Санкції, говорите? Що на полицях в магазинах «ДНР» і як в Криму торгують Ашан і Metro

Версія для друку

Поки супермаркети Донецька заповнені українською їжею, з колонок на вулицях міста лунають звинувачення на адресу української влади. Сепаратистські ЗМІ звинувачують Київ у економічних злочинах, геноциді та руйнуванні міст.

Українські соки, шоколад, сири, ювелірні вироби - все це можна знайти на полицях магазинів окупованого Донецька. При цьому вартість товарів іноді вдвічі-втричі вище, ніж «в Україні», як там кажуть про підконтрольної Києву частини країни. Товари яких саме українських виробників можна купити в Донецьку? Про це розповідає донецький блогер Станіслав Васін.

- За два з половиною роки війни українська продукція зникала з полиць донецьких і макіївських магазинів хіба що на початку 15-го. Але навіть тоді, коли і хліб не завжди вдавалося купити, на полицях «Амстора» можна було знайти свіжі цукерки однієї з відомих українських компаній.

Зараз же ситуація куди простіше. На територію, підконтрольну угрупованню «ДНР», завозять сири, соки, шоколад, кетчуп і іншу продукцію. Так, в донецьких «Амстор» у великій кількості можна виявити соки «Садочок» і «Sandora», на яких стоїть один і той же український адреса виробництва: Миколаївська область, Жовтневий район, село Миколаївське. А ось ціна на українські соки вже зовсім не українська: літр соку «Садочок» стартує від 73 рублів. За нинішнім донецькому курсу це близько 30 гривень. І це тільки початок, тому що - в залежності від виду соку і торгової точки - ціна може досягати і 85 рублів. Наприклад, в місцевих торгових мережах «Обжора» українські соки на порядок дорожче. Що стосується літра «Сандори», то тут ціна починається від 94 рублів. Це 50 гривень за місцевим курсу.

Соки - самий об'ємний і стабільний сегмент української продукції на ринках окупованих територій: ними тут буквально забиті всі магазини і супермаркети.

Вибір українського шоколаду менше: в основному, в супермаркетах Донецька можна зустріти продукцію торгових марок «Корона» і «Мілка». Виробничий адреса при цьому на шоколаді «Корона» - місто Тростянець Сумської області. Вартість 20-грамової молочної шоколадки - 48 рублів. Це одна з найнижчих тут цін. Велика плитка обійдеться вже в 86 рублів, або близько 38 гривень.

В цілому, шоколад мало хто може собі тут дозволити, оскільки українська продукція з добавками (як горіхи або родзинки) коштує до 150 рублів за плитку. Приблизно така ж ціна шоколаду російських виробників.

Продаються в Донецьку і українські кетчупи. Тут лідирують торгові марки «Чумак» та «Торчин». Кетчуп «Чумак» вам обійдеться в 65 рублів, це 28 гривень, а 300-грамова упаковка «Торчина» коштуватиме 43 рубля або 17 гривень.

А ось щоб продавати сир і ковбасу, торговельні мережі на окупованих територіях йдуть на хитрість. Так, якщо ви пройдете по одному з найбільших донецьких супермаркетів - «Амстор», то побачите кілька видів українських сирів. У їх числі «Пирятин», «Добряна» і «Шостка». Поруч з ціною в дужках буде вказана країна виробництва - Україна. А ось штрих-код варто абсолютно не український.

У випадку ж з ковбасами ситуація ще заплутаніше. Тут, навпаки, іноді навіть ставиться український штрих-код, а на етикетці вся інформація про продукт йде виключно українською мовою. Але 90 відсотків виробників при цьому перебувають на окупованій території. Зокрема, в місті Єнакієве. Так, на упаковці ковбаси «Тернопільська» можна прочитати «Товариство Єнакіївській м'ясокомбінат. Україна, Донецька область, місто Єнакієве, вулиця Станціонна, 2 ». Але поряд з ціною в дужках вказується - «ДНР». Це саме можна сказати і до ковбас торгової марки «Колбіко», виробничі потужності якої знаходяться в окупованій Макіївці. Приблизно такі ж піруети винахідливості показують і цукерки Esfero, які випускає компанія «Конті». Тут все залишилося як і раніше: упаковка, склад, смак. Ось тільки тепер випускає їх якесь підприємство «ТОР». А «Конті» офіційно продовжує пригощати лише територію, підконтрольну Україні.

В Україні проведена і велика частина продаються в окупації ювелірних виробів.

Але при цьому будь-яке прикраса реалізується з двома бирками. Перша - з написом «изготовлен в Україні», а друга - з двоголовим орлом і написом «міністерство фінансів ДНР». Ціна на одне ювелірний виріб із золота стартує від 6 тисяч рублів, досягаючи сотень тисяч.

Поки супермаркети Донецька заповнені українською їжею, з колонок на вулицях міста лунають звинувачення на адресу української влади. Сепаратистські ЗМІ звинувачують Київ у економічних злочинах, геноциді та руйнуванні міст.

Досвід німецької торгової мережі Metro і французької - Auchan, чиї магазини продовжують працювати в Криму, дає наочну інструкцію, як залишитися на кримському ринку і не потрапити в міжнародну ізоляцію.

Досвід німецької торгової мережі Metro і французької - Auchan, чиї магазини продовжують працювати в Криму, дає наочну інструкцію, як залишитися на кримському ринку і не потрапити в міжнародну ізоляцію

Режим санкцій, оголошений країнами Європи і Заходу на території включеного Росією Криму, на практиці не став приводом для звільнення з неї великого іноземного бізнесу. Але змусив його шукати способи обходу санкцій. Досвід німецької торгової мережі Metro і французької - Auchan, чиї магазини продовжують працювати в Криму, дає наочну інструкцію, як залишитися на кримському ринку і не потрапити в міжнародну ізоляцію.

Відразу ж після російської анексії Криму ряд українських представництв брендових торгових мереж оголосили про вимушене звільнення з півострова. Але «святе місце» довго не пустувало. Кримський ринок для великих міжнародних торгових мереж допомогли зберегти їх російські «дочки».

В тему: Хто перший продасть Євросоюз Путіну. Географія потенційних зрадників

Як «міняли чоботи»

Німецька Metro Group тоді стала однією з перших, хто призупинив роботу своїх кримських магазинів. Два гіпермаркету Metro Cash & Carry, розташовані в Севастополі та Сімферополі, припинили роботу на початку квітня 2014 року за приводом інвентаризації.

Змушена була тимчасово закрити свій єдиний магазин в Криму і французька компанія Auchan ( «Ашан»). Її гіпермаркет в Сімферополі був відкритий 27 лютого 2014 року - в день захоплення адміністративних будівель Криму російськими військовими. На момент закриття він не пропрацював і двох повних місяців.

Однак побоювання кримчан з приводу можливих проблем з продуктами і товарами тоді розвіяли в підконтрольній Росії Асоціації сприяння торгівлі Криму. Глава асоціації Сергій Макєєв заявляв, що Metro і Auchan ( «Ашан») призупинили роботу, оскільки займаються перереєстрацією юридичних осіб в Криму.

Ці слова підтвердилися, коли обидва магазину знову відкрилися і запустили повноцінну роботу, що називається «змінивши чоботи»: замість українських вивісок і цінників з'явилися російські. Проте, тут продовжували масово продаватися українські продукти і товари. Частково зникли вони з полиць тільки після початку громадянської акції по блокаді Криму на адмінграніце.

Таким чином, два магазини Metro і один Auchan протягом двох з половиною років продовжують працювати в Криму, зберігши при цьому ринки в Україні та Європі.

В тему: Україна торгує з окупованих Кримом

Metro: російська ланцюжок

Щоб розібратися, яким чином компаніям вдається уникати санкцій, ми попросили кримчан, які ходять за покупками в Metro і Аuchan, надіслати нам фіскальні чеки, отримані в цих магазинах. На підставі цих даних стає зрозумілою схема відходу від санкцій.

Судячи по чеку, який був виданий в сімферопольському гіпермаркеті Metro, послуги в магазині надає ТОВ «Рітейл Проперті 6». Аналогічний запис - і в чеку з магазину в Севастополі.

Аналогічний запис - і в чеку з магазину в Севастополі

За даними Єдиного держреєстру юридичних осіб Росії, ця фірма зареєстрована в Москві по вулиці Ленінградське шосе, 71 Г.

У підприємства більше 30 видів діяльності, в основному - оптова торгівля продуктами, алкоголем і тютюновими виробами. Дата реєстрації - листопад 2014 року, тобто коли українське представництво Metro вже пішло з Криму і йшов процес оформлення роботи магазинів в Криму під управлінням російських компаній.

Єдиним власником підприємства є інше московське ТОВ - «Рітейл Проперті 5», зареєстроване за тією ж адресою, але роком раніше. Ця фірма на 90% належить німецькому «Метро Груп Рітейл Ріал Естейт ГМБХ», ще 10% - частка «Метро Пропертіз Холдинг ГМБХ» з Нідерландів.

Ця фірма на 90% належить німецькому «Метро Груп Рітейл Ріал Естейт ГМБХ», ще 10% - частка «Метро Пропертіз Холдинг ГМБХ» з Нідерландів

Судячи зі схеми, в разі виникнення питання санкцій першим під них повинен буде потрапити російське «Рітейл Проперті 6», яке управляє кримськими магазинами. Самі ж власники мережі знаходяться в самому низу ланцюжка, дістатися до якої просто нікому. Експерти благодійного фонду «Майдан закордонних справ», які з початку російської анексії Криму відстежують виконання режиму санкції на півострові, неодноразово відзначали, що державний орган, який би стежив за роботою бізнес-структур в Криму, немає як в Україні, так і в європейських країнах .

«Бізнес, в тому числі, і міжнародний, продовжує працювати на окупованій території тільки лише тому, що нікому стежити за тим, що відбувається там і як виконується режим санкцій. Ми вже два з половиною роки переконуємо українську владу в необхідності створення спеціального органу, який би займався цією роботою і лобіював питання санкцій для всіх, хто порушує режим санкцій. Наскільки мені відомо, повноцінно не відстежують ситуацію і в самих країнах Євросоюзу, які цей режим ввели », - говорить експерт фонду Андрій Клименко.

В тему: Як корпорації Європи озброюють Росію

Auchan: без посередників

По-іншому йдуть справи з роботою сімферопольського магазину французького бренду Auchan. В отриманому тут чеку керуючою компанією значиться ТОВ «Ашан». Аналогічна інформація значиться в куточку покупця в сімферопольському магазині.

Аналогічна інформація значиться в куточку покупця в сімферопольському магазині

Цей магазин також значиться і на сайті російської мережі Auchan.

Ідентифікаційний номер ТОВ «Ашан» привів нас до російській фірмі, зареєстрованій в місті Митищі Московської області.

Це підприємство має близько трьох десятків видів діяльності: від оптової та роздрібної торгівлі продуктами, спеціалізованими товарами та ювелірними виробами до посередницьких послуг в сфері нерухомості, підготовці кадрів і професійної освіти.

ТОВ «Ашан», за даними Єдиного держреєстру юросіб Росії, безпосередньо володіє французьке АТ «Сожепар» (99,99% акцій) і ЧАОО «Меелаер Б. В» з Нідерландів.

Тобто, як і в випадку з Metro, французькі кампанії володіють магазином на окупованій території через своє російське представництво. Випадки, коли бізнес, тим більше іноземний, заходячи до Криму, не ховається за фірмами-прокладками, рідкісний. І це досить дивно, якщо, звичайно, французький ритейлер в курсі, куди привела його російська «дочка».

-

За матеріалами сайтів Крим.Реаліі і Радіо Свобода

В тему:

Товари яких саме українських виробників можна купити в Донецьку?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация