Ще три станції столичного метро визнані пам'ятками архітектури

Три станції московського метро: «Білоруську», «Київську» і «Комсомольську» - включили в єдиний державний реєстр об'єктів культурної спадщини регіонального значення. До кінця цього року всі станції Кільцевій лінії отримають цей статус.

Черговість включення станцій Кільцевій лінії в реєстр об'єктів культурної спадщини вибирали самі москвичі за допомогою проекту «Активний громадянин» влітку минулого року. Тоді в голосуванні взяли участь понад 266 тисяч осіб.

«Багато станції Московського метрополітену вже внесені до реєстру об'єктів культурної спадщини, проте до недавнього часу станції Кільцевій лінії в цей список не входили. Кожна являє собою унікальний пам'ятник архітектури, і постановка їх під охорону держави - питання часу. Оскільки зробити це одночасно з усіма станціями лінії в короткий термін неможливо, москвичам було запропоновано самим вибрати, які з них потраплять до реєстру першими, - розповів керівник Департаменту культурної спадщини міста Москви Олексій Ємельянов . - Учасники голосування проекту «Активний громадянин» вибрали три станції - "Київську", "Комсомольську" і "Білоруську", які виходять до п'яти столичним вокзалів: Київському, Ярославському, Казанському, Ленінградському і Білоруському. Часто саме з них починається знайомство гостей нашого міста з Москвою. Над їх оформленням працювали знамениті архітектори, скульптори і художники; кожна розповідає про культуру і життя радянського народу, має виключне оздоблення і є важливим орієнтиром на карті нашого міста. Сьогодні ми разом з городянами несемо відповідальність за збереження цієї спадщини ».

Всі три станції, обрані москвичами, були побудовані в 1950-х роках. Наприклад, на конкурс зі створення станції «Київська» було представлено 40 проектів, серед яких переміг авторський колектив з Києва під керівництвом професора Євгена Катоніна. Станція була закладена на глибині 53 метрів. Головною темою її оформлення стало 300-річчя возз'єднання Росії та України. Торцева стіна станції декорована ліпними джгутами рослинного орнаменту, уздовж яких нанесена рядок з радянського гімну. Станція була відкрита в 1954 році.

А станція «Комсомольська» була побудована за проектом архітектора Олексія Щусєва в 1952 році. В її інтер'єрі можна побачити барельєфи скульптора Георгія Мотовілова «Урок музики», «Збір урожаю», «За мир» і «Урок географії». Платформа перебуває на глибині 37 метрів, звід підтримують два ряди колон з арками. Основний мотив оформлення - військова атрибутика, ордена, пальмове листя і дубові гілки. Після запуску станції Щусєву була присуджена Сталінська премія.

Проект наземного павільйону і підземної платформи станції «Білоруська» належав архітекторам Івану Таранову і Надії Бикової. Її глибина становить понад 42 метрів. Темою оформлення станції стало господарство і культура народу Білорусії. Для пасажирів «Білоруську» відкрили також в 1952 році і нагородили архітекторів Сталінською премією.

Об'єктами культурної спадщини регіонального значення є ще 12 (з 207) станцій метро. Серед них «Автозаводська» (1943), «Бауманська» (1944), «Партизанська» (1944), «Червоні Ворота» (1935), «Кропоткинская» (1935), «Маяковська» (1938), «Новокузнецька» (1943 ), «Павелецька» (1943), «Семенівська» (1944), «Чисті ставки» (1935), «Електрозаводська» (1944), а також станція «Університет» (1959).

Такий статус може бути дан будівлі, історична територія або твір мистецтва. Вони повинні представляти собою цінність з точки зору історії, археології, мистецтва, науки або архітектури. Об'єкти культурної спадщини не можуть бути змінені, їх історичний вигляд не може бути порушений. А будь-які роботи, пов'язані з ними, проводяться тільки після узгодження зі столичним Департаментом культурної спадщини.

В кінці минулого року в реєстр таких об'єктів був включений пам'ятник епохи конструктивізму - багатоквартирний житловий будинок кооперативу «Сахаротрест». У 30-ті роки минулого століття в ньому жили іноземні фахівці, запрошені в Радянський Союз для розвитку цукрового виробництва. Будівля як і раніше залишається житловим. Крім того, пам'ятником і зразком російської промислової архітектури визнали один з найстаріших трамвайних парків столиці, в проектуванні якого брав участь знаменитий архітектор Володимир Шухов. Колишній трамвайний парк розташовується на Лісовій вулиці, в квітні 2019 року будівлі відреставрують.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация