Шереметьєвський замок в Юркове - як доїхати, історія, фото - КЛУБОК мандрівників

  1. Як доїхати до Шереметевского замку з Нижнього Новгорода
  2. Де поїсти в Юркове
  3. Історія садиби Шереметєвих
  4. Пам'ятки і екскурсії


Шереметьєвський замок знаходиться в селищі Юркове республіки Марій Ел, недалеко від кордону Нижегородської області і республіки Марій Ел.

Як доїхати до Шереметевского замку з Нижнього Новгорода

Автомобілем:

За Кіровської трасі, через Борський міст. Проїхати Семенов, доїхати до станції Бічна, далі - поворот направо на Воскресенське. У Воскресенському доїхати до перехрестя зі світлофором, повернути праворуч. Можна Воскресенське об'їхати по об'їзній дорозі (перед в'їздом в Воскресенське буде поворот направо - головна дорога, і покажчик на Марій Ел). Після Воскресенського їхати прямо по напрямку на Йошкар-Олу.

Увага! Після Успенського починається погана дорога (кілька кілометрів) і місцями її взагалі немає (станом на осінь 2014 року). Але обережно проїхати можна. Кілька років тому було набагато гірше, зараз подекуди дорога зроблена, тому є надія, що колись дорогу зроблять повністю.

Доїхавши до розвилки з покажчиками на Йошкар-Олу (ліворуч на міст) і на Юркове (направо), повернути на Юркове.
В'їхавши в село Юркове, їхати весь час по головній дорозі, проїхати повз ФОКа і доїхати до площі. Орієнтир - велика гарна церква (це Михайло-Архангельський храм ) і парадні ворота замку . На площі можна залишити машину.

Схема проїзду Нижній Новгород - Юркове

Якщо в Шереметьєвський замок їхати на 2 дні з ночівлею в замку, то залишиться час звернути на озеро Светлояр або в садибу Левашова в Галібіхе по шляху туди або назад.

Автобусні тури в Шереметьєвський замок з Нижнього Новгорода

Організовуються одноденні автобусні тури в Шереметьєвський замок з Нижнього Новгорода. подробиці - тут .

Де поїсти в Юркове

У Юркове дві великі точки харчування: кафе «Вечірнє» (фактично їдальня) і кафе «Причал» (більше схоже на кафе). Кафе «Вечірнє» знаходиться прямо на площі біля парадних воріт замку, поруч зі сквером. Щоб знайти кафе «Причал», потрібно пройти метрів 250 в бік переправи (тобто в протилежну сторону від тієї, звідки ви приїхали). Варто пам'ятати, що обидва кафе у вихідні дні часто обслуговують туристичні групи і тому закриті на спецобслуживание. Але спробувати щастя і потрапити туди все ж можна. Ціни в порівнянні з нижегородскими - смішні.

По дорозі туди або назад можна заїхати в кафе на Бічний, це велике кафе, де завжди можна поїсти смачно, але, в порівнянні з Юркове, не дуже дешево.

Історія садиби Шереметєвих

Будівництво садиби в Юркове пов'язано з ім'ям відомих в Нижегородської губернії поміщиків - Шереметєвих. Почалося все з того, що генерал Василь Сергійович Шереметєв (який, до слова, доводився внучатим племінником першого на Русі графу Борису Шереметєва), в кінці XVIII століття вийшов у відставку, переселився в Нижегородську губернію і купив собі землі в Юркове. Людиною він був діяльним і практичним, тому і вирішив створити тут велике господарство. У той час основна увага приділялася розвитку виробництва, садибного господарства, сам же Шереметєв в Юркове постійно не проживав і не бачив необхідності в будівництві великого будинку. Але вже тоді були окреслені межі майбутньої садиби. Сюди включалося близько 60 гектарів родючої землі з чудовим парком.

Після смерті Василя Сергійовича в 1831 році справа перейшла до його сина - Сергію Васильовичу Шереметєва - самодур і жорстокого кріпосника. Сьорбнули лиха тоді кріпаки в Юркове! Показовим є те, що приймаючи відвідувачів з селян, він сидів до них спиною і дивився на них, дивлячись в дзеркало, щоб не відчувати їх "гнильне дихання", тим самим показуючи особливе зневага. Невідомо, чим би все закінчилося, якби не був у той час Нижньогородським губернатором А. Н. Муравйов - переконаний правозахисник, який домігся того, що Шереметєва відсторонили від управління кріпаками, а вотчини були передані опікунській раді. Сергій Шереметєв поїхав за кордон і незабаром помер. Все Шереметьєвський вотчини після його смерті перейшли до сина його брата, гвардії поручику Василю Петровичу Шереметєва.

Так в 1866 році і почалася довга історія будівництва замку. Василь Петрович Шереметєв був одружений на придворної фрейліни Ользі Дмитрівні Скобелєва, сестрі генерала Скобелєва - героя Балканської війни. Василь Петрович і Ольга Дмитрівна присвятили все своє життя облаштування "дворянського гнізда" - унікального для Росії садибно-замкового комплексу. Для будівництва замку запрошувалися відомі Архитертор, завозилися дорогі будівельні матеріали з-за кордону. Багато років поспіль йшли безперервні роботи. Шереметєва не жили постійно в замку, а коли знову приїжджали, знаходили застарілі деталі, і знову велися роботи по реконструкції. Словом, замок завжди знаходився в стані ремонту. Місцеві селяни сміялися над тим, що будівництво замку ніколи не скінчиться: поміщик постійно щось переробляє і перебудовує, але потім знову знаходить все недостатньо хорошим, і знову починається ця нескінченна історія ...

У цей період, окрім будівництва замку, була зведена цегляна стіна твердині і проведена повна реконструкція паркової зони. Парк займав більш 2/3 площі юрінской садиби і був розділений на гаї: березова, липова, кленова і чудовий сосновий бір, в якому водилися білки, зайці, безліч птахів, а для поміщицьких забав тримали ведмедя. Були висаджені красиві алеї, що ведуть до замку з різних сторін. На території садиби знаходилися вольєри з дикими тваринами, величезна оранжерея, город, стайні. Планувалася навіть садибна церква.

А замок тим часом розрісся до 100 кімнат! Тут, в головному будинку, була зібрана прекрасна колекція скарбів вітчизняного і світового мистецтва - живописні полотна, скульптура, шедеври прикладного мистецтва, кращі меблі, посуд. В одному із залів замку була влаштована величезна бібліотека з цінними книгами на багатьох мовах світу. А який був Зимовий сад з дивовижними кольорами і рослинами! Такі зустрічалися дуже рідко, і то тільки в дуже багатих палацах. У 1880 році на замовлення Шереметєвих німецька фірма «Сіменс-Гальске» провела роботу по електрифікації замку, в 1905 році була налагоджено телефонний зв'язок садиби з лісовими кордонами, проведені водопровід і каналізація.

Окрім облаштування замку, активно займалися Шереметєва і народними справами. З їх допомогою в Юркове була відкрита школа, в яку приймалися на повне утримання діти-сироти, побудований медичний пункт (а пізніше - лікарня), стало працювати поштове відділення.

Василь Петрович Шереметєв помер в 1893 році, а його дружина Ольга Дмитрівна - в 1898 році. Юрінская садиба перейшла до їх синові - Петру Васильовичу, який не відрізнявся гарним здоров'ям, приїжджав в Юркове нечасто і не міг активно продовжувати справу батька. Тому замок так і не був добудований - останній з Шеремеревих, Петро Васильович, помер в 1916 році. Дітей у нього не було, а його спадкоємиці - сестри після революції покинули замок і більше ніколи не приїжджали в Юркове. На цьому й завершилася історія чотирьох поколінь юрінскіх поміщиків Шереметєвих.

У 1917 році на території садиби розташувався евакуйований з Нижнього Новгорода кадетський корпус ім.графа Аракчеева. У 20-х роках на його основі була створена трудова школа-комуна. Буквально за кілька років із замку були вивезені всі цінності, що щось потрапило в нижегородські музеї, щось було знищено, щось розграбовано. Після війни замок був пристосований під будинок відпочинку, потім - під турбазу. Всі ці роки замок не ремонтувався, а тільки руйнувався, кілька років садиба взагалі була безлюдною. Не минули її і розграбування, і пожежі. Зараз тут розташований музей-заповідник «Замок Шереметєва», який відкритий для відвідування.

Пам'ятки і екскурсії

За головні визначні пам'ятки Юркове є садиба Шереметєвих, побудована в стилі владельческого міста, з головним будинком, парком і комплексом господарських споруд, Михайло-Архангельський собор середини XX століття, а також будівлі старовинної забудови старого центру XVIII-XIX ст.

Програма мінімум: відвідати замок Шереметєвих, прогулятися по садибі і по парку, зайти в Михайло-Архангельський храм, який знаходиться поруч з садибою. Також можна пройтися по старовинному центру Юркове, а якщо є час, то відпочити на природі на березі Волги, сходити подивитися на переправу, погуляти по лісі, порибалити на лісових озерах в околицях Юркове.

Отже, замок і садиба Шереметєвих

Приїхавши на площу і увійшовши в парадні ворота, Ви побачите замок. Пройшовши по доріжці трохи вправо, з торця замка побачите каси.

Замок виглядає дуже гідно, навіть краще, ніж на самих хороших фотографіях в інтернеті. Варто зазначити, що зовнішній вигляд замку виробляє значно сильніше враження, ніж його внутрішнє оздоблення. Зовні замок відреставрований і здається воістину казковим, причому "родзинка" замку - змішання різних стилів (західноєвропейського, східного, давньоруського) - і надає йому особливого шарму. Однак всередині замку мало що збереглося від первинних інтер'єрів, і реставрація виглядає як хороший добротний ремонт *. Може бути, позначилося недостатнє фінансування, а можливо і те, що внутрішню раставраціі робили ... надцять років тому поспіхом, до приїзду "високих" гостей.

Внутрішня реставрація проведена тільки в деяких залах, в картинній галереї, в Зимовому саду, більшість же кімнат замку тільки чекає своєї черги. Чудово, що екскурсії проводяться не тільки по зразково-показовим залах, а й на ті, чий образ можна уявити лише в уяві по рідкісним уцілілим деталям - по залишкам мармурового каміна, по різьбленому стелі або дивом зберігся паркету, і, звичайно ж, за розповідями гіда. Обов'язково візьміть екскурсію!

У касі замку пропонуються кілька екскурсійних програм, вартість екскурсій від 200 до 500 рублів залежно від програми (ціни 2014 року). Стандартна екскурсія по замку коштує 300 руб., Вона включає огляд кімнат головного будинку, зимового саду, картинної галереї, північного балкона, підвалів і замкового музею.

Багато хто приїжджає в замок не на один, а на пару днів і розміщуються на нічліг в самому Шереметьєвський замку в готельних номерах. Пропонуються номери різної комфортності і вартості, від «економ» зі зручностями на поверсі до «люкс» з усіма зручностями. До речі, у вихідні в замку періодично влаштовуються різні вечірні заходи (концерти, вечори авторської пісні і т.д.), тому можна поєднати огляд визначних пам'яток з приємним культурним дозвіллям.

Всю інформацію по визначних пам'ятках замку, проведення екскурсій, по проживанню та бронювання номерів можна дізнатися за телефонами замку: (83644) 3-21-57, 3-32-97. Сюди потрібно дзвонити, якщо Ви хочете самостійно приїхати в замок.

Якщо Ви хочете придбати екскурсію в замок з виїздом з Нижнього Новгорода на автобусі, то графік турів - тут .

* Особиста думка авторів сайту

Використано матеріали книги К.А.Кіслова "Юркове. Замок Шереметєва"

Дивіться також відпочинок в Нижньогородській області

фотографії замку
(Клікніть на фото, щоб збільшити)

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация