Сапун-гора. Севастополь, історія, пам'ятники, пам'ятки, фото Сапун-гори в Севастополі

  1. Сапун-гора Височина (двісті чотирнадцять з половиною метрів) знаходиться в шести кілометрах на схід...
  2. Похід по Криму - 22 маршрут
  3. Маршрути: гори - море

Сапун-гора

Височина (двісті чотирнадцять з половиною метрів) знаходиться в шести кілометрах на схід від міста Севастополя, простягається на сім кілометрів чотириста метрів від висотки Карагач до самого Інкермана. Це природна перешкода, яка розташована прямо на підступі до міста Севастополя. В основі назви височини - слово, що має татарське походження «Сабун» - означає мильна, дослівно перекладається - «мильна гора». На крутих схилах Сапун - гори займалися видобутком глини - кил, яка ще знаменита як «кефекіліт» - або глина з міста Кафи (ця назва сучасної Феодосії). З цього міста її вивозили до Туреччини.

Височина Сапун-гори, яка тягнеться до Малахова кургану і гірки Зеленої, ставало ареною для бойових дій в роки проходження першої оборони Севастополя. У сорок першому - сорок другому роках двадцятого століття по території Сапун-гори був прокладений один з багатьох рубежів для захисників міста Севастополя. На даній висоті розташовувався останній командний пункт, що стосується сьомий бригаді морської піхоти. У період визволення міста Севастополя який датований травнем сорок четвертого року на ділянці біля Сапун-гори розгортаються вирішальні битви за свободу міста.

У травні, сьомого числа сорок четвертого року двадцятого століття п'ятдесят перше армія, очолена Героєм Радянського Союзу Я. Крейзером і Приморська армія (командування генерал-лейтенанта К. Мельника) штурмом беруть Сапун-гору, забезпечують звільнення міста Севастополя і погром фашистської групи на кримському півострові . На згадку про билися за місто Севастополь воїнів, першого травня сорок п'ятого року на височини Сапун-гори відкривають невеликий військовий польовий музей. У цьому музеї були експоновані реліквії кримської війни: фронтові фотографії визволителів, документи, особисті речі солдатів, трофеї, зброя, перехоплені у ворогів. У сорок четвертому році на Сапун-горі споруджують пам'ятники, в честь воїнів п'ятдесят перше армії, а також Приморської армій.

Четвертого листопада п'ятдесят дев'ятого року в цьому місці відкривають Діораму, яка була названа «Штурм Сапун-гори сьомого числа травня тисяча сорок четвертого року», яка стала композиційним центром всього меморіального комплексу. Автором діорами став Петро Мальцев, художник СРСР, баталіст у військовій студії художників імені М. Грекова. Працювали над її створенням знамениті художники Г.Марченко і Н. Присєкін. Займався їх консультуванням Герой Радянського Союзу, одночасно капітан першого рангу Тернівський. Барвисте полотно, яке має розмір д Двадцять п'ять з половиною на п'ять з половиною метрів малювали в художній майстерні студії по імені Грекова.

Для ефекту максимальної реалістичності були використані фронтові фотографії основних учасників севастопольського штурму, а Ілля Полікахін, який був удостоєний почесного звання Героя Радянського Союзу за винятковий героїзм, який був їм виявлений під час штурму Сапун-гори, особисто позував художникові Мальцеву, при малюванні живописного полотна. У план предметів діорами були вмонтовані справжні реліквії, які були знайдені на місці проведення боїв: фрагменти зброї та військового спорядження. Приміщення для розміщення експонатів діорами будували за проектом, запропонованим архітектором В. Петропавлівським. Архітектора Мальцева, за створення діорами «Штурм Сапун-гори сьомого числа травня тисяча сорок четвертого року», нагородили золотою медаллю Академії мистецтв і мистецтв.

До сімдесяти році обеліск Слави, який був поставлений в сорок четвертому році, реконструйований: облицьований гранітними плитами, на плити меморіалу завдали споруди і елементи звільнення Севастополя. Висота даного обеліска склала двадцять вісім метрів, авторами проекту реконструкції були архітектори В. Артюхов, і В. Цаккер. Дев'ятого травня в сімдесятому році двадцятого століття біля обеліска Слави звільнення Севастополя запалюють Вічний вогонь. Кожен раз, коли проходить п'ять хвилин, починає грати музика, написана композитором Б.Боголеповим. Коли слухаєш цю мелодію, мимоволі пригадуються слова віршів поета Сальникова:

Широкий пам'ятник стоїть,

До нього йде стежка крута,

Тут севастопольці билися,

Ворогів фашистських перемагаючи.

Гриміло сильне «Ура !!!»,

Шуміло море в мить прибою.

Сапун-гора, Сапун-гора!

Як багато пов'язано з тобою!

У просторову, архітектурну композицію меморіалу відмінно вписалися три кам'яні стіни, на яких висічені двісті сорок імен Героїв Радянського Союзу, які були з честю удостоєні такого звання за допомогу у визволенні міста Севастополя (відкрита стіна в травні (сьоме) 1969, архітектор меморіалу - В . Артюхов), а в сімдесят четвертому році за схожим проектом - з назвами сто вісімнадцяти частин і з'єднань, яким пощастило отримати почесні назви «Севастопольські» і п'ятдесят перший, удостоєних нагород у вигляді орденів Червоного Прапора, Червоної Зірки і Суворова першого ступеня. На Сапун-горі розташовується відкрита виставка бойової техніки і зброї періоду Другої світової війни. Меморіал є окремим філією при Музеї героїчної оборони і визволення міста Севастополя. Біля підніжжя Сапун-гори спорудили пам'ятники, присвячені воїнам тридцять другому гвардійської і сімдесят сьомої стрілецької дивізіям, які в травні (сьоме) сорок четвертого року в першу чергу вийшли на її височини.

До дати, присвяченій п'ятдесятиріччю Перемоги над німецькими окупантами в роки Великої Вітчизняної війни тут встановлюють храм-каплицю Святого Великомученика Побідоносця (за проектом архітектора ГС. Григорьянц). Будівництво цього храму благословляють святійший патріарх Московський і Русі Алексій і Митрополит Київський і України Володимир. Храм поставили на благодійні пожертви, зібрані з парафіян. Будівництво зайняло сімдесят сім днів. Десятиметровий храм прикрашає ангел з хрестом - дітище скульптора і архітектора протоієрея Миколи Доненко, купол виблискує на сонці золотистою венеціанською смальтою, вироблений фірмою «Анджелло Орсона». З такою ж смальти зібрано мозаїчне зображення красивою ікони Святого Георгія Побідоносця, яка знаходиться відразу над вхідними дверима в храм-каплицю. Її виконували по щільному картоні, за проектом художника Г. Брусенцова.

На храмі за допомогою золотої в'язі зробили пам'ятний напис, яка свідчила: «Храм-каплиця імені Святого Георгія Побідоносця побудували на честь п'ятдесятиріччя Перемоги в роки Великої Вітчизняної війни (з сорок першого - по сорок п'ятого року двадцятого століття). За підтримки чинного Президента України Леоніда Даниловича Кучми на грошові кошти, зібрані з Торгового Дому Кондратевського і благодійних пожертвувань православного населення міста Севастополя за активної участі військ Чорноморського флоту. Храм освячують шостого травня 1995 року, займався цим Блаженніший Митрополит Київський і Всієї України Володимир за допомогою Архієпископа Кримського та Сімферопольського Лазаря, Севастопольського округу протоієрея Полякова і всього святого духовенства Кримської єпархії ».

джерело:

Фотографії природи Криму

Назад в розділ

Легендарна Тридцятка, маршрут

Через гори до моря з легким рюкзаком. Маршрут 30 проходить через знаменитий Фішт - це один з найграндіозніших і значущих пам'яток природи Росії, найближчі до Москви високі гори. Туристи нічого проходять всі ландшафтні та кліматичні зони країни від передгір'їв до субтропіків, ночівлі в притулках.

Похід по Криму - 22 маршрут

З Бахчисарая в Ялту - такої щільності туристичних об'єктів, як в Бахчисарайському районі, немає ніде в світі! Вас чекають гори і море, рідкісні ландшафти і печерні міста, озера і водоспади, таємниці природи і загадки історії, відкриття і дух пригод ... Гірський туризм тут зовсім не складний, але будь-яка стежка дивує.

Гірський туризм тут зовсім не складний, але будь-яка стежка дивує

Маршрути: гори - море

Адигеї, Крим. Вас чекають гори, водоспади, різнотрав'я альпійських лугів, цілюще гірське повітря, абсолютна тиша, снежники в середині літа, дзюрчання гірських струмків і річок, приголомшливі ландшафти, пісні біля вогнищ, дух романтики і пригод, вітер свободи! А в кінці маршруту ласкаві хвилі Чорного моря.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация