Сайт "Молода Гвардія". Віта Рамм "Актриса Інна Макарова - про фільм" Молода гвардія ": Сталін сказав:" Зйомки продовжувати "

Віта Рамм
"Актриса Інна Макарова - про фільм" Молода гвардія ": Сталін сказав:" Зйомки продовжувати "

Виповнилося 60 років картині Сергія Герасимова "Молода гвардія". Напередодні ювілею фільму кінооглядач "Известий" Віта Рамм зустрілася з виконавицею ролі Люби Шевцової - актрисою Інною Макарової.
питання: Інна Володимирівна, на зйомках в "Молодій гвардії" ви могли припустити, що фільм стане легендарним?
відповідь: Історія фільму Герасимова за романом Олександра Фадєєва про великий подвиг молодих хлопців з Краснодона почалася зі спектаклю, який відразу став легендарним. Ми грали його спочатку на малій сцені Державного театру кіноактора, а коли в прокат вийшов фільм, спектакль перевели на велику сцену. І не пам'ятаю жодного випадку, щоб на виставі не було аншлагу. Картина Герасимова відкрила радянському кінематографу цілу плеяду талановитих акторів і режисерів - Нонну Мордюкову, В'ячеслава Тихонова, Людмилу Шагалова, Клару Лучко, Володю Іванова, Сергія Бондарчука, Сергія Гурзо, Георгія Юматова, Євгенія Моргунова, Музу Крепкогорская, Тамару Носову, Віктора Авдюшко, Олесю Іванову , Анатолія Чемодурова. А ще були хлопці, які репетирували з нами сцени, допомагали на знімальному майданчику, а згодом стали значними фігурами в кіно: Юрій Єгоров, Самсон Самсонов, Юлій Карасик, Тетяна Ліознова, Аїда Манасарова,.
в: Тетяна Ліознова, наскільки відомо, певним чином взяла участь у вашій долі?
про: Вона змусила мене, сибірячка, репетирувати іспанку Кармен. Я пручалася, але саме ця робота допомогла мені отримати роль Люби Шевцової. Під час весняної сесії на іспит з акторської майстерності прийшов Олександр Фадєєв. До нас на покази взагалі любили приходити режисери, письменники. Так ось, відіграла-відтанцювала я Кармен, сиджу втомлена, навіть спустошена, і чекаю, які оцінки виставить комісія. І тут до мене підходить шофер, який відвозив Фадєєва, і шепоче: "Любку ти будеш грати, Фадєєв сказав". Але мені-то ні Герасимов, ні Тамара Федорівна Макарова про це жодним словом не обмовилися. Запитати у них я посоромилася і, отримавши свої "п'ятірки", поїхала на канікули до мами, до Новосибірська. Повернулася до Москви з деяким запізненням і, коли з'явилася у ВДІКу, дізналася, що все мене втратили: шлють телеграми, шукають, тому що студенти-режисери вже репетирують різні сцени з фільму, і у кожного я - Люба. До речі, свій танець Кармен з кастаньетами я потім повторила в тому епізоді "Молодої гвардії", де Люба виступає в клубі перед німцями.
в: Ваша героїня у фільмі дуже музична, а ви до вступу до ВДІКу стикалися з музикою?
про: Так, у нас вдома було піаніно, ще я грала на гітарі. І в драматичній студії при новосибірському Будинку радіо, де працювали мої тато з мамою, займалася музикою. До моменту вступу до ВДІКу я була дуже просунутій дівчиною. Між іншим, повернувшись з тих самих канікул, я привезла, як виявилося, пісню Люби для нашого майбутнього спектаклю. Її показала мені провідниця-фронтовичка товарного поїзда "п'ятсот-веселого". Це були склади, які відразу після війни допомагали розвантажити пасажиропотік на різних вокзалах. Безпосередньо в пасажирських поїздах місць ніколи не було. Ви не уявляєте, що творилося тоді, народу було море! І я їхала в Москву під дзвін гітари і слова: "Бідна дівчина, горем убита, плаче-ридає вона:" Мила мамуся, серце розбите, милий не любить мене ". Вітер промчав над Річка швидко, тихо дзюрчав струмочок. Там, в очеретах , між тванню зеленою жіноче тіло пливе "...
в: Який жах!
про: Тіло там довго пливло по річці, потім в море, і раки впивалися в її волосся - словом, все в подробицях, але чомусь тоді пісня була дуже популярною. Я заспівала її хлопцям в інституті, а потім вже і Герасимову, оскільки все просто кричали мені: співай "дівчину"! Довелося наспівати під гітару. Сергію Аполлінарійовичу теж сподобалося! І ця пісня спочатку прозвучала у фільмі! Люба співала її німцям. Однак при монтажі Герасимов її прибрав. Зате ті, хто чув пісню під час вистави, постійно потім просили мене заспівати її. Коли знімалася "Молода гвардія", в паралельному павільйоні йшли зйомки "Сільській вчительки" з Вірою Марецькою. Гримерна у нас з нею була одна. Так і вона мене просила: "Інночка, заспівайте мені" бідну дівчину ". Ми виходили в коридор, і я їй співала. У виставі ми взагалі виконували різні пісні. Як Глебушка Романов співав про степ! Але для фільму музику написав Дмитро Шостакович.
в: А як ви дізналися про роман "Молода гвардія"?
про: Від Герасимова. Він дружив з Олександром Олександровичем Фадєєвим і якось прийшов до нас на заняття і сказав, що є роман про молодих хлопців-підпільників, які загинули в Краснодоні. Про самих цих хлопців я дізналася ще до вступу до ВДІКу від своєї мами. Вона працювала журналісткою і на фронті була в 5-м Гвардійському мінометному полку під Ростовом. Мама прислала листівку з фронту (на жаль, вона не збереглася), де обмовилася, що недалеко від Ростова, в Краснодоні, виявлена ​​молодіжна організація, члени якої згодом загинули. Це була перша в моєму житті звісточка про "Молодої гвардії". Все, що в житті відбувається, мабуть, не випадково.
в: З самим Фадєєвим ви спілкувалися?
про: Тільки на офіційному рівні. Але, коли ми виходили кланятися після спектаклю, я бачила його очі, повні сліз і захоплення. Плакали тоді все.
в: Кого ще з знаменитих глядачів ви доводили до сліз?
про: І Бабочкина, і Раневську. А якось Тамара Федорівна підвела мене до Ейзенштейном - він довго мовчки на мене дивився, потім погладив по голові і пішов, не сказавши ні слова. Пізніше одна його студентка розповіла, як він схвально відгукнувся про мене на режисерському факультеті. А ще пізніше від Тамари Макарової я дізналася, що Алла Костянтинівна Тарасова говорила Герасимову: "Як тільки Інна закінчить ВДІК, щоб відразу до нас!" Ви уявляєте, який був шанс - опинитися на легендарній сцені! Однак Герасимов відповів, що Інна потрібна кінематографу, і не пустив мене до МХАТу. Я, коли дізналася, переживала дуже. Але, з іншого боку, як би я там була з усіма старшими? В результаті добре, що не пішла, там же нічого нового не відбувалося в ті роки.
в: Як ви створювали образ Люби?
про: Із зачіскою і гримом мені допомагала Тамара Федорівна. Ще на сцені мені допомагало ... плаття. Епізод концерту перед німцями я грала в плаття Маріки Рекк (улюблена актриса Гітлера. - "Известия"), його привезли з Берліна зі студії "ДЕФА". Воно мені було велике, довелося вшивати. А в фільмі для цього епізоду плаття пошили спеціально.
в: Як ви думаєте, чому роман, спектакль і фільм про краснодонських підпільників стали настільки популярними?
про: А як інакше? Війна закінчилася, але у всіх ще боліло серце, ще так свіжі були спогади. Наші хлопчики з майстерні все воювали на фронті. Не було такої людини, яку війна не торкнулася. Кожен, хто дивився виставу, фільм або читав книгу, думав, приміряв життя хлопців на себе. Я, репетируючи, згадувала, як керівниця новосибірської театральної студії в холодному залі читала листи наших хлопчиків з фронту. Вони були переконані в перемозі і мріяли про театр. Але майже ніхто не повернувся. Так що "Молода гвардія" була про кожного з нас.
в: Зйомки фільму йшли в Краснодоні. Важко було знаходитися на місці трагедії, спілкуватися з родичами?
про: Ми дуже хвилювалися, але нас приймали як рідних. Багато жили у батьків своїх героїв. Перше, що я зробила, - пішла до Єфросинії Миронівні, матері Люби. І батько її був живий. Вони мене добре прийняли, розцілували, показали куточок пам'яті дочки. Поки там йшли зйомки, ми спілкувалися. І привітання зі Сталінською премією Любина мама мені присилала. А в Краснодоні я знову побувала на 30-річчі картини "Молода гвардія".
в: Після того як Герасимов зробив перший варіант фільму, з'явилися уточнення щодо одного персонажа - зрадника. Його грав Євген Моргунов, і роль довелося порізати.
про: Це було жахливо. Може бути, тому Моргунов потім так і не знайшов себе. Я його тоді років на п'ять втратила з поля зору, була дуже зайнята, а коли побачила - розгубилася ... Раніше він був стрункий, гарний хлопець. На перших репетиціях навіть Олега Кошового пробував. І раптом - порушення обміну речовин, діабет ... Я розуміла, що він дуже сильно переживав. Феноменально талановита людина. Міг зіграти Перший концерт Чайковського по слуху, не навчаючись.
в: Історична правда виявилася сильнішою художнього образу?
про: Що поробиш ... Про що було відомо на той момент, про те Фадєєв і писав. Наприклад, про батька Люби думали, що він загинув. Так і знято у фільмі. А що батько повернувся вже після війни, звідки Фадєєв міг знати? Він же збирав матеріал по гарячих слідах.
в: Ви відчували, що над фільмом присутній великий політичний цензор - Сталін?
про: Одного разу я зустріла Сергія Аполлінаріевіча. Він йшов збуджений по коридору театру в пальто і розповідав, що був у Сталіна. На цій зустрічі вождю показали першу серію. У ній паніка відступу, евакуація з Краснодона були зняті феноменально. Знято, як Люба кричить: "Барахло везете, людей кидаєте!". Ще в тюремній сцені розмовляли Шульга і Валько (їх прекрасно грали Олександр Хвиля і Сергій Бондарчук), і була там фраза: "Гарні ми були б в цій війні, якби свого часу не повернули країну на індустріалізацію". Сталін ці сцени виключив, сказавши, що відступали планомірно на заздалегідь задані позиції і паніки не було. Так і пролетіло моє перша поява у фільмі. Але головне - не дивлячись на всі поправки, Сталін сказав: "Зйомки продовжувати". А коли подивився обидві серії, розпорядився, щоб творцям фільму дали Сталінські премії. Станіслав Ростоцький (режисер фільму "Доживемо до понеділка", фронтовик. - "Известия") у вступному слові моєї книги "Дяка" справедливо написав, що після Великої Вітчизняної молодим режисерам було дуже складно - часи малокартиння, шансів на роботу не було ні у кого . Але після того як п'ять студентів ВДІКу, дебютанти по суті, отримали Сталінські премії - щиро раділи всі. Тому що це означало надію на майбутнє.
в: З фільмом ви, напевно, об'їхали всю країну, і в кожному місті вас зустрічали як героїв?
про: Це відбувається до сих пір. При зустрічах люди часто називають Будь Шевцової. І я не втомлююся від цього. Дивно, що сьогодні по ТБ не показують "Молоду гвардію". Впевнена, сеанс був би рейтинговим, тому що перш за все це дуже гарне кіно.


Матеріал оновлений 14.10.08 о 10.14
http://www.izvestia.ru/person/article3121506
Але, з іншого боку, як би я там була з усіма старшими?
Важко було знаходитися на місці трагедії, спілкуватися з родичами?
А що батько повернувся вже після війни, звідки Фадєєв міг знати?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация