Секрети історії: як на Одещині проводили чистку від бандитів і інвалідів-фронтовиків

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

24 марта 2012, 10:56 Переглядів: 24 марта 2012, 10:56 Переглядів:   Відступаючи, німці підривали будинки в Одесі

Відступаючи, німці підривали будинки в Одесі. Фото: Книга пам'яті України.

10 квітня 1944 року в історії Одеської області почалося нове час - велика частина економіки регіону була геть зруйнована. Переможцям треба було не тільки відновлювати промисловість і сільське господарство. Однак першим, ніж зайнялася радянська влада , Стала боротьба з "замаскувати" ворогами - бандитами і дезертирами.

РОЗІБРАЛИСЯ з "Партизаном". Відступаючи в жовтні 1941 року з обложеної Одеси, комуністи підготували для румунських окупантів "сюрприз" у вигляді добре організованого підпілля. З катакомб ворогові повинні були шкодити кілька партизанських груп. А на поверхні ідеологічну війну з окупантами планували вести з підпільних райкомів, сформованих з колишніх партійних функціонерів.

Однак земля під ногами у окупантів "не горіла" - партизани лише два рази завдали реальні удари по окупантам. 22 жовтня 1941 року був підірваний радіофугас в замінованому йдуть радянськими військами будівлі румунського штабу на Маразліївській. А 17 листопада партизани підірвали вагон з румунами на другий Заставі.

Обидва вибухи були зроблені диверсантами-розвідниками на чолі з Володимиром Молодцова-Бадаєва, яких ще до відступу Червоної армії надіслали в Одесу з Москви для ведення партизанської війни. Решта "партизанські" групи до звільнення Одеси в 1944 році не показували носа з катакомб. Під землею комуністи зайнялися звичною справою - проводили партійні збори і чистили свої ряди від "разложенцев".

Ще гірше справа йшла на поверхні. Всі "підпільні" райкоми існували лише на папері - їх горе-керівники з досвідом бюрократичної роботи ще до вступу румунів масово дезертирували. Велика частина партчиновників, залишених партизанити в Одесі і області, відразу після звільнення пішла під суд . А заслуга реальних партизанських дій в Одесі належить простим одеситам - таким, як юний зв'язковий Яша Гордієнко.

До слова, "попутно" з чищенням псевдопартізан радянська влада після війни "розібралася" з інвалідами-фронтовиками. Каліки в гімнастерках заполонили вулиці Одеси. А так як інвалідське місячного післявоєнного посібники тоді вистачало лише на буханку хліба, то інваліди масово просили милостиню. Ясна річ, картина масового жебрацтва вчорашніх героїв шкодила іміджу перемогла країни. Тому в 1947 році їх масово ... відправили доживати на Північ, в спеціальні "санаторні" табору для калік.

"ЧОРНА КІШКА". У гучному серіалі "Ліквідація" головна роль борців з розплодилися бандитами віддана тодішньому командувачу Одеським військовим округом Георгію Жукову. Мовляв, якби не "маршал Перемоги", то одеситів досі грабувала б горезвісна банда "Чорна кішка". Насправді ніяких військових "ліквідаторів" не існувало. А одеська злочинність була знищена зусиллями вчорашніх фронтовиків - "Гоцманов" з одеської міліції, які повернулися з війни.

А одеська злочинність була знищена зусиллями вчорашніх фронтовиків - Гоцманов з одеської міліції, які повернулися з війни

Повоєнний Привоз - тут збували награбовану видобуток бандити. Фото: Фотоархів автора

До слова, легендарна "Чорна кішка" існувала і займалася озброєними нападами на склади. Вона налічувала 7 осіб. Двоє з них були ... жінками! Цю банду ліквідували в лютому 1945 року. На слід бандитів міліціонери вийшли через спекулянтів, які продавали крадені продукти і речі на Привозі.

ГОЛОДНО, АЛЕ ВЕСЕЛО. Німці дотла зруйнували місто і колгоспи. Тому повоєнні роки запам'яталися одеситам голодом. Однак нестача хліба не завадила городянам за короткий час відновити сільське господарство і зруйновані бомбами будівлі. Уже в 1944 році під Одесою зібрали перший урожай винограду. 1 травня 1944 року запрацював завод ім. Січневого повстання. А1 червня через репродукторів пролунала перша передача міського радіо! Масово відновлювали парки і сади Одеси.

Масово відновлювали парки і сади Одеси

Фото з сайту села Молодіжне

Не забули і про "вождя" всіх часів і народів - Йосипа Сталіна. У післявоєнні роки в міському саду створили гігантський макет СРСР на газоні. А посеред височів пам'ятник вождю. Одесити, які жили в той час, до сих пір згадують повоєнні роки словами: "Жити було голодно. Але весело". Страшна війна була позаду.

Після війни Одесу прикрасили пам'ятником Сталіну. Фото: Фотоархів автора

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

продукти

, промисловість , урожай , історії , Одеса , війна , ссср , комуністи , банда , пам'ятник , Привоз , німці , ліквідація , інваліди , бандити

Ви зараз переглядаєте новина "Секрети історії: як на Одещині проводили чистку від бандитів і інвалідів-фронтовиків". інші Новини Одеси дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Сибірцев Олександр

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация