Сава Тимофійович Морозов.

Цей знаменитий чоловік належав до однієї з найбагатших текстильних династій Росії Цей знаменитий чоловік належав до однієї з найбагатших текстильних династій Росії. У сім'ї було четверо дітей і у кожного з них були свої няньки, вчителі та гувернантки. Він з чудовими результатами закінчив гімназію і вступив до Московського університету на відділення хімії фізико-математичного факультету, після закінчення університету він їде в Кембридж продовжити свою освіту. По поверненню додому він стає біля керма сімейного бізнесу.

Мова йде про -людина неабиякий, розумному, щедрому, чесному і порядочном.Став на чолі морозівськи мануфактур, він взявся за роботу, його нововведень, удосконаленням диву давалися самі мануфактурщиков. Він замінив техніку на фабриках, будував для робітників житло і школу звів, а лікарня була найкращим в Європі лікувальним закладом для робітників. Не забув Сава Тимофійович і про водонапірній башті з курантами, що взагалі було дивиною, адже в ті часи не в кожному великому місті був водогін, а тут така дивина в глухому Орехово-Зуєва недалеко від Москви.

Йде 1887 рік, Саві Морозову 25 років і він зустрічає свою першу, головну і найсильнішу любов свого життя, вона засліпила і зачарувала його своєю красою і чарівністю. А зустрів Сава свою любов в день її вінчання, вона виходила заміж за його родственніка.Савва Тимофійович був старообрядцем, у нього була надзвичайно владна і сувора мати, про любов до заміжньої жінки не могло бути й мови, і Сава змирився, постарався її забути.

Але від долі не уйдёшь.Семейная життя Зінаїди Григорівни не найліпшим чином з самого початку і як-то раз вона приїхала на бал без чоловіка, Сава Тимофійович запросив її танцювати, а потім і доглядати начал.Вскоре прокотився нехороший чутка, кумасі шепотілися, що у Сави з Зінаїдою не все чисто, що у них роман.Слухі виявилися правдою і з'ясувалося, що Зінаїда чекає дитину від Сави. Старообрядницька сім'я Сави Тимофійовича була шокована його зухвалістю і впертістю, але противитися шлюбу не стала і в 1888 році порушників старообрядницьких правил повінчали.

У другому шлюбі Зінаїда Григорівна була щаслива-вона народила чотирьох прекрасних дітей, завдяки чоловікові вона була дуже багата, вона блищала в світлі, вона приймала у себе знаменитих письменників, співаків, художників. І вона отримала від коханого і люблячого чоловіка неймовірно-прекрасний подарунок: будинок або палац або замок, -від назви суть не змінюється. Це палац на Спиридоновке, він і зараз стоїть в Москві, його тепер займає Міністерство закордонних справ. А трохи більше ста років тому прекрасний витвір архітектора Шехтеля і незвичайного художника Врубеля займала красива жінка того часу. Взаєморозуміння і благоденство панували в родині, все йшло чудово до 1898 року, коли життя сім'ї дуже стрімко покотилася під укіс. І можна сказати, що Московський художній театр у цьому винна.

Зустріч Станіславського і Немировича-Данченка закінчилася рішенням організувати Московський художній театр, затія вимагала великих грошей і Станіславський звернувся за допомогою до Сави Морозову, було організовано товариство на паях, Сава Тимофійович зробив найбільший внесок і, як пайовик, став часто бувати в театрі. Тут він і зустрів свою смерть-актрису Марію Федорівну Андрееву.Она була заміжня, у неї було двоє дітей і вона була молода, талановита і дуже красива, -її талантом і красою захоплювалися художник Левітана і письменник Л.Толстой.

На самому початку 1900 років стало зрозуміло, що театру потрібна своя власна сцена, що втратив голову від кохання Сава Морозов знаходить особняк в знаменитому і тепер Камергерском провулку, архітектор Шехтель безкоштовно підготував проект, сам Сава Тимофійович працює не покладаючи рук: фарбує і прибиває, тягає дроти , щось переставляє і викидає, - і все робиться для коханої Марії Андреєвої, заради того, щоб вона блищала на сцені цього театру.

Сава Тимофійович людина цілісний, порядна і прямолінійний: він припиняє подружні стосунки з Зінаїдою Григорівною, вона в розпачі, вона болісно ревнує чоловіка, вона навіть зверталася до Андрєєвої з проханням вплинути на Саву Тимофійовича.

Царська охранка тим часом не дрімає і починає підозрювати Андрєєву в зв'язку з революціонерами і, мабуть, небезпідставно: з'явилося повідомлення, що Андрєєва ховає у себе газету "Іскра", що вона допомагає революціонерам грошима, що вона покриває державних злочинців, що вона постачає засланців теплою одягом і взуттям і все це робиться на кошти Сави Морозова.Более того, ходили чутки, що на гроші Морозова видавалася газета "Іскра". Достовірно відомо, що Сава Тимофійович приймав у себе вдома скарбника більшовиків Л.Красіна і переховував державного злочинця Миколи Баумана. А в Наприкінці 1904 року Сава Тимофійович зробив широкий жест, скоїв лицарський вчинок: він застрахував своє життя на сто тисяч рублів, оформив страховий поліс на пред'явника і подарував поліс Марії Фёдоровне.Сумма величезна і дуже приваблива в руках нечесної людини.

Але і ця любов Сави Морозова до Марії Андреєвої розбився об любов Андрєєвої до Горькому.Андреева заочно і давно була закохана в Горького як на письменника, а з моменту їх першої зустрічі в 1900 році, з тих пір як вона вперше побачила його, вона закохалася в нього відразу, з першого погляду.

Морозов і Горький спочатку подружилися, вони обидва були вихідцями з народу, обидва були людьми непересічними, кожен з них зробив нечувану кар'єру в своїй справі, але далі суперництво стало неізбежним.Савва Тимофійович раптом відчув, раптом побачив, що Андрєєва відкрито віддає перевагу Горького йому. Морозов повернувся в сім'ю, відновив подружні стосунки з Зінаїдою Григорівною, народилася четверта дитина в родині-син Сава, але почуття Морозова

до Андрєєвої як і раніше було дуже сильним і по її першим сигналом він кидав усе і мчав до неї.

Настав 1905 рік, в Росії ширяться пристрасті: усюди страйку, страйки, заворушення, недовольство.Несмотря на те що Морозови зробили дуже багато поліпшень і послаблень для своїх робітників, текстильники Орєхово-Зуєва застрайкували і кинули работу.Правленіе вирішило ввести війська, Сава Тимофійович протестував , він не хотів кровопролиття, не хотів ніякої розправи над робітниками; почутий Сава не був, прибули жандарми і страйк був подавлений чималому кров'ю.

Максим Горький добре володів інформацією, але в своїй статті в газету написав, що війська прибули в Орєхово-Зуєво на вимогу Сави Тімофеевіча.Ета відверта підлість Горького була останньою краплею для Морозова, -так скінчилася дружба і загинула любовь.Фізіческое стан Сави Тимофійовича викликало побоювання лікарів, його моральний стан був нітрохи не краще, ходили чутки, що мати і дружина Сави хочуть запроторити його до психлікарні.

Але все обійшлося без психушки і в середині квітня 1905 року Морозов з дружиною і доктором їдуть в Канни.Повсюду за ними слідують якісь люди, приїжджав Красін, просив грошей, але Сава Тимофійович вирішив з більшовиками справ більше не мати, Красін поїхав і лікар зазначив, що стан Морозова стабілізується.

13 травня 1905 года.Етот день почався прогулянкою по пляжу, купанням і не віщував нічого трагіческого.Зінаіда Григорівна пішла переодягнутися до обіду, раптом почула хлопок, прибігла в кімнату чоловіка і знайшла його лежачим на ліжку, а поруч лежали пістолет і записка з проханням нікого не звинувачувати в його смерті.Запіска була написана рукою Сави Тимофійовича і сучасна експертиза підтвердила ето.Французская поліція ніякого розслідування затівати не стала, адже самогубство на обличчя, і тіло Морозова відправили в Росію.

був похований на Рогожском старообрядческом кладовищі, тобто на освяченій земле.Мать Сави підтвердила, що її син був убитий і їй повірили, вона була істинно віруючою і не стала б брехати церковникам, адже за сімейною версії Сава Тимофійович був убитий більшовиками за відмову співпрацювати з ними і забезпечувати грошима.

Після похорону Сави Морозова відбувся суд, сім'я мала намір опротестувати страховий поліс на пред'явника, але програла процесс.Зінаіде Морозової дісталися одинадцять тисяч рублів, а Марії Андреєвої інші вісімдесят дев'ять тисяч рублів, з яких вона виділила на потреби більшовиків шістдесят тисяч.

Кохана дружина Сави Морозова померла в забутті і злиднях в 1947 році у віці 80 лет.Любімая жінка Сави Морозова померла в пошані і достатку в 1953 році у віці 85 років.

Сава Тимофійович Морозов-людина блискучих здібностей, розумний, успішний і багатий фабрикант, людина передових поглядів, він першим в Росії почав платити жінкам допомога по вагітності, йому зобов'язана Росія будівлею МХАТ в Москві, та й будівлею Міністерства закордонних справ теж. Сава Морозов -людина чесний, порядний, щедрий і страстний.Страсть і щедрість піднесли його і погубили, а було йому тільки 43 роки.

Якщо Вам сподобалася стаття або Ви маєте в своєму розпорядженні додатковими відомостями про Саву Морозова, залиште коментар.

[Contact-form 1 "Форма для контакту 1"]

також на цю тему Ви можете почитати

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация