Саакашвілі готується "брати" Батьківщину: Що потрібно знати про парламентські вибори в Грузії

  1. Новини по темі
  2. Новини по темі
  3. Новини по темі
  4. Новини по темі
  5. Новини по темі
  6. Новини по темі

Парламент Грузії, архів Фото з відкритих джерел

У суботу, 8 жовтня, грузинські виборці йдуть на парламентські вибори. Цей день може стати історичним для Грузії, оскільки вперше мирним шляхом може бути сформований багатопартійної парламент

Грузія 8 жовтня обиратиме 150 народних депутатів, і ті, хто пройдуть, будуть визначати долю країни протягом наступних чотирьох років. 77 депутатів потраплять до парламенту за пропорційною системою, а 73 - за мажоритарною. Всього у виборах візьмуть участь 36 партій, з яких 19 будуть спиратися на власні сили, а 17 будуть штурмувати п'ятивідсотковий бар'єр в складі шести блоків. Вибори вважатимуться такими легітимними при будь-якої явки виборців. Голосування буде проходити по всій країні, крім непідконтрольних Абхазії і Цхінвальського регіону. За кордоном громадяни Грузії зможуть проголосувати в 42 країнах світу. Офіційні підсумки виборів, згідно із законодавством, повинні бути оприлюднені через 19 днів.

Новини по темі

Новини по темі

Чим цікаві вибори в Грузії для України? Сьогодні Грузія - це наш основний партнер по євроінтеграції, тому ймовірність її відхилення від обраного зовнішньополітичного курсу через зміну в розстановці політичних сил аж ніяк не входить в плани України. Крім того, лідером і головним ідеологом однією з ключових політсил, партії "Єдиний національний рух", залишається нинішній губернатор Одеської області Міхеїл Саакашвілі. Цікаво, що Саакашвілі - громадянин України, однак бере активну участь у передвиборній підготовці одного з лідерів перегонів, висловлює критичні зауваження на адресу не тільки правлячої партії Грузії, а чинного політичного керівництва країни і заявляє про своє тріумфальне повернення в Грузію після виборів, де він до сих пір вважається злочинцем і знаходиться в розшуку.

Києву вже зараз потрібно розуміти, з якими політичними силами Грузії доведеться співпрацювати в короткостроковій перспективі.

* * *

За попередніми прогнозами, основна боротьба розгорнеться між правлячою партією "Грузинська мрія - Демократична Грузія" (далі - "Грузинська мрія") і опозиційної - "Єдиний національний рух" (далі - ЕНД). Також місця в парламенті з високою ймовірністю можуть отримати виборчий блок "Держава для народу", "Усупашвілі - республіканці", "Лейбористська партія Грузії" і "Вільні демократи". Не виключається можливість проходження депутатів від партій проросійської спрямованості - "Альянс патріотів Грузії" і "Демократичний рух - Єдина Грузія".

Зазначені прогнози можна назвати умовно об'єктивними, так як з вибором ще не визначилися майже 57% виборців.

Однак історія 2012 року, коли парламент Грузії був сформований двома політсилами, в цьому році навряд чи повториться - депутатський корпус сформують мінімум три політсили, яким до того ж доведеться шукати компроміс для формування коаліційного уряду.

Хто претендує на мандати?

По-перше, це "Грузинська мрія". Правляча політичне об'єднання Грузії, засноване 7 травня 2012 р російським бізнесменом грузинського походження Бідзіною Іванішвілі. Основою для створення політсили стало політичний рух "Грузинська мрія", створене в грудні 2011 р Іванішвілі, як платформа для власної політичної діяльності в Грузії. У зв'язку з позбавленням Іванішвілі грузинського громадянства політсилу формально очолила Манана Кобахідзе. Тоді в її склад увійшли "Вільні демократи", "Республіканська партія", "Консервативна партія", "Національний форум" і "Промисловці". До складу "Грузинської мрії" увійшли такі знаменитості, як політик Созар Субарі, екс-дипломат Тедо Джапарідзе, гросмейстер Зураб Азмайпарашвілі Зураб Олексійович і футболіст Каха Каладзе. На виборах 2012 року блок отримав більшість мандатів і сформував уряд. У 2013 році кандидат від об'єднання Георгій Маргвелашвілі був обраний президентом Грузії.

Формальним лідером партії сьогодні є грузинський прем'єр Георгій Квірікашвілі. "Грузинська мрія" на виборах розігрує кілька козирів, роблячи акцент на поліпшенні в сфері захисту прав людини, зниження ймовірності початку війни з Росією, поглиблення євроінтеграції та соціальної спрямованості реформ (наприклад, системи медичного страхування).

В її передвиборчій програмі йдеться про намір партійців в разі приходу до влади поглибити стратегічне партнерство з США, в т. Ч. У сфері оборони, а також продовжувати розвиток відносин з сусідніми країнами-партнерами, наприклад з Україною і Молдовою. А з Китаєм обіцяють підписати угоду про вільну торгівлю.

Фото з відкритих джерел

Головним суперником "Грузинської мрії" буде партія Саакашвілі "Єдиний національний рух". Заснована в жовтні 2001 р, вона утримувала влада в країні в період з 2008 по 2013 р за часів президентства Саакашвілі. Зараз знаходиться в опозиції. Партія ще з нульових років виступала за проведення політичних і економічних реформ, за вступ Грузії в НАТО і Європейський Союз, за ​​відновлення контролю грузинського уряду над непідконтрольними територіями Абхазії і Південної Осетії.

У своїй передвиборчій програмі обіцяє повернути країну на курс активних реформ, знизити податки, удосконалити систему соціального забезпечення, посилити турботу про малозабезпечених громадян і поліпшити рівень освіти. Вважає, що Грузія повинна активніше розвивати відносини з НАТО і ЄС, а також переконана, що влада повинна займати принципову і жорстку позицію щодо Росії.

Основні пункти передвиборчої програми ЕНД з питань зовнішньої політики повторюють її пріоритети в період перебування при владі в 2004-2012 роках, вважає політолог Гія Нодія.

Фактичним лідером партії є екс-міністр закордонних справ і екс-спікер грузинського парламенту за часів правління Саакашвілі Давид Бакрадзе. Ідейним лідером ЕНД залишається нинішній губернатор Одещини, а його інтереси в Грузії, в т. Ч. В керівництві ЕНД, представляє дружина Сандра Руловс, яка балотується як за списком, так і в окрузі Зугдідського району. Майже на всіх зустрічах зі своїми прихильниками вона заявляє, що "повернення Міхеїла в Грузію неминуче". Саакашвілі 1 жовтня також пообіцяв повернутися на батьківщину, щоб захищати "результати виборів".

"Я збираюся приїхати в Грузію і збираюся захищати результати виборів ... Іванішвілі панічно боїться мого приїзду, і я повинен зробити те, чого він панічно боїться. Тоді все стане на свої місця", - заявив Саакашвілі на зустрічі з шанувальниками його колишньої партії в Нью-Йорку.

"РІА Новини"

Новини по темі

Новини по темі

Натомість міністр внутрішніх справ Грузії Георгій Мгебрішвілі заявив, що в разі перетину кордону Грузії екс-президент буде арештований. "Поліція щодо Саакашвілі, якщо він перетне грузинський кордон, буде діяти виключно в рамках чинного законодавства. Він буде затриманий", - сказав міністр.

Решта партій значно відстають від лідерів, а їх рейтинги коливаються від 15% до 2%, в залежності від соцопитування. Експерти називають найбільш недооціненою соціологією силу "Паата Бурчуладзе - держава для народу". Це нове об'єднання, засноване в серпні 2016 р до складу якого увійшли колишні прихильники Саакашвілі "Громадянська платформа - Нова Грузія" і партія "Гірчі".

Бурчуладзе - відомий оперний співак, народний артист Грузинської РСР. Нещодавно подався в політику. У наприкінці 2015 року заснував "Фонд розвитку Грузії", метою якого було ознайомлення влади з поглядами експертів на проблеми розвитку країни. Однак, як заявив Бурчуладзе 12 травня на спеціальному брифінгу, "в державних структурах не знайшли часу для того, щоб зустрітися ... і вислухати". Ця обставина і послужило стимулом для створення його власної політичної партії.

"Останні 25 років я підтримував всіх наших лідерів - до тих пір, поки ними робилося щось нове і поки у людей були надії. Але зараз я вже не бачу жодної людини у владі, якого можна було б підтримати. Сьогодні країна в такому положенні, що я був змушений залишити кар'єру, прекрасну і комфортне життя і очолити політичний рух ", - заявив він.

Партія Бурчуладзе виступає за проведення прозахідного курсу. Це єдине політичне об'єднання, яке пропонує в своїй передвиборчій програмі легалізувати в Грузії вживання легких наркотиків. Блок обіцяє поліпшити життя громадян, забезпечивши їх усіма соціальними благами. Блок займає яскраво виражену прозахідну позицію, бачачи Грузію в майбутньому в складі НАТО і ЄС.

Грузинські політологи впевнені, що в майбутньому парламенті Бурчуладзе буде "блокуватися" з партією Саакашвілі. Крім цього, соцопитування називають Бурчуладзе найпопулярнішим політиком сьогодні. Його публічно підтримує предстоятель Грузинської православної церкви Католикос-Патріарх всієї Грузії Ілія II. Інша перевага Бурчуладзе в тому, що його біографія необтяжена будь-якими політичними провалами, помилками або іншими огріхами. Він також має досить велику популярність на міжнародному рівні. Тому нинішні вибори, швидше за все, стануть платформою для майбутнього висунення в президенти Грузії.

Фото з відкритих джерел

Є і проросійські політичні сили. Одна з них - "Альянс патріотів Грузії". Це виборчий блок, який об'єднав сам "Альянс патріотів", партії "Вільна Грузія" Кахи Кукава, "Свобода" Костянтина Гамсахурдія, "Союз традиціоналістів Грузії" Гії Жоржоліані, "Нові християни-демократи" Гочі Джоджуа і "Політичний рух ветеранів-силовиків і патріотів "Гії Бердзенідзе.

Лідером блоку є грузинська журналістка Ірма Інашвілі, яка два роки тому претендувала на місце мера Тбілісі. Раніше працювала на "Первом канале" (Росія) і висвітлювала події в Абхазії.

"Патріоти" обіцяють грузинському суспільству відродити "духовні скріпи". У своїй передвиборчій програмі блок обіцяє різними способами допомогти пайовикам, селянам, учителям, захищати країну від "згубного впливу Заходу" і оголосити православ'я державною релігією. Блок вважає, що Грузія повинна налагодити відносини з Росією, не забуваючи про свої інтереси.

Новини по темі

Новини по темі

Також їх активісти активно виступають проти "узурпаторства" Туреччини. У вересні вони звинуватили сусідів в окупації (економічної та культурологічної) 33% території Грузії (йдеться про Аджарії, - ред.), Чим спровокували відповідну негативну реакцію турецького посольства і змусили МЗС Грузії попотіти, щоб відновити баланс.

При цьому "патріоти" ратують за активні відносини з Ізраїлем.

Ще одна політична сила, яку в Грузії називають проросійською - "Ніно Бурджанадзе - демократична Грузія". Політичний блок, створений одним з лідерів "революції троянд" Ніно Бурджанадзе, яка згодом посварилася зі своїми соратниками. У своїй передвиборчій програмі партія Бурджанадзе обіцяє поліпшити життя населення, піклуватися про малозабезпечених і пенсіонерів, поліпшити життя жителів села і підвищити рівень освіти. Бурджанадзе пропонує оголосити Грузію позаблоковою країною і активно розвивати відносини і з Заходом, і з Росією. Але реально поки все її заяви стосувалися тільки поглиблення відносин з росіянами.

"Лейбористська партія" відома грузинським виборцям своїми незвичайними ідеями і різкими заявами її лідера Шалви Нателашвілі. У своїй програмі Нателашвілі обіцяє змінити країну так, що в ній буде головним народ, який буде отримувати від держави допомогу і підтримку. В області зовнішньої політики головний грузинський лейборист вважає за можливе все, що в інтересах народу і одночасно дружити з усіма: і з Заходом, і з Росією.

Ще дві партії, які можуть претендувати на потрапляння в парламент, мають прозахідний напрямок. Вони - потенційні союзники для ЕНД Саакашвілі. "Вільних демократів" створив колишній постпред Грузії в ООН і екс-міністр оборони Грузії Іраклій Аласанія. У своїй програмі партія обіцяє кардинально змінити систему освіти, дбати про регіонах і забезпечити громадянам безкоштовну медицину і освіту. Аласанія послідовно виступає за європейську і євроатлантичну інтеграцію Грузії.

"Усупашвілі - республіканці" - найстаріша партія Грузії, актив якої складається в основному з юристів і політологів. У своїй передвиборчій програмі обіцяє змінити державний лад - створити парламентську республіку з сильною місцевою владою, і гарантує громадянам краще життя шляхом вдосконалення законів. Республіканці вважають необхідними активніші відносини Грузії з США, виступають за вступ країни в ЄС і НАТО. Також вони пропонують надати територію країни під військові бази США. Лідер "республіканців" Давид Усупашвілі є нині чинним спікером грузинського парламенту.

Новини по темі

Новини по темі

Паата Бурчуладзе Фото з відкритих джерел

Нагадаємо, що в 2012-му в коаліцію "Грузинська мрія" входили шість політичних партій. Тоді коаліція отримала більшість місць в парламенті (85). Однак уже в листопаді 2014 го почався розкол правлячого блоку, після виходу з неї "Вільних демократів" на чолі з екс-міністром оборони Іраклієм Аласанія. Остаточно ж правляча коаліція розвалилася навесні 2016- го, коли інші п'ять партій (Грузинська мрія "," Республіканська партія "," Консервативна партія "," Національний форум "і" Промисловці ") вирішили піти на вибори самостійно. При цьому, за винятком" вільних демократів ", інші колишні партнери" мрії "на цих виборах шансів подолати п'ятивідсотковий бар'єр не мають.

Аналогічні процеси відбувалися і всередині ЕНД. Навесні цього року деякі впливові діячі цієї партії вийшли з її лав і створили свої власні політсили. Зокрема, так виникла "Громадянська платформа - Нова Грузія" під керівництвом Георгія Вашадзе і партія "Гірчі", сформована колишнім виконавчим секретарем ЕНД Зурабом Джапарідзе. Обидві ці новоутворені партії оголосили про свій намір самостійно брати участь у виборах. Але, швидко усвідомивши безперспективність подібної витівки, влилися до складу нового об'єднання "Платформа Паата Бурчуладзе - Держава для народу".

З приводу інших можливо прохідних партій, таких як "Лейбористська партія Грузії" і "Вільні демократи", то серед експертів ходять думки, що "лейбористи" - це технічний проект Саакашвілі, а "демократи" - Іванішвілі. Тому, в разі їх потрапляння в парламент, зазначені політсили увійдуть, відповідно, в ЕНД і "Грузинську мрію".

* * *

Протягом року соціологічні дослідження в Грузії мало не щомісяця проводилися відразу декількома авторитетними іноземними компаніями та організаціями. Вони були представлені трьома американськими структурами RI, NDI, JMP Strategic Solutions) і однієї німецької (Gesellschaft für Konsumforschung (GfK). За те, що вся соціологія була замовною, назвати її можна умовно об'єктивної.

Так, JMP Strategic Solutions проводили дослідження на замовлення телеканалу "Імеді", а німці - "Руставі-2". І RI і NDI, незважаючи на їх специфіку, проводили зрізи переважно в інтересах американських партійних еліт.

Останні опитування в період з 12 по 25 вересня проводила німецька GfK. Компанія охопила 2,2 тис. Громадян, які мають право голосу. Згідно з опитуванням, 26% готові голосувати за ЕНД, а 25,4% - за "Грузинську мрію". Решта партій нібито не потрапляють в парламент. Однак соцопитування проводилося на замовлення телеканалу "Руставі-2", відомого своєю лояльністю до ЕНД, а експерти сумніваються, що цей зріз громадської думки є коректним.

Зокрема, грузинський експерт Ніка Читадзе пророкує не дуже високу активність виборців і перемогу для шести партій і блоків. "Найбільше шансів потрапити в парламент є, звичайно, у" Грузинської мрії "і" Єдиного національного руху ". Також певні шанси залишаються у політичних партій" Держава для народу "і" Вільні демократи ". Що стосується проросійських партій, певний шанс подолати п'ятивідсотковий бар'єр є у "Альянсу патріотів" і "Демократичного руху", - заявив експерт.

Інший політолог Сосо Цинцадзе також вважає, що в парламент пройдуть кілька партій, при цьому більшість голосів буде у нині правлячої "Грузинської мрії". "Мабуть, в парламент Грузії пройдуть правляча партія" Грузинська мрія ", колишня правляча партія" Єдиний національний рух ", а також" Вільні демократи ", партія Бурджанадзе," патріоти "і, цілком ймовірно, партія Паати Бурчуладзе", - заявив він. При цьому політолог також допускає, що явка буде невисокою - близько 40%. А розклад сил в новому парламенті визначить майбутня коаліція.

Новини по темі

Новини по темі

Місцеві ЗМІ зазначаються, что в Грузії активно растет Кількість проросійськіх неурядовіх ОРГАНІЗАЦІЙ. Кроме цього, соціологія NDI стверджує, что Частка проросійські налаштованих громадян в Грузії зараз сягає 20% и смороду в основному прожівають в сільській місцевості. Тобто при певних обставинах проросійські рухи можуть отримати невелику кількість депутатських мандатів і сформувати фракцію в новому складі парламенту.

* * *

Своя боротьба розгорнеться в мажоритарних округах. Там на 73 мандата претендують 845 кандидатів, і, як припускають експерти, саме вони можуть вирішити долю цих виборів.

Найбільша конкуренція буде в столичному районі Мтацминда - 15 осіб на одне депутатське крісло, найменша - в районі Надзаладеві, того ж Тбілісі, - 6 осіб. В середньому по Тбілісі "конкурс" в одномандатних округах становить 12-14 осіб на місце, а в регіонах - 8-10.

Більшість кандидатів (в 72 з 73 округів) представили три політичні сили - правляча партія "Грузинська мрія", ЕНД і недавно створений виборчий блок Паата Бурчуладзе.

Незважаючи на це, експерти прогнозують, що найбільшу кількість голосів по мажоритарці отримає "Грузинська мрія", на користь якої зіграє наявний у них адміністративний ресурс. Цей фактор відіграє особливу роль в першу чергу в регіонах компактного проживання національних меншин, зокрема азербайджанців. Як показує попередній досвід, азербайджанці, які є громадянами Грузії, практично поголовно голосують за кандидатів правлячої партії. Швидше за все, аналогічним чином вони поведуть себе і в цей раз, що дасть "Мрії" кілька десятків тисяч додаткових голосів.

Справжньою українською родзинкою цьогорічних парламентських виборів стало участь по 71-му виборчому округу Кабулеті (АР Аджарія) колишнього мера Києва Леоніда Черновецького.

Леонід Черновецький Фото з відкритих джерел

"Я прийняв рішення балотуватися депутатом по мажоритарному округу Кабулеті. Від політпартії я не відмовився і ніколи не відмовлюся! Партія буде, і вона буде працювати на народ Грузії! І ми все одно проведемо в парламенті закони, про які я багато говорив! Але партію виставляти в парламент на цих виборах я не наважився, тому що не зміг підібрати навіть 10 людина з юридичною освітою, які могли б міняти закони Грузії в кращу сторону. я живу в Кабулеті 5 років, я сусід тих, кому пропоную свою кандидатуру на пост мажоритарного депутата , зна ю всі наші спільні проблеми не з чуток і живу з ними кожен день! " - повідомив він на своїй сторінці в Facebook.

Незважаючи на те що по округу Кабулеті "конкурс" становить 14 осіб на місце, а решта кандидатів представлені "прохідними" партіями, то шансів у екс-мера замало.

* * *

Спостереження за ходом виборів і підрахунком голосів будуть вести 38 міжнародних і 82 місцевих організації. Протягом року спостереження за передвиборчою підготовкою вели моніторингові місії ОБСЄ, Національного демократичного інституту, Парламентської асамблеї Ради Європи, Міжнародного республіканського інституту США, а також ряд місцевих НУО, але, знову ж таки, за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та Національного фонду в підтримку демократії США (NED).

У переважній більшості вони вважають, що нинішня передвиборна кампанія протікала в більш спокійній обстановці, у порівнянні з кампанією 2012-го, хоча певні ризики зберігаються. Ними зазначається, що вибори будуть конкурентними на всіх рівнях, а в багатьох мажоритарних округах очікується проведення другого туру. Вибори будуть проходити на тлі політичної напруги, оскільки з боку правлячої "Грузинської мрії" фіксується використання адміністративного ресурсу, яким вона намагається компенсувати успішність застосування медійних можливостей підконтрольного опозиційному ЕНД телеканалу "Руставі-2".

Як відомо, в кінці вересня Служба державної безпеки Грузії порушила кримінальну справу стосовно керівництва ЕНД за статтею "змова з метою повалення або захоплення влади". Більш того, вони звинуватили рейтингову телекомпанію "Руставі-2" в підготовці фальсифікацій екзит-полу, нібито щоб спровокувати революцію.

"У нас є докази, що інтерактиви телекомпанії фальсифікуються і є інформація з приводу екзит-полів про те, що Міхеїл Саакашвілі і Ніка Гварамія домовилися про публікації екзит-полу, який призведе до революції", - заявив виконавчий секретар правлячої партії "Грузинська мрія" Іраклій Кобахідзе.

Новини по темі

Новини по темі

Сандра Руловс Фото з відкритих джерел

Зараз телекомпанія "Руставі-2" є найбільш рейтинговою та високоприбуткової телекомпанією Грузії. У неї великий досвід висвітлення виборчих процесів, а оприлюднені в листопаді 2003-го результати екзит-полів спровокували тоді акції протесту, які завершилися "революцією троянд".

В кінці 2012-го, коли вибори виграла "Грузинська мрія", "Руставі-2" перейшла в опозицію і почала критикувати владу. Найбільш різкою критика стала в 2015-му через судову тяганину між нинішніми і колишніми власниками телекомпанії.

На відміну від ЕНД, про свої наміри провести широкомасштабні акції протесту в центрі Тбілісі у вівторок, 4 жовтня, заявили лідери проросійського "Альянсу патріотів Грузії".

Таким чином, міжнародними наглядовими місіями не виключається, що ситуація під час і після виборів буде зберігатися напруженою і основним дестабілізуючим фактором можуть стати саме проросійські політичні сили.

* * *

Отже, що маємо на виході! За попередніми прогнозами, основна боротьба розгорнеться саме між нині правлячої "Грузинської мрією", якій, згідно з останніми опитуваннями, пророкують трохи більше місць в парламенті, ніж опозиційної ЕНД. Але очікується перемога "Мрії" в мажоритарних округах. У будь-якому випадку блок не зможе сам сформувати більшість. А доля коаліції визначиться вже після того, як стане відома кількість політичних сил, які подолають 5-відсотковий бар'єр. Якщо в парламент потраплять "Вільні демократи", вони, очевидно сформують більшість з "Грузинської мрією", якщо ж ні, але туди пройдуть "лейбористи" і блок Бурчуладзе, то зростуть шанси на отримання влади ЕНД Саакашвілі. Свою карту можуть розіграти проросійські сили, якщо зможуть потрапити в парламент.

У будь-якому випадку багатопартійної парламент і коаліція стануть новим досвідом для Грузії. А за певних умов Україна після цих виборів може втратити не одного високопоставленого чиновника. Міхеїл Саакашвілі готовий забрати свою команду і повернутися в грузинську політику. Але для цього йому потрібна перемога на парламентських виборах.

Павло Горін

Хто претендує на мандати?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация