Семаргл - біографія, значення імені, бог смерті, оберіг і атрибути - 24СМІ

  1. Історія персонажа Слов'янська культура рясніє образами, які відійшли на другий план з приходом християнства....
  2. Значення і функції
  3. Семаргл в культурі

Історія персонажа

Слов'янська культура рясніє образами, які відійшли на другий план з приходом християнства. Пантеон язичницьких богів був багатоликим. Сьогодні його головними представниками вважаються Перун , Дажбог і Велес . Божеством, про який не розповідають в шкільному курсі історії, виявився Семаргл.

Історія походження

Ряд дослідників трудився над відновленням втрачених легенд, що оповідають про те, що означав бог Семаргл для слов'ян. Одні стверджували, що коріння міфів про нього ведуть до іранських оповіданням, інші нагадували про давньоперсидської божество на ім'я Сімург. Останній був гібридом собаки і птиці. Схожий вигляд мав і Семаргл. Артефакти, знайдені археологами, доводять зв'язок між двома образами. Теорія, висунута вченими, свідчить: слов'яни, що жили неподалік від іранського кордону, перейняли традиції у сусідів, і поклоніння Семаргл було однією з них.

Теорія, висунута вченими, свідчить: слов'яни, що жили неподалік від іранського кордону, перейняли традиції у сусідів, і поклоніння Семаргл було однією з них

Семаргл

В 9 столітті політична ситуація на Русі не було гармонійним. Володимир захопив владу, убивши Ярополка . Він заручився підтримкою однодумців: хазар, іранців та євреїв. Доповнення божественного пантеону новим ликом стало продуманим політичним дією, що об'єднав тих, хто був угодний князю. Перун, як покровитель війська, став головним богом.

Вчені, з'ясовуючи біографію божества і здібності, якими воно було наділене в слов'янської міфології, відзначали, що інформації з цього питання практично немає. Лише пара-трійка записів підтверджує його існування в древніх легендах наших предків. Слов'яни вважали Семаргла посередником між людьми і Перуном. Він завжди був у бойовій готовності, здатний протистояти силам зла, і ця характеристика аналогічна опису Симурга іранцями. Вони вважали, що бог оберігає Древо життя, що зберігає на своїх гілках насіння всіх відомих світу рослин.

Вони вважали, що бог оберігає Древо життя, що зберігає на своїх гілках насіння всіх відомих світу рослин

Перун

Семаргла часто зображували як крилату собаку, що нагадувала грифона. Артефакти, на які нанесено його образ, виготовлені в період з 9 по 12 століття. Вони зображують Семаргла в оточенні з орнаменту, що автоматично робило річ оберегом. Амулети, на яких був намальований складний візерунок у вигляді трав і гілок, зберігалися в сім'ях слов'ян навіть після прийняття християнства. Про це свідчить зображення, знайдене на воротах одного їх храмів в Суздалі.

Значення і функції

Семаргл вважався вогненним божеством. Його називали Огнебога за те, що він зберігав первозданний полум'я. Передаючи вести зі світу смертних в світ богів, він ставав своєрідним кур'єром і виступав в ім'я людей проти темних сил. Слов'яни вважали, що завдяки Семаргл залишається під захистом первозданний небесне полум'я, яке він дбайливо передавав союзникам, коли було потрібно відобразити атаку супротивника. Він збільшував силу воїнів, на чиєму боці виступав, і був зосередженням божественної влади.

Він збільшував силу воїнів, на чиєму боці виступав, і був зосередженням божественної влади

Сварожич

За легендою Семаргл, старший Сварожич , Об'єднав сили головних богів, щоб виступити проти Чернобога. Він заступався за мир Прави і мало чим поступався Перуну, доводиться братом божеству. Значення Семаргла не можна применшити, адже він був уособленням хороброго воїна, доблесного захисника і вісника.

Існує специфічна трактування, в якій Семаргл постає практично богом смерті. Він протегує родючості, часу збору врожаю, що припадає на осінь, коли все живе вмирає або занурюється в сон до весни. Семаргл безпосередньо пов'язаний із землею. Шанувальники називали свого кумира богом Місяця, так як вірили, що він щоночі залишає світ, щоб, озброївшись полум'яніючим мечем, обходити з дозором ввірені його захист землі. Дивно, але цей образ нагадує архангела Михайла , Який з подібним мечем стоїть на чолі небесного воїнства.

Дивно, але цей образ нагадує архангела   Михайла   , Який з подібним мечем стоїть на чолі небесного воїнства

Архангел Михаїл

Слов'яни намагалися не згадувати імені Семаргла вголос, пам'ятаючи про те, що він живе в світі смертних і без закликів знає про те, що відбувається в їхньому житті. Його дух закликали, щоб зміцнити сімейне вогнище і захистити від хвороб.

Семаргл в культурі

На зображеннях, що наносяться на одяг і прикраси, Семаргл зображувався у вигляді гібрида пса і орла. У писаннях про Заратустре він згадувався під ім'ям Симурга, що в перекладі означало «жар-птиця». Згадки про нього або його прообраз знаходяться в перських поемах, датованих 11 століттям. Ритуали, пов'язані з вихвалянням Бога або жертвопринесенням йому, проходили при використанні вогню.

Ритуали, пов'язані з вихвалянням Бога або жертвопринесенням йому, проходили при використанні вогню

Амулет із зображенням Семаргла

Його числом вважалася сімка. В імені Семаргл вбачали зв'язок з цією цифрою, роблячи висновок, що така назва у неї з'явилося на честь божества. З огляду на, що в слов'янському пантеоні шість богів, можна допустити, що сьомим зображували Семаргла.

У книзі «Русколань - давня Русь» Семаргл зображений в образі коня з золотою гривою і сріблястою шерстю. Автор А.І. Асова асоціює божеством з Сімург, популярним в Ірані, і Прометеєм , Шанованим в Стародавній Греції

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация