Шанування преподобного Сергія Радонезького в далекому зарубіжжі / Русский православний храм преподобного Сергія Радонезького в Південній Африці

Преподобний Сергій Радонезький

, Один з найбільш шанованих російських святих, за межами канонічної території Руської Православної Церкви відомий менше, ніж, наприклад, преподобний Серафим Саровський , святий Іоанн Кронштадтський , преподобний Силуан Афонський . Багато в чому це пов'язано з тим, що преподобний Сергій не залишив після себе будь-які твори або повчання, тільки приклад свого життя, відображеної в житії. Проте, знають і люблять його не тільки в Росії.

Перш за все, наведемо короткий огляд храмів і парафій, присвячених преподобному Сергію в країнах далекого зарубіжжя, оскільки храми є місцями особливого шанування того, кому вони присвячені, і практично всі зарубіжні храми мають прихожан у складі які звернулися місцевих жителів.

Перш за все, наведемо короткий огляд храмів і парафій, присвячених преподобному Сергію в країнах далекого зарубіжжя, оскільки храми є місцями особливого шанування того, кому вони присвячені, і практично всі зарубіжні храми мають прихожан у складі які звернулися місцевих жителів

Будівля церкви преподобного Сергія Радонезького. Берлін.

Російська Православна Церква Московського Патріархату має храми, присвячені преподобному Сергію, в містах Порту Алегро (Бразилія), Будапешт (Угорщина), Берлін (Німеччина), Мілан (Італія), Стокгольм (Швеція), Йоганнесбург (ПАР), Шеньчжень (Китай) і Чанг (Таїланд).

Церква Сергія Радонезького, Серафима Саровського та Вікентія Сарагоського, Мілан.

Руська Зарубіжна Церква має храми або парафії, присвячені преподобному Сергію, в містах Буенос-Айрес (Аргентина), Бад-Кіссінген (Німеччина), Медан (Індонезія), Саргода (Пакистан), а також в чотирьох містах США: Нью-Йорку, Сан -Франціско, Пармі і Саутбері.

Храм преподобного Сергія Радонезького в Йоганнесбурзі.

Православна Церква в Америці має два Сергієвський храму: один у м Лак-Лабель (Канада) і другий в Нью-Йорку (США) .Западноевропейскій Екзархат російських парафій Константинопольського Патріархату має присвячені преподобному Сергію храми в містах Альбштадт (Німеччина), Оребро (Швеція ), в Парижі і Коломбель (Франція).

Разом в даний час носять ім'я преподобного Сергія Радонезького 22 храму або приходу в 14 країнах далекого зарубіжжя.

Свято-Сергієвське подвір'я в Парижі.

Варто особливо відзначити створене митрополитом Євлогієм (Георгіївським) в 1925 році Свято-Сергієвське подвір'я в Парижі, яке замислювалося як подвір'я Свято-Троїцької Сергієвої Лаври, і відкритий при ньому Свято-Сергієвський інститут, мислиться як свого роду аналог Московської духовної академії. Хоча спочатку і подвір'я, і ​​інститут були в юрисдикції Російської Православної Церкви, в даний час вони в юрисдикції «Русского Екзархату» Константинопольської Православної Церкви. З числа випускників інституту був покійний патріарх Антіохійський Ігнатій IV. У перші десятиліття в Свято-Сергіївському інституті викладання велося тільки російською і більшість студентів були російські, але зараз вже давно викладання ведеться французькою і навчаються, як правило, студенти з франкомовних країн.

З усіх перерахованих вище храмів більшість належать парафіям, в яких значну частину становлять росіяни. Їх поява - плід любові російського народу до преподобного Сергія. Однак є присвячені йому парафії, які повністю складаються з новообратівшіхся місцевих жителів. Такий італомовний прихід в Мілані, угорськомовних прихід в Будапешті, такі місіонерські приходи в Пакистані та Індонезії. У цьому випадку доречно говорити про поступове поширення шанування преподобного Сергія і в інших народах.

Свідченням цього є і поява його житія в багатьох перекладах - не тільки на мови православних країн (болгарський, грецький, грузинський, румунська, сербська), але і європейських неправославних (англійська, німецька, французька, італійська, іспанська, голландська, фінська, польська) , а також азіатських (тайський, японський, китайський, урду).

Про те, що ці переклади мають великий вплив, свідчать такі історії, як звернення Марка Санавара з Пакистану. Ось що він пише: «Коли я вчився в університеті, я познайомився з житієм преподобного Сергія Радонезького - і з цього часу все немов перевернулося. Просте життя цього аскета-подвижника буквально потрясла мої уявлення про те, як треба жити і вірити. Він провів багато років у лісі відлюдником в повній самоті, а коли митрополит Алексій попросив, щоб він став його наступником, Сергій відмовився, вважаючи за краще залишитися простим ченцем. Мене все це дуже зацікавило, і я почав читати про Православ'я - більше і більше ... Святе життя преподобного Сергія багато в чому надихнула мене на перехід в Святе Православ'я ».

Храм преподобного Сергія Радонезького в Будапешті. Інтер'єр.

Подібну історію розповідає живе в США італієць Нік Чіннапі: «Я був католиком, але прочитав в інтернеті житіє преподобного Сергія. Незабаром після цього я звернувся в Православ'я. Я вважаю преподобного Сергія тим, хто надихнув мене до Православ'я. І хоча я належу приходу грецької Церкви, я вважаю Російську Церкву своєю матір'ю - і все завдяки святому Сергія Радонезького ».

Ймовірно, щось подібне сподвигло і звернувся в Православ'я француза Сергія Фурньє влаштувати в своєму будинку в Марракеші (Марокко) близько 1930 року каплицю на честь саме преподобного Сергія (до наших днів вона не збереглася).

Підживлюють шанування преподобного Сергія свідоцтва іноземних туристів і паломників, на яких відвідування Троїце-Сергієвої Лаври справило величезне враження. Так, один американець, в той час всерйоз захоплювався буддизмом, на кілька тижнів приїхав в Росію. Він пише: «Я відвідав Троїце-Сергієву Лавру і вперше приклався до мощей святого. У цих "мертвих костях", здавалося, було більше життя, ніж у всій південній Каліфорнії » [1] . Згодом він прийняв Православ'я, а потім і чернечий постриг з ім'ям Адріан.

О. Петро Зеленої, клірик Пармского Сергіївського собору біля ікони прп. Сергія

А ось слова японського православного паломника про молитву біля мощей Преподобного: «Після прийняття хрещення десять років тому мене не покидає відчуття недостатньо повної віри в існування Бога. Відкинувши в якийсь момент свої колишні сумніви, я через деякий час знову відчуваю певну невпевненість. Але під час молитви в Троїцькому соборі мене переповнює усвідомлення того, що я по-справжньому молюся Богу. Бог дійсно є, і Христос перебував на землі » [2] .

Відомі й сучасні чудеса, пов'язані з ім'ям преподобного Сергія на Заході. Так, наприклад, 18 квітня 2010 року в Свято-Сергіївському кафедральному соборі м Парма (США) замироточила ікона Преподобного, що було засвідчено багатьма очевидцями. З вивчення обставин єпископ Клівлендський Петро (РПЦЗ) видав указ про необхідність оприлюднити цей факт [3] .

Крім шанування в православному середовищі, можна бачити, як, за словом апостола, преподобний Сергій «має добре засвідчення від чужинців» (1 Тим. 3: 7). Він є офіційно визнаним святим в Римсько-Католицької церкви. У 1940 році папа Пій XII визнав преподобного Сергія Радонезького в числі кількох давньоруських святих, чиє шанування благословлялося для російських католиків [4] . Хоча це рішення, очевидно, було продиктовано бажанням сприяти католицькому прозелітизму серед росіян, однак в результаті шанування преподобного Сергія поширилося і на католицьких парафіях латинської традиції, ніяк не пов'язаних з Росією.

Японські паломники в Троїце-Сергієвій лаврі.

Наведемо в якості ілюстрації слова американського католицького священика Роберта Макнамари: «Сергій Радонезький ... була людина досконалого нестяжанія і повної щирості, і йому приписуються багато чудес. Однак головною причиною того, що він вражав незліченна безліч віруючих, як малих, так і великих, було тепле, сповнене любові та увага, яку він приділяв всім, хто шукав його допомоги. Католики так само, як і російські православні, належним чином визнають його як святого на всі часи » [5] .

Завдяки створеному в 1928 році в Англії «Братству в ім'я святого Албана і преподобного Сергія »ім'я святого Сергія Радонезького стало відомо і в Англіканській церкві. У 1977 році ім'я Преподобного було включено в богослужбовий календар Єпископальної церкви [6] (Так називається Англіканська церква США), пам'ять його поміщена 25 вересня. Були приклади, коли делегації, очолювані єпископом Англіканської церкви, здійснювали паломництво до преподобного Сергія.

У свою чергу, ієромонах Вірменської Апостольської церкви Гевонд Оганесян згадує преподобного Сергія Радонезького в числі тих святих Російської Православної Церкви, «настанови яких користуються великим авторитетом в середовищі вірменських віруючих» [7] .

Отже, хоча ім'я преподобного Сергія Радонезького в далекому зарубіжжі поки відомо не дуже широко, але можна впевнено сказати, що ті, хто узна ю т про нього, починають любити його, навіть якщо вони не є православними християнами. У цьому видно виконання обітниці Божої: «Я шаную тих, хто шанує Мене» (1 Цар. 2: 30).

[1] Monk Adrian. Himalayan Ascent to Christ // Orthodox Word. 1997. № 190. Р. 32.

[4] Butler's Lives of the Saints. Thurston & Attwater Edition. Vol. III (July-Sept.). Р. 639-640.

[7] Гевонд Оганесян, ієромонах. Святий Григорій Татеваци і його вчення. Єреван, 2009. С. 3.

Диякон Георгій Максимов

Православие.ру

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация