Щекудови. Як жила відома в Гомелі сім'я будівельників

  1. Заміж за будівельника
  2. Виховання методом батога
  3. Ксенія, Агафія і Онисим на площадці сходів в мезонін будинку.
  4. Частина карти Гомеля авторства Анісімов Щекудова.
  5. Тихон Щекудов.
  6. Ксенія Щекудова. Фотографія на пам'ять сестрі Агафії (підписана - Гаше).
  7. Цікавий факт
  8. Автор: Марина Шестопалова. Фото: Олександр Ласиця

У кожній родині є старі фотографії. Вицвілі, надірвані, але все одно дбайливо зберігаються в альбомах. Ми пропонуємо Гомельчани розповісти про тих, хто зображений на цих фотокартках. Адже історія кожної родини окремо - це історія міста над Сожем в цілому. Про своїх предків Рубцевих-Щекудових продовжує розповідати Олександр Ласиця. Про те, як влаштувалися Щекудови в Гомелі, чим вони займалися і що їх турбувало, читайте наш матеріал.

Про те, як влаштувалися Щекудови в Гомелі, чим вони займалися і що їх турбувало, читайте наш матеріал

Заміж за будівельника

Фома Щекудов в середині XIХ століття прийшов пішки з-під Вільни до родичів в Гомель. Був неписьменним, писати і рахувати не вмів. Однак займався будівельними підрядами і в результаті став заможним городянином. Будинки будував «на око». При проектуванні використав зрозумілі йому знаки і символи. Він спроектував і побудував багато будинків в спасівську слабоде, Залінійна мікрорайоні.

У 30 років Фома Васильович одружився на 15-річної Євдокії Тімошковой, дівчині родом з селища Радуля, що під Черніговом. Жили Щекудови в будинку №7 на Спаській вулиці (зараз - вулиця Плеханова, 13). На цокольному поверсі розташовувалася майстерня, другий поверх займали кімнати. У будинку був великий город до Ковальської вулиці, хороший колодязь з дуже чистою водою. Будинок єдиний на вулиці мав балкон і мезонін, в який вели двоє сходів з дерев'яними перилами. Спальня подружжя Щекудових мала окремий вхід з двору, куди ні друзям, ні дітям, ні внукам без гострої необхідності не можна було входити.

Дітей у Фоми Васильовича і Євдокії Опанасівни не було п'ять років. Поки чоловік займався роботою, дівчина у вільний час грала в ляльки. Шила їм одяг, розчісувала волосся ... Нові ляльки купувала на базарі. Улюбленим місцем Євдокії був балкон, де вона грала одна або з подружками.

Коли народився первісток Єпіфан, ляльки відклала в сторону, але не забула їх. Будучи вже в поважному віці, бабусею з юрбою онуків, Євдокія Афанасіївна часто брала в руки улюблені іграшки.

Виховання методом батога

Всього у Євдокії Опанасівни і Фоми Васильовича було 12 дітей. Вижили шестеро: Єпіфан, Тихон, Віктор (у хрещенні - Викул), Ксенія, Онисим і Агафія. У всіх різниця в віці в чотири роки.

Фома Щекудов був суворим, навіть суворим батьком. Сини слухалися його з півслова. У червоному куті, поруч з іконами, завжди висіла батіг. І коли хлопчики робили проступки, Фома Васильович не грішив використовувати її з метою виховання.

І коли хлопчики робили проступки, Фома Васильович не грішив використовувати її з метою виховання

Ксенія, Агафія і Онисим на площадці сходів в мезонін будинку.

Виходити на вулицю без крайньої потреби дітям було не можна - батько стежив за цим строго. Двір біля будинку був великим, там і грали хлопчики і дівчатка.

Сини, як і батько, стали будівельниками. Спочатку працювали в домашній майстерні, потім відокремилися. У Єпіфана з Тихоном була спільна артіль, Віктор володів лісопилкою в Клинцях (Брянська область). Молодший Онисим працював підрядником у головного архітектора Гомеля - Станіслава Шабуневского, потім очолював будівельний трест. У 1910 році він створив першу детальну карту Гомеля.

У 1910 році він створив першу детальну карту Гомеля

Частина карти Гомеля авторства Анісімов Щекудова.

Брати Щекудови першими в місті освоїли бетонне лиття, одними з перших почали займатися фотографією, захоплювалися радіосправою. Відомо також, що Тихон займався незвичайним для початку ХХ століття спортом: їздив на велосипеді. Велосипед вважався засобом підвищеної небезпеки. Хлопець здав іспит на водіння і повісив на багажник реєстраційний номер.

Тихон Щекудов.

Вихованням ж дівчаток займалася Євдокія Афанасіївна. Поки сини вчилися в гімназіях, працювали на будівництвах, мама вчила Ксенію і Агафії готувати, шити, в будинок приходили вчителі. В результаті дівчинки отримали всебічну освіту.

Ксенія Щекудова. Фотографія на пам'ять сестрі Агафії (підписана - Гаше).

Жила сім'я замкнуто і, незважаючи на стан - до 1914 року нажили 18 домоволодінь, скромно. В гості до них ходили тільки родичі і старовіри-безпопівці.

Померли Фома і Євдокія Щекудови в 1920-х роках, поховані вони на Басовому кладовищі.

Цікавий факт

Справжнє прізвище - Щекудовіч. Коли на початку XX століття видали паспорти із зазначенням походження, станової приналежності, віросповідання і відміткою про реєстрацію, литовську прізвище русифікували. Так, Щекудовічі стали Щекудовимі.

Автор: Марина Шестопалова. Фото: Олександр Ласиця

Читайте також: Рубцова. Як коваль побудував будинок в центрі міста

Мітки: Історія однієї фотографії Марина Шестопалова

Підпишіться на наш канал в Яндекс.Дзен

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация