секрети довгожителів

  1. Прикріплений файл
  2. АВТОРИ:
  3. Орфографічна помилка в тексті:

28 травня 2010, 7:23 Переглядів: 28 травня 2010, 7:23 Переглядів:   Маякового познайомилися на війні

Маякового познайомилися на війні. Фото: А. Яремчук.

Як не дивно, вчені до цих пір не можуть пояснити феномен довгожительства. Він характерний для багатьох країн і не залежить від того, якою є середня тривалість життя в країні. "Наприклад, в Україні вона з кожним роком знижується, - розповідає доктор медичних наук, заступник директора Інституту геронтології АМНУ Олег Кульчицький. - Ще в 2006 році середня тривалість життя чоловіків була 67 років, в 2009 - вже 63,6 року. З жінками не всі так погано - в 2006-му - 73,5 років, в 2009-му - 73,2 року. Але тенденція все одно в бік зниження ".

При цьому кількість українців, які переступили 100-річний рубіж, залишається приблизно однаковим останні 10 років - 1200-1500 чоловік. Жінки традиційно живуть довше за чоловіків - в їх організм здатність до виживання закладена генетично. Однак при цьому жінки частіше страждають відразу декількома хронічними захворюваннями, з якими можуть жити роками.

Клацніть по зображенню для збільшення
Клацніть по зображенню для збільшення

ГЕНЕТИКА. За словами Олега Кульчицького, є три чинники, які безпосередньо впливають на довгожительство. "По-перше, це наявність довгожителів серед найближчих родичів - мама, тато, бабуся, дідусь. Особливо якщо вони пережили вік в 90 років. Причому ніхто з учених не може сказати, чи є це генетичним ефектом. Теорія про те, що схильність до довгожительства може передаватися у спадок, до сих пір не доведена ". За словами вченого, цей фактор дає додаткові 20-25% шансів стати довгожителем.

Другий важливий фактор, який впливає на довгожительство, - навколишнє середовище і спосіб життя. "Сюди відносяться рівень медичного забезпечення осіб похилого віку, їх добробут, екологія", - продовжує Кульчицький.

Третя складова - соціальна затребуваність довгожителя. "Вчені, творчі люди, як правило, живуть довше, тому що вони відчувають себе потрібними суспільству, родині. Гете написав" Фауста "в 82 роки! Колишній наш замдиректора, блискучий невропатолог Микита Маньковський - йому майже 96 років! Коли йому було 85 років , я не міг за ним встигнути, настільки він був рухливим. Його досі запрошують в наш інститут проконсультувати особливо важких хворих. Академік Пилип Сєрков з інституту фізіології дожив до 102 років, академік Максим Гулий - до 104 років, - перераховує Олег Кульчицький. - Згадайте тих же аксакалів у кавказ ських народів - найстаріші люди, з якими завжди радяться. Людині дуже важливо після 90 років зберегти якість життя: рівень свідомості, можливість спілкуватися з оточуючими. Медицина в цьому плані дає 15%, решта припадає на соціальний фактор ".

Кульчицький: Довгожителі показують, скільки нам відміряно
Кульчицький: "Довгожителі показують, скільки нам відміряно"

ЛЮДИ-унікум. "Довгожителі - це унікальні люди. І жоден учений толком не пояснить причин цієї унікальності. Це схоже на спортивним рекордам: хтось може пробігти стометрівку за 8 секунд, а решта, скільки не будуть тренуватися, ніколи цього не зроблять. Це природний феномен, який цікавий ще й тому, що показує, до якого віку може дожити людина. Серед вчених є різні думки з цього приводу. Одні дають "вилку" 90-120 років, мовляв, саме це термін, який нашому організму відвела еволюція і природа. Інші - 90-140 років. Деякі, навпаки, затв ерждают, що ці рамки - 80-100 років. До речі, вік 140 років жодного разу не був задокументований. Я особисто вважаю, що людському організму відведено 90-110 років ", - вважає Кульчицький.

Царалунге, 103 РОКИ: ВІРА В БОГА І РОБОТА

Олександра Царалунга
Олександра Царалунга. Пережила голод і війну

Мешканці Черкас Олександра Царалунге в березні 2010 року виповнилося 103 роки. Вона народилася в селі Мартаноша Кіровоградської області. Живе з 80-річною дочкою, яка за нею доглядає. У Олександри Олександрівни ясна пам'ять, до сих пір вона сама себе обслуговує. "Сама собі стираю, ходжу по дому, по двору, - розповідає Олександра Олександрівна. - довгожителька була моя бабуся, до 100 років точно дожила. Пам'ятаю, як вона на печі лузати насіння, - до смерті у неї були цілі всі зуби!".

Сама Олександра Олександрівна вважає, що дожити до такого похилого віку їй дозволив Бог. "Я в нього повірила в 1933 році. Наша сім'я дуже сильно постраждала від голоду, померли мої батько і чоловік. Я тоді сильно поранила ноги, до того ж вони сильно розпухли від голоду. Мені довелося пішки йти до районної лікарні. Там зробили перев'язку і босоніж, на бинтах я поверталася додому, це 12 км. Пройшов злива і дорогу розмило, як дійшла не пам'ятаю. Таке відчуття, що це Бог на крилах мене переніс. Коли я вже відпочивала біля будинку, по обличчю пробіг такий легкий вітерець ".

Пам'ятає бабуся і громадянську війну. "Мені було 10 років. Недалеко від села була річка з кущами, де було зручно ховатися. Пам'ятаю, одного разу я там прала і звідти виліз чоловік з червоною зіркою на шапці. Їх там ховалося чоловік п'ять. Попросив їжі, я збігала додому, і мама мені видала дві буханки хліба, пшоняну кашу ... ".

Секретом свого довгого життя Олександра вважає і постійну роботу. "Ще підлітком я була кращою ткалею в селі - вміла робити і килими, і рушники. Ще до війни я перебралася до Черкас, працювала на цукровому заводі. Під час війни познайомилася з другим чоловіком, він був поляком, побував у німецькому полоні. Ми прожили разом 17 років. А зараз, звичайно, не працюю - беру табуретку, сиджу в саду ".

Але коли Олександрі Царалунге виповнилося 100 років, сусіди частенько бачили її в городі з сапою. "Їм зовсім небагато - супчик, чашка чаю, молоко, кашку, - говорить вона. - Я ніколи багато не їла. Коли працювала в колгоспі, брала жменю пшениці, солі - так і харчувалася". У Олександри Олександрівни є навіть праправнук - Вані зараз 1,5 року. "Він дуже тямущий, любить спілкуватися по телефону", - сміється довгожителька. Ще у неї є двоє онуків і чотири правнуки.

"ДУБОВА" ВЕСІЛЛЯ СІМ'Ї Кутішенко

Душа в душу
Душа в душу. Іван і Тетяна Кутішенко разом вже 80 років

У селі Калинівка Житомирської області душа в душу живе найстаріша сім'я України - 100-річний Іван та 105-річна Тетяна Кутішенко. Нинішньої зими чоловік і дружина зіграли свою "дубову" весілля, а це ні багато ні мало - 80-річний ювілей!

За роки спільного життя подружжя виростило п'ятьох дітей, сімох онуків, дев'ятьох правнуків і трьох праправнуків. І, за їх визнанням, шлюб такий міцний тому, що все життя подружжя любили один одного і були не розлий вода. "Діти пропонували забрати до себе в місто по одному, але жити чоловікові і дружині порізно не можна - зачахнем від туги-розлуки", - кажуть вони.

Здоров'я у довгожителів вже не те: Іван Павлович осліп пару років назад, Тетяна Яківна погано чує. Зате знайомство один з одним вони пам'ятають до сих пір ясно, ніби все було тільки вчора. Зайшов 19-річний Іван в будинок, попросив води напитися, побачив 24-річну Тетяну та одразу ж зрозумів, що це любов. Через тиждень наречений і наречена справили гучну і пишне весілля. Гуляли всім селом три дні, а стіл ломився від щедрих частувань, адже батьки молодят не поскупилися зарізати для гостей веселощів майже вся домашня худоба.

Жили в достатку молоді недовго, потім гримнуло розкуркулювання і ще одна напасть - голод 33-го. Далі - гірше: почалася Велика Вітчизняна війна. Іван Павлович відправився на фронт. Був в полоні, звідки втік, переодягнувшись в ... жіночий одяг. Коли повернувся додому, довелося відновлювати зруйнований будинок. Але нічого, подружжя впоралися з усіма життєвими труднощами. Для того, щоб прогодувати велику сім'ю, Тетяна Яківна з ранку до ночі працювала в колгоспі, а Іван Павлович постійно мотався на заробітки. Куди тільки доля не закидала батька сімейства: то на Харківський машзавод, то на кар'єри в Коростень, то штукатуром під Київ.

І якою б важкою не була життя, чоловік і дружина жодного разу не посварилися. "Хіба що по дрібницях і ненадовго", - жартує Тетяна Яківна. А діти і внуки намагаються за найменшим радою звертатися до старших, щоб ті мудро розсудили будь-який спір. Тетяна Яківна досі захоплюється тим, що чоловік ніколи не пив і люблячи називає його "шпаком", а Іван Павлович не втомлюється нахвалювати, яка у нього дружина красуня.

Cекрет довголіття для подружжя з медичної точки зору простий: Іван і Тетяна все життя намагаються вживати в їжу натуральні продукти: молоко, м'ясо, яйця, овочі - зі свого городу і хозподворья.

Цікавий факт: в декількох поколіннях родини Кутішенко було багато довгожителів. При цьому в історії роду немає жодного розлучення!

Ельснер, 100 РОКІВ: "МІЙ СЕКРЕТ - У ходьбі"

Фрося
Фрося. Шахтар і листоноша

Свій сотий ювілей донеччанка Єфросинія Микитівна Ельснер відсвяткувала в лютому цього року. Незважаючи на свій похилий вік, бабуся з задоволенням випила за своє здоров'я цілий келих шампанського і поласувала шоколадними цукерками.

"А що ?! Життя у мене була дуже гіркою, треба її підсолодити", - жартує бабуся. Доля Єфросинії Микитівни, як і багатьох представників її покоління, видалася складною і неоднозначною. У 1931 році вона народила першу дочку, яка померла під час війни, чоловік загинув на фронті. Дитинство Єфросинії Ельснер пройшло в селі Вільховець Київської області. У цьому невеликому селищі вона, будучи дівчиськом, бігала з подружками в сад за яблуками і на річку. Працювала бабуся Фрося вже в столиці Донбасу на цукровому заводі, на шахті і на пошті. "І на роботу, і додому я завжди ходила пішки. Начебто і свіжим повітрям подихати, і м'язи розім'яти, - каже донеччанка. - Зараз я розумію, що, будь у мене сидяча робота, до такого віку і не дожила б", - каже Ельснер.

Навіть після того, як бабуся вийшла на пенсію, вона продовжувала займатися домашніми справами, працювала в городі до 95 років, багато читала. Зараз вона дивиться телевізор, в основному серіали і новини, і любить спілкуватися з близькими.

Живе Єфросинія Микитівна в Донецьку в приватному будинку зі своєю молодшою ​​75-річною дочкою Світланою. Дочка розповідає, що її мама зовсім примхлива - головне, щоб поруч були теплі шкарпетки і легкий бульйон на обід.

МАЯКІВ, 100 РОКІВ: не заздрю

МАЯКІВ, 100 РОКІВ: не заздрю

Киянин Іван Маяків перейшов столітній рубіж в листопаді 2009 року. Зараз він живе разом з дружиною Ольгою Павлівною (їй 89 років) і донькою Тамарою на бульварі Лесі Українки. "Вони одружилися в 1945 році, а вже через рік народився мій старший брат Віктор, він" дитя Перемоги ", тому так і назвали, - розповідає Тамара Іванівна. - На свята збираємося всією сім'єю - тато і мама, ми з братом, двоє онуків , двоє правнуків ".

У роки Великої Вітчизняної війни Іван Петрович був і десантником, і бортмеханік, і льотчиком, і навіть ... смертником. На літаках тоді не було кулеметів, які б відбивали атаку ззаду. Доводилося лягати в хвості і звідти стріляти по німецьких винищувачів. Якщо літак все-таки підбивали, кулеметник не виживають, тоді як у льотчика ще був шанс вистрибнути з парашутом. Всього Іван Петрович зробив 30 таких вильотів. Звільнившись з армії в 1961 році, Маяків працював у міськвиконкомі - завідував розподілом житлоплощі в столиці. У 1983-му (в 73 роки!) Вийшов на пенсію. Іван Петрович упевнений, що прожив так довго тому, що завжди був чесний, нікому не заздрив і ніколи не брав "на лапу".

"У тата було важке життя, - говорить Тамара Іванівна. - Але довгожительство у нього в крові - його бабуся прожила більше ста років, дідусь теж близько 90. Він кинув курити ще перед війною, ніколи не захоплювався спиртним. Вів рухливий спосіб життя, займався спортом. він до сих пір обов'язково робить по квартирі 8000 кроків. А ще він дуже врівноважена людина ".

НАЙБІЛЬШИЙ СТАРИЙ УКРАЇНЕЦЬ дожив до 116, А СВІТОВИЙ РЕКОРД - 122 РОКУ

Поки ніхто в Україні ще не переплюнув Григорія Нестора зі Старого Яричіва на Львівщині, який помер у віці 116 років в грудні 2007 року. Дідусь був головним довгожителем не тільки у нас, але на той момент і в усьому світі. Він так і не дожив до внесення в Книгу Гіннесса, хоча всі документи для цього були готові. А зі 116-м днем ​​народження його приїхали привітати десятки журналістів. Нестор був дуже веселим дідусем, цілими днями співав пісні. За все життя жодного разу серйозно не хворів, а помер тихо, уві сні. Читав без окулярів, ось тільки погано чув - потрібно було кричати йому на вухо. А ще відрізнявся відмінною пам'яттю, пам'ятав такі дрібниці, що рідні диву давалися. Хто з ким із сусідів і коли посварився, як його силоміць затягували в колгосп, а він відмовлявся, через що йому забороняли пасти корову на загальному пасовищі.

Нестор жив з сім'єю внучатою племінниці, ні дружини, ні дітей у нього ніколи не було. До речі, Холостячество Нестор вважав одним із секретів довголіття. Мовляв, не витрачав нерви на сімейні розбірки. Щоб довго жити, дідусь радив гуляти частіше на свіжому повітрі, є нежирну просту їжу. Сам він любив картоплю, оселедець, сир, капусту, супи, хліб з маслом, пив молоко і міцну каву. А звичайна булка з ковбасою була для нього делікатесом, адже він пережив кілька голодовок і дві світові війни. Міг пригубити чарку на свята, і навіть в свій останній день народження старий перекинув келих шампанського і чарочку коньяку. Не палив.

Ще одним секретом довгих років Нестора була відсутність негативних емоцій - заздрість і стреси вкорочують життя, говорив він. До останнього дня дідок сам справлявся по господарству, допомагав племінниці - ліпив з неї вареники. Наступним найстарішим українцем був донеччанин Михайло Кричевський - він помер у 2008 році, не доживши двох місяців до 112 років. Він був в ясній пам'яті, але його сильно підкосила смерть єдиного сина.

В СВІТІ. Найстарішою жінкою Землі з нині живих вважається 114-річна француженка Євгенія Бланкард. Самим же старим чоловіком вважається 113-річний американець Уолтер Бренінг. Взагалі, найдовше на планеті прожила француженка Жанна Кальман. Її рекорд - 122 роки і 164 дні. А з чоловіків рекордсменом-довгожителем визнаний датчанин Крістіан Мортенсен, який прожив 115 років і 252 днів.

Прикріплений файл:

Прикріплений файл


Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

АВТОРИ:

Харченко Олександра, Коновалова Христина, Терехова Катя, Дмитро Гомон

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

А що ?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация