шахта Засядька, аварія на шахті Засядька - Шахта ім. Засядька: Сім найбільших трагедій - 112 Україна

  1. Новини по темі
  2. Новини по темі
  3. Новини по темі

сайт шахти

У переважній більшості випадків причиною великих аварій на шахті ім. Засядька був вибух метану

Шахта ім. Засядька , Раніше найбільша шахта в Україні, а зараз - що знаходиться на окупованій території, відома своїми численними аваріями, що спричинили загибель сотень гірників. Сьогодні на ній знову сталася надзвичайна подія: підприємство було знеструмлено через обстріли, а під землею опинилися 203 гірники . Ми нагадуємо історію шахти і найбільші аварії на підприємстві.

Шахта ім. А. Ф. Засядька - одна з історичних шахт Донбасу. Розташована в нині окупованому Донецьку на проспекті Засядько. Побудована за проектом інституту "Южгипрошахт", експлуатується з 1958 року. Названа на честь Олександра Засядька в 1963 році, державного діяча СРСР, міністра вуглепрому Союзу в 1949-1955 роки, міністра вуглепрому УРСР в 1955-1956 роках.

Проектна потужність шахти спочатку становила 1,2 млн тонн вугілля на рік. Однак після розвідки запасів і об'єднання з шахтами ім. Ф. Кона і №8 "Гілка" в 1968-1970 роках була встановлена ​​нова проектна потужність - 1,5 млн тонн вугілля на рік. З початку 80-х років шахта регулярно перевиконувала виробничі завдання, за що була нагороджена орденом Леніна. Так, в 1998 р шахта ім. Засядька вперше здобула 3 млн т вугілля, а в 2003 р вже було видобуто 4 млн т вугілля.

Шахта вийшла зі складу ВО "Донецьквугілля" і перейшла до фонду Держмайна України як орендне підприємство в 1992 році. Агропромислове виробництво - другий напрямок діяльності орендного підприємства "Шахта ім. А.Ф. Засядька". У 1998 р було створено дочірнє підприємство агрофірма "Шахтар", яке увійшло до переліку найбільших свинарських холдингів України.

Новини по темі

Новини по темі

У 1979 році на посаду директора шахти ім. А. Ф. Засядька за рішенням Мінвуглепрому УРСР і керівництва Донецької області був призначений Юхим Звягільський, депутат усіх скликань, а нині - нардеп від Опозиційного блоку. Звягільський пропрацював на посаді до 1992 року, а потім був почесним президентом підприємства, де-факто, будучи власником шахти.

Шахта вважається однією з найнебезпечніших не тільки в Україні, але і в світі. Для шахти характерні раптові виділення газу метану і вибуховість вугільного пилу. Роботи ведуться в складних гірничо-геологічнх умовах, розробляються на великих глибинах надкатегорійні по газу, вибухонебезпечні, схильні до самозаймання пласти вугілля з суфлярними виділеннями метану. Протягом декількох останніх років на шахті, крім різного роду невеликих аварій, стався ряд НП з великою кількістю людських жертв.

Великі аварії на шахті ім. Засядька

Так, 24 травня 1999 року в шахті імені Засядька сталася одна з найбільших аварій в історії країни. Тоді загинуло 50 шахтарів, травми отримали 40 осіб.

Ще більше жертв було в результаті аварії 19 серпня 2001 року. Тоді в результаті вибуху метано-повітряної суміші загинули 55 осіб - 45 на місці, 10 померли в лікарні. 34 гірники пройшли лікування в лікарні. 10 людей зникли безвісти. Можлива причина аварії - самозаймання вугілля. Винних визначили і звільнили. Серед них - заступників начальників по техніці безпеки і по вентиляції, головного енергетика та головного механіка. Однак засуджений не був ніхто.

31 липня 2002 року на глибині 1058 метрів в монтажній ходці під час вибухових робіт стався вибух метану і вугільного пилу. У забої перебував 21 чоловік. Спустившись під землю, рятувальники виявили 20 загиблих гірників. Одного шахтаря вдалося підняти живим, він був госпіталізований з травмами середнього ступеня тяжкості. Причиною вибуху стало ведення вибухових робіт в загазованої атмосфері з порушенням правил безпеки. В результаті високотемпературними продуктами детонації була підпалена метано-повітряна суміш.

Новини по темі

Новини по темі

19 серпня 2002 року відбулася спалах електричного кабелю. Пожежа почалася під час перезміни, коли під землею накопичилося максимальну кількість людей - 1680 чоловік. У стовбурі, куди став інтенсивно надходити дим, застрягло 2 кліті, в яких знаходилося в цілому 48 чоловік. Більшість з них відразу ж скористалися саморятувальниками, проте 18 гірників були госпіталізовані з отруєнням чадним газом.

Більшість з них відразу ж скористалися саморятувальниками, проте 18 гірників були госпіталізовані з отруєнням чадним газом

Фото з відкритих джерел

20 вересня 2006 року о 05:10 ранку на глибині 1078 м стався раптовий викид вугілля і газу. Всього в момент викиду 49 гірників працювали на який потрапив в аварію ділянці. 19 осіб працювали в лаві, в якій стався викид метану. Спрацювала автоматика газового захисту і вибуху не відбулося, але відключилася напруга, і гірники отруїлися газом. В результаті аварії 13 людей загинули від задухи, 16 осіб було госпіталізовано. Це офіційне повідомлення про аварію. Неофіційно ж гірники заявляли, що в забій потрапила смертельна для людини концентрація газу метану. За технікою безпеки, якщо концентрація метану досягає 2%, то люди виводяться негайно в безпечне місце на свіжий струмінь. Але директор з виробництва не тільки не вивів людей з небезпечної зони, а й дав наряд на виконання робіт наступній зміні. І о 5 годині ранку сталася катастрофа.

Трагедія 2007 року

18 листопада 2007 відбулася наймасштабніша катастрофа на українських вугільних шахтах після здобуття незалежності в 1991 році - на шахті ім. Засядька загинуло 101 шахтар.

О 03:11 ночі на горизонті 1078 під час буріння дегазаційних свердловин (призначених якраз для зниження ризику викидів метану) стався вибух метано-повітряної суміші. Услід за вибухом виникла пожежа, яку гасили 57 відділень (350 осіб) рятувальників з Донецької та Луганської областей. Локалізувати пожежу і знизити температуру і концентрацію метану в лаві, щоб дістати звідти тіла загиблих, вдалося тільки до вечора. На момент вибуху в шахті перебувало 457 осіб, 357 гірників були виведені на поверхню, з них 28 були доставлені в лікарні. Більшість постраждали від отруєння чадним газом. К 23 листопада були виявлені і підняті на поверхню тіла 89 гірників, 11 зниклих безвісти шахтарів визнані загиблими.

К 23 листопада були виявлені і підняті на поверхню тіла 89 гірників, 11 зниклих безвісти шахтарів визнані загиблими

Фото з відкритих джерел

Через два тижні, 1 грудня, коли шахта вже відновила роботу, на тому ж горизонті стався другий вибух - 52 гірників постраждали; на наступний день - 2 грудня - третій вибух, загинули 5 рятувальників і ще 30 гірників були госпіталізовані з отруєнням рудниковим газом.

Згодом один із травмованих при першому вибуху шахтарів помер, таким чином число жертв в результаті трьох вибухів склало 106 чоловік.

Журналісти назвали шахту імені Засядька "шахтою-вбивцею".

Новини по темі

Новини по темі

Після третього вибуху президент України Віктор Ющенко зажадав закрити шахту до з'ясування всіх обставин і причин сталися там 18 листопада і 1-2 грудня вибухів. Однак Юлія Тимошенко, яка очолила уряд в грудні 2007 року, заявила, що підприємство, яке вважається одним з найбільш перспективних у вуглевидобувній галузі України, не буде закрито. У листопаді 2008 року урядова комісія, виявила понад 20 посадових осіб, винних у аварії. Їхні імена названі не були. 11 листопада 2010 року було затримано голову ДВГРС України Сергій Смоланов. Йому пред'явили звинувачення в загибелі 5 гірничорятувальників під час вибуху 2 грудня 2007 року.

Влітку 2014 року Донецьк захопили бойовики "ДНР", а шахта відійшла під контроль нової адміністрації. Були випадки обстрілів шахти, що призводило до знеструмлення підприємства. У листопаді 2014 року один чоловік загинув в результаті попадання снаряда в терикон шахти імені Засядька.

У березні 2015 року ватажок бойовиків "ДНР" Олександр Захарченко заявив про так званої "націоналізації" шахти. При цьому в Донецькій ВГА повідомляли, що шахта імені Засядька як юридична особа зареєстрована в м Авдіївці, а зарплата працівникам виплачується на картки в гривнях. За іншою версією, Звягільський перереєстрував її в Бахмуті і домовився з бойовиками про безперебійну роботу підприємства.

За іншою версією, Звягільський перереєстрував її в Бахмуті і домовився з бойовиками про безперебійну роботу підприємства

Фото з відкритих джерел

Уже в 2015 році, 4 березня, о 5:20 стався вибух метану . У шахті знаходилося 207 чоловік, загинули 34 гірники, ще 14 робочих були травмовані. Так звана "ДНР" відмовилася від допомоги України у порятунку потерпілих. 33 тіла загиблих підняли на поверхню протягом двох діб після аварії, ще один шахтар помер 6 березня в лікарні. Так звана "генпрокуратура ДНР" пред'явила звинувачення відразу шести посадовим особам підприємства: генеральному директору, технічному директору, заступник директора шахти з техніки безпеки, начальнику дільниці вентиляції і техніки безпеки, начальнику дільниці профілактичних робіт з техніки безпеки і начальнику дільниці № 2.

Новини по темі

Новини по темі

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация