Шекспір ​​в ролі ботаніка

Науковий світ буквально сколихнула знахідка, зроблена в книзі з ботаніки XVI століття. Ряд дослідників стверджує, що зображений на титульному аркуші фоліанта чоловік є не ким іншим, як Вільямом Шекспіром. Як відомо, прижиттєвого портрета Шекспіра не існує. Так що у знахідки (якщо все підтвердиться) є всі шанси стати сенсацією. Науковий світ буквально сколихнула знахідка, зроблена в книзі з ботаніки XVI століття

Джерело: Splash / All Over

Як відомо, прижиттєвого портрета Шекспіра не існує. Кілька років тому поспішили повідомити про нібито знайденому зображенні великого драматурга, зробленому ще за його життя, але незабаром було спростування. І на цей раз немає повної впевненості, що зображений на титульному аркуші фоліанта чоловік саме Вільям Шекспір. У всякому разі його імені в книзі немає.

Скептики можуть не вірити, що Шекспір ​​виглядав таким, яким його вигляд представлений на надгробку в церкві містечка Стратфорд-на-Ейвоні - безбородий, лисий чоловік в окулярах. Але не менш важко визнати в бороданя з пишними, по-Будьонівському закрученими вусами автора сонетів і п'єс. Тим більше, що його зображення поміщено в компендіум з ботаніки The Herball of Generall Historie of Plantes.

В одній руці ця людина тримає трав'яниста рослина, відоме як рябчик шаховий (Fritillaria meleagris), а в іншій - кукурудзяний качан, що, на думку автора знахідки, наводить на думку про поему Шекспіра "Венера і Адоніс" і його драмі "Тит Андронік" .

Так міркує британський історик Марк Гріффітс (Mark Griffiths), інтереси якого тягнуться в області як літератури, так і ботаніки. Про своє відкриття він повідомив в журналі Country Life, де постійно співпрацює. Редактор журналу Марк Хеджес (Mark Hedges) назвав цю публікацію "літературним відкриттям століття".

Але чому Шекспір сховався в грубезному томі придворного садівника Джона Джерарда (John Gerard)? На це питання ніхто не може відповісти. Гріффітс, який знайшов, що всі чотири фігури, зображені на титульному аркуші, відповідають реальним історичним персонам. Один з них - автор книги Джон Джерард, всесвітньо відомий у той час фламандський ботанік, а особистість одного залишалася невідома.

Марк Гріффітс вирішив пробратися крізь ретельно продумані декоративні прикраси, квіти і символи, які оточують чотири алегоричні чоловічі фігури, щоб дізнатися, хто ховається під четвертим зображенням. Для цього досліднику довелося глибоко вникнути в хитромудрий клубок ребусів, шифрів, геральдичних мотивів і символічних квітів тюдоровской епохи, які все були підказками.

І на цій підставі дійшов висновку, що перед нами портрет 33-річного Шекспіра, зроблений за життя драматурга в період після написання ним "Сну в літню ніч" і напередодні створення "Гамлета".

Гріффітс не приховує, з якими проблемами йому довелося зіткнутися в ході свого дослідження. Вчений, розмірковуючи над фігурою одягненого в римську тогу і прикрашеного лавровим вінком чоловіки, замислювався про бога Аполлона і поезії, однак, пише він на сторінках "Гардіан", перш за все перебирав осіб з оточення натураліста і травника Джона Джерарда або тих, кому він присвятив свою книгу.

Чотири фігури і літера Е, прикріплена до наконечника стріли. Так в єлизаветинський часи латинське слово quater використовували для жаргонного позначення чотирьох гравців в кістки або в карти. Досить помістити Е в кінець слова, як вийде quatere, що є інфінітивом латинського дієслова quatior, що означає означає "потрясати" - shake. Придивившись ближче, можна прийняти чотири фігури в якості списи - spear. Прізвище Shakespeare можна перевести як "приголомшливий списом".

Знайшлося і пояснення для фрітілларіі, яку привезли з Франції двадцятьма роками раніше і першим, хто став вирощувати цю рослину в англійських садах був ботанік Джерард. Згідно давньогрецького міфу Адоніс, що загинув від іклів вепра, з волі Афродіти був перетворений в трав'яниста рослина сімейства Лютикова анемона (Anemone). Шекспір ​​перетворює свого героя в рослина сімейства лілійних - рябчик шаховий або, як його величають в Альбіоні, snake's head - "зміїна головка".

"Повірте мені, є тільки один художній твір єлизаветинської епохи, в якому згадується цей екстраординарний новий квітка. Це - Венера і Адоніс", - запевняє нас зі сторінок Guardian містер Гріффітс.

Зізнатися, судячи по рядках з еротичної поему Шекспіра, описаний в ній квітка цілком схожий на анемону:

"Кров зібралася і в стебло загусла.

І ось квітка - схожий на тюльпан ...

Так був він бел, і разом з тим Багров,

Нагадуючи плоть, і разом кров ".

(Переклад В. Ладогіна)

Далеко не всі шекспірознавці поділяють впевненість Гриффитса. Зокрема, російський телеканал НТВ наводить слова шекспірознавець Люсі Монро: "Картина дійсно цікава, але повірити в те, що прижиттєвий портрет письменника помістили на обкладинку ботанічного довідника, досить складно".

Британська національна портретна галерея, де зберігається визнаний канонічним потре Шекспіра, в свою чергу вибухнула спеціальною заявою: "Версії про те, як виглядав Шекспір, з'являються із завидною регулярністю. Ми серйозно розглядаємо кожну з них. Але в даному випадку припущення нам не здається що заслуговують на довіру . Ми як і раніше вважаємо, що єдиним прижиттєвим портретом поета є картина, що зберігається в нашому музеї ".

Читайте також:

Десять головних знахідок археологів - 2014

Ліжко та виплеснута пристрасть Шекспіра

Гамбія: цілилися в геїв, а потрапили в Шекспіра

Містики: чарівна алхімія Шекспіра

Але чому Шекспір сховався в грубезному томі придворного садівника Джона Джерарда (John Gerard)?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация