Сергій Капіца: Справа в динаміці розуму

14 серпня в віці 84 років помер відомий російський учений і популяризатор науки академік Сергій Капіца. Сергій Петрович народився 14 лютого 1928 року в Кембриджі (Великобританія), де в цей час працював його батько - видатний фізик, майбутній лауреат Нобелівської премії Петро Леонідович Капіца.

У 1935 році сім'я переїхала до Москви. Після закінчення школи Сергій вступив до Московського авіаційного інституту. У 1961 році він став доктором фізико-математичних наук. Працював в Центральному аерогідродинамічному інституті, звідки був звільнений у зв'язку з опалою батька. Сергій Петрович працював в Інституті геофізики, в Інституті фізичних проблем імені П.Л. Капіци РАН. Протягом 35 років завідував найбільшої в країні кафедри фізики в Московському фізико-технічному інституті.

Останнім часом учений активно займався проблемами інформаційного суспільства, глобалізації, демографії. На цю тему ним написані десятки статей, опублікована і перевидана книга «Парадокси зростання. Закони розвитку людства ». Протягом 40 років Сергій Петрович Капіца був ведучим програми «Очевидне - неймовірне», вперше вийшла в ефір Центрального телебачення в 1973 році. Капіца включений в Книгу рекордів Гіннесса як телеведучий, має найдовший стаж ведення програми.

Пропонуємо увазі наших читачів інтерв'ю з академіком Капицею. Бесіда про стан російської науки і стан умов, про ставлення до релігії відбулася чотири роки тому, напередодні 80-річчя вченого.

Все замінила астрологія

- Яке, на Ваш погляд, стан російської науки?

- Воно сумно. Науку нашу спіткала дуже велика катастрофа. Вона в тому, що з 90-х фактично закінчилося фінансування. І тільки зараз наука починає повільно підніматися. Це призвело до серйозних наслідків. За 15 років випало ціле покоління вчених. Відтворення молодих кадрів хоча і тривало, але реалізовували вони себе не в нашій країні, а за кордоном. І тепер в університетах діди вчать онуків. За мізерну зарплату. Мене міністр Кудрін запитав, скільки треба платити вченим. Я кажу, стільки, скільки ви зараз платите, тільки не в рублях, а в доларах. І друге - обладнання, яке прийшло до повного занепаду і застаріло до неможливості. Таке тривати не може. Замість науки всіх стала займати астрологія.

- Ви до астрології, звичайно, негативно ставитеся?

- Звичайно. Ну давайте ще друкувати дитячі казки. Є такий закон в біології: розвиток індивідуума продовжує розвиток виду, і людство пройшло через різні стадії - колись воно пізнавало світ через казки і астрологію. Потім з цих коротких штанців публіка виростає, йде наступний етап ... А зараз ми відкатуємося назад на тисячоліття. А ці ідіотські суперечки про те, чи відбулися ми від мавпи? Те, що такі питання виникають, - доказ, що ми походимо від мавп. І ці мавпячі коріння не дають нам спокою.

- Але пишатися ми чимось можемо?

- Тим, що довели науку до ручки? .. Ленін вигнав з країни сто економістів, які були йому неугодні. А ми вижили десятки тисяч вчених! Нашій вищій школі потрібна молода професура, її немає. Коли мене запросили на фізтех, мені було 35 років. І тридцять п'ять років я витратив на викладання там, а зараз ви туди нікого не заманите.

- Ви можете назвати найгучніші імена тих, кого ми втратили?

- Будь ласка. Я був на фірмі «Майкрософт». Половина людей, які працюють навколо Білла Гейтса, - люди, які здобули освіту в СРСР. І там мені говорили: «Поки ви будете поставляти нам такі кадри, наша фірма буде процвітати». От і все.

Чому я не поїхав

- Що робити?

- Треба влада вживати. Інакше ми будемо животіти і смоктати нафтову трубу. Але нашу бюрократичність не переб'єш. Можу назвати приклади і з власної практики. Я як фізик розробив мікротрон. Крім просвічування, як рентгеном, корпусів ядерних реакторів, їм можна лікувати онкологічні захворювання радіаційним шляхом. Вилікувані десятки тисяч чоловік. У Росії потрібні тисячі таких машин. Ми пишемо якісь папери, вода товче, і мені шепочуть: знаєш, якщо ти не відкат гроші, то нічого не буде. Хочеться послати якнайдалі всіх цих людей і займатися своєю справою. А тисячі людей будуть вмирати.

- А Ви чому не поїхали?

- Навіщо? Це моя країна, у мене батьки росіяни, з дуже глибоким корінням. А потім, розумієте, радянська наука - вона варилася в скороварці. Інтенсивно. Але в замкнутому посудині. Потім кришка злетіла, і це вихлюпнулося назовні. Багато зараз хотіли б повернутися назад в каструлю. Я ж належав до дуже малої кількості людей, які за радянських часів могли подорожувати по світу, і у мене кришку не зірвало.

- В яку нішу, можливо, піде вітчизняна наука?

- Наприклад, в літакобудування. Теж затоптана область. Ми випускаємо зараз менше десятка літаків на рік, а випускали сотні. Хоча до цих пір не навчилися робити машини - слаборозвинені ще недавно Корея та Індонезія роблять їх краще. А взагалі ми все можемо робити. Треба створювати умови, а не красти.

Найцікавіше - мозок

- Відкриттів в якій області нам чекати від науки?

- Зараз з фізики і точних наук інтереси вчених перемістилися в біологію, в науки про людину, така логіка розвитку. Фізика дала методи вивчення - найбільші відкриття в молекулярній біології були зроблені фізиками. І це дало можливість зрозуміти, що відбувається на рівні ДНК. У світовій науки зараз загальне інформаційне, проблемне і кадрове простір. Люди працюють там, де вони можуть отримати необхідні умови - в Німеччині, Англії, Франції, Америці, Японії. В кінці минулого року пройшов щорічний з'їзд по нейронаук. Це свідомість, пам'ять, нервові хвороби. Головний мозок зараз - головний об'єкт фундаментальної науки. На цей з'їзд в Америку приїхали 30 000 чоловік. Російських вчених там було менше сотні.

- У цьому «гуманітарному» сенсі історія вашої сім'ї показова?

- Взагалі так. Я представник точних наук, фізик, мій син - філолог, дочка - психолог. Може, це закономірно. Сам я зараз звернувся до демографії. Я зайнявся цими проблемами ще 15 років тому, коли всерйоз про це ніхто не думав. Що змушує нас розвиватися? Люди думали, що ресурси нас обмежують. Це не вірно. Вода? Її всім вистачить. Територія - те ж саме, особливо в нашій країні. Справа в самому механізмі розвитку, в динаміці розуму. І все. Відбувся злам цивілізації, і змінилося її розвиток. Про це я написав три книги.

Про релігію

- Ви створили одну з найяскравіших і повних картин світу. Так все-таки світ розумний і невипадковий?

- Розумний і невипадковий. Але у нього є ще й інстинкт минулого.

- А як Ви ставитеся до Бога?

- Вольтер говорив, що якщо Бога немає, його треба було вигадати. Ось ми і придумали. Це свого роду планка, яку людина сама собі задає. Коли святі отці міркують на природничо-наукові теми, це безпорадно. Але морально-етичним досвідом Церкви нехтувати не можна.

- Ви народилися в День святого Валентина, відзначаєте це свято?

- Ніколи. Ми просто сміялися завжди: який подарунок батькові мама піднесла в цей день.

- Не дивлячись на членство в різних академіях та наукових організаціях світу, ви не обрані в РАН. Чому?

- У мене немає відповіді на це питання. Це не моя проблема. Багато гідних людей не вибрані в Академію. Мене провокували на конфронтацію, але я ніякої критики на адресу Академії не висловлював. Тому що я вважаю, що, по-перше, бити лежачого непристойно, і потім це треба вирішувати всередині Академії, а я туди не повинен втручатися.

- Ви напевно любите фантастику. До чого ставитеся з повагою, а що вважаєте дичиною?

- Жюль Верн, Уеллс, Олексій Толстой - це вже фантастика, що виходить на серйозні науково-громадські рубежі. «Гіперболоїд інженера Гаріна» - передбачення лазера як зброї. А «Голова професора Доуеля»? А Стругацькі? Ну а смітник так велика, що я і копатися не буду.

рецепт довголіття

- Сергій Петрович, поділіться рецептом молодості і довголіття.

- Ой, ніякого рецепта немає. Голову тримати в формі. Все залежить від самої людини і від спадковості. Деякі дуже рано вмирають - і ніби не курили і не пили. Взагалі чим довше працює голова, тим краще. Чим ми відрізняємося від тварин? Тільки мізками. Хоча мені здається, що у нашої кішки є теж розум, тільки вона не говорить про це.

- Що вам побажати на день народження?

- Що самі визнаєте потрібним. А взагалі, щоб поменше приставали з дурницями.

джерело: "Комсомольська правда"

Ви до астрології, звичайно, негативно ставитеся?
А ці ідіотські суперечки про те, чи відбулися ми від мавпи?
Але пишатися ми чимось можемо?
Тим, що довели науку до ручки?
Ви можете назвати найгучніші імена тих, кого ми втратили?
А Ви чому не поїхали?
Навіщо?
В яку нішу, можливо, піде вітчизняна наука?
У цьому «гуманітарному» сенсі історія вашої сім'ї показова?
Що змушує нас розвиватися?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация