Секретний контракт: чи отримають ВПС Казахстану російські навчально-тренувальні літаки?

  1. Навіщо нам це потрібно (геополітичний аспект)
  2. Як і на яких умовах Казахстан отримає винищувачі?
  3. Як Су-30СМ змінить бойову авіацію Казахстану (технічних аспект)
  4. Чи отримає Казахстан російські навчально-тренувальні літаки?
  5. Як-130
  6. Як-152

Кілька днів тому на міжнародному військово-технічному форумі "Армія-2017" в підмосковному парку "Патріот" відбулася подія, яке можна вважати вельми знаменним для казахстанських Збройних сил. Російський авіабудівний концерн "Іркут" і вітчизняна держкомпанія, що займається торгівлею озброєнням і військовою технікою - "Казспецекспорт" підписали рамкову угоду про постачання для ВПС Казахстану бойових літаків. Угода ця практично не висвітлювалася в пресі з огляду на її секретності і дуже швидко випала з числа обговорюваних в казахстанському інформаційному просторі тем. Ні в "Казспецекспорте" - де факто абсолютно закритою для журналістів організації, ні в самій корпорації "Іркут" тему не коментують. У прес-службі "Іркут" посилаються на комерційну таємницю.

У прес-службі Іркут посилаються на комерційну таємницю

Ударний вертоліт Мі-28Н "Нічний мисливець" / Фото Григорія Беденко

Тим часом витоку все ж не вдалося уникнути. На прес-конференції за підсумками форуму директор Федеральної служби з військово-технічного співробітництва (ФСВТС) Росії Дмитро Шугай, повідомив, що загальна сума укладених контрактів становить близько 300 мільйонів доларів. Найбільший контракт, за словами російського чиновника, підписаний з Казахстаном. Ще далі пішов російський інформаційний портал Vedomosti.ru, який назвав і кількість придбаних Казахстаном літаків: до вже наявних в Казахстані 6 бортах Су-30СМ наші Військово-повітряні сили отримають ще 18 літаків.

Навчально-бойовий літак Як-130 / Фото Григорія Беденко

Таким чином, загальна кількість ультрасучасних машин російського виробництва у нас складе 24. Це дві повністю укомплектовані ескадрильї, і по теперішній час - величезна бойова міць для країни. З огляду на, що сьогодні жоден сучасний локальний конфлікт просто неможливо уявити без участі авіації, нарощування в наших Збройних силах авіаційної складової може серйозно змінити розклад сил в регіоні.

З огляду на, що сьогодні жоден сучасний локальний конфлікт просто неможливо уявити без участі авіації, нарощування в наших Збройних силах авіаційної складової може серйозно змінити розклад сил в регіоні

Іл-20, літак радіоелектронної розвідки і РЕБ / Фото Григорія Беденко

Навіщо нам це потрібно (геополітичний аспект)

Найбільша проблема Казахстану - це величезна територія з дуже низькою щільністю населення. Головне завдання силових структур - насамперед зберегти недоторканність сухопутних кордонів і повітряного простору. На півночі і північному сході межа з боку Росії практично не охороняється. На півдні і південному сході у нас, м'яко кажучи, не надто безтурботні сусіди, а якщо ще трохи далі на південь, то там - вічно буйний Афганістан. Зараз в Центральній Азії встановився відносний спокій.

Буксирування російського винищувача 5-го покоління Су-57 / Фото Григорія Беденко

Однак експерти стверджують, що це ненадовго. Перемога над Даіши в Іраку і Сирії - лише питання часу. З огляду на, що багато виють ісламісти родом із сусідніх з нами країн, їх повернення в рідні пенати може дорого обійтися населенню Центрально-азіатського регіону. Тут, як то кажуть, без коментарів. До чого може привести дестабілізація хоча б однієї республіки, ми вже спостерігали на прикладі Киргизстану з його Ошської подіями 2010 року.

Далі на південь, на субконтиненті, ситуація також далека від безхмарним. Конфлікт між Індією і Пакистаном ніхто не відміняв, і крім того, останнім часом спостерігається зростання напруженості у відносинах Індії та Китаю, у яких територіальні суперечки.

Стратегічний ракетоносець Ту-160 / Фото Григорія Беденко

Флагштоки в Кубинці / Фото Григорія Беденко

Таким чином, основна місія по захисту південних рубежів Співдружності в рамках ОДКБ повністю лягає на Казахстан. І Росія сьогодні в цьому вкрай зацікавлена, тому що у наших північних сусідів досить проблем на західному напрямку.

І Росія сьогодні в цьому вкрай зацікавлена, тому що у наших північних сусідів досить проблем на західному напрямку

Міністр оборони РК Сакен Жасузаков розмовляє з представниками Об'єднаної авіабудівної корпорації (ОАК) / Фото Григорія Беденко

Нурлан Орманбетов, генерал-лейтенант, головнокомандувач Силами повітряної оборони РК:

- В даний час у нас є угода з Російською Федерацією за єдиною системою протиповітряної оборони. Ми підходимо до того, щоб уніфікувати всю систему озброєння як протиповітряної оборони, так і авіаційної складової. І ось цей літак - Су-30 СМ, він зараз тільки прийнятий на озброєння у Російської Федерації, і тому він вважається одним з кращих в своєму класі літаків-винищувачів. Багатофункціональний літак, який може використовувати своє озброєння як по повітряних цілях, так і по наземним. При цьому використовується високоточна зброя.

При цьому використовується високоточна зброя

Модель Су-30 СМ в павільйоні ОАК / Фото Григорія Беденко

Як і на яких умовах Казахстан отримає винищувачі?

Перш за все треба сказати про те, що в Казахстан поставляються точно такі ж по комплектації серійні Су-30 СМ, як і призначені для Повітряно-космічних сил Росії. Так як наша країна є активним учасником ОДКБ, то російська сторона постачає нам військову техніку і озброєння за цінами, встановленими для російської армії. Про це вперше повідомив віце-президент корпорації "Іркут" по гособоронзаказу і льотної роботи Сергій Третяк в 2015 році, коли перші 4 борту прибутку на 604-ю авібазу в Талдикоргані. Пізніше вартість їх все ж була розсекречена. Як повідомив в червні цього року вищезгаданий директор ФСВТС Росії Дмитро Шугай, обсяг контракту склав близько 5 міллардів рублів. В даний час на озброєнні казахстанських BBC cтоит вже 6 бортів. На авіазаводі в Іркутську збирають ще два. Вони прилетять в Талдикорган в кінці цього року. Так само зробить і комплекс засобів обслуговування і наземного контролю.

Цікаво, що ще в грудні 2015-го портал Vedomosti.ru писав про те, поставка семи бортів на додаток до чотирьох уже поставленим обійдеться Казахстану в 10 мільярдів рублів. Таким чином, вартість 11 бортів, тобто майже повної ескадрильї мінус один борт складає 15 мільярдів рублів. Це 256 мільйонів доларів за нинішнім курсом. Варто зазначити, що цифри вельми і вельми умовні, але все ж дають приблизне уявлення про масштаби контракту.

Варто зазначити, що цифри вельми і вельми умовні, але все ж дають приблизне уявлення про масштаби контракту

Російська пілотажна група "Беркути" / Фото Григорія Беденко

У червні на московському авіасалоні МAKS-2017 Дмитро Шугай повідомив наступне: "У червні 2017 роки від казахстанської сторони отримано перелік продукції військового призначення, що включає 12 літаків Су-30СМ, в рамках договору про військово-технічне співробітництво від 24 грудня 2013 року".

У червні на московському авіасалоні МAKS-2017 Дмитро Шугай повідомив наступне: У червні 2017 роки від казахстанської сторони отримано перелік продукції військового призначення, що включає 12 літаків Су-30СМ, в рамках договору про військово-технічне співробітництво від 24 грудня 2013 року

Ту-22М3, надзвуковий ракетоносець-бомбардувальник з крилом змінної стріловидності / Фото Григорія Беденко

В даний час авіазавод в Іркутську збирає в рік по два літака Су-30 СМ для Казахстану. Якщо колишні темпи не зміняться, то повністю укомплектувати ескадрилью нашим ВВС вдасться до 2019 року. Дві ескадрильї, відповідно, ще через 6 років - до 2025-го. Але це в тому випадку, якщо не буде прийнято жодних політичних рішень, які змінюють терміни поставок, що цілком ймовірно. Авіазавод ПАТ "Іркут" може збирати і більшу кількість літаків Су-30 СМ протягом року.

Авіазавод ПАТ Іркут може збирати і більшу кількість літаків Су-30 СМ протягом року

Моделі Су-30СМ і Як-152 в павільйоні ОАК / Фото Григорія Беденко

Як Су-30СМ змінить бойову авіацію Казахстану (технічних аспект)

До квітня 2015 року, коли на авіабазу в Талдикоргані прибула перша четвірка нових "сухарів", винищувальна фронтова авіація і авіація ППО Казахстану складалася з літаків 3-4-го поколінь ще радянського виробництва. Частина бортів з партії Су-27С, які надійшли з Росії в кінці 90-х і початку нульових, в обмін на виведені стратегічні бомбардувальники були модернізовані. Переоснащення літаків вироблялося на авіазаводі в білоруських Барановичах. В результаті оновлені Су-27 отримали індекс Су-27 БМ2 (бойової модернізований) і Су-27 УБМ2 (навчально-бойової модернізований). З цих літаків було сформовано підрозділ "Барси Семиріччя".

МіГ-35 перед вильотом / Фото Григорія Беденко

Ще в Казахстані є легкі фронтові винищувачі Міг-29. Вони входять до бойового складу 602-ї авіаційної бази, розташованої в Шимкенті. Взагалі, вважається, що військовий літак в мирний час живе довше, ніж цивільний. Це пояснюється особливостями його експлуатації та підтримки технічного стану. Однак залізо є залізо. Воно не вічне, навіть при самому ретельному обслуговування і дбайливе відношення.

Воно не вічне, навіть при самому ретельному обслуговування і дбайливе відношення

Підготовка МіГ-35 до вильоту / Фото Григорія Беденко

Крім того, 4-е покоління поступово відходить в історію. Зараз в світі спостерігається так звана гонка п'яте. Як відомо, першою країною, яка поставила на озброєння винищувачі 5-го покоління, були США з їх F-22 Raptor. В даний час рівня бойової готовності досяг вже другий літак цього сімейства - F-35 Lightning II. Американці поступово озброюють новим винищувачем своїх союзників. Буквально на днях "лайтинг" отримав Ізраїль. До цього - Італія і Великобританія. "П'яті" вже є в Китаї і Японії. У Росії Т-50 ПАК ФА був зовсім недавно офіційно перейменований в Су-57. У частині Повітряно-космічних сил він почне надходити в 2019 році. Якби не її поновлення винищувального парку, наша країна цілком могла виявитися нижче сучасного технологічного рівня.

Буксирування російського винищувача 5-го покоління Су-57 / Фото Григорія Беденко

Ми вже писали про переваги Су-30 СМ, але все ж варто ще раз про них згадати.

Су-30СМ (серійний модернізований) - російський багатоцільовий двомісний важкий винищувач покоління 4 ++. Літак обладнаний двома двоконтурними форсованими турбореактивними двигунами АЛ-31ФП з керованим вектором тяги, що надає йому надманевреність. Су-30 створювався як літак для командного бою. Його бортовий ПФАР-радар, який отримав найменування Н011 "Барс", значно перевершує всі раніше розміщувалися на винищувачах сімейства Су-27 аналогічні системи.

Ударний вертоліт Мі-28 / Фото Григорія Беденко

По суті за допомогою цього вузла важкий винищувач бере на себе функції літака дальнього радіолокаційного виявлення (АВАКС). Наприклад, винищувач противника Су-30 може виявити на видаленні до 140 кілометрів, групу танків - до 50 км, а морські цілі - до 120 км. Літак може не тільки вражати повітряні, наземні і надводні цілі за допомогою власного ракетного озброєння, а й наводити на них винищувачі-бомбардувальники з меншим радіусом виявлення цілей.

Літак може не тільки вражати повітряні, наземні і надводні цілі за допомогою власного ракетного озброєння, а й наводити на них винищувачі-бомбардувальники з меншим радіусом виявлення цілей

Cу-25, броньований дозвуковой штурмовик / Фото Григорія Беденко

Якщо додати до цього сучасну комп'ютерну начинку і надманевреність, іноді виходить за межі аеродинаміки, то Су-30 перетворюється в грізну багатоцільову повітряну платформу, яка здатна завдати потенційному супротивникові величезної шкоди. На Су-30 встановлено безліч сучасних вузлів, таких як оптичний радар виявлення цілей, а також вбудований в шолом льотчиків інтерфейс системи наведення озброєння. Він дозволяє управляти бойовими системами літака буквально поворотом голови.

Стратегічний ракетоносець Ту-95МС / Фото Григорія Беденко

Єдине, що відрізняє сімейство Су-30 від літаків 5-го покоління, таких як американські F-22 Raptor і F-35 Lightning II, а також новітнього російського Cу-57, - це відсутність стелс-технологій. Втім, Су-30 вони і не потрібні - він займає іншу тактичну нішу. Справа в тому, що з такою потужною ПФАР-системою літак легко виявляється потенційним противником. Стелс-винищувачі і бомбардувальники атакують противника приховано, з вимкненими радарами - мета для них зазвичай підсвічує літак АВАКС, що знаходиться на значній відстані (який, до речі, дуже вразливий). Су-30 ж працює у відкриту, із застосуванням потужних засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ). Такі системи як "Хібіни" і "Сорбція-С" можуть не тільки "засліпити" радари ворожих винищувачів, а й вирубати цілі наземні комплекси ППО. Ще одна цікава особливість Су-30СМ: він здатний складати радіолокаційні карти місцевості.

Ще одна цікава особливість Су-30СМ: він здатний складати радіолокаційні карти місцевості

Літаки здатні вражати наземні цілі за допомогою бортового озброєння різної номенклатури - зокрема, некерованими реактивними снарядами (НУРС) / Фото Григорія Беденко

Сьогодні винищувачі сімейства Су-30, крім Казахстану і Росії, складаються на озброєнні восьми країн світу. Це Алжир, Венесуела, В'єтнам, Індія, Індонезія, Китай, Малайзія і Уганда. Найбільша угруповання Су-30 в конфігурації Су-30МКІ (експортний варіант) знаходиться в Індії - близько 225 машин.

Міністр оборони РК Сакен Жасузаков знайомиться з продукцією ПАТ "Іркут" / Фото Григорія Беденко

Чи отримає Казахстан російські навчально-тренувальні літаки?

Безумовно, спріобретеніе нашими військово-повітряними силами сучасних бойових винищувачів, актуалізується питання підготовки кадрового складу для їх експлуатації. Про те, як в Казахстані йдуть справи в цій сфері, ми докладно писали тут і тут .

Навчально-бойовий літак Як-130 / Фото Григорія Беденко

Цілком очевидно, що парк казахстанської навчально-тренувальної авіації також необхідно оновлювати. За контрактом, корпорація "Іркут" змонтувала на авіабазі в Талдикоргані тренажерний комплекс Су-30 СМ. Але "літати" на тренажері і підніматися в повітря на реальному літаку - це дещо різні речі. Зараз наші військові придивляються до двох продуктом ПАТ "Іркут". Це навчально-бойовий Як-130 і навчально-тренувальний Як-152.

Це навчально-бойовий Як-130 і навчально-тренувальний Як-152

Як-130 на статиці в Кубинці / Фото Григорія Беденко

Як-130

Як-130 (з кодифікації НАТО: Mitten - "Рукавиця") - російський навчально-бойовий літак, легкий штурмовик, розроблений ОКБ імені Яковлєва спільно з італійською компанією Aermacchi для заміни в Військово-повітряних силах Росії навчально-тренувальних літаків Л-39.

До завдань літака входить навчання курсантів льотних училищ: зліт-посадка, пілотування, навігації, виконання складних маневрів, набуття навичок дій на граничних режимах польоту, дій при відмовах авіаційної техніки і помилки льотчика, виконання польотів в зімкнутих бойових порядках вдень і в умовах візуальної видимості , освоєння систем озброєння і відпрацювання основ бойового застосування при діях по наземним і повітряним цілям, навчання навичкам виконання наступальних і оборонних маневрів, характерні для літак ів четвертого і п'ятого поколінь.

До завдань літака входить навчання курсантів льотних училищ: зліт-посадка, пілотування, навігації, виконання складних маневрів, набуття навичок дій на граничних режимах польоту, дій при відмовах авіаційної техніки і помилки льотчика, виконання польотів в зімкнутих бойових порядках вдень і в умовах візуальної видимості , освоєння систем озброєння і відпрацювання основ бойового застосування при діях по наземним і повітряним цілям, навчання навичкам виконання наступальних і оборонних маневрів, характерні для літак  ів четвертого і п'ятого поколінь

Оптико-локаційна станція Су-35С / Фото Григорія Беденко

Літак оснащений системою імітації режимів бойового застосування, що дозволяє (без стрілянини справжніми боєприпасами) відпрацьовувати повітряний бій, взаємодія між літаками, ракетно-бомбові удари по наземних цілях, в тому числі з імітацією ППО противника. Є і дев'ять точок підвіски - для підвісних паливних баків і контейнерів зі справжніми гарматами і ракетами.

У разі війни літак здатний виконувати завдання легкого штурмовика - знищувати окремі наземні об'єкти, малоскоростной повітряні цілі. При поставках на експорт Як-130 позиціонується як навчально-тренувальний комплекс для освоєння винищувачів Су-30МК.

При поставках на експорт Як-130 позиціонується як навчально-тренувальний комплекс для освоєння винищувачів Су-30МК

Навчально-тренувальний літак Як-152 / Фото Григорія Беденко

Як-152

Як-152 - поршневий навчально-тренувальний літак початкової підготовки і професійного відбору льотчиків на ранній стадії навчання. Входить до складу навчально-бойового комплексу Як-130 і включає в себе процедурний тренажер, навчальний комп'ютерний клас і засоби об'єктивного контролю.

Курсанти льотних училищ отримають можливість навчитися початковій техніці пілотування, основам навігації, фігурам вищого пілотажу і груповим польотів. На літаку можна буде відпрацювати техніку пілотування за приладами (під шторкою), захід на посадку з використанням аеродромних посадочних систем і дії в особливих випадках під час польоту. Підвищити ефективність навчання дозволить тренажерний комплекс з єдиним програмним забезпеченням.

Як-152 має повністю уніфіковане з Як-130 інформаційно-управляє поле кабіни, а комплексне використання двох УТС - поршневого на початковому етапі навчання і реактивного навчально-бойового для вдосконалення отриманих навичок, є оптимальним поєднанням в системі підготовки курсантів.

Пілотажна група "Беркути" / Фото Григорія Беденко

З огляду на закритість інформації про процес укладання контрактів, поки важко припускати, закупити чи "Казспецекспорт" ці літаки, чи ні. Але факт того, що консультації по темі ведуться на досить серйозному рівні очевидний.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация