СЕЛЯНСЬКА ВОИНА В КИТАЇ У 1850-1864 РОКАХ (тайпінське повстання)

  1. Заходи тайпинов.
  2. Поразка тайпинов.
  3. КОРОТКІ ПІДСУМКИ - феодальна КИТАЙ - ДИНАСТИЯ Цинь І КАПІТАЛІЗМ

Початок повстання.

У 1850 р окремі повстання китайського селянства проти феодалів злилися в потужний селянський рух. Центром його стала долина головної річки Китаю - Янцзи. До селян почали приєднуватися міська біднота, ремісники, вантажники-кули (це слово означає «гірка сила»), човнярі, гірники. Це повстання отримало назву «повстання тайпйнов».

Спочатку до повстання примкнули частина купців і окремі дрібні поміщики. Спочатку до повстання примкнули частина купців і окремі дрібні поміщики Вони хотіли використати народне повстання для повалення іноземного маньчжурського ярма. Тайпін були озброєні луками і стрілами, списами, алебардами, кремінними рушницями, а також застарілими чавунними гарматами, захопленими ними у імператорських військ. Знайшлися вправні майстри, які з дерева робили гармати, що витримували кілька пострілів до того, як розривалися їх стовбури. Селяни вливалися в тайпінского армію. Солдати уряду масами перебігали до тайпінів.

Заходи тайпинов.

Тайпін намагалися вирішити земельне питання. У 1853 р вони видали закон, в якому говорилося: «Вся земля ділиться за кількістю їдців, незалежно від статі»; «Все поля Піднебесної 1 обробляються всіма в Піднебесній» (т.е.утверждалось право кожного отримати землю); «Якщо є земля, її обробляють спільно; якщо є їжа, її спільно їдять; є питво - його спільно п'ють; є гроші - їх спільно витрачають. Всюди має бути рівність і не повинно бути людини, яка б не була ситий і в теплі ». Основне в законі - це конфіскація землі у поміщиків і розділ її між селянами. Здійснити ж загальна рівність тайпінів не вдалося.

У феодальному Китаї становище жінок було важким. Вперше в історії Китаю Тайпін проголосили, що жінки і чоловіки рівні. Жінкам давали під час розподілу землі таку ж ділянку, як чоловікам. В армії організували військові частини, що складалися тільки з жінок. Жінкам дозволяли обіймати посади в державному апараті. У Китаї раніше наречену купували за гроші, не бачачи її. Після цього її доставляли в закритих ношах в будинок жениха, якого вона теж ніколи не бачила. Тайпін заборонили купівлю-продаж наречених.

У середовищі панівних класів існував варварський звичай: дівчаткам бинтували ноги так, що пальці підверталися до ступні. Знівечена таким чином нога більш не росла. Дівчаткам з багатих родин калічили ноги, щоб показати, що багаті можуть не працювати. Тайпін, проголосивши працю обов'язком кожного, скасували цей звичай і заборонили під страхом покарання калічення ніг дівчаток.

Тайпін скасували тортури і ввели відкритий суд.

З багатих купців Тайпін стягували контрибуції. Багато багатії ставали в чергу, щоб скоріше сплатити контрибуцію і наклеїти на двері квитанцію про сплату. Меблі червоного дерева Тайпін витягали з будинків багатіїв і спалювали на вулиці, примовляючи: «Цими речами багаті люди пишалися один перед одним, і тому ми їх знищуємо». Траплялося знайти перли - його урочисто, публічно товкли в ступках.

Тайпін провели різноманітні заходи в інтересах народу і тому отримали підтримку широких селянських мас і міської бідноти. Однак, почавши в 1852 р похід на Північ, Тайпін зробили велику помилку: вони не пішли далі на Північ, на Пекін, столицю феодальної держави, центр сил маньчжурів, і дали муньчжурскому уряду зібратися з силами.

Тайпін зупинилися в середній частині Китаю і головні свої зусилля спрямували на взяття давньої столиці Китаю - Нанкіна. У 1853 р вони взяли Нанкін. Після цього рух досягло найбільшого піднесення. Потім почався його занепад. Тайпін були сильні в боротьбі проти колонізаторів і феодалів, але погано розуміли, як їм треба організуватися. Вони заснували нову монархію, обравши імператором одного зі своїх керівників - сільського вчителя Хун Сю-цюань.

Поразка тайпинов.

У середовищі самих тайпинов почалися чвари. Купці і поміщики, що приєдналися спочатку до повстання, злякалися грізного розмаху народного руху і виступили проти селянських мас. Особливо незадоволені були вони конфіскацією землі у поміщиків і багатіїв. Керівник революційної частини тайпинов, їх головнокомандувач, син вугляра, поденний робочий Ян Сю-цин був убитий разом з декількома тисячами своїх прихильників.

Держава тайпинов розпалося на ряд ворогуючих областей. Тайпінского верхівка, яка складалася тепер з поміщиків, стала посилати каральні загони проти селян, які захоплювали землі. Тоді селянські загони почали самостійну боротьбу проти поміщиків і іноземних інтервентів. Видатний їх ватажок селянин-бідняк Лі Сю-чен був захоплений маньчжурськими феодалами і обезголовлений, а його тіло розрубано на шматки.

Іноземці віроломно порушили обіцянку про невтручання, вони допомогли маньчжурської династії і китайським феодалам придушити повстання. Кривава інтервенція англійців і французів прискорила падіння тайпйнов. Американці, не оголошуючи війни Китаю, взяли участь в інтервенції. Вирвавши у китайського імператора ряд привілеїв для себе, інтервенти об'єдналися з ним і китайськими феодалами для того, щоб в 1864 р найжорстокішим чином придушити повстання тайпйнов. Під взятих містах інтервенти вирізали всіх чоловіків, а жінок і дітей продали в рабство.

Після 1864 р дрібні тайпінское загони розсіюються по країні і беруть участь в розрізнених селянських рухах.

Закабалення Китаю капіталістичними країнами тривало і після поразки тайпінского повстання. Історія показала, що китайські феодали неодноразово зраджували країну іноземцям.

Під час повстання тайпйнов в Китаї не було ні революційної буржуазії, ні пролетаріату. Ці класи ще не склалися. Тим часом селянство не може звільнитися від феодального гніту самостійно, без керівництва революційної буржуазії або пролетаріату.

КОРОТКІ ПІДСУМКИ - феодальна КИТАЙ - ДИНАСТИЯ Цинь І КАПІТАЛІЗМ

На відміну від Індії, яка була захоплена однією країною-Англією і перетворена в її колонію, на Китай обрушився майже відразу кілька колоніальних країн - Англія, Франція, США, Голландія та інші.

Нашестя колонізаторів погіршило становище народних мас. До гніту феодалів-завойовників маньчжур і китайських поміщиків додалися лиха від вибивання багатств з країни колонізаторами.

Протягом 14 років, з 1850 по 1864 р в Китаї тривало масове селянське повстання, в якому була сильна селянсько-вирівнююча струмінь.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация