Сергій Шойгу став на шлях Анатолія Сердюкова?

В кінці липня в Міноборони було прийнято рішення створити в Кронштадті суперсучасний військове містечко, в який переведуть всі військово-морські навчальні заклади Санкт-Петербурга. Раніше з такою ініціативою виступав Анатолій Сердюков, однак через вартість проекту, що оцінюється більш ніж в 100 млрд рублів, від затії відмовилися. І ось тепер в Міноборони знову згадали про старий плані.

Що стоїть за ним - прагнення створити навчальну базу для моряків або ж бажання освоїти бюджетні гроші і прибрати до рук дорогу нерухомість в центрі Санкт-Петербурга?

Ідея створення в Кронштадті флотського мегавуза відлежуватися в Міноборони майже 10 років. Зробити острів місцем для підготовки кадрів для російського ВМФ було вирішено ще в 2008 році - угода про це підписали тодішній губернатор Петербурга Валентина Матвієнко і міністр оборони Анатолій Сердюков. Передбачалося, що в Кронштадті практично з нуля відбудують військове містечко з новітньою інфраструктурою і науково-матеріальною базою, основою для якого стане ВУНЦ - Військовий навчально-науковий центр ВМФ «Військово-морська академія імені Адмірала Флоту Радянського Союзу Н.Г. Кузнєцова ». Після реформи військової освіти саме під його егідою в якості філій організаційно зібрали всі військово-морські вузи, училища та НДІ.

Як повідомлялося, геодезисти навіть почали проводити дослідження під майбутнє будівництво. У Міноборони майже не сумнівалися, що проект буде реалізований - на дворі стояли гладкі роки і скарбниця пухла від нафтових грошей. Однак навіть за цих умов в уряді все ж вирішили, що витрачати 100 млрд на створення навчального центру це все ж занадто. У підсумку проект відклали в довгий ящик. І хоча зараз про колишніх огрядних роках залишилися лише спогади, Міноборони раптом згадало про витратному проект. З чого б це раптом?

За борт!

На думку військових, розкид військово-морських вузів по Північній столиці сьогодні не тільки заважає вести навчальний процес на належному рівні, але постійно вимагає великих витрат на утримання нерухомості. Сьогодні в Санкт-Петербурзі розташовується Військовий навчально-науковий центр (ВУНЦ) Військово-морського флоту «Військово-морська академія імені Адмірала Флоту Радянського Союзу Н.Г. Кузнєцова », фактично представляє собою п'ять окремих інститутів, в їх числі безпосередньо головний академія, колишні Військово-морський інженерний інститут, Вище військово-морське училище ім. М.В. Фрунзе, Вище військово-морське училище радіоелектроніки ім. А.С. Попова і три науково-дослідних інститути.

В цілому резон в аргументах військових є. Зміст об'єднаної академії під одним дахом значно вигідніше, ніж обслуговування окремо різних філій. Однак, як завжди, увагу слід звертати на деталі. Куди всі ці інститути будуть переведені і де конкретно буде розташовуватися новий об'єднаний вуз, до сих пір не повідомляється. При цьому ряд експертів вважають, що неправильно стягувати всі військово-морські вузи під одним дахом. Не випадково в радянські часи всі вони були спеціалізованими - одні готували підводників, інші корабельних інженерів.

Крім того, на думку експертів, ніякої економії в результаті не вийде. Навпаки, операція з переселення приведе до втрати не одного бюджетного мільярда. Адже грошей на створення і облаштування бази для нового вузу потрібно чимало. До речі, 100 млрд рублів - це ще колишня вартість проекту. Треба думати, що за 10 років вона могла зрости багатократно.

По темі

В кінці липня в Міноборони було прийнято рішення створити в Кронштадті суперсучасний військове містечко, в який переведуть всі військово-морські навчальні заклади Санкт-Петербурга

2994

Кандидати в президенти України Володимир Зеленський і Петро Порошенко на сцені встали на коліна. Зеленський прокоментував свої слова про готовність стати на коліна.

Але найголовніше - в результаті переїзду вузів може значно знизитися якість освіти моряків. На жаль, це навіть не припущення - приклади того вже є.

Земля! Земля!

Схеми по переїзду військових училищ з престижної нерухомості столичних міст вперше були відпрацьовані як раз при Анатолії Сердюкова. Найпершим став скандальний переклад з Москви і Підмосков'я в Воронеж Військово-повітряної академії ім. Жуковського і Гагаріна. Тоді також йшлося про економію і про підвищення якості підготовки пілотів. Однак вийшло інакше - більшість провідних викладачів не захотіли переїжджати на периферію, де не було ні умов для нормальної служби, ні житла. У підсумку з формувався десятиліттями професорсько-викладацького складу з Москви на нове місце служби і роботи не переїхав практично ніхто.

Після льотчиків в Москві залишилася потужна навчально-матеріальна база. У тому числі аеродинамічні труби, баротір, моторно-випробувальна станція і т.д. Значну частину обладнання і спецкласів авіаційного і радіоелектронного обладнання в столиці навіть не демонтували, так як відновити їх на новому місці без розробників неможливо. А ніхто з творців складних наукових комплексів в Воронеж теж не поїхав. Що, ясна річ, не могло не позначитися самим згубним чином на якості навчання слухачів-офіцерів.

Судячи з усього, тепер ця історія повториться. Досі незрозуміло, де будуть розміщувати сім'ї викладачів, які мають переселення з Петербурга. Військові чиновники впевнені, що в Кронштадті можна з комфортом розмістити понад 30 тис. Курсантів і педагогів з сім'ями. Однак на острові чи не половину житлового фонду складають комунальні квартири. Здебільшого це колишні заводські гуртожитки. Умови там неприйнятні - прогнилі підлоги і падаючі на голови стелі, проблеми з теплом, водопостачанням. Навряд чи варто очікувати, що багато викладачів погодяться на такий переїзд.

Тенденція, однак

Так в чому ж тоді справа? Схоже, що, як завжди, в грошах. Після переїзду моряків в Санкт-Петербурзі залишаться спорожнілі будинки військових училищ. Їх доля вже визначена. Будинки, які представляють високу культурну і історичну цінність, запропоновано передати у власність місту. Правда, віддати їх військові готові тільки «за ринковою ціною». Все військово-морські училища знаходяться в престижних районах Санкт-Петербурга, і продаж їх принесе величезні доходи. Вартість всіх будівель, в яких розташовуються військово-морські вузи Санкт-Петербурга, за приблизними оцінками становить кілька мільярдів рублів. При цьому поняття «ринкова ціна» настільки розтяжне, що відкриває найширші можливості для корупції. Ось і виникає питання: чи не через це чи як раз і починався весь переїзд? Адже, погодьтеся, досить дивно, що Міноборони йде на подібний витратний і неочевидний проект в умовах триваючого останні роки економічної кризи і скорочення військового бюджету. І переклад моряків з одного місця на інше з працею можна назвати життєво важливою для оборони країни необхідністю.

Дивує й те обставина, на яке майже не звертають уваги. Як вже говорилося, масштабні переїзди, результатом яких стало зниження якості військової освіти, почалися при горезвісному міністра Сердюкова. Тоді не одному вузу, що розташовувався в престижних районах, довелося з'їхати з насидженого місця. Так, багато шуму викликала операція по виселенню з центру Санкт-Петербурга Військово-медичної академії ім. Кірова, однією з найстаріших і провідних в світі в своїй області. Змінивши Сердюкова, Сергій Шойгу скасував це скандальне рішення. Однак уже в 2015 році Міноборони прибрало з Москворецкая набережній в центрі столиці, де нерухомість коштує захмарних грошей, Військову академію Ракетних військ стратегічного призначення імені Петра Великого. В результаті ракетники вирушили в Балашиха. І ось нова історія - тепер з моряками. Виникає питання: всі ці рішення приймаються за спиною Сергія Шойгу або ж безпосередньо за його наказом?

Олександр Перенджіев, член експертної ради «Офіцерів Росії»:

- Поступальний висновок військових вузів зі столичних міст, по всій видимості, питання вирішене. Створення навчальних військових кластерів дозволяє краще контролювати навчальний і виховний процеси. Інша справа, що від таких переїздів страждає викладацький склад. Професори зазвичай не їдуть туди, де не створені прийнятні умови, значить, якість навчання курсантів значно впаде. Також не зрозуміло, як буде профінансована така передислокація. Допускаю, що частина витрат буде покрита за рахунок продажу майна військових вузів.

Що стоїть за ним - прагнення створити навчальну базу для моряків або ж бажання освоїти бюджетні гроші і прибрати до рук дорогу нерухомість в центрі Санкт-Петербурга?
З чого б це раптом?
Ось і виникає питання: чи не через це чи як раз і починався весь переїзд?
Виникає питання: всі ці рішення приймаються за спиною Сергія Шойгу або ж безпосередньо за його наказом?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация