Секрети морського спецназу. Загін бойових плавців «Дельфін» не мав рівних серед собі подібних :: Флот

Опитування

свята Росії


свята Росії

Російське питання


щотижнева авторськателепрограма К
щотижнева авторська
телепрограма К. Затуліна

Читайте також


Реклама



Відеооко


Вмикай і дивись
Вмикай і дивись

Партнери



2012-02-04 21:45 Історія

Такий сверхдефіціт інформації пояснюється особливою секретністю. По-перше, в сфері підготовки, тактики дій, технічного оснащення і спецозброєння морський спецназ СРСР обігнав всі країни НАТО (більш докладно про все це можна прочитати у Д. Корецького в "Основний операції"). По-друге, в 70-ті - на початку 90-х років наші "морські дияволи" брали участь в бойових діях в багатьох країнах світу (наприклад, в Анголі, Кувейті, В'єтнамі, Єгипті, Мозамбіку, Нікарагуа, Ефіопії та ін.). Але відповідальність за їх операції взяли на себе збройні сили і спецслужби дружніх СРСР країн. Подібна схема забезпечувала режим найсуворішої таємності.

Передісторія створення радянського морського спецназу така. У жовтні 1955 року в англійський порт Портсмут прибув радянський крейсер "Орджонікідзе". На його борту знаходилися тодішні керівники СРСР - Хрущов і Булганін. Вони вирушили на переговори з прем'єр-міністром Великобританії в Лондон. А тим часом для вивчення гвинтів крейсера в води гавані опустився бойовий плавець Флоту Її Величності капітан 2 рангу Лайонелл Креб. Британські військово-морські фахівці вельми цікавилися гвинтами, так як припускали, що завдяки їх формі крейсера даного типу розвивають високу швидкість ходу (до 35 вузлів) при економічній роботі турбін. Однак цей рейд Кребба виявила радянська агентура, і під час другого занурення корабельні гвинти крейсера як би "випадково" провернулися. Креб загинув, радянська сторона нібито висловила жаль з приводу того, що сталося і принесла свої вибачення.

Тим часом співробітники Міністерства оборони СРСР приступили до розгляду питання "про необхідність створення спеціальних підводних розвідувально-диверсійних формувань". Вирішувалося це питання цілих півтора року. Нарешті в 1957 році міністр оборони Г.К. Жуков видав наказ про організацію спеціальних сил ВМФ. Однак після його зміщення роботи в цьому напрямку були зупинені.

І тільки в 1967-му, тобто через ще 10 років, наказом Головнокомандувача ВМФ був створений "Навчально-тренувальний загін легких водолазів Червонопрапорного Чорноморського флоту". Особовий склад цього загону відчував різні моделі водолазного спорядження, проводив навчальні занурення і планові підводні роботи в акваторії військово-морських баз, вивчав прибережну зону ... Коротше, звичайна рутинна робота спеціального підрозділу флоту. Однак в загоні зібралися справжні ентузіасти морських диверсій. Не ставлячи до відома вище командування, вони працювали за своєю власною програмою.

На перших же великих навчаннях з висадки десанту вони показали товар лицем. Не тільки розвідали з-під води найбільш підходящий плацдарм для висадки, а й захопили його! Вийшовши на берег там, де їх ніхто не чекав, вони подавили все вогневі точки "противника", знищили закопані в землю танки, повністю перервали телефонний та радіозв'язок. При цьому "легкі водолази" так грамотно і ефективно використовували вибухівку і автоматичну зброю, що захоплення генералів і адміралів, що мали за плечима досвід Великої Вітчизняної війни, не було меж. За підсумками навчань в Мінобороні вирішили перетворити Навчально-тренувальний загін в Загін по боротьбі з підводними диверсійними силами та засобами (скорочено: Загін ПДСС).

У 1969 році загони ПДСС були створені в складі Балтійського, Північного, Тихоокеанського флотів. Протидиверсійні загони були у всіх скільки-небудь великих військово-морських базах, особливо тих, де знаходилися підводні човни, озброєні ракетами і торпедами з ядерними боєголовками. (Після виведення Російських Збройних Сил з НДР, Польщі, країн Балтії, після розділу Чорноморського флоту частина з них розформували. Крім того, практично всі загони під скорочення потрапили особового складу.)

У 1970 році Головне розвідувальне управління Генштабу (ГРУ) створило розвідувально-диверсійний формування "Дельфін", призначене для таємних операцій проти військово-морських баз іноземних держав. Тактика підводних операцій, прийоми і методи навчання, спорядження, озброєння, технічні засоби - все це розроблялося радянськими військовими фахівцями майже з нуля, так як попередніх розробок практично не існувало, за винятком окремих ініціативних проектів або експериментів. Проте за кілька років з усіх аспектів, пов'язаних з підводного розвідкою і диверсіями, вдалося далеко обігнати аналогічні підрозділи ВМС США, Великобританії, Франції, ФРН, Італії, Ізраїлю. Сьогодні російські "Дельфіни" нібито взагалі недосяжні навіть для 'Тюленів "ВМС США.

***

Існує думка: особовий склад загонів ПДСС набирається в основному з числа морських піхотинців-добровольців. Кандидат повинен бути емоційно врівноваженим, здатним зберігати спокій в екстремальних ситуаціях, не боятися темряви, самотності, замкнутого простору. Він повинен витримувати великі фізичні навантаження, добре переносити занурення на значні глибини і перепади тиску. Якщо психологічні тести та медична комісія пройдені, кандидат стає курсантом. Далі починається базова підготовка, яка триває півроку (26 тижнів) і ділиться на 3 етапи.

Перший етап займає 7 тижнів. Навчальний день розрахований на 15 годин. Курсанти бігають кроси на далекі дистанції, плавають, займаються веслуванням, долають смугу перешкод. З кожним днем ​​навантаження збільшуються, а вимоги стають дедалі жорсткішими. Крім того, інструктори, проводячи заняття, систематично влаштовують різні перешкоди у виконанні завдання. Наприклад, розливають на воді і підпалюють нафту, або на пропливає повз колоді підривають заряд вибухівки ... В останню (7-ю) тиждень перевіряють здатність курсантів витримувати граничні фізичні та психічні навантаження. В цей час на сон відводиться не більше 3-4 годин на добу. Курсанти здійснюють марш-кидок з повною викладкою на 100 кілометрів, а також заплив в гідрокостюмі на 10 миль (18,5 км), буксируючи при цьому вантаж вагою до 40 кг. За оцінкою, в середньому даний етап проходить до кінця лише один з 15-20 курсантів.

Другий етап триває 11 тижнів. В ході його курсанти вивчають водолазне спорядження, мінно-вибухову справу, тактику бойових операцій малих груп в воді і на землі, основи військової розвідки, радіосправу, опановують холодною та вогнепальною зброєю (як серійним, так і спеціальним). Потім йдуть парашутна підготовка, скелелазіння, управління підводними, надводними і наземними транспортними засобами (наприклад, електробуксіровщікамі). Зрозуміло, чільне місце відводиться вивченню і відпрацювання різних дій під водою, способів проникнення з-під води в заданий район ...

Чимало часу приділяється рукопашному бою на суші і особливо під водою з ножем (звичайним і голкою). Хлопці ретельно відпрацьовують прийоми шокового, травматичного і смертельного впливу на супротивника.

В ході виконання різних навчально-бойових завдань відбувається підбір членів підрозділів бойових плавців. Сенс тут в тому, що кожне таке підрозділ (пара, трійка, четвірка і так далі) має діяти точно і чітко, як єдиний добре налагоджений механізм. А це вимагає взаємної «притирання» в процесі спільних занять.

Закінчивши другий етап навчання, курсанти здають залік по обороні берегових об'єктів і кораблів від плавців-диверсантів противника. Цей залік, краще сказати - іспит, відбувається під час навчань, побудованих як модель бойової операції. Тут перевіряється вміння працювати під водою на різних глибинах (орієнтуватися, спостерігати в умовах поганої видимості, вести бій, переслідувати ворога, відриватися від переслідування, маскуватися на грунті і т.д.). Успішно здали залік відправляють в окрему бригаду морської піхоти для закріплення набутих навичок. Це третій етап, він триває 8 тижнів. Досвідчені інструктори щодня контролюють курсантів. Потім одні бойові плавці залишаються в бригаді, інші повертаються в загони ПДСС, де вони проходили навчання. А найбільш здатним пропонують пройти дворічне навчання в спеціальному розвідувально-диверсійний центрі. Цю супереліту готують для проведення найважчих і відповідальних операцій. Всі вони - офіцери.

***

Цей навчальний центр готує кадри для загону "Дельфін". До недавнього часу він перебував на солоному озері Балхаш, в Казахстані (площа понад 17 тисяч кв. Км, глибина до 226 метрів). Тут курсанти стрибають з парашутом по всій шкалі висот (починаючи з 200 метрів і закінчуючи затяжними зі стратосфери), опускаючись при цьому на воду, ліс, гори, степ - в будь-яку погоду вдень і вночі. Висаджуються з вертольотів по канатах (за 28 секунд з висоти 40 метрів) і без канатів, стрибаючи в воду з висоти п'яти метрів від поверхні. Освоюють вихід з підводного човна через торпедні апарати. Вчаться знищувати кораблі, шлюзи, дамби, мости, захоплювати аеродроми, командні пункти, вузли зв'язку. Ще їх вчать виживанню в будь-яких кліматичних умовах, способам втечі з полону, роботі на всіх типах радіостанцій, застосування отрут, використання самих різних технічних засобів.

Чимало часу йде на вдосконалення навичок стрільби з різних моделей вогнепальної зброї вітчизняного та іноземного виробництва. Серед них деякі не мають аналогів в світі, наприклад, автомат для підводної (і надводної) стрільби АПС-78. На глибині 40 метрів (нижче в спорядженні на стиснутому повітрі не занурюються) він може вражати водолазів противника на дистанції до десяти метрів, або пробивати обшивку мініатюрної підводного човна, днище катера і т.д. На повітрі він вбиває на відстанях до 100 метрів! Зрозуміло, є й інші аналогічні види зброї, набагато сучасніше, але вони засекречені.

Але найголовніше, в чому плавці "Дельфіна" перевершили плавців всіх інших країн, це вміння долати будь-які рубежі підводного оборони і проходити там, де, здавалося б, пройти неможливо. Яскравий приклад: в штормову ніч три пари плавців висаджують з вертольота на воду за 15 миль від берега (тобто на видаленні в 28 кілометрів). Необхідно приховано підійти до військово-морській базі "противника", проникнути туди і підірвати якийсь об'єкт. Перший рубіж оборони - донні міни, що підриваються з берега за сигналами гідроакустичних станцій. Другий рубіж - сигнальні троси, натягнуті під водою в різних напрямках. Третій - підводний вибухова мережу з встановленими на ній зарядами, яку не можна різати і під яку неможливо підпірнути. А зверху світять прожектори і встановлені кулемети берегових постів, станеш перелазити через мережу зверху, відразу помітять і "розстріляють". Однак плавці "Дельфіна" проходили всі етапи, потім форсували майже прямовисну скельну стіну і безшумно "знімали" вартових. Потім мінували об'єкт і йшли назад в воду тим же шляхом, що і прийшли на берег.

У загоні відбувалася спеціалізація по регіонах майбутньої бойової діяльності: Латинська Америка, США з Канадою, Західна Європа, Південно-Східна Азія, Південна і Південно-Західна Африка, Близький Схід, країни Середземного моря і т.д. Після навчання в Центрі диверсантів відправляють в дельфінарії для вивчення методів боротьби з морськими тваринами, натренованими для знищення бойових плавців.

Для боротьби з підводними диверсантами дельфінів тренували на манекенах і навіть справжніх плавців. Дельфіни виявилися небезпечними супротивниками. Намагаючись зірвати ласти, вони могли втопити людини, а отримавши команду до атаки, пробивали наскрізь манекени металевим штирем, укріпленим на морді. Оскільки схожою програмою працювали лабораторії ВМС США, радянські фахівці розробили свої методи боротьби з тренованими морськими тваринами. Дана програма здійснювалася у великому поспіху. Справа в тому, що під час однієї з операцій з підриву американських транспортних кораблів з боєприпасами в бухті Камрань загинули двоє плавців "Дельфіна". Їх убили саме бойові дельфіни, доставлені туди з США для охорони акваторії бухти. Згодом спроби американців застосувати своїх дельфінів проти наших бойових плавців біля узбережжя Нікарагуа закінчилися знищенням тварин.

Коли інструктори приходять до висновку, що диверсант підготовлений повністю, його починають використовувати в бойових операціях. Однак раз на рік диверсанти обов'язково проходять курс перепідготовки, де їх знайомлять з новинками спорядження, озброєння, медичного забезпечення, а також з досвідом вітчизняних і зарубіжних бойових плавців за операціями за минулий рік. Аналогічну підготовку проходять і знамениті американські "Тюлені", "Ластівка", що перейняли в тому числі і наш досвід.

***

Проведення будь-якої операції бойових плавців неможливо без допомоги спеціальних наукових підрозділів. Вони дають точну інформацію про гідрографічних умовах в районі висадки (про підводні течії, рельєф берегової лінії, зручних підходах до берега, природних укриттях, небезпечних для людей морських мешканців, про температуру і прозорості води, про час і сили припливів і відливів і багато іншого) . Вони ж здійснюють звукоподводной зв'язок з плавцями, забезпечують їх гидроакустическими маяками, орієнтують по місцю розташування, здійснюють приховану закидання і прийом на борт. Найчастіше підрозділу технічного забезпечення знаходяться на борту "науково-дослідних" кораблів (раніше - Академії наук СРСР, нині - Російської АН) або в секретних відсіках плавучих заводів з переробки риби, крабів, креветок, кальмарів і т.д.

Своїми успіхами радянські бойові плавці в значній мірі були зобов'язані військовим конструкторам, що створює зброю і спорядження. Безшумне сверхскорострельное зброю, інфрачервоні, оптичні та лазерні приціли і целеуказатели, фугаси об'ємного вибуху, вакуумні боєприпаси, що буксируються ядерні фугаси (малі - вагою близько 27 кг і великі, що важать приблизно 70 кг), реактивні гранатомети, вогнемети, засоби придушення гідроакустичних і електронних приладів - все це було і є на озброєнні бойових плавців, все це вітчизняного виробництва, за якістю не гірше західних зразків, а часто і краще. Дихальні апарати замкнутого циклу дозволяють перебувати під водою протягом декількох годин, і людей не видає повітря, що видихається. Костюми з теплоізоляцією зберігають плавців від переохолодження, а прилади підводного орієнтування забезпечують боєздатність навіть в умовах нульової видимості. Знешкодити такого диверсанта зможе тільки підготовлений плавець з групи ПДСС.

В даний час в диверсійній роботі використовують невеликі підводні судна. В кінці 1980-х років радянські фахівці розробили надмалу підводний човен "Піранья". Вона могла підійти до об'єкта, взявши на борт 6 диверсантів, контейнери і додаткові кошти руху. Однією з вершин конструкторської думки стало пристосування "Сирена" - своєрідна обладнана торпеда. Всередині неї розміщувалися два диверсанта з усім необхідним спорядженням, і "Сирена" вистрілює з торпедного апарату підводного човна.

Потайливу висадку на територію іншої держави найлегше здійснити водним шляхом. Виходячи з таких міркувань, в 1971 році в складі секретного загону "Вимпел" 1-го Головного управління КДБ СРСР створили спеціальний підрозділ бойових плавців. Готували їх інструктори з "Дельфіна", але людей підбирали, природно, не серед морських піхотинців, а з числа оперативних співробітників КДБ. На відміну від диверсантів "Дельфіна", важливе місце в їх підготовці займала робота з агентурою в приморських населених пунктах країн ймовірного противника. Мета - у взаємодії з агентами захопити і знищити в день "ікс" стратегічні об'єкти. Або утримати їх до прибуття основних сил десанту з повітря і з моря.

Наскільки відомо, масштаб бойових завдань, що стояли перед бойовими плавцями загонів ПДСС всіх флотів, "Дельфіна" і "Вимпел", був величезний. У разі початку війни радянський морський спецназ повинен був вивести з ладу систему протичовнової оборони в Атлантиці, Тихому океані і Середземному морі, здійснити диверсії в центрах управління і зв'язку основних морських з'єднань країн НАТО, заблокувати передові операційні бази легких сил (катерів, десантно-амфібійних з'єднань , спецзасобів, протичовнових сил і т.д.), висаджуючи для цього з транспортних підводних човнів, з комерційних і промислових кораблів під чужими прапорами, з літаків і вертольотів, або будучи занедбаними на відповідні місця ще до початку війни. Коротше кажучи, морський спецназ повинен був нанести удар на всіх морських театрах, там, де не передбачалося використання ядерної зброї ...



Переглянутися всі Коментарі до новини
Додати коментар

останні Публікації 29 червня - День кораблебудівніка в России. Це - професійне свято суднобудівніків и судноремонтніків

Новий професійне свято День кораблебудівника встановлений Постановою Уряду РФ № 659 від 30 травня 2017 року за ініціативою Мінпромторг >>>
Новий професійне свято День кораблебудівника встановлений Постановою Уряду РФ № 659 від 30 травня 2017 року за ініціативою Мінпромторг   >>>   Флот: події і факти   Інформаційний огляд Флот: події і факти
Інформаційний огляд. Новини Чорноморського флоту, російського кораблебудування, судноремонту, наукова, громадська та культурне життя морського повідом >>>
Новітні криголами вирішать вікову проблему Російського Військово-Морського Флоту
Активне будівництво криголамного флоту, яке ведеться Росією, найчастіше пояснюється чисто комерційними міркуваннями. Дійсно, Севмор >>>
Сергій Лавров зустрівся з обществннностью Росії
Виступ Міністра закордонних справ Росії С.В. Лаврова на зустрічі з представниками російських регіональних некомерційних організацій, Москва, 24 >>>
В Культурно-виставковому центрі Музею оборони Севастополя відкрилася попередній продаж квитків на всі музейні об'єкти
З 21 червня в касі Культурно-виставкового центру Севастопольського військово-історичного музею-заповідника (вул. Леніна, 35) можна попередньо пріобрес >>>
«Розповіді Кудланова» розкривають читачам найцікавіші сторінки історії
21 червня в Культурно-виставковому центрі Севастопольського військово-історичного музею-заповідника відбулася презентація книги флотського поета і композит >>>
Битва за Галліполі. Чому союзники провалили комбінований етап Дарданелльской операції 1915-1916 років
У статті «Як союзники нам« допомагали », опублікованій в« НВО »від 7 червня ц.р., досить докладно було розказано про мор >>>
Українських кандидатів перевіряють на осілість. До Верховної ради намагаються потрапити знаходяться в бігах політики
Центральна виборча комісія (ЦВК) України завершила реєстрацію партійних списків і кандидатів в одномандатних округах на дострокових виборах >>>
$ 50 млрд в обмін на мир. США опублікували частину «угоди століття»
Білий дім опублікував економічну частину анонсованої більше двох років тому «угоди століття» - американського плану по врегулює >>>
За два дні до заворушень Грузію відвідав Майкл Карпентер. «Має місце велика провокація»
Увечері 22 червня в Тбілісі почалася нова хвиля протестів. На проспекті Руставелі перед будівлею парламенту серед мітингувальників знаходяться і політики- >>>


29 червня - День кораблебудівника в Росії. Це - професійне свято суднобудівників і судноремонтників
Новий професійне свято День кораблебудівника встановлений Постановою Уряду РФ № 659 від 30 травня 2017 року за ініціативою Мінпромторгу Росії і акціонерного товариства Об'єднана суднобудівна корпорація. Дата святкування визначена на 29 червня, і в 2017 році російські корабели відзначали його вперше.


Відображення (новий випуск!)





26 травня в Севастополі проведено комплекс пам'ятних і виховних заходів, присвячених 190-річчю подвигу чорноморського брига "Меркурій"

православні свята



Газета ФГУП "13 СРЗ ЧФ" МО РФ



Свіжий випуск





Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация