рух планет

Астрономія для любителів Спостереження в сонячній системі Рух планет

Як рухаються планети?

Неозброєним оком ми можемо розрізнити сім небесних тіл, положення яких щодо зірок змінюється.

Ці небесні тіла древні астрономи називали планетами (в перекладі з грецького «мандрівниками»), до них відноситься Сонце, Місяць, Меркурій, Венера, Марс, Юпітер і Сатурн.

Як визначити положення Сонця щодо зірок? Подібно до того, як це робили стародавні єгиптяни, вавилоняни і греки, потрібно спостерігати зоряне небо безпосередньо перед сходом Сонця або відразу після заходу сонця. Саме так можна переконатися, що Сонце щодня міняє своє положення щодо зоряного неба і зміщується приблизно на 1 градус на схід. А рівно через рік Сонце повертається в колишню точку щодо розташування зірок. За результатами цих спостережень природним чином визначається екліптіка- видима траєкторія руху Сонця серед зірок.

Під час руху по екліптиці Сонце проходить через 12 сузір'їв: Овен, Телець, Близнюки, Рак, Лев, Діва, Терези, Скорпіон, Стрілець, Козеріг, Водолій і Риби. Пояс уздовж екліптики шириною близько 16 градусів, в якому укладені ці сузір'я, називається зодіаком.

Сонце під час видимого руху уздовж екліптики в дні рівнодення знаходиться на небесному екваторі, а потім поступово віддаляється від нього. Найбільше відхилення в обидві сторони від небесного екватора становить приблизно 23,5 градусів і спостерігається в дні сонцестоянь. Греки помітили, що швидкість видимого руху Сонця уздовж екліптики взимку трохи більше, ніж влітку.

Астрономія для любителів   →   Спостереження в сонячній системі   → Рух планет   Як рухаються планети

Решта планети як і Сонце, крім добового руху на захід, також рухаються на схід, але повільніше.

Місяць рухається на схід швидше ніж Сонце, і її траєкторія більш хаотична. Повний оборот уздовж зодіаку зі сходу на захід Місяць робить в середньому за 27 і одну третину доби. Проміжок часу, протягом якого Місяць робить повний оборот уздовж зодіаку, рухаючись зі сходу на захід, називається сидерическим періодом обертання. Сидеричний період обертання Місяця може відрізнятися від середнього періоду на цілих 7 годин. Було також відмічено, що траєкторія руху Місяця по зоряному небу в певний момент збігається з екліптикою, після чого поступово віддаляється від неї, поки не досягне максимального відхилення приблизно в 5 градусів, потім знову наближається до екліптики і відхиляється від неї на такий же кут, але в протилежну сторону.

Меркурій, Венера, Марс, Юпітер і Сатурн- п'ять планет, які видно на зоряному небі як яскраві точки. Їх середні сидеричні періоди обертання складають: для Меркурія -1 рік, для Венери-1 рік, для Марса -687 днів, для Юпітера- 12 років, для Сатурна- 29,5 років. Фактичні періоди обертання для всіх планет можуть відрізнятися від наведених середніх значень.

Рух планет із заходу на схід називається прямим або власним. Швидкість прямого руху цих п'яти планет постійно змінюється.

Крім того, стало несподіваним відкриттям те, що прямий рух планет на схід періодично переривається і планети рухаються в зворотному напрямку, тобто на захід. В цей час їх траєкторії утворюють петлі, після чого планети знову продовжують прямий рух. Під час зворотного або зворотного руху яскравість планет зростає. На ілюстрації - зворотній рух Венери, яке починається кожні 584 дня.

Меркурій починає зворотній рух кожні 116 днів, Марс- кожні 780 днів, Юпітер- кожні 399 днів, Сатурн- кожні 378 днів.

Меркурій і Венера ніколи не віддаляються від Сонця на значне кутова відстань, на відміну від Марса, Юпітера і Сатурна.

Слід зазначити, що пов'язати рух планет з рухом зірок було настільки складно, що всю історію розвитку уявлень про світ можна розглядати як послідовні спроби подолати спостерігалися розбіжності

Джерело: І.Гевара, К. Пюінг «Вимірювання світу. Календарі, міри довжини і математика »2014р.
Автор: Катерина Золотарьова, 08.11.2014г.

Читайте також:


Як визначити положення Сонця щодо зірок?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация