Сайт "Молода Гвардія". Пам'ятники міста-героя Новоросійська


"Пам'ятники міста-героя Новоросійська"

Меморіальний комплекс на площі Героїв. Алея Героїв. На згадку про полеглих смертю хоробрих горить вогонь Вічної слави
Натисніть, щоб подивитися
у великому форматі.

Відроджений з руїн, Новоросійськ сьогодні - це своєрідний пам'ятник усім, хто бився на його землі, що стала символом стійкості, мужності і відваги. У місті десятки пам'ятників, обелісків, меморіальних знаків.
Зберігаючи пам'ятники, поховання і братські могили, споруджуючи нові величні монументи полеглим героям, новорос-сійци свято виконують Наказ громадянину міста-героя: "Пам'ятай: ти живеш на священній землі ... Знай і люби своє місто, овіяний безсмертною трудової і ратної слави, де кожен камінь рясно политий кров'ю захисників соціалістичної Вітчизни, місто, земля якого зберігає священний прах багатьох і багатьох з них ".
Живі зберігають пам'ять про полеглих. Щорічно в останню суботу квітня в Новоросійську проводиться День пам'яті полеглих у боротьбі проти ворогів Вітчизни. 9 травня і 16 вересня встановлено єдиний меморіальний годину.
Уже через два місяці після розгрому німецько-фашистських військ в Новоросійську, 19 листопада 1943 р міськвиконком прийняв рішення про увічнення пам'яті героїв війни. Краща центральна площа міста була визначена місцем пам'яті загиблих героїв.

Ратної доблесті воїнів-чорноморців. Пам'ятник-невідомо матросу-
Натисніть, щоб подивитися
у великому форматі.

На площі Героїв побудований меморіальний комплекс. Ближче до набережної стоїть обеліск, споруджений в 1940 р в честь 20-ї річниці визволення Новоросійська від білогвардійців і інтервентів. Трохи подалі від берега - два мармурових пам'ятника прославленим героям битви за місто Ц. Л. Куникова і Н. І. Сипягіна. Тут же поховані учасники боїв за Новоросійськ у вересні 1943 р.- Герої Радянського Союзу С. Н. Каданчік і А. І. Леженін, командири, політпрацівники і моряки-десантники А. А. Луначарський, П. І. Ісаєв, А. М . Тихоступ, А. Д. Цедрик і багато інших. Кожне з імен золотими літерами вписано в історію Великої Вітчизняної війни, за кожним з цих імен - світлий неповторний образ людей, які віддали найдорожче - своє життя в ім'я порятунку Батьківщини.
15 вересня 1958 року між могилами Куникова і Сипягина в ознаменування масового героїзму, проявленого радянськими воїнами, партизанами і підпільниками в боях за Новоросійськ, запалений вогонь Вічної слави. У 1960 р він був озвучений урочистій мелодією "Новоросійські куранти", написаної видатним радянським композитором Д. Д. Шостаковичем.
Подарунок композитора місту-герою - справжня партитура, що стала гімном подвигу Новоросійська і його захисників, дбайливо зберігається в міському історико-краєзнавчому музеї.
У 1974 р проведена реконструкція площі Героїв. Споруджена меморіальна стіна з написом: "Синам Вітчизни, чий прах покоїться в землі Новоросійська".
Пам'ятники героям війни стоять в оточенні блакитних ялин, газонів, квітів. Ансамбль площі доповнений галереєю портретів Героїв Радянського Союзу - учасників боїв за Новоросійськ.

торпедний катер
Натисніть, щоб подивитися
у великому форматі.

Площа Героїв - центр військово-патріотичного виховання. З 9 травня 1975 р біля меморіальної стіни встановлений комсомольсько-піонерський Пост № 1. Одягнені в форму військових моряків, юні новороссійци несуть почесну варту біля могил полеглих героїв. Тут проводяться урочисті піонерські лінійки, зльоти, мітинги, воїни приймають присягу на вірність Батьківщині. Звідси починається щорічне смолоскипна хода молодих патріотів, присвячене висадці морського десанту на Малу землю.
Автори меморіального комплексу - архітектори Г. Наджарян, Г. Майорніков.
На набережній Адмірала Серебрякова в 1960 р відкрито пам'ятник "Невідомому матросу". На високому гранітному п'єдесталі застигла 7-метрова бронзовая- фігура матроса з автоматом на плечі. Пам'ятник став символом мужності воїнів-чорноморців.
Автори пам'ятника - скульптор О. Коломейцев, архітектори Е. Лашук, К.Михайлов.

"Нескореним"
Натисніть, щоб подивитися
у великому форматі.

На згадку про героїчні подвиги моряків-десантників в 1968 р на бетонному постаменті в формі високо піднялася хвилі встановлений торпедний катер. Пам'ятник став символом всіх катерів, які брали участь в боях за Новоросійськ у вересні 1943 р
Автор пам'ятника - архітектор Н. Нікітін.
Недалеко від шосе Новоросійськ - Краснодар встановлена 20-метрова восьмигранна залізобетонна стела - пам'ятник "Нескореним". У підстави пам'ятника - бронзова скульптурна група - старий і жінка з дитиною. Під скульптурою напис: "Нескореним, замученим і розстріляним тут в 1943 році фашистськими окупантами новороссійци і воїнам-десантникам Радянської Армії. Вічна слава полеглим за свободу і незалежність нашої улюбленої Батьківщини".
Автори пам'ятника - скульптор І. Шмагун, архітектори Е. Лашук, К.Михайлов.
Нині в Новоросійську споруджено меморіальний комплекс "Героям громадянської війни і Великої Вітчизняної війни 1941 -1945 рр.". Основу цього грандіозного художнього твору складають три композиційних вузла: "Мала земля", "Лінія оборони" і "Морякам революції".

Пам'ятник-ансамбль "Лінія оборони"
Натисніть, щоб подивитися
у великому форматі.

У вересні 1978 року, напередодні 35-річчя розгрому німецько-фашистських військ в Новоросійську, відкрито пам'ятник-ансамбль "Лінія оборони" меморіального комплексу. Пам'ятник споруджено в районі цементних заводів "Пролетар" і "Жовтень", де були зупинені фашистські полчища, які рвалися на Кавказ. Високо піднялася величезна балка-стела. На ній чотири потужних кулака, що стискають автомати. Біля монумента на п'єдесталі встановлено остов залізничного вагона, зрешечений кулями.
Автори пам'ятника-ансамблю - скульптор В. Цигаль, архітектори Я. Білопільський, Р. Кананін, В. Хавін.


Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация