шахський палац

Шахський палац - одна з неповторних величних споруд, що збереглися до наших днів. Ви неодмінно побачите його, пройшовши по Тещин міст до вул.Гоголя, 2 (раніше вулиця Надеждинська).

Цікава історія назви цього замку. Слово «Шахський» має очевидний східний колорит і неминуче наводить на думку про існування якогось шаха. І це неспроста. Шах тут дійсно був, це - Мохаммед Алі, колишній правитель Ірану (Персії) з династії Каджаров. У 1909 році доля виявилася неприхильна до нього: 37-річний Мохаммед був скинутий із престолу і відправлений у вигнання, а місце шахіншаха зайняв його 11-річний син - Султан-Ахмад. У пошуках нового притулку Мохаммед приїжджає до Одеси. Звичайно, це місто не залишає його байдужим, і він поселяється в цьому прекрасному замку, орендуючи його. Звиклий до пишної гаремной життя шах, звичайно ж, не міг залишатися тут один, тому в подальшому він, як у себе на батьківщині, оточує свою персону численними слугами і гаремом з 50 наложниць. В одному зі своїх листів до англійському прем'єру Гладстону Мохаммед Алі чи то жартома, чи то всерйоз писав, що «краще прожити 50 років з однією дружиною, ніж один рік з 50-ю дружинами». Кажуть, що провинилися наложниць він випроваджував аж ніяк не через двері, а через балкон першого поверху, для науки їм і на сміх людям.

Життя в палаці, як, втім, і особистість самого перського шаха не залишалося без пильної уваги місцевих жителів. Він навіть здобув їх любов і повагу, обдаровуючи їх подарунками та сувенірами. Саме одесити і дали відомому замку назву «Шахський», яке впевнено прижилося і збереглося до нашого часу.

Але хто ж був справжнім господарем чудового палацу, і хто ж подарував нащадкам такий чудовий пам'ятник архітектури?

Виявляється, на цьому місці спочатку планували побудувати військовий госпіталь. І його навіть почали зводити в 1794 році, але чому - то так і не добудували, а з часом і зовсім розібрали. Незабаром замість нього на приморській крутіше «виріс» справжній красень-палац.

Незабаром замість нього на приморській крутіше «виріс» справжній красень-палац

Замок був побудований польським архітектором Феліксом Гонсіоровського в 1852 році для поміщика Зенона Бржозовского, також поляка за походженням. Палац був зведений у стилі неоготики з каменю - ракушняку. Для облицювання використовували инкерманский камінь, привезений з Криму. За задумом архітектора, фасадом палацова садиба була звернена до моря. Перед входом в неї розташовувався фонтан. Завдяки своїм потужним, неприступних стін, підноситься зубчастим башт і стрілчастим арках, він як би овіяний аурою середньовіччя.

Палацова садиба була у власності Бржозовского до 1910 року, а потім її господарем став інший польський аристократ, граф Йосип Шенбек.

Після революції 1917 року будівля перейшла у державну власність. Його вигляд не приділялося належної уваги, не проводилися відповідні реставрації. Більш того, цей особняк, а також службові будівлі і дворові споруди найчастіше використовувалися під різні організації та установи. Тут проводилися ремонти, кожен на свій смак і лад, і всілякі перепланування. Такий безжалісний підхід не сприяв збереженню культурної спадщини в первозданному вигляді. Його інтер'єри були втрачені: нащадки не зможуть уже побачити красиву мармурову обробку, кахельні каміни та паркет, старовинні меблі, картини і статуї. На щастя, архітектурний ансамбль істотно не змінився. Завдяки капітальної реставрації 2000-2004 років Шахський палац, можна сказати, отримав нове життя. Ось тільки туристи зможуть помилуватися цією рукотворною хитромудрої красою тільки зовні: внутрішні приміщення там займав офіс одеського банку, а тепер офіс перевалочною компанії.

Дивитися розташування на карті тут

Але хто ж був справжнім господарем чудового палацу, і хто ж подарував нащадкам такий чудовий пам'ятник архітектури?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация