Село Лаки - трагедія Криму

Тиша, яка панує в лакська долині, заворожує своєю глибиною і якийсь неповторною особливістю
Тиша, яка панує в лакська долині, заворожує своєю глибиною і якийсь неповторною особливістю. Здається, що такої тиші не зустрічав більше ніде.
Дерева не скриплять під напорами вітру, не співають птахи. Навіть бджоли, ці невтомні трудівники, що не снують з квітки на квітку. Лише червоні маки, розкинувшись на величезному полі, злегка похитують своїми бутонами.
Кругом мовчання. Створюється враження, що все навколо завмерло в стані невимовної скорботи по тих подіях, що відбулися тут 60 років тому.
У минулі часи на цій землі проживали лістригони. Так називали нащадків грецьких колоністів. Недалеко від села були розташовані церква святої Трійці і древній храм, побудовані ще в 15 столітті. Зараз від них мало що залишилося. Серед напівстертими з лиця землі кладовища, розташованого біля храму, збереглися надгробні камені, на одному з яких є напис датується 1362 рік. Місцеві жителі можуть пишатися тим, що є нащадками феодоритів, народу, який здавна проживав в Криму і здобув собі повагу в навколишніх землях.
У всі часи село Лаки жила відокремлено. Жителі мало цікавилися подіями великого світу, вважаючи за краще займатися насущними справами. Тут розводили худобу, вирощували виноград, дбали про дітей. У селі було кілька фамільних династій з красивими прізвищами Арваніді, Лелі.
Але взимку 1942 року, до Володимира Лелі, голові колгоспу «Нео Зої» нагрянули німці. З цього моменту в Лакі прийшло горе. Гітлерівці знищили село повністю. Були зруйновані всі будівлі, все що можна було зруйнувати або спалити. Лише церква не дозволила знищити себе дощенту. Храм святого Євангеліста Луки стоїть досі.
Храм цей у своєму роді індивідуальний архітектурою і унікальний внутрішньої атмосферою. У храмі відчувається присутність душ людей, які загинули в той жорстокий час. Храм розташований на пагорбі, в оточенні стіни бур'янів у вигляді полину, щавлю та кропиви. Купол дзвіниці був зруйнований і від нього залишилися кам'яні блоки перед входом в храм. Вівтар піддався повного руйнування, але на стінах залишилися фрески. Місцями видно зображення орла або лева, лики святих і ангелів. На жаль подекуди фрески спотворені написами вандалів.
Минуло 60 років з моменту трагедії, але люди, до сих пір не забувають страшні події і подробиці знищення села Лаки. На місці, де стояли будинки, тепер поле. Тільки церква і пам'ятник нагадують, що тут було село і в ній жили греки, поки в їх будинок не прийшла біда.
Захоплення і знищення, село Лаки піддалася 23 березня 1942 року. Чому це сталося саме з цієї селом? Якщо звернутися до історика Пантелеймону Кесмеджі, то в своїй книзі «Греки Криму» він наводить слова командира партизанського загону Македонського Михайла Андрійовича. За його словами Бахчисарайський партизанський загін, яким він командував, отримував солідну підтримку від жителів села Лаки. Бійцям загону допомагали з їжею, забезпечували одягом. В околицях розташовувалося багато інших сіл, але практично у всіх були зрадники, готові видати загін фашистським карателям. У селі Лаки жителі підтримували радянську владу, на будівлі Сільради, безстрашно і гордо майорів червоний прапор. За допомогу партизанам німці розстріляли понад тридцять чоловіків, жінок і дітей спалювали разом з будинками. Було спалено 87 дворів. Але загинули не всі. Тих, кому пощастило вціліти, перевезли в село Жовтневе.
Грецький народ пам'ятає ті страшні події і шанує пам'ять загиблих. Щороку, 23 березня, приїжджають греки покласти квіти до пам'ятника, віддати данину пам'яті загиблим. Шкода тільки, що від села Лаки не залишилося нічого, навіть фундаментів.

Чому це сталося саме з цієї селом?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация