Русский Альбіон - Дискусія: Безумовний базовий дохід

  1. основи концепції
  2. джерела грошей
  3. застосування
  4. Німеччина
  5. Канада
  6. Намібія
  7. Нідерланди
  8. Фінляндія
  9. Франція
  10. Швейцарія

Дискусія: Безумовний базовий дохід

Безумовний базовий дохід (безумовний основний дохід, БОД) - соціальна концепція, що передбачає регулярну виплату певної суми грошей кожному члену певного співтовариства з боку держави або іншого інституту. Виплати проводяться всім членам спільноти, незалежно від рівня доходу і без необхідності виконання роботи.

Експеримент із запровадження безумовного базового доходу з 1 січня 2017 року відбувається в Фінляндії, проведення подібного експерименту заплановано в Канаді. На референдумі в Швейцарії (2016 рік) відмовилися від планів введення безумовного базового доходу.

Перший загальноєвропейський опитування в квітні 2016 року показав, що 64% ​​жителів Євросоюзу підтримали б запровадження безумовного основного доходу. 35% обізнані про БОД, 23% говорять, що повністю розуміють суть і завдання цієї програми, чверть чули про неї, 17% нічого не знають про БОД. Тільки 4% громадян після введення БОД відмовляться працювати. Найбільш переконливими перевагами БОД люди вважають те, що такі соціальні виплати «зменшують тривогу про базові фінансових потребах» (40%) і допомагають забезпечити людям рівні можливості (31%)

Томас Пейн


Маркіз де Кондорсе

Вперше в новітній історії ідея безумовного доходу була викладена кінці XVIII в. в роботах Томаса Пейна і маркіза де-Кондросе Так, Т. Пейн у своєму трактаті «Аграрна справедливість» (написаний в 1795-1796, опублікований 1797) розглянув можливість одноразової виплати з податків на власників земельних ділянок мінімального доходу всім особам старше 21 року.

Поняття про соціальні дивіденди отримало широку підтримку після представленої британським майором Клиффордом Дугласом ідеї, що кожному громадянину належить частка національного багатства (соціальний кредит). Під час кризи і безробіття 1930-х явище виникло в національний рух, яке брало участь у виборах в багатьох країнах. Найбільшу підтримку партія отримала в Канаді (див. Партія соціального кредиту Британської Колумбії). Ідея про безумовний основний дохід була похована прихильниками кейнсіанства, посилити роль держави.

Найбільш близьким до здійснення була пропозиція ліберального політика Джульєтти Рис-Вільямс у Великобританії в 1943 році. Але в підсумку британська система соціальної підтримки була побудована на основі ідей Вільяма Беверіджа, які передбачають певні умови (стаж, зарплата тощо.). Подібні моделі були реалізовані в більшості розвинених західних країн.

У Канаді ліберальний уряд запропонувало ввести негативний податок в 1985 році, але прийшли до влади консерватори вважали пропозицію занадто дорогим, і воно залишилося нездійсненим.

Британські економісти Гай Стендінг і Герміона Паркер (англ. Hermione Parker) розробили різні моделі реалізації безумовного основного доходу. Конкретні розрахунки Паркер вплинули на існуючі моделі в Європі. Ці моделі запропоновані до прийняття в Великобританії, але не отримали політичної підтримки.

На даний момент в різних країнах політиками, економістами і соціологами обговорюється можливість різних моделей гарантованого мінімуму.

  • Сюзанні Віст, наприклад, пропонує автоматичне щомісячне збільшення банківського рахунку кожного громадянина ФРН на 1500 (тисячу дев'ятсот) євро - для кожного дорослого і на 1000 (тисячу) євро - для кожної дитини.
  • Професор Віденського університету економіки Франц Херман (Franz Hörmann) вважає за необхідне безумовний дохід також у формі мінімального набору товарів і послуг.

основи концепції

аргументи за

  • Чи вирішить проблему бідності.
  • Чи вирішить проблему технологічної безробіття.
  • Зменшить проблему економічної нерівності.
  • Знизить витрати на адміністрування соціальних програм, так як не вимагає перевірки придатності.
  • Дозволить людям займатися тим, чим вони хочуть, а не тим, що вимагає ринок.

аргументи проти

Критика концепції безумовного основного доходу базується на економічних і правових аргументах.

  • Важкореалізовані в поточній політичній ситуації.
  • Система вимагає великих витрат.
  • Чи стане причиною масового припливу мігрантів (про це постійно говорять представники консервативної Швейцарської народної партії).

Деякі вчені (М. Фюльзак, наприклад) відстоюють точку зору на утилітарну необхідність забезпечити БОД не тільки своїм співгромадянам, а й людям на прикордонних територіях з метою мінімізувати витрати на боротьбу з незаконними мігрантами.

Гарантований дохід істотно зменшує стимул працювати (заохочує утриманство), що знижує продуктивність праці в суспільстві, а самі програми вимагають великих витрат. Однак опитування перед референдумом в Швейцарії показав, що тільки 2% швейцарців кинули б роботу і ще 8% респондентів готові подумати про таку можливість.

джерела грошей

Джерелами фінансування безумовного основного доходу можуть бути:

Податки.

Скасування неактуальних при базовому доході програм (допомога по безробіттю, мінімальна заробітна плата та інше).

Екологічні податки.

Природна рента.

Відкрита (публічна) державна емісія.

Сеньйораж.

Обговорюються різні джерела грошей для БОД, див., Наприклад, «Ульмського модель» (Ulmer Modell).

застосування

У ряді країн були проведені пілотні програми щодо введення безумовного основного доходу. У більшості випадків результати були позитивними. Побоювання про те, що бідні будуть витрачати гроші на придбання алкогольних напоїв або наркотичних засобів, не виправдалися.

Німеччина

Німецький підприємець Міхаель Бохмейер (Michael Bohmeyer) в 2014 році почав реалізацію експериментальної програми «Mein Grundeinkommen» ( «Мій базовий дохід»), в рамках якої кільком десяткам випадково обраних людей протягом року щомісяця виплачується сума в 1000 євро. Проект фінансується за допомогою краудфандінга. За словами організатора, експеримент покликаний переконати політиків у тому, що витрати держави окупляться оздоровленням суспільства, так як одержувачі виплат відчувають себе більш вільними і захищеними і можуть значно збільшити свою креативність

Канада

В середині 1970-х років з федерального бюджету країни виділялися гроші, які пішли на організацію проекту Mincome в містечку Дофін (8251 осіб за переписом 2011 року). Жителі міста забезпечувалися базовим доходом без будь-яких зобов'язань. Експеримент тривав 5 років. Більшість отримували гроші не знизили рівень своєї зайнятості. Лише молоді чоловіки дійсно стали відсотків на 40-50 менше працювати, але при цьому вони збільшили час на освіту. Збільшилося число волонтерів, в тому числі в церквах, зросла громадська активність. На 10 відсотків впали витрати на охорону здоров'я, тому що у людей стало більше можливостей стежити за своїм здоров'ям.

Програму безумовного доходу планують запустити в Онтаріо в рамках бюджету 2016 року

Намібія

З січня 2008 по грудень 2009 жителі Омітаре і Очіверо отримували 100 намибийских доларів в місяць. На закінчення відзначається зменшення бідності, підвищення економічної активності, зменшення рівня злочинності, підвищення рівня відвідуваності в школах.

Нідерланди

Програму безумовного доходу запустять в одному з міст Нідерландів Утрехті в січні 2016 року. Там виплати складуть 900 євро на людину.

Фінляндія

З 1 січня 2017 року близько двох тисяч безробітним в Фінляндії забезпечений гарантований мінімальний дохід за рахунок держави без яких би то не було умов. Учасники експерименту замість допомоги по безробіттю отримують 560 євро на місяць - суму, приблизно рівну допомоги по безробіттю. При цьому базовий дохід буде виплачуватися, навіть якщо людина влаштується на роботу. На інші соціальні виплати базовий дохід не впливає. Керувати експериментом доручено професору Оллі Кангас, начальнику відділу громадських зв'язків Державної установи соціального страхування Фінляндії (Kela). Експеримент повинен встановити, як нова система впливає на ефективність пошуку роботи. Ще одним результатом, на думку Кангас, має стати підняття іміджу Фінляндії в інших країнах - подібно до того, як це відбувається з видачею в Фінляндії материнського пакета Планується, що в тому випадку, якщо експеримент буде успішним, безумовний основний дохід в розмірі € 800 замінить собою систему соціальних допомог. У Фінляндії є різні погляди на нову систему. Її противники вважають, що вона не заохочує громадян шукати роботу, сприяє поширенню короткострокових трудових контрактів, погіршує становище жінок на ринку праці та умови праці працівників в цілому. У той же час деякі з учасників експерименту вважають, що нова система відкрила для них нові можливості, звільнила їх «від ринку рабів» і знову зробила громадянами.

Франція

Кандидат на президентських виборах у Франції 2017 роки від соціалістичної партії Бенуа Амон головним пунктом своєї передвиборної програми зробив пропозицію про введення безумовного базового доходу в три етапи. На останньому етапі всі громадяни Франції старше 18 років повинні щомісяця отримувати безумовний дохід в розмірі 750 євро.

Швейцарія

Швейцарія

Reuters, Базель, Швейцарія (2016)

Голосування по введенню безумовного доходу пройшло 5 червня 2016 року. Передбачалося, що виплата складе 2 500 швейцарських франків (2 250 євро), а дітям - 625 франків.

Уряд закликав голосувати проти і попереджало про необхідність збільшення податків для вишукування більш 200 млрд франків на виплати гарантованого доходу [34]. Також передбачалося, що на 55 млрд франків скоротяться соціальні допомоги, тобто частина з них трансформуються в форму безумовного доходу. Ініціатори стверджували, що їх мета не стільки підвищення рівня заможності, скільки дати громадянам додаткові можливості для розвитку. Запропоновану ініціативу підтримали тільки близько 23% швейцарців

================================================== ===========================================

Депутат Європарламенту Маді Дельво-Стер (Mady Delvaux-Stehres) представила проект доповіді, в якому йдеться про необхідність «всерйоз задуматися» про введення концепції безумовного базового доходу. Необхідність в цьому, на її думку, обумовлена ​​прийдешньої хвилею масового безробіття, викликаної повсюдної роботизації виробництва, пише The Independent.

Гарантований дохід для всіх громадян: користь чи шкода? 19.02.17

У кількох країнах світу планується провести ряд експериментів, мета яких - з'ясувати, що станеться з суспільством в разі введення мінімального гарантованого доходу для всіх громадян. Деякі вважають, що ця революційна ідея здатна повністю змінити наше ставлення до роботи.

Гарантований дохід для всіх громадян: користь чи шкода?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация