Секрети Польської вулиці в Одесі

Ланжеронівський спуск. Фото: obodesse.at.ua

Секрети Польської вулиці в Одесі Артем Губарьков https://cdn.segodnya.ua/img/article/5576/12_main.jpg https://cdn.segodnya.ua/img/article/5576/12_tn.jpg 2014-10-05T02 : 40: 25 + 03: 00 Одеса На найстарішої вулиці міста колись стояли зернові комори, а зараз - пурхають «нічні метелики»

Вулиця Польська, що переходить в однойменний спуск - одна з найстаріших вулиць Одеси. Вона починається від Єврейської і закінчується Митної площею.

У радянські роки Польська носила ім'я італійського революціонера Гарібальді, який кілька разів бував в Південній Пальмірі. Правда, ще не в якості революціонера, а звичайного моряка. У свою чергу Польський спуск в середині XIX століття іменувався як Митний і Портовий. Після Жовтневої революції спуск отримав ім'я одесита, начальника штабу Червоної гвардії, Мойсея Ісааковича Кангун, який був смертельно поранений під час січневого повстання. Свою нинішню назву вулиця отримала тому, що в першій половині XIX століття польські шляхтичі будували на ній хлібні комори, в яких зберігалося зерно для подальшого транспортування в Середземноморські країни. Поруч з коморами поляки будували особняки. "Комори будувалися в класичному стилі і зовні виглядали красиво. Складно було уявити, що за цими стінами зберігається зерно. Навіть вдома шляхтичів виглядали в порівнянні з ними трохи непоказно", - ділиться краєзнавець Олег Губар. А через якийсь час комори і особняки перетворилися в дохідні будинки, так як зберігати зерно в центрі міста стало недоцільно.

Площа "метеликів" у порту

Наша стартова точка - Митна площа, в яку "впадає" Польський спуск. У різний час вона назвалася Карантинній, Портовій, Деволановской, а за радянських часів називалася площею Вакуленчука. Звідси можна швидко потрапити до головного входу в морпорт. Почасти це сусідство і забезпечило погану славу тутешніх місцях. Не секрет, що, як і в багатьох портових містах, в Одесі здавна процвітала проституція. Краєзнавці згадують, що на центральних вулицях міста не дозволялося містити будинки розпусти, а ось за межами центру вони були. З повіями на Митній площі пов'язана одна кумедна історія . На початку 1970-х в одному з відділень Одеської міліції не було прибиральниць, тому і каніфолі паркет було нікому. Так, підприємливі міліціонери періодично проводили на площі рейд і привозили в відділення не встигли сховатися путан, які на час займали вакантну посаду прибиральниць.

Зараз на Митній площі розбили сквер, звели житлові будинки і дорогі кафе. До речі, через роки місцеві гейші з родючого місця нікуди не зникли, їх навіть стало більше.

Сліди Гріна і Горького

Фото: kartagoroda.com.ua

Трохи попереду праворуч на Польський виходить Ланжеронівський спуск. Нині цей спуск відомий як арт-об'єкт: тут проводять кінопокази на відкритому повітрі під час Одеського міжнародного кінофестивалю. Але пов'язаний він також і з видатними літературними іменами Олександра Гріна і Максима Горького. Письменники в різні роки жили в нічліжці за адресою: Ланжеронівський спуск, 2, це на розі Польського спуску. Зараз про знаменитих постояльців нагадують меморіальні дошки. Олександр Грін жив тут в 1896-м і намагався влаштуватися моряком, але безуспішно. Після різних колотнеч Грін деякий час працював на пароплаві і навіть побував за кордоном. Горький же прийшов до Одеси з Бессарабії в 1891 році, обійшовши пішки майже всю Україну, і деякий час працював вантажником в порту. Правда, письменник протримався в місті до перших холодів і вирушив мандрувати далі.

статуя скнара

Фото: odessa.ua

Прямо навпроти Деволановской спуску, в невеликому сквері розташувався пам'ятник "Потьомкінцям - нащадки". Скульптуру встановили тут в пам'ять про повстання на броненосці "Князь Потьомкін-Таврійський", вона відтворює сцену розстрілу бунтівних моряків, які скидають з себе брезент. Монумент спочатку встановили на Катерининській площі в 1965 році на честь святкування першої російської революції 1904-1907 років. На пам'ятнику є напис: "Броненосець" Потьомкін "залишився непереможеною територією революції". І підпис: "В. І. Ленін". У 2006 році влада Одеси вирішили перенести пам'ятник на Митну площу, що викликало суспільне обурення і скандал. Націоналісти протестували проти перенесення, так як на місці "Потьомкінцям" повинна була з'явитися Катерина II.

До речі, через привареного біля підніжжя пам'ятника металевого рубля і дивних поз потьомкінців одесити прозвали пам'ятник кам'яним мореманам "Статуєю скнара". І навіть придумали байку для туристів про нібито розмові моряків на "Потьомкіна": перший з цілеспрямованим поглядом на монету вигукує: "Стій, я рубль знайшов! ". Другий:" Та де, де він ?! ". А третій:" Не бійся, зараз підніму! ".

Таємні шляху в бордель

Минаючи Польський спуск, можна вийти на колишню Польську вулицю (нині - Леха Качинського). Будинок № 5 - прибутковий будинок Великанова, побудований в 1891 році. У його дворі знімалися епізоди багатьох фільмів, в тому числі "Соньки Золотої ручки" і "Ліквідації", а ось старожили пам'ятають смутні часи, коли тут ще розташовувався бордель. У кімнатках по периметру двору-колодязя жили куртизанки, а у кімнат були секретні ходи, що ведуть до спуску в порт. Вони були зроблені для відвідувачів, які не хотіли бути поміченими. До речі, якщо подивитися на будинок з вулиці Польської - у нього три поверхи, а якщо з Польського спуску, то можна виявити, що їх чотири.

міст самогубств

Поруч з будинком №5 через Польський спуск перекинутий Строгановський міст, який тягнеться від Грецької вулиці і перетинає також Деволановский спуск. міст будував архітектор Гонсіоровський з 1853 по 1863-й рік, а названий він на ім'я генерал-губернатора графа Олександра Строганова. Зараз біля моста - високу огорожу, яке було встановлено незабаром після завершення будівництва. Причиною тому послужило те, що його чомусь активно стали використовувати для ... самогубств. Слід зазначити, що це найдовший міст Одеси: довжина його 120 метрів, висота - 13. Раніше міст представляв собою складну конструкцію, що складається з двох з'єднаних мостів: двухарочного над Деволановской спуском і трехарочние над Польським. А на початку 1980-х років його реконструювали, замінивши кам'яні опори на залізобетонні.

Будинок колекцій Блещунова

Минаючи міст, приблизно через п'ятсот метрів, в самому завершенні нашої прогулянки, де Польська вулиця впирається в Єврейську, знаходиться будинок №19, відомий як "Будинок Блещунова". У цьому прибутковому будинку 1832 року побудови проживав інженер, колекціонер і родоначальник одеського альпінізму Олександр Блещунов (1914-1991). Його ім'ям названо пік і перевал на Памірі, який вдалося підкорити експедиції на чолі з Блещунова. Крім того, він є засновником одеського і єдиного в Україні музею особистих колекцій: на свої кошти альпініст зібрав унікальну підбірку предметів прикладного мистецтва і подарував її місту. Так на радянських теренах у 1989 році в Південній Пальмірі і з'явився музей нового типу, який до цих пір в будинку №19 і відомий як Музей Блещунова.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Підписуйтесь на нашу розсилку

Другий:" Та де, де він ?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация