Шаймієв - Піотровському: «Михайло Борисович, я перепрошую, у нас час намазу - о 12 годині»

20.10.2017

Директор головного музею Росії розповів майбутнім богословам, як краще просити гроші і чому зображати живих істот - зовсім не харам

Директор Ермітажу Михайло Піотровський у другий день свого візиту в Татарстан відвідав Болгарську ісламську академію з лекцією. Про те, що подарував відомий сходознавець першому в Росії навчальному закладу подібного типу, які поради давав студентам Біа і який каверзне питання вони йому задали, - в репортажі кореспондента «БІЗНЕС Online».


«ХІБА МОЖНА бути незадоволеним? ТУТ ВСЕ ТАК ДОБРЕ »

Для Михайла Піотровського цей візит в Спаський район був не першим: він приїжджав в городище в радянські часи, коли Болгар називався Куйбишевом, а в останній раз побував там п'ять років тому. Основна мета нинішньої поїздки - ознайомлення з Болгарської ісламської академією (Біа). За словами ректора Біа Рафіка Мухаметшин, це давня мрія - запросити для читання лекції іменитого ісламознавства (Піотровський не тільки директор Ермітажу, але і декан східного факультету Санкт-Петербурзького державного університету). «Ми поставили завдання, щоб всі, хто займається ісламом відомі вчені країни зустрілися зі студентами. Зараз ведемо переговори з Наумкин, приїдуть Прозоров, Флоров. Природно, учні повинні до ісламознавства ставитися критично, але вони отримають інструментарій по роботі з джерелами, з літературою і так далі ». Як сказав кореспонденту «БІЗНЕС Online» Мухаметшин, в Біа вчаться 68 чоловік, 15 з них - казанська група, майбутні доктора ісламських наук.

Разом з Піотровський на вертольоті прилетіли державний радник РТ Мінтімер Шаймієв, голова ДУМ РТ Каміль Самигуллин, президент Біа Каміль Ісхаков. Переступивши поріг академії, професор СПбДУ попрямував в навчальний клас, де студентам давав урок прибув на тиждень шейх Сайф Алі Мохаммед аль-Асрі - фахівець з ісламським правом. У нього Піотровський по-арабськи запитав, як справи, і отримав стандартний для мусульман відповідь: «Хвала Аллаху». Шаймієв ж російською і татарською поцікавився у студентів, чи задоволені вони, на що один з учнів встав і здивовано вимовив: «Ну що ви ?! Хіба можна бути незадоволеним? Тут все так добре ». І справді гріх скаржитися. Ще недавно такі умови назвали б комунізмом. Комфорт, проживання та харчування безкоштовні, до того ж стипендія капає. Твоя задача проста - вчитися, вчитися і ще раз вчитися ... В іншому класі вів лекцію доктор Ісмаїль Буль - колишній муфтій Палестини, який, на відміну від свого арабського колеги аль-Асрі, був не таким стриманим у почуттях - обняв усіх гостей. Шаймієв раптом попередив, що скоро почнеться люта татарська зима, і припустив, що холод очищає людину від гріха, на що колишній ректор палестинського відділення найпрестижнішого в ісламському світі університету аль-Азхар філософськи зауважив: «Теплота віри зігріває людину сильнішою».

Директора Ермітажу повели в музей Біа, де зберігаються рукописи, стародавні видання релігійних книг, показали бібліотеку, кімнати проживання студентів, кабінет президента Біа, молитовний зал, їдальню. Факт наявності останньої Піотровського чомусь здивував: «У вас є їдальня?» Ректор відповів, що треба ж їм харчуватися, причому чотири рази на день.


ПУТІВНИК для немусульман

Студентів зібрали в багатофункціональному залі. У президії розмістилися Самигуллин, Мухаметшин, Піотровський, Шаймієв, Ісхаков і глава Спаського муніципального району Каміль Нуга. Ректор Біа нагадав студентам, що вони отримують фундаментальні ісламські знання, шейхи для цього і були запрошені, але майбутнім магістрам і докторам треба познайомитися з відомими исламоведами особисто. Піотровського він назвав одним з відомих фахівців з раннього ісламу. Гість, привітавши присутніх словами «Добрий день, ассаламу алейкум», назвав академію «приголомшливим будівлею інституції з дивовижно красивою мечеттю в чудово красивому місці», а Шаймієва - творить чудеса одне за іншим. Держрадник РТ скромно відповів: «Всевишній підказав». З чим професор СПбДУ погодився: «Всевишній підказав, все встало на місця».

Піотровський подарував Біа дві книги. Перша - видана в «Ермітажі» рукопис Мухйі ад-Діна Лари «Футух аль-харамайн»: віршоване опис паломництва в Мекку і Медину, виконане на перською мовою в XVI столітті. Автор другого праці - сам дарувальник: за словами арабіста, «Історичні перекази Корану» - це свого роду введення в Коран для немусульман. Як запевнив Піотровський, це не останній дар бібліотеці Біа - партнеру східного факультету СПбГУ і Ермітажу. Далі він розповів про важливість вивчення в подібного роду закладах як релігійних, так і світських дисциплін. Він зазначив, що був приємно здивований, побачивши на екранах комп'ютерів студентів свою відеолекцію з історії та культури ісламу, і поцікавився: «Спеціально до мого приїзду?» «Михайло Борисович, ми всіх зобов'язали, щоб прослухали на предмет зауважень, - заперечив Мухаметшин. - Для них це буде дуже хороша школа ».

Піотровський зазначив, що в Біа будуть ретельно вивчатися першоджерела. Так вчили його самого на відділенні арабської філології східного факультету Ленінградського університету , Так потрібно робити і зараз, в тому числі і для того, щоб ... вибивати гроші. «Коли хочеться зосередитися на цьому всім: береш арабський текст, читаєш трошки, згадуєш, думаєш про глибокі речі, а далі можеш йти туди-сюди, дзвонити, питати, як там щодо бюджету, і тоді ти звучиш більш переконливо, ніж якби ти просто нервово телефонував, як би грошей добути », - поділився досвідом Піотровський. Що ж, життєва мудрість для богослова - цілком потрібна річ.

Після спілкування зі студентами Піотровського ознайомили з ходом будівництва готельного комплексу «Кул Галі», який зводиться за сприяння республіканського фонду «Відродження» Після спілкування зі студентами Піотровського ознайомили з ходом будівництва готельного комплексу «Кул Галі», який зводиться за сприяння республіканського фонду «Відродження»

МОЖЛИВО, НЕ ТІЛЬКИ імама, А Й МАЙБУТНІ держчиновників

Звертаючись до майбутніх магістрів і докторів ісламських наук, Піотровський спростував думку про те, що в ісламському мистецтві заборонено зображати живі істоти: «Такого заборони немає, але іслам не використовує зображень живих істот для подачі релігійних понять. Така позиція називається иконоборчеством - воно заперечує використання образів для посередництва між Богом і людиною ». Розповідаючи про історію ісламу, лектор зупинився на дивовижному досвіді відносин мусульман з представниками інших конфесій. Незважаючи на джихад і хрестові походи, люди взаємодіяли один з одним: як сказав сходознавець, вдень воювали, а ввечері обговорювали проблеми.

Лекція затягнулася довше запланованого часу, Шаймієв навіть змушений був нагадати, що пора закруглятися: «Михайло Борисович, я перепрошую, у нас час намазу - о 12 годині». Настала черга питань. Студент Рамазан Идрисов запитав в академіка, на які факти той спирався в своїй книзі, написавши, що коранічний Зуль-Карнайна і Олександр Македонський - це одне і те ж особа (ісламські богослови заперечують це). Арабіст заявив, що це історичні факти. Більше питань не було. «У Михайла Борисовича така глибина знань ... - підсумував Шаймієв. - Але ж він знає не тільки іслам, але й інші релігії, його знання стосуються всієї палітри світової культури і цивілізації. Вважаю це хорошим початком великої роботи, потрібно знайти час і в подальшому проводити тут зустрічі з вами ». Наостанок студенти попросили гостя зробити з ними діяння, засуджує крайніми ортодоксами, - сфотографуватися.

Наскільки була корисною лекція, учні поширюватися не стали, зате муфтій РТ повідомив кореспонденту «БІЗНЕС Online», що не сумнівається в цьому: «Ми почули думку сходознавця. Це дуже важливо, адже студенти повинні бути ознайомлені з усіма напрямами і всім, що йдеться про іслам. Вони повинні бути не тільки імамами, викладачами медресе - в майбутньому, може, хтось із цих людей обійме посаду в державних органах, він буде добре знати нашу релігію і розуміти віяння часу, як потрібно себе вести, про що можна говорити ».

Після спілкування зі студентами Піотровського ознайомили з ходом будівництва готельного комплексу «Кул Галі», який зводиться за сприяння республіканського фонду «Відродження». Наступного разу вчений повинен приїхати в Болгар для читання тематичних лекцій.

фото: shaimiev.tatarstan.ru

«ХІБА МОЖНА бути незадоволеним?
Шаймієв ж російською і татарською поцікавився у студентів, чи задоволені вони, на що один з учнів встав і здивовано вимовив: «Ну що ви ?
Хіба можна бути незадоволеним?
Факт наявності останньої Піотровського чомусь здивував: «У вас є їдальня?
Він зазначив, що був приємно здивований, побачивши на екранах комп'ютерів студентів свою відеолекцію з історії та культури ісламу, і поцікавився: «Спеціально до мого приїзду?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация