Селянська війна 1524-26

Кресть я НСКА воєн а 1524-26 в Німеччині, Велика селянська війна, найбільше виступ німецьких селян (підтриманих частиною городян) проти феодального гніту, що охопило всю Південно-Західну і Середню Німеччину. Боротьба селянства проти зростаючої з кінця 14-15 ст. феодальної реакції розгорнулася вже з 70-х рр. 15 в. (Див. Бёхайм Г., «Черевик» , «Бідний Конрад» ). Але в обстановці економічних зрушень, що позначилися на рубежі 15-16 вв. (Перш за все зародження і розвитку ранньо відносин), і загострення соціально-політичної боротьби, що отримала в гаслах реформації загальнонаціональну програму, боротьба селянства набула нового значення. К. в. стала кульмінаційним пунктом громадського руху, охарактеризованого Ф. Енгельсом як перша велика битва проти феодалізму, як перший акт буржуазної революції в Європі (див. К. Маркс і Ф. Енгельс, Соч., 2 видавництва., т. 21, с. 417- 418; т. 22, с. 307-08 і В. І. Ленін, Полн. собр. соч., 5 видавництво., т. 17, с. 47).

Селянські заворушення, що почалися в Південному Шварцвальді, в червні 1 524 набули характеру відкритого повстання. Велике значення для подальшого розвитку руху мали зв'язку повсталих з народними течіями Реформації. Революційна пропаганда прихильників вождя селянсько-плебейських мас Т. Мюнцера , Яка розповсюджувалась головним чином анабаптистами , Зробилася організуючим фактором, що об'єднував місцеві вимоги селян і міських низів в загальну програму боротьби пригнобленого народу проти всіх панів. Першою програмою, яка мала ідею соціального перевороту, було складене в кінці +1524 (або початку 1525) в колах, близьких до Мюнцеру, т. Н. Статейное лист (Artikelbrief), яка закликала до боротьби за повне звільнення «бідних і простих людей» від гніту всіх панів і влади і до перебудови життя на основі «загальної користі» і «божественного права».

У лютому-березні +1525 пішла новий спалах селянських виступів, які брали все більш масовий характер. Центром повстання навесні тисячу п'ятсот двадцять п'ять стала Верхня Швабія, де утворилися великі селянські загони (Бальтрінгенскій, Альгаускій, Приозерний і ін.). Тут, як і в інших районах, охоплених К. в., Поряд з революційною пропагандою прихильників Мюнцера, захопившої бідні верстви селянства і міські плебейські маси, велася пропаганда помірної тактики, яка закликала домагатися пом'якшення феодальних тягот шляхом переговорів. Ідеологічним джерелом цієї пропаганди, що відповідала настроям заможних селян, керівників загонів і радикальних елементів бюргерства, було вчення цюріхського реформатора У. Цвінглі , Що мав багато прихильників в Південно-Західній Німеччині, особливо серед бюргерства (одним з них був Б. Бальтазар Губмаєр , Проповідник в м Вальдсхут, де в кінці 1524 був встановлений союз між селянами і бюргерської опозицією).

На початку березня 1525 на селянському з'їзді в м Меммінген три головних загону Верхньої Швабії об'єдналися на основі загальної вимоги «божественного права». Однак всередині цього т. Зв. Християнського об'єднання виявилися розбіжності з питання про те, чи слід «божественне право» розуміти в дусі Статейного листи або в дусі більш помірного цвинглианства. У той час як селянські маси, заохочувані революційною пропагандою, штурмували дворянські замки і розоряли монастирі, в колах поміркованих керівників була складена зведення селянських вимог, узагальнених на основі «божественного права» в його помірній трактуванні. Так виникла програма «Дванадцять статей», в якій підкреслювалися мирні наміри селян і їх прагнення тільки до пом'якшення феодального гніту (скасування кріпацтва, зменшення феодальних поборів і панщини, скасування малої десятини , Відновлення вільного користування громадськими угіддями і ін.). «Дванадцять статей» (надруковані в березні тисячі п'ятсот двадцять п'ять) набули широкого поширення серед повсталих, які конкретні вимоги цієї програми поєднували з революційною тактикою Статейного листи.

Між іншим Швабському союзу (Військова та політична організація великих князів) вдалося схилити ватажків Християнського об'єднання до переговорів і укласти з ними 25 березня в Ульмі перемир'я. Це дозволило феодалам виграти час для мобілізації військових сил. 4 квітня війська Швабського союзу, керовані Г. Трухзес фон Вальдбург, напали на селян Верхньої Швабії, завдавши їм перше тяжкої поразки у Лейпхейма. 14 квітня був розгром селян у Вурцаха. 15 квітня поблизу Вейнгартена селяни зібрали військові сили, значно перевершували сили Швабського союзу. Однак 17 квітня Трухзес вдалося укласти з вождями Приозерне загону т. Н. Вейнгартенскій договір; верхнешвабскіе селяни фактично вийшли з боротьби, що полегшило Швабському союзу придушення повстання в інших районах. Розрізненість дій селянських загонів, довірливість одних вождів і зрада інших призвели до поразки селян Верхньої Швабії. Чималу роль в цьому зіграла також тактика патриціанської верхівки міст, яка прагнула завоювати довіру селян і в той же час допомагала керівникам Швабського союзу засобами і довідуватися їх про становище в селянських таборах.

У Франконії повстання почалося в кінці березня 1525 в окрузі імперського міста Ротенбурга і на початку квітня поширилося по всій області (в єпископаті Вюрцбургском, в долині річок Неккар і Таубер, в Оденвальд і ін.). Тут діяли два основних селянських загону: Неккарталь-оденвальдскій (т. Н. Світлий) і Тауберовскій (в долині р. Таубер). Повсталі захоплювали і руйнували монастирі і замки, змушували багатьох феодалів віддавати селянам продовольство і зброю і визнавати «Дванадцять статей». У Вейнсберг, зайнятому ними 16 квітня, селяни під проводом одного з найбільш радикальних вождів Світлого загону Йеклейна Рорбаха зрадили страти 14 дворян. Бюргерство Франконії схилялося до участі в К. в., Але воно не було єдиним. Підприємницькі елементи прагнули до усунення перешкод, які чинить їх діяльності з боку князів та ін. Феодалів, але дотримувалися помірної тактики. Більш рішуче на боці селян виступали збіднілі майстри і торговці. У ряді міст, в тому числі в імперському р Хайльбронн, демократичні елементи відкривали селянським загонам ворота.

У 2-ій половині квітня в Південній Франконії взяли гору помірні, які орієнтувалися на союз з опозиційним дворянством і прагнули використовувати революційної рух селян в інтересах помірної реформи. Помірні, котрих очолював В. Гиплер , Домоглися запрошення в якості командувача Світлим загоном лицаря Геца фон Берлихингена , Що поставив умовою своєї згоди відмова від ворожих дій проти замків і монастирів. Рорбах і його прихильники змушені були відокремитися від Світлого загону. На початку травня в Аморбахе радниками з бюргерів було складено «Пояснення Дванадцяти статей», в якому вимоги селян формулювалися менш виразно, їх виконання відкладалося до проведення імперської реформи, яка готувалася Гиплер і його прихильниками. Проектом реформи, відомим під назвою «Гейльброннская програма» (був складений в бюргерських колах), передбачався ряд перетворень, пройнятих духом раннебуржуазних відносин і державної централізації (загальноімперське законодавство, єдність монети, заходів і ваги, скасування внутрішніх митних зборів, конфіскація церковних маєтків та ін .). «Гейльброннская програма» була для свого часу прогресивним документом. Однак в основі її лежало прагнення до компромісу з опозиційним лицарством, вона фактично ігнорувала інтереси селян і тому не могла сприяти підйому революційного руху. На початку червня 1525 селянські загони Франконії були розбиті військами Швабського союзу (битви при Кенігсхофені 2 червня і при Інгольштадті 4 червня).

З особливою силою селянсько-плебейський рух розгорнулося в Середній Німеччині - в Північній Франконії і в Тюрінгії-саксонському районі. У Північній Франконії опорними пунктами руху стали зайняті селянами на початку квітня монастирі Більдхаузен і Аура. Тут потужним селянським таборам підкорилися, формально визнавши «Дванадцять статей», багато міст і лицарські замки. У Тюрінгії-саксонському районі повстанням безпосередньо керував Т. Мюнцер. Тут центром стало м Мюльхаузен, де ще 17 березня 1525 стався революційний переворот і було створено революційний уряд. У Тюрінгії повсталі займали міста, замки, монастирі, панські маєтки, виробляли розділи майна феодалів серед селян і городян, оголошуючи свої дії початком встановлення загальної рівності людей у ​​всій країні і за її межами. Ф. Енгельс охарактеризував рух в Тюрінгії як кульмінаційний пункт всієї К. в. Однак прагнення Мюнцера централізувати зусилля повсталих і створити в Тюрінгії революційним центр всього повстання розбилося об нездатність селян піднятися вище місцевих інтересів. Невеликий і погано озброєний загін Мюнцера в нерівному бою з князівським військом (забезпеченим артилерією) на чолі з ландграфом Філіпом гессенських зазнав поразки під Франкенхаузеном (15 травня 1525). Що потрапив в руки князів Мюнцер після болісних тортур був страчений (27 травня). 25 травня Мюльхаузен без бою був узятий княжими військами.

Середина квітня-травень 1525 були часом найвищого підйому руху. У ці місяці в К. в. брало участь (за приблизними підрахунками) не менше 100 тис. чоловік. Повстання поширилося на нові райони - Вюртемберг, Баден, Ельзас, альпійські землі. Найбільш великими успіхами селян були облога і взяття ними р Фрейбург в Брейсгау (18-23 травня) і битва у Шладмінга (3 липня 1525) - найбільша військова перемога селян часів К. в. Однак і в цих районах селянські виступи були придушені (у Беблінген 12 травня розгром Вюртемберзьким селян; у Цаберна 16 травня поразки селян Ельзасу і ін.). Найдовше (і в 1526) боротьба тривала в австрійських землях, особливо в Тіролі. Чудовим ватажком тірольських селян був М. Гайсмайр .

Результатом поразки К. в., Пригніченою з винятковою жорстокістю, було посилення феодальної реакції, влади князів, феодальної роздробленості Німеччини.

Історія К. в. показала, що головною силою в боротьбі з феодалізмом на зорі капіталістичного розвитку були селяни і їх союзники - міські низи.

Літ .: Енгельс Ф., Селянська війна в Німеччині, Маркс К. і Енгельс Ф., Соч., 2 видавництва., Т. 7; Циммерман В., Історія Селянської війни в Німеччині, пров. з нім., т. 1-2, М., 1937; Смирин М. М., Народна реформація Томаса Мюнцера і Велика селянська війна, 2 видавництва., М., 1955; Bensing М., Thomas M ü ntzer und der Th ü ringer Aufstand 1525, В., 1966; Bensing М., Hoyer S., Der deutsche Bauernkrieg. 1524-1526, [2 Aufl.], В., [1970].

М. М. Смирин.

Смирин

Титульний аркуш «Дванадцяти статей». 1525.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация