Секрети ввічливості: як російська армія збила з пантелику американську розвідку

Розвідка США «проспала» масштабну висадку російських військових в Криму рік тому, за що свої посади втратили кілька високопоставлених американських генералів. Військовий експерт пояснює причини успіху армійської операції.

«Росія, досить жорстко діючи в Криму рік тому, виходила з можливості розвитку подій там, як зараз в Донбасі, працювала на випередження», - заявив президент Володимир Путін в одному з епізодів документального фільму Андрія Кондрашова: «Крим. Шлях на Батьківщину », показаного на каналі« Росія 1 ». За словами Путіна, метою Москви була не "анексія» півострова, а надання його мешканцям можливості «висловити думку» з приводу своєї подальшої долі в ході загального референдуму.

Незвичайне одкровення і блискучі карти

Американський телеканал CNN ще до офіційної прем'єри фільму назвав «незвичайним одкровенням» інтерв'ю президента Росії для документального фільму про повернення Криму, повідомляє RT. Зокрема, їх здивувала заява російського лідера про те, що питання про повернення півострова було вирішено ще в лютому. 16 березня 2014 року в Криму пройшов референдум про статус автономії, більше 96% учасників якого висловилися за входження регіону до складу Росії. 21 березня президент Росії підписав закон про ратифікацію договору про входження Криму і Севастополя до складу Росії, а також указ про утворення Кримського федерального округу.

«Входження Криму до складу Росії стало однією з найяскравіших військових операцій в історії російської армії, головною метою якої було не тільки взяття під контроль величезній території, але проведення цього без пролиття жодної краплі крові, - висловив свою думку телеканалу ЗІРКА військовий експерт Віктор Баранець . - Це виходить за рамки всіх минулих операцій, доктрин і стратегій. Це очевидно. І якщо говорити про гібридної війні, то те, що сталося можна віднести до блискучого її втілення ».

І якщо говорити про гібридної війні, то те, що сталося можна віднести до блискучого її втілення »

З цим же думкою згоден і колишній командувач Чорноморським флотом Росії Ігор Касатонов. На думку адмірала, «в Криму розвідка НАТО прогавила все, що можна і не можна. Одна з причин криється в режимі суворого радіомовчання в період зосередження угруповання, а також вмілому використанні севастопольської бази, транспортних бойових засобів, які доставляли Збройні сили в Крим », - підкреслив адмірал.

У США вважають, що збройні сили Росії вміло використовували військову тактику XXI століття. Таку оцінку діям російської армії дав колишній командувач силами НАТО в Європі, відставний адмірал Джеймс Ставрідіс. На його думку, запорукою успішної кампанії в Криму було вміло комбіновані прийоми кібервійни, активної інформаційної підтримки і хорошою вишколу війська спеціального призначення. Все це дозволило Росії перехопити ініціативу у Заходу. Ставрідіс також звернув увагу на те, що дії російської армії суттєво змінилися з часів чеченської кампанії в 2000 році.

«Підхід сухопутних військ Росії, до вирішення поставлених перед ними завдань істотно змінився. Вони блискуче розіграли свої карти », - цитують адмірала західні видання.

Вони блискуче розіграли свої карти », - цитують адмірала західні видання

Порожні ешелони на Уралі і маскування для відводу очей

Віктор Баранець вважає, що унікальність операції по підтримці населення Криму в момент проведення референдуму багато в чому пов'язана з передчуттям потрібного моменту. У фільмі «Крим. Шлях на Батьківщину »Володимир Путін прямо визнає, що метою Москви була не" анексія »півострова, а надання його мешканцям можливості« висловити думку »з приводу своєї подальшої долі і запобігти можливому кровопролиттю. Побоювання ці не були марними, якщо згадати події державного перевороту в Києві, в ході якого загинули сотні громадян і поглянути на Донецьк і Луганськ, де під артилерійськими і ракетними ударами української армії загинули тисячі мирних жителів.

«Верховний головнокомандувач, Генштаб точно вгадали момент, коли передислокація великої маси російських військ дозволить повністю дезорієнтувати іноземні розвідки, - каже Баранець. - Якщо згадати, то на березень в російській армії були призначені грандіозні навчання десантних військ в Арктиці. Там навіть був викинутий повітряний десант ... Паралельно з цим за Урал було відправлено велику кількість військових ешелонів ... Тільки по їх прибуттю в кінцеві пункти іноземці дізналися, що вони порожні! Обидві ці операції стали прекрасним прикладом стратегічного прикриття справжніх цілей перегрупування російських військ ».

інформагентство Медуза наводить слова сержанта 31-ї окремої Гвардійської десантно-штурмової бригади з Ульяновська Олега Терюшіна про те, як, власне, проходила операція з перекидання військ до Криму. За словами військового, до Криму їх відправили для забезпечення безпеки під час проведення референдуму і «демонстрації сили російських військ» перед українською армією.

«На кримському півострові ми виявилися одними з перших, 24 лютого 2014 року, - розповідає сержант. - За два дні до цього нас підняли по тривозі в казармі. Сформували в батальйонно-тактичні групи і відправили на літаках в Анапу. З Анапи на Камазах нас перекинули в Новоросійськ, звідки на великому десантному кораблі ми відпливли в Севастополь. Ніхто, крім командування, поняття не мав про операції щодо повернення Криму до складу Росії. Нас просто посадили в трюмні відділення корабля. А вранці ми вийшли на палубу і зрозуміли, що знаходимося десь в Севастополі на військово-морській базі Чорноморського флоту.

Як тільки ми зійшли з корабля на землю, нам наказали зняти всю державну символіку і знаки відмінності військ, щоб не афішувати нашу присутність на півострові і не сіяти паніку. Всім нам роздали зелені балаклави, темні окуляри, наколінники і налокітники. Ось і все обмундирування. Думаю, ми були одними з перших, кого почали називати «ввічливими людьми». Нашивки з російським прапором і емблему війська було дозволено повернути лише після референдуму. В день референдуму, 16 березня, було оголошено посилене чергування. З раннього ранку ми заступили на блокпости і пов'язали на рукавах білі стрічки на знак того, що ми - миротворці і знаходимося тут не з метою розв'язати військову агресію ».

Подвійний наказ від Києва: як російська розвідка заплутала ВСУ

Стефен Бленк, колишній експерт з російським збройним силам армійського військового коледжу говорить: «Російські збройні сили стали набагато витонченішими, і це відображає еволюції російських збройних сил, їх тренованість, оперативне мислення і стратегію». Так, для вторгнення до Криму, Росія використовувала зосередження великих груп військ біля східного кордону України. В якійсь мірі це був відволікаючий маневр. Після цього спеціально натреновані загони без розпізнавальних знаків російської армії швидко увійшли в Криму і захопили ключові пункти. Крім того, вони обрізали телефонні кабелі, привели в непридатність комунікації і скористалися кібервоеннимі засобами, щоб відрізати від України її збройні сили на Кримському півострові.

Крім того, вони обрізали телефонні кабелі, привели в непридатність комунікації і скористалися кібервоеннимі засобами, щоб відрізати від України її збройні сили на Кримському півострові

Фото: Міністерство оборони РФ

«Вони розняли українські війська в Криму, відгородивши їх від контрольних і командних пунктів», - каже командувач збройні силами НАТО генерал Філіп Брідлав.

Віктор Баранець нагадує, що ні російський десант «брав міста», а перш за все, частини самооборони півострова: козаки та ополченці. За словами військового експерта, саме вони блокували українські військові частини. Екс-глава загонів кримської самооборони Михайло Шеремет, в квітні 2014 року став заступником голови Ради міністрів Криму, заявляв, що загони самооборони налічували близько 5 тисяч осіб, в тому числі 1,5 тисячі - в Сімферополі. Місцеві жителі згадують, що ополчення складалося з чоловіків «від 16 до 55». Російські десантники і підрозділи спецназу ГРУ були «другим обручем оборони», фактором підтримки і впевненості ополчення Криму, - зазначає Баранець. Ну і нарешті, військовий експерт наводить абсолютно конспірологічну версію подій по нейтралізації українських військових на півострові.

«Чудово спрацювала розвідка, - стверджує Баранець, - коли з Києва прийшов наказ відкривати вогонь на ураження. У цей момент наші люди були в Міноборони України і змогли виготовити певні документи, розіслати їх по частинах ЗСУ на півострові з взаємовиключних наказом. Це збило з пантелику українських командирів. Поки вони з'ясовували «стріляти або НЕ стріляти», питання з нейтралізацією частин ЗСУ був закритий ».

Втім, термін «нейтралізація» не зовсім вірний. Кримське ополчення і російські військові практично не застосовували зброю при занятті українських військових частин. Всім українським військовим пропонували здатися, і при бажанні, прийнявши російську присягу, залишитися служити в своїх же частинах. Військовий експерт відзначає, що певну роль у досягненні успіху зіграла і висока дисциплінованість російських військових.

«У кожного офіцера, солдата був мобільний телефон, - каже Баранець. - Але за перехопленнями переговорів російських військових західні розвідки не змогли зробити висновків про передислокацію і початку силової операції. У сучасних умовах це просто фантастика! Також, як і дії корабельного складу Чорноморського флоту, який зумів у важких погодних умовах приховано і оперативно перекинути на півострів значні військові сили російської армії ».

Підсумок операції з підтримання миру на півострові Крим відомий: 96% кримчан підтримали приєднання до Росії. Ці результати спочатку намагалися списати на «російську пропаганду» або «силовий тиск». Але в лютому цього року аналогічне дослідження громадської думки провели українські соціолог з GfK Ukraine на замовлення української ж компанії Berta Communications (її очолює відомий на Україні політолог Тарас Березовець) за підтримки канадського фонду Canada Fund for Local Initiatives. Результат опитування: 82% жителів Криму повністю підтримують приєднання півострова до Росії. При цьому ще 11% опитаних сказали, що скоріше підтримують. І лише 4% висловилися проти.

Фото: Станіслав Красильников / ТАСС

Що ж стосується власне «військових» і «військово-політичних» підсумків компанії, то її результатами стала відставка восьми високопоставлених американських генералів, за словами Віктора Баранця, відправлених в запас нібито за провал американської розвідки на Україні.

Фото: Ввічливі люди / ВКонтакте

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация