної частини населення, тому закликає приділяти більше уваги соціальній ситуації в країні".

Вибори. В ЄС підкреслили, що виборча кампанія не повинна нашкодити процесу реформ. Україна настійно закликали прийняти новий Виборчий кодекс, який повинен забезпечити рівні можливості для балотування представників усіх національностей, які проживають в країні. У резолюції наголошується, що українська влада повинна прийняти перед виборами заходи, які дозволили б "не допустити спотворення політичної конкуренції і маніпуляцій в зв'язку з концентрацією в руках декількох осіб політичної, економічної та медійної влади".

У резолюції наголошується, що українська влада повинна прийняти перед виборами заходи, які дозволили б не допустити спотворення політичної конкуренції і маніпуляцій в зв'язку з концентрацією в руках декількох осіб політичної, економічної та медійної влади

7 листопада 2017 року Верховна Рада прийняла в першому читанні проект Виборчого кодексу України. Коли він буде розглянутий у другому читанні, поки невідомо. Фото: EPA

Реформи. В Європарламенті похвалили Україну за реформи в галузі енергетики, охорони здоров'я, пенсійної системи, освіти, державного управління, децентралізації, держзакупівель, оборони і безпеки, а також в банківському секторі, але підкреслили, що перед країною все ще стоять серйозні виклики. Євросоюз закликав Київ зосередитися на боротьбі з корупцією, деолігархізації, реформу децентралізації і пріватізаціі.Дальнейшее зближення України з ЄС.

У резолюції підкреслюється, що Європарламент "вітає європейські прагнення України і підтримує розвиток нових форм розширеного співробітництва з Євросоюзом, таких як поступове зближення України з Митним союзом ЄС, Енергетичним союзом і єдиним цифровим ринком".

Зазначено, що Україна може подати заявку на членство в Європейському союзі за умови відповідності Копенгагенським критеріям, дотримання принципів демократії, поваги основних прав і свобод людини, прав меншин, захисту верховенства права.

Боротьба з корупцією і реформа судової системи. Європарламент вітає триваючу судову реформу і шкодує, що судова система в Україні "все ще залишається неефективною, корумпованою і політично залежною". У резолюції підкреслюється, що перевірка суддів повинна проводитися відповідно до найвищих міжнародних стандартів. В країні потрібно налагодити прозорий і надійний процес добору суддів. Євросоюз закликає Україну негайно створити незалежний Вищий антикорупційний суд.

"Європейський парламент вітає роботу, вже виконану Національним антикорупційним бюро, але вказує на проблемне втручання з боку генерального прокурора і спроби підірвати антикорупційні структури; підкреслює гостру необхідність захисту незалежності НАБУ; підкреслює важливість того, щоб антикорупційний прокурор був незалежним, а його відомство забезпечене необхідними засобами і достатніми ресурсами для роботи; закликає провести ефективне розслідування звинувачень проти антикорупційного прокурора щодо зриву справ НАБУ ", - йдеться в резолюції.

Атаки на активістів і журналістів. В ЄС рішуче засудили збільшення кількості атак на активістів і журналістів.

"Європейський парламент висловлює жаль з приводу відсутності ефективних розслідувань фактів жорстоких нападів на правозахисників і журналістів, про що свідчить вбивство антикорупційної активістки Катерини Гандзюк, яка померла 4 листопада 2018 роки після нападу з кислотою; закликає владу притягти до відповідальності ініціаторів та виконавців таких атак і покласти край безкарності за ці злочини ", - заявили в Європарламенті.

Cотрудніца Херсонської міськради Катерина Гандзюк, яку 31 липня облили сірчаною кислотою, померла 4 листопада. Фото: EPA

В Євросоюзі стурбовані також збільшенням кількості кримінальних справ проти журналістів, які виявляють випадки корупції в держапараті або критикують владу через проведених реформ і "політики щодо Східної України". У резолюції висловлюється стурбованість судовим рішенням про надання ГПУ доступу до даних з телефону головного редактора програми "Схеми" Наталії Седлецької.

Медіа. В Європарламенті підкреслили важливість незалежних засобів масової інформації (ЗМІ) і медіаплюралізма і закликали не обмежувати функціонування ЗМІ на мовах меншин, щоб громадяни всіх національностей могли мати рівний доступ до інформації.

Євросоюз закликав розвивати політично і економічно незалежні громадські ЗМІ "в якості противаги домінуванню приватних олігархічних монополій".

Роззброєння "Правого сектора" і атаки радикалів. У Європарламенті стурбовані, що влада досі "не вжили адекватних зусиль для роззброєння підрозділів" Правого сектора "та інших правих екстремістських груп".

"Європейський парламент закликає владу покласти край атмосфері безкарності за насильницькі атаки радикальних правих сил на представників меншин і інакомислячих, за залякування суддів та вплив на хід виборів, а також послідовно залучати до відповідальності правопорушників, які вчиняють такі злочини", - йдеться в резолюції.

В Європарламенті підкреслили, що в "Національному маніфесті", підписаному партією "Свобода", "Правим сектором" і іншими правими групами в березні 2018 року, виражається опозиція асоціації України з ЄС. Там закликається "сформувати новий вектор української геополітики" та орієнтуватися на створення Балто-Чорноморського союзу.

Боротьба з дискримінацією меншин. Європарламент закликав Україну боротися з дискримінацією ромів і запобігати злочинам проти них на грунті ненависті.

"Європейський парламент засуджує глибоко вкорінену стигматизацію і соціальну ізоляцію ромів, викликану антициганській настроями; глибоко стурбований недавніми випадками насильства щодо ромів і представників ЛГБТІ і закликає владу негайно і ефективно їх розслідувати, а також голосно і публічно засудити ці атаки і вчинили їх людей ", - зазначено в резолюції.

Екстрадиція в Туреччину прихильників проповідника Фетхуллаха Ґюлена. У документі говориться, що Європарламент рішуче засуджує недавню екстрадицію з України турецьких громадян через їх передбачуваних зв'язків з рухом Ґюлена, якого в Туреччині звинувачують в організації спроби перевороту. Підкреслюється, що це було зроблено з порушенням принципу верховенства закону і основних прав людини.

(Ймовірно, мова йде про видачу Україні Туреччини в липні 2018 року журналіста Юсуфа Інана і бізнесмена Салиха Зеки Йігіт, яких турецькі правоохоронці підозрюють в зв'язках з рухом Ґюлена). "

Північний потік - 2 ". У резолюції зазначено, що Європарламент засуджує будівництво газопроводу, "оскільки це політичний проект, який представляє загрозу європейській енергетичній безпеці та зусиллям по диверсифікації енергопостачання", і закликає скасувати його.У Євросоюзі наголосили, що Україна відіграє ключову роль в системі постачання країн ЄС енергоресурсами.

У Євросоюзі наголосили, що Україна відіграє ключову роль в системі постачання країн ЄС енергоресурсами

В "Газпромі" планують ввести "Північний потік - 2" в експлуатацію до кінця 2019 року. Фото: nord-stream2.com

Захоплення Росією українських кораблів в Чорному морі. В Європарламенті рішуче засудили "навмисний акт агресії Російської Федерації проти України" і зажадали від Росії негайно і беззастережно повернути кораблі і звільнити українських моряків. Підкреслюється, що до них потрібно ставитися як до військовополонених.

"Європейський парламент закликає ЄС і його держави-члени ввести адресні санкції, якщо українські військовослужбовці не будуть звільнені і якщо станеться подальша військова ескалація; підкреслює, що немає виправдання такого використання військової сили Росією; висловлює серйозну стурбованість в зв'язку з тим, що це може являти собою повзучу спробу анексувати суверенні права України в Азовському морі з метою перетворення його у "внутрішнє озеро" Росії і її виключну військову зону, а також для того, щоб задушити економіку південного сходу України ", - наголошується в резолюції.

В Європарламенті почали вимагати від Росії гарантувати свободу судноплавства через Керченську протоку і в Азовському морі, а також закликали розширити мандат спеціальної моніторингової місії ОБСЄ на Азовське море.

"Європейський парламент закликає ЄС і його держави-члени закрити доступ до портів ЄС для російських суден, що прибувають з Азовського моря, якщо Росія не відновить свободу судноплавства через Керченську протоку і Азовське море", - зазначено в документі.

Тетяна ЛИТВИНЧУК

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация