Самотність: дорога в нікуди або шлях до себе?

Нещодавно мені на очі потрапило цікавий вислів: «Людина, яка вміє бути один, ніколи не страждає від самотності»

Нещодавно мені на очі потрапило цікавий вислів: «Людина, яка вміє бути один, ніколи не страждає від самотності». Ця фраза змусила мене замислитися над тим, що ж таке самотність і чому багато людей роблять все, тільки щоб не зустрітися з ним?

Два полюса самотності

Найчастіше слово «самотність» викликає у людей негативні асоціації. Багато моїх клієнтів визначають самотність як відсутність людей навколо, тугу, нестерпні негативні емоції, страх залишитися одному, покинутость .... Хоча, якщо розібратися, самотність має як від'ємне значення - ізоляція, так і позитивне - самітність, можливість побути наодинці з собою, своїми думками і відчуттями ... Проблема в тому, що для багатьох людей залишитися наодинці з собою буває просто нестерпно.

Втеча від самотності або до нього?

Людина, що знаходиться в постійному втечу від самотності, і як наслідок, від самого себе, називає нижче перераховані дії способами боротьби з самотністю. Давайте розглянемо деякі з них.

  1. Інтернет і соціальні мережі: оточуючи себе великою кількістю віртуальних друзів і живучи красивою екранної життям, людина наповнює своє життя позитивними емоціями і яскравими фарбами. Це допомагає йому на якийсь час повірити, що він не самотній і навколо є люди, для яких він не байдужий (про вплив соціальних мереж на людину я писала у статті «Життя у віртуальному світі або про залежність від соціальних мереж»).
  2. Робота: занурюючись в роботу з головою, людина не помічає, як проходить його життя. Він постійно чимось зайнятий, відчуває свою важливість для спільної справи і для інших людей, він ставить перед собою багато цілей і рухається до їх досягнення, не даючи собі ні хвилини відпочинку. Вихідні та святкові дні для такої людини просто нестерпні.
  3. Відносини: для того, щоб не залишатися на самоті, людина намагається зав'язати якомога більше відносин, дружніх або любовних. При цьому всі відносини скоріше поверхневі, вони не дають людині відчуття близькості, комфорту і прийняття, адже первісна їх завдання - замилити негативні емоції від стану пережитого людиною самотності.
  4. Розваги, заходи, тусовки: людина намагається наповнити своє життя численними подіями, кожен день проводячи час то в одному місці, то в іншому. Алкоголь, гучна музика, смачна їжа - все це дає можливість заглушити внутрішній голос, кричущий про самотність і тугу.
  5. Тварини: чотириногий друг дає відчуття близького і рідного істоти, яке щовечора чекає вас вдома і радіє вашого приходу. Людина знаходить в домашньому вихованця уважного слухача, піклується про нього, рятуючись, таким чином, від нестерпного роз'їдає почуття.

Чому для багатьох людей самотність нестерпно?

Якщо ви запитаєте у мене, що таке самотність, я так відповім на це питання: самотність для мене - це можливість наблизитися до себе, відчути і виявити свої бажання. Для мене це стан спокою і внутрішньої гармонії, коли ніхто і ніщо ззовні не заважає звернутися до себе, почути і зрозуміти себе, посумувати або помріяти.

Але чому ж багато людей, залишаючись одні, не відчувають нічого подібного? Чому для них самотність - це стан дискомфорту і непереносимості? Людина залишається один і йому відразу стає погано. Погано з собою? Можливо, у нього всередині стільки напруги або невдоволення своїм життям, стільки болю або туги, що зустрітися з цими переживаннями, відчути і прожити їх просто неможливо. Зовнішні подразники, про яких я говорила вище, відволікають від внутрішньої рефлексії, а шалений темп життя не дає людині зануритися в себе і почути, про що кричить його внутрішній голос. Таким чином, я думаю, що причина непереносимості самотності знаходиться всередині самої людини і пов'язана вона з особливостями його внутрішнього світу.

Ще одна думка, яка приходить до мене, про те, що залишаючись один, людина ніби перестає бути. Він позбавляється відчуття себе, і йому неодмінно потрібно присутність іншої людини, який буде його бачити, помічати, якось реагувати на нього. Самотня людина ніби шукає в інших підтвердження власного існування. Він відчуває, що живе, тільки відчуваючи свою потрібність і важливість для іншого.

Можливості, які надає самотність

Люди, які не боятися зустрітися зі своєю самотністю, відкривають в ньому для себе багато користі і можливостей для особистісного зростання:

- самотність дає людині шанс пізнати себе, побачити свої сильні і слабкі сторони. Це процес усвідомлення своєї ідентичності, своїх можливостей, процес самоізученія і самоприйняття.

- самотність дає можливості і простір для творчості і самореалізації, розкриття себе, свого потенціалу, виявлення своїх бажань і відчуттів.

- самотність вчить людину любити себе, жити з собою, піклуватися про себе, стати самому собі найкращим другом, вчить спиратися на себе і відчувати свою цінність і важливість.

- самотність надає людині можливість пожити в своє задоволення, насолодитися навколишнім світом і самим собою, зайнятися тим, чим давно хотілося.

А вам знайоме почуття самотності? Чи лякає воно вас? Що воно для вас значить? Чи можливо для вас знайти в своїй самотності ресурси? Відповідаючи на ці питання, не поспішайте. Спробуйте прислухатися до свого внутрішнього голосу і, почувши відповідь, постарайтеся прийняти його. Адже крокуючи в самотність, ви робите крок назустріч самому собі!

З турботою про Вас, Мещерякова Ірина

Ця фраза змусила мене замислитися над тим, що ж таке самотність і чому багато людей роблять все, тільки щоб не зустрітися з ним?
Втеча від самотності або до нього?
Чому для багатьох людей самотність нестерпно?
Але чому ж багато людей, залишаючись одні, не відчувають нічого подібного?
Чому для них самотність - це стан дискомфорту і непереносимості?
Погано з собою?
А вам знайоме почуття самотності?
Чи лякає воно вас?
Що воно для вас значить?
Чи можливо для вас знайти в своїй самотності ресурси?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация