Секта і особистість: психологічні механізми впливу

  1. Секта vs Церкви
  2. «Стати як боги»
  3. «Свобода» сектантів і свобода прихожан
  4. «Тоталітарна секта» і її «адепти»
  5. Як розпізнати тоталітарну секту
  6. Психічне насильство над особистістю
  7. Екс-культісти і їхнє здоров'я
  8. «Обробка» новачка
  9. Секрет успіху секти
  10. психологічна маніпуляція
  11. Найбільш небезпечні сучасні секти

Чому культові організації мають такий успіх? - професор Віктор Чернишов.

- професор Віктор Чернишов

Не раз уже в ЗМІ було сказано про наслідки впливу тоталітарних організацій і нетрадиційних культів на людину. Часто люди перетворюються на рабів за допомогою всеосяжної системи заборон і приписів, коли все їхнє життя регламентується до найдрібніших деталей, між ними і рештою світу створюється стіна відчуження, вони віддають організації своє майно, свої сили, здоров'я ... Часто це закінчується божевіллям або самогубством (іноді вбивством).

Ця проблема не нова - ще в 30-ті роки XIX століття антисектантської роботою в Саратові займався святий преподобний Іларіон Оптинський. Він активно протистояв діяльності скопці і молокан, переконуючи помиляються словами Святого Письма, а в разі виявлення кримінально караних діянь сектантських лідерів - сприяв їх припинення з боку правоохоронних органів.

Вчення і діяльність багатьох деструктивних сект згубно впливає на духовне життя людини і спотворює біблійне вчення про Бога, світ і людину. На жаль, ніде в українському законодавстві поняття «секта» не визначене. Однак, ми будемо користуватися цим терміном, використовуючи його як умовний.

Секта vs Церкви

Всі організації, віднесені нами до розряду сект, класифіковані так виключно на підставі аналізу їх вчення, або культової практики порівняно з вченням і практикою Православної Церкви і / або інший культурообразующей конфесії. Всі послідовники даних організацій не є і не можуть вважати себе членами Православної Церкви в силу розділяється ними світогляду. Будь-які заяви організаторів і керівників подібних квазірелігійних організацій про їх зв'язок нібито з Православною Церквою і відповідності їх навчань з Православним віровченням, а також про отримані ними благословення на діяльність, не мають ніяких підстав. Найчастіше секти використовують обман або приховують інформацію про себе при контактах з людьми, які не перебувають в даній організації; практикують різні методи контролювання свідомості своїх членів, в тому числі гіпнотичний вплив, зомбування і інші техніки маніпуляції. Вони не визнані традиційними Церквами як послідовники відповідної релігії (слово «Церква» ми беремо по відношенню до інших конфесій умовно, бо Церква Єдіна і неподільна, про що свідчить сам Символ Віри).

Ми досить мало знаємо про способи введення людей в змінені стани свідомості. До кінця не знаємо про існування тонких технологій реформування свідомості, завдяки яким допитливим, які шукають і духовно розвиненим людям (в тому числі нашим дітям) можуть викликати фобії і прищеплювати залежності. Не знаємо, що, маніпулюючи спрагою духовності і філософськими пошуками людей, їх незадоволеністю, втратою цінностей в сучасному секулярному світі і щирою потребою щось змінити, - їх можуть перетворити на фанатиків-сектантів.

«Стати як боги»

Першим сектантом був сам сатана, котрий використовував при розмові з Євою типові прийоми сектантської вербування. Ми бачимо обман при вербуванні: «Істинно Чи Бог наказав: Не їжте з усякого дерева в раю?» І помилкове обіцянку: «Ні, не помрете, але знає Бог, що в день, в який ви їсти, ваші очі розкриються, і ви будете, як боги, знаючи добро і зло »(Бут. 3: 1-5). Ключові слова тут - «знання», «сила», «всемогутність». Це і є характеристика всіх сект - вони обіцяють всі блага земні, володіючи якими, можна «стати як боги» і обійтися без Самого Бога.

Лідери сект, володіючи цими знаннями, набувають величезні сили, за допомогою яких можна маніпулювати або людьми навколо себе, або навіть урядом.

Як це не дивно на перший погляд, але в більшості випадків вербування в тоталітарну секту відбувається на добровільній основі і лягає на ґрунт, вже підготовлену попереднім життям потенційної жертви.

В процесі щирого пошуку духовності людина хоче піти від самотності і бути в подію з вічним змістом: «... людське буття завжди прагне за межі самого себе, - пише В. Франкл, - завжди прагне до сенсу. Тим самим головним для людського буття є не насолода або влада і не самоздійснення, а скоріше здійснення сенсу ».

Тим самим головним для людського буття є не насолода або влада і не самоздійснення, а скоріше здійснення сенсу »

«Свобода» сектантів і свобода прихожан

Головна відмінність неокультів і сект від традиційних релігій - це «свобода».

Релігії поважають право особистості на вільний вибір свого віровчення, вони не використовують психотехніки, не формують залежність віруючих від своїх наставників, не мають на відступників. Тобто, принципова відмінність полягає в тому, що в релігії творча самобутність особистості - основа подібності людини Богу. У неокультах ж навпаки, людина - лише інструмент для досягнення певних цілей і не в останню чергу для отримання конкретної вигоди.

Звідси, «єресі - це відхилення в значеннях і формах від стрижня панівної релігії; вони існували і завжди будуть існувати внаслідок того, що люди відрізняються індивідуальним мисленням, власним «подією з Богом», своїм поданням, знанням, «звісткою» про Бога, яка морально визначає їх принцип життя, їхнє життя по «совісті», - пише відомий російський дослідник культових феноменів Кондратьєв Ф.В. Тут, хоча і спостерігається в тій чи іншій мірі «патологія розвитку» в духовно-моральному сенсі, але все ж людина, як і в істинної релігії, не "втрачає себе», своєї індивідуальності, своєї свободи вибору; тут він ще здатний до критичного, оціночним мислення і цілком здатний до перегляду своєї світоглядної позиції.

«Тоталітарна секта» і її «адепти»

Вітчизняні та зарубіжні дослідники протягом останніх десятиліть активно вивчають феномен так званих деструктивних культів. У нашій країні зараз більш поширеним і частіше використовуються є термін - «тоталітарна секта». Використовується нерідко і назва - асоціальний (деструктивний) культ.

З урахуванням інших варіантів визначень термінів «секта» і «культ», пропонованих в різних словниках, наукових дослідженнях і навчальних посібниках, можна дати наступний їхній варіант.

Термін «секта» походить від латинського «secta» - образ думок, школа, вчення, партія. У повсякденній мові поняття «секта» з часом все більше асоціювалося з дієсловом secare - відокремлювати, відрізати. Таким чином виникло розуміння секти як особливого релігійної громади або групи замкнувшейся в своїх інтересах (в тому числі культових), що відокремилася від традиційної церкви або традиційної релігії.

Адепт - ревний послідовник, прихильник культу, присвячений в вчення і таємниці культу. Адептів зазвичай в просторіччі так і називають - «сектанти».

У книзі «Небезпечні тоталітарні форми релігійних сект» автори (Свящ.Андрей Хвиля-Олінтер, С.А.Лукьянов) поняття тоталітарної секти розкривають наступним чином: «Тоталітарна секта - авторитарна ієрархічна деструктивна організація (релігійна, політична, освітня, комерційна), або рух, практикує облудну вербування і контроль свідомості для збереження своїх адептів покірними доктрині і лідеру, який цілеспрямовано їх обманює і прив'язує до себе, користуючись їхньою необізнаністю і недосвідченістю і культивує я у них стан невігластва і неприродною протизаконної залежності ».

У роботах митрополита Ленінградського і Ладозького Іоанна (Сничева) вказується, що духовний тоталітаризм, так само як і політичний, має на меті захоплення влади над людьми, але тільки за допомогою релігійних віровчень.

Використовуючи природну духовну потребу людини і тягу його до пошуку істини, тоталітарна секта бажає поневолити не тільки людини, а й змусити служити собі в ім'я самого Бога.

Як розпізнати тоталітарну секту

Владика Іоанн привів ознаки, за якими можна відрізнити тоталітарні секти:

1). тоталітарні секти відрізняються не тільки переконаністю в тому, що всі крім них неминуче загинуть, а й глибокою радістю з цього приводу;

2). кожна секта вважає, що тільки вона знайшла єдино правильний шлях богопізнання, і що Бог доручив їй одній розповісти про Нього всьому світу;

3). всяка секта оперує якимось таємним вченням, яке ховається від непосвячених, і головні моменти вчення повідомляються тільки після навернення, коли дороги назад вже немає. Це те, що в психології називається езотеричним розривом;

4). в секті, в міру посвячення, власне релігійне початок витісняється служінням не Богу, а інтересам організації, яке цілком визначається інтересами її лідерів. Зв'язок з Богом замінюється на відданість людині - вчителю або групі лідерів, які діють від його імені (по роботі «Як нам уберегти Росію» СПб., 1993).

У тоталітарній же секті (бо є секти і не тоталітарні, чи не деструктивні, як, наприклад, баптисти, адвентисти, меноніти, п'ятидесятники та ін.) Відбувається впровадження в душу неофіта через позбавлення його волі і права на інформовану згоду. Це те, що називається контролем свідомості. Контроль свідомості завжди присутній в подібних організаціях. Контроль свідомості - це умисне насильницьке управління психікою і поведінкою людини для досягнення маніпулятором корисливих цілей з використанням техніки модифікації поведінки без осмисленого згоди контрольованих людей.

Психічне насильство над особистістю

Збиток здоров'ю та особистості людини в культі наноситься в результаті прихованого психічного насильства і маніпулювання свідомістю людини під виглядом проповідей, обрядів, ритуалів, внаслідок масивних навіювань в станах штучно зміненої свідомості аж до глибокого гіпнозу і самогіпнозу, що наступають в результаті застосування певних психотехнических методів під час « богослужінь », обрядів, ініціації, медитацій.

Фахівці і доктора, які спостерігали, наприклад, колишніх саєнтологів, діагностували їх стан як «посттравматичний стресовий розлад». Психіатри дійшли висновку, що Хаббард вивернув навиворіт лікувальні процеси, які використовуються для зняття нав'язливих станів, таким чином штучно доводячи клієнтів до синдрому цих станів, які в свою чергу приводили до ряду психічних розладів. Колишні члени повідомляли про високий відсоток психічних розладів, викликаних так званим «синдромом хронічної втоми» - відсутністю бажань і енергії. Однак поки по цим повідомленням не проводилося глибоких наукових досліджень, стверджує Ф.В.Кондратьев.

Психосоматичні симптоми (головний біль, болі в спині, астма, шкірні порушення, розлади сну, кошмари, травні розлади, сексуальні проблеми) стають постійними супутниками колишніх адептів тоталітарних культів і сект.

Проблеми з прийняттям рішень, уповільнене психологічне розвиток, втрата психологічної сили, відчуття провини, страх, втрата довіри, боязнь близькості (інтимності) і зобов'язань. Існують факти, що свідчать про те, що багато робили відчайдушні спроби знову знайти свободу, проте впроваджені в підсвідомість страхи і переслідування з боку культу доводили людей до психічних розладів і навіть самогубств.

Екс-культісти і їхнє здоров'я

У деяких деструктивних релігійних організаціях після виходу з культу, навіть за сприятливої ​​обстановки в сім'ї та допомоги фахівців, людина відчуває себе чужим у соціумі.

Так, американські психологи, провівши обстеження велику групу екс-культистів (кого насилу «вивели» з культу), знайшли у 52% з них синдром «плавання» (floating), нічні кошмари - 40%, амнезію (розлад пам'яті) - 21% , галюцинації і манії - 14%, нездатність зламати «нав'язливі розумові ритми» монотонного співу, ритуально нав'язаного в секті - 35%, спалахи люті - 14%, тенденції до самогубства або саморуйнування - 21%.

Згідно зі статистикою, 88% екс-культистів розглядали свої групи як шкідливі або дуже шкідливі (51%).

З метою залучення в свою діяльність секти використовують різні канали засобів масової інформації для реклами своєї «істини в останній інстанції». За словами новонавернених, там складаються справжні дружні, сімейні відносини, там завершується пошук істини для кожної людини. Догляд в систему цих сект від реальних проблем сучасного життя можна розглядати як один з варіантів психологічного захисту від «холодного секулярного і жорстокого світу».

Догляд в систему цих сект від реальних проблем сучасного життя можна розглядати як один з варіантів психологічного захисту від «холодного секулярного і жорстокого світу»

«Обробка» новачка

Після залучення новачка до спілкування з групою адептів він виявляється в особливій атмосфері групового психологічного тиску. Головною складовою частиною останнього є «бомбардування любов'ю» ( «love-bombing»), яка відбиває бажання до сумнівам і підсилює потребу в приналежності «до нової сім'ї».

З самого початку новачкам поволі вселяється повне і абсолютне повагу до лідера секти. Його вихваляють як генія і революційного лідера. Членів вчать, що вони були б нічим без лідера і засновника секти, що без нього не було б спасіння. Його слід захищати будь-яку ціну. Через це членам слід робити все, що завгодно, йти на будь-які жертви, щоб зробити його життя кращим, зручніше, щоб він, як виняток, міг би виконувати ту роботу, яку слід робити «вибрав Бог» лідеру.

Далі прагнуть довести, що Бог вибрав саме цю людину, щоб він виконав призначену йому високу місію для полегшення життя або порятунку людства. Одночасно проводиться перевантаження знову звертається інформацією релігійного змісту, постійно наголошуючи на її істинність. В результаті тонкої психологічної обробки, постійних спільних молитов і співів, безперервного спілкування з членами секти, у людини поступово руйнується здатність критично сприймати вчення релігійної секти і її практичні дії. Постійна зайнятість справами секти (часто і поява стресового стану від очікування швидкого кінця світу), погане і нерегулярне харчування, короткий сон поступово занурюють адепта секти в той стан, коли їм стає легко управляти.

Далі триває і завершується розрив колишніх соціальних зв'язків адепта. Він практично повністю пориває з колишньою роботою, сім'єю і колишніми захопленнями. Потреба в самостійному визначенні своєї долі атрофується. Адепт секти часто вже не може критично оцінювати навколишню дійсність. І навіть у разі появи деяких сумнівів в релігійній доктрині (якщо їх вносять члени сім'ї або інші люди), він її відкидає як прояв сил диявола, так як боїться навіть думати про самостійне життя поза сектою.

Утриманню в секті сприяє і основне правило, що «порятунок» людини і його «вічне життя» ставляться в пряму залежність від беззаперечного послуху керівництву секти і виконання диктуються обов'язків. Лідери секти, як правило, користуються необмеженим авторитетом, їх слова не підлягають сумніву. Для членів культу не існує свободи інформації, дискусій, дій.

Метою контролю свідомості є зміна поведінки, мислення і емоцій індивіда. Різниця в поведінці залученого в культ людини стає очевидною, коли в структурі ціннісних орієнтацій відбулися істотні зміни, для ліквідації яких необхідно затратити згодом значні зусилля і час. І не факт, що вони щось змінять ...

Секрет успіху секти

Важливою умовою успіху залучення в тоталітарні культи є все більша втрата особистістю своєї індивідуальності. У завербованого поступово формуються страх і почуття провини. Вони викликаються витяганням зізнань ( «сповідей») під приводом створення атмосфери єдності і близькості. Прагнучи зробити довіру до секти максимальним, від знову прийшов вимагають сповіді. Исповедь є переломним моментом життя людини в секті, вона, свого роду «кредит довіри» - вища його ступінь. Відмовившись від сповіді, член секти ризикує назавжди втратити для себе значиму групу. Перебуваючи під цим тиском, людина змушена повністю розкритися і розповісти організації всю саму інтимну (негативну) інформацію про себе. Дані відомості використовуються для формування залежності, тому що в секті немає правила нерозголошення сповіді, як це має місце бути в Православ'ї.

Таким чином, під приводом сповіді нерідко отримують інформацію, яка в подальшому робить людину незахищеною перед обличчям групи, тобто створює керовану емоційну вразливість за рахунок почуття провини. Виявлені особистісні проблеми, негативні факти минулого, страхи і секрети дають уявлення про емоційну вразливість адепта за допомогою явних і завуальованих погроз, так само, як і чергуванням покарань і нагород, що дозволяє більш успішно ним маніпулювати.

Маніпулятори фабрікують и вкідають в свідомість Величезне потік помилковості зрозуміти и слів-амеб, сенс якіх Встановити «непосвяченому» Неможливо. При цьому вони ретельно уникають використовувати слова, зміст яких сформувався в суспільній свідомості. Їх замінюють евфемізмами - милозвучними і незвичними термінами. Цей перехід маскується за допомогою новомови - збочення сенсу слів. Додання їм зовсім інший смислового навантаження.

Під маніпулюванням свідомості в секті розуміється надзвичайно складна і різноманітна психологічна реальність, ознаками якої є прихований вплив на адепта. Для цих цілей широко використовуються такі соціально-психологічні функціональні системи впливу на особистість, як навіювання, наслідування і емоційне зараження. Що ж таке «психологічна маніпуляція» в секті?

психологічна маніпуляція

Це вид психологічного впливу, майстерне виконання якого веде до прихованого порушення в іншої людини намірів, не збігаються з його актуально існуючими бажаннями.

При вселенні відбувається передача і індукування думок, настрою, почуттів, поведінки, вегетативних і рухових реакцій. Досягається незгоду партнера, а прийняття інформації, заснованої на готовому виведення. Вирішальне значення має довіру до вселяє, його авторитет. На відміну від переконання, де головний вплив надають раціональні аргументи, навіювання апелює, перш за все, до емоційної сторони людської психіки.

Головним вселяє засобом є слово. Для забезпечення максимального вселяє впливу використовуються виражальні засоби мови: ритміка, інтонація, наголос, паузи, періодичні повторення одних і тих же слів. А також існує своя музика, своя художня література, свій молодіжний сленг, практики молитовних веж (так звана "цілодобова молитва", яка поділяється на молодих людей, зобов'язаних одну годину, незалежно від часу доби, присвятити цій молитві).

Сугестивність визначається як «саморегулювання діяльності особистості під неусвідомлюваним впливом або навколишнього оточення, або позиції групи, або окремого суб'єкта».

Ще Спіноза помічав: «Люди тільки тому вважають себе вільними, що свої дії вони усвідомлюють, а причин, якими ці дії визначаються, не знають».

Навіювання утворюється на основі довіри шляхом стимуляції уяви та емоцій, розвинених за допомогою механізмів зараження і наслідування.

«Обман, фальсифікації, підміни все це в секті служить для того, щоб примарне світло болотної гнилушки видати за світло Істини, - пише професор Московської Духовної академії А.І.Осіпов. - Вузькість і обмеженість видаються за обраність і винятковість. Сурогатний коктейль з осколків різних віровчень - за повноту і широту «віровчення» секти. Нетерпимість до інших релігій (і до інших сект, в тому числі) розглядається як ознака чистоти секти. Гордовита самовпевненість і зарозумілість - як ознака істинності і «богообраності». Поклоніння лідеру як Богу підноситься як поклоніння божому посланнику. Демонічні мани і самонавіювання видаються за «божественні одкровення».

Деструктивні фізичні і психічні зміни у членів секти розглядаються як «трансмутація» тіла і «розширення свідомості». Відмова від критичного мислення трактується як кращий спосіб безпосереднього осягнення істини. Придушення особистості і жорсткий контроль за поведінкою членів секти видається за турботу про своїх членів. Розрив з родиною, з соціальним оточенням оголошується прагненням позбутися який загруз в гріхах оточення, що заважає «духовному зростанню обраних».

Найбільш небезпечні сучасні секти

Перелічимо найбільш відомі і небезпечні сучасні деструктивні культи: «Церква сайєнтології», «Свідки Єгови», «Церква Об'єднання» та інші муністскіе організації, «Товариство свідомості Крішни», «Трансцендентальна медитація», «Ананда Марга», «Сахаджа - йога», культ Шрі Чинмоя, «Брахма Кумарис», культ Саї Сатьі Баби, Кундаліні йога, культ Ошо Раджниша, «Аум Сінрікьо», «Сока Гоккай», «Фалуньгун», «Сім'я» ( «Діти Бога»), «Церква Ісуса Христа» (бостонское рух Кіп Мак Кіна), «рух віри» (неоп'ятидесятники, в тому числі такі сект и, як «Нове покоління», «Жива вода», «Слово життя», «Посольство Боже», «Церква на камені», «Роса». «Благодать», «Будинок гончара», «Жива віра». «Церква любові Христа », все« церкви повного Євангелія »),« братство фіолетового полум'я »,« Новий Акрополь »,« Синтон »Козлова,« Церква Божої Матері Державна »(вона ж« Богородичний центр »),« Біле братство »,« Ревнителі істинного благочестя »,« Церква останнього заповіту », культ« Анастасія », івановці, школа Щетиніна,« Радастея », секта Ольги Асауляк,« Тетрада », секта Столбун,« школа Лхаси »,« Акаде ия фронтальних проблем Золотова »,« Троянова тропа »,« Рейкі »і ще маса інших груп і сект, які нав'язують окультно-магічні та аморальні ідеї і практики під виглядом різного роду псевдонаукових, псевдохристиянських, східних, окультних і синкретичних доктрин.

Вікорістані джерела:

Бергер П., Лукман Т. Соціальне конструювання реальності. - М .: Ера, 1995.

Деструктивні психотехніки. Технології зміни свідомості в культах. - Екслібрис, 2002.

Доценко Е.Л. Психологія маніпуляції: феномени, Механізми і захист. - М .: ЧеРо, 1997..

Дудар Н. Соціально-психологічні складові виникнення нових релігійних течій / Матеріали круглого столу науково-практичної конференції. - К., 2000.

Кондратьєв Ф.В. Сучасні культові новоутворення ( "секти") як психолого-психіатрична проблема. - М., 1999..

Лірі Тімоті. Нейрополітіка. - СПб .: ЕКСПО, 2002.

Місіонерський Відділ МП РПЦ. Нові релігійні об'єднання Росії деструктивного і окультного характеру: довідник. - Білгород, 2002.

Митрополит Санкт-Петербурзький і Ладозький Іоанн. Як нам уберегти Росію? - СПб., 1993.

Наріжний Ю.А. Неорелігії як соціокультурний феномен. - Дніпропетровськ, 2004.

Ронін Р. Своя розвідка: способи вербування і агентури, методи проникнення в психіку, форсований вплив на особистість: практичний посібник. - Мінськ: Харвест, 2000..

Спіноза Б. Етика. - М., 1982.

Хвиля-Олінтер Андрій, ієрей. Посібник для православних місіонерів, священнослужителів і мирян з релігійно-духовної безпеки. - Білгород, 2005.

Штейн Едган. Нав'язане переконання. - Изд. Стела. 2002.

Осипов А.І. Тоталітарні секти: технологія обману. - Мінськ, 2007.

Ми бачимо обман при вербуванні: «Істинно Чи Бог наказав: Не їжте з усякого дерева в раю?
Що ж таке «психологічна маніпуляція» в секті?
Як нам уберегти Росію?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация