Сайт "Молода Гвардія". Пам'ятник-ансамбль героям Сталінградської битви на Мамаєвому кургані


"Пам'ятник-ансамбль героям Сталінградської битви на Мамаєвому кургані"

Центальной частина пам'ятника ансамблю героям Сталінградської битви на Мамаєвому кургані
Натисніть, щоб подивитися
у великому форматі.

Мамаїв курган - панівна над містом висота. У період Сталінградської битви він був місцем найзапекліших боїв, ключовою позицією оборони міста.
Захисники Сталінграда добре розуміли значення кургану і образно називали його головною висотою Росії. Тут вони дали клятву: "Ні кроку назад!", "За Волгою землі для нас немає!", "Стояти на смерть!" Майже 140 днів і ночей над Мамаєвому кургані лютували залізні зливи, фашисти несамовито рвалися на цю висоту, але так і не змогли захопити її повністю. Вершина кургану багато разів переходила з рук в руки, а північно-східні його схили міцно утримували радянські воїни протягом усього періоду бойових дій.
Почорнів, ніби обвуглився, від жорстокого вогню курган, земля на ньому за час боїв густо перемішалися із залізними осколками і кров'ю.
Жителі міста повернули до життя Мамаїв курган. Вийняли з його пораненої землі міни, снаряди і бомби, розбили на ньому сквери і парки, вкрили зеленим килимом трави. На Мамаєвому кургані споруджений грандіозний скульптурний ансамбль, який увічнив подвиг героїв Сталінградської битви.

Фрагмент пам'ятника-ансамблю на Мамаєвому кургані. Площа Героїв. Скульптурні композиції, що розповідає про подвиги воїнів, епізодах Сталінградської битви
Натисніть, щоб подивитися
у великому форматі.

Перед сходами на курган - вступна композиція "Пам'ять поколінь". На ній зображені люди різних поколінь, що несуть вінок на могилу загиблих героїв. Алея пірамідальних тополь призводить на першу площа ансамблю. У центрі площі ніби виростає зі скелі 12-метрова фігура російського воїна-богатиря, оточена басейном. Біля підніжжя скульптури написи: "Ні кроку назад!", "Стояти на смерть!" Примикають до площі стіни-руїни створюють враження вулиць зруйнованого міста. На стінах проступають фігури і особи захисників міста, рельєфні сцени, що розповідають про фронтового життя і подвиги воїнів. Стіни розписані витягами з бойових наказів, протоколів партійних і комсомольських зборів, клятвами воїнів. "Якщо загину, вважайте мене комуністом" - так писали, йдучи в бій. тисячі захисників Сталінграда. У період грізного випробування радянські люди тісно гуртувалися навколо Комуністичної партії. Тільки у вересні і жовтні 1942 року під час жорстоких боїв на Сталінградському фронті було прийнято в партію 14 400 воїнів.
Наступна тераса ансамблю - площа Героїв. У центрі її - величезний водяний партер. У спокійній гладі води відбиваються шість скульптурних композицій, що розповідають про подвиги воїнів, епізодах битви.

Фрагмент пам'ятника-ансамблю на Мамаєвому кургані. Площа Героїв. Скульптурні композиції, що розповідає про подвиги воїнів, епізодах Сталінградської битви
Натисніть, щоб подивитися
у великому форматі.

Іншу сторону водяного партеру оздоблює 112-метрова стіна, виконана у вигляді розгорнутого і сильно подовженого прапора. На стіні слова: "Залізний вітер бив їм в обличчя, а вони все йшли вперед, і знову почуття забобонного страху охоплювало противника: люди чи йшли в атаку, смертні вони ?!"
Гранітні сходи ведуть з площі Героїв у зал Військової слави. Вхід, оформлений сірими бетонними плитами, нагадує бліндаж. Кругла будівля залу з легким навісною стелею виконано в стилі давньогрецького пантеону. За високим стінам, викладеним золотий смальтою, звисають 34 символічних червоних прапора. На них написані прізвища 7201 полеглого в Сталінградській битві. Над прапорами - широка стрічка з написом: "Так, ми були простими смертними, і мало хто вцілів з нас, але всі ми виконали свій патріотичний обов'язок перед священною Матір'ю-Батьківщиною".
У центрі залу розміщена мармурова рука з палаючим факелом священного Вічного вогню.

Зал військової слави
Натисніть, щоб подивитися
у великому форматі.

Спіральний пандус виводить із залу Військової слави на площу Скорботи, головна скульптурна композиція якої - фігура жінки-матері. У глибокій скорботі схилилася вона над загиблим воїном. Безмежне горе матері посилюють плакучі верби, що ростуть над водоймою перед скульптурою.
Від площі Скорботи піднімається насипний курган. У період будівництва пам'ятника сюди були перенесені останки загиблих воїнів із братських могил, розташованих на території міста.
На 34 гранітних символічних плитах, розташованих уздовж серпантинної доріжки по схилу кургану, висічені прізвища, хто найбільше відзначився учасників великої битви, загиблих при захисті міста і померлих уже після війни. Під двома з них - урни з прахом командувача 64-ю армією генерал-полковника М. С. Шумилова і колишнього першого секретаря Сталінградського обкому і міськкому партії, голови міського комітету оборони А. С. Чуянова. У 1982 р на площі Скорботи похований легендарний командувач 62-ї армії Маршал Радянського Союзу В. І. Чуйков.

Фрагмент пам'ятника-ансамблю на Мамаєвому кургані. Площа Скорботи
Натисніть, щоб подивитися
у великому форматі.

Вінчає пам'ятник-ансамбль 52-метрова скульптура Матері-Батьківщини, в гніві підняла караючий меч. Мати-Батьківщина кличе своїх синів на боротьбу з ворогами.
Над ансамблем працював талановитий колектив скульпторів, архітекторів, інженерів під керівництвом Героя Соціалістичної Праці Є. В. Вучетича.
Весь пам'ятник-ансамбль виконаний в бетоні. Роботи з його будівництва велися з січня 1961 по травень 1967 Відкрито пам'ятник 15 жовтня 1967 р
Авторський колектив пам'ятника-ансамблю - скульптор Є. Вучетич; архітектори Я. Білопільський, В. Дьомін, Ф. Лисе; скульптори М. Алещенко, В. Матросов, Л. Майстренко, А. Мельник, В. Морунов, А. Новиков, А. Тюренков; керівник інженерної групи Н. Нікітін; військовий консультант Маршал Радянського Союзу В. Чуйков.


На стіні слова: "Залізний вітер бив їм в обличчя, а вони все йшли вперед, і знову почуття забобонного страху охоплювало противника: люди чи йшли в атаку, смертні вони ?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация